Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2022-12-30| Geodezja, GIS, Software

Jeszcze szersza obsługa GML w C-GEO i C-GML

W grudniowych aktualizacjach programów geodezyjnych C-GEO oraz C-GML ich autor, firma Softline Plus, wprowadził obsługę plików GML wydawanych z systemu TurboEWID Geomatyki Kraków, które zawierają obiekty baz BDOT500 i GESUT z rozporządzeń obowiązujących od 2015 r., a także zgodne z przepisami z 2021 r.


Jeszcze szersza obsługa GML w C-GEO i C-GML

Jak wyjaśniają twórcy tych programów, obiekty nowe i zaktualizowane przez geodetę powinny być przekazywane do PZGiK zgodnie z aktualnymi rozporządzeniami (obiekty i atrybuty według schematów XSD do rozporządzeń z 2021). Jeśli jednak ODGiK nie wykonał konwersji obiektów baz PZGiK do aktualnych schematów, to wydaje geodetom pliki GML zawierające obiekty z atrybutami ze schematów XSD do rozporządzeń z 2015 r. Oznacza to, że geodeta musi samodzielnie przeprowadzić dostosowanie aktualizowanych obiektów do wymagań nowych rozporządzeń i przekazać do ODGiK plik GML zgodny z XSD 2021.

Aktualizacja C-GEO z 23 grudnia br. realizuje to zadanie, konwertując importowane obiekty z przepisów z 2015 r. do wymagań przepisów z roku 2021. Jeśli w pliku GML są także obiekty z 2021 r., to są one oczywiście importowane bez konwersji. W efekcie użytkownik C-GEO po imporcie tego GML-a zawierającego mieszane dane, uzyskuje je w jednolitej, nowej strukturze, z atrybutami dla rozporządzeń z 2021 r.

W drugim etapie użytkownik C-GEO wykonuje aktualizację mapy zasadniczej (modyfikując geometrię czy atrybuty istniejących obiektów) – dodaje nowe obiekty, ewentualnie usuwa z „roboczej bazy danych” te obiekty, które już w terenie nie istnieją.

Po wykonaniu tych czynności, należy wykonać eksport mapy zasadniczej do formatu GML, wybierając opcję „Eksport GML Mapa Zasadnicza 2021 TurboEwid”. Ta odrębna opcja eksportu zawiera predefiniowane parametry niezbędne do wygenerowania pliku GML oczekiwanego w ODGiK: plik zawierający wyłącznie obiekty nowe, zmodyfikowane i usunięte, bez obiektów niemodyfikowanych przez geodetę, a także bez pierwotnych wersji obiektów zmodyfikowanych.

Należy mieć na uwadze – zastrzegają twórcy C-GEO – że często dane wydawane z ODGiK zgodne z przepisami
z 2015 r. są i tak niekompletne. Zawierają chociażby braki atrybutów, relacji (np. do punktów wysokościowych GESUT), nieprawidłowe geometrie (np. linie zamiast poligonów w jezdniach) i wiele innych błędów, które istniały od lat w bazach PZGiK. Niestety, jeśli obiekty te są aktualizowane przez geodetę, muszą być doprowadzone do zgodności z aktualnymi przepisami. Na przykład: wprowadzone właściwe relacje, uzupełnione atrybuty i prawidłowe geometrie obiektów. Powodować to będzie po stronie geodety konieczność wykonywania dodatkowych prac i kontroli.

Co jeszcze przynosi najnowsza aktualizacja C-GEO oraz modułów dodatkowych?

Nowości w module e-Operat/GeoOrganizer to:

  • dodany raport „Rozkład prac w podziale na rodzaj/cel pracy”,
  • do zestawienia prac dodano pola: [kosztorys_uwagi], [czas_pracy] do samodzielnego wstawiania w edycji formularza,
  • w górnym pasku modułu dodano wyświetlanie ID zgłoszenia z aktywnej pracy,
  • poprawiono zakładanie pracy z dokumentów PDF z WebEwid.

W module EGiB dodano funkcję eksportu wczytanych danych EGiB do formatu XLS (menu Narzędzia). ID zgłoszenia i inne atrybuty są pobierane z danych projektu C-GEO do danych wykorzystywanych w raportach i korespondencji w module. Wprowadzono też poprawki w zakresie danych lokali dla GML z bazy EGiB 2021.

Moduł Dziennik pomiarów RTK/RTN wzbogacono o obsługę nowej wersji formatu danych z odbiornika R30 IMU z oprogramowania NavCom SurveyMaster DB.

Moduł Wyrównanie 3D/GNSS posiada nową funkcjonalność dla mierniczych górniczych – analizę dokładności boków i kątów.

Sporo zmian zaszło także w samej aplikacji C-GEO. Nowości to m.in.:

  • W oknie mapy dodano zestawy paletek (grup ikon) ułatwiających kartowanie obiektów mapy zasadniczej zgodnie z aktualnymi przepisami (2021) i także dla przepisów z 2015 r. Paletki te są widoczne w mapach założonych w oparciu o szablony MapaZasadnicza_2015 i MapaZasadnicza_2021, gdy zostanie po raz pierwszy otwarte okno edytora mapy obiektowej. Jeśli użytkownik nie będzie jednak chciał z nich korzystać, może je wyłączyć (ikonka „zębatka” na mapie). Paletki są podzielone na bazy danych i poszczególne kategorie obiektów tych baz, zawierają rozwijalne menu z wyborem obiektu do kartowania.
  • Dla obiektów liniowych i powierzchniowych, dla których założone są bazy danych, można po dodaniu atrybutów długości i powierzchni i ich obliczeniu, określić sumy długości/powierzchni dla grupowanych obiektów jednolitym kryterium (średnica, rodzaj, itp.).
  • W menu Narzędzia dodano funkcję konwersji wskazanego pliku DXF bezpośrednio do formatu GeoTIFF.
  • W oknie bazy danych dla zaznaczonych obiektów dodano przenoszenie obiektów z bieżącej do wskazanej warstwy – ikonka Menu–Zaznaczone obiekty. W funkcji „Wypełnij pole” pod prawym klawiszem myszki dodano możliwość dodania na początku/końcu wypełnianego pola podanych wartości oraz możliwość zamiany ciągu znaków na zadany.
  • W oknie edytora działki dodano na poglądowym rysunku wyłączenie drukowania numerów punktów działek, a w opcjach drukowania działek – opcję „Drukuj każdą działkę na nowej stronie”.
  • Rozbudowano funkcje edycji obiektów multipunktowych: kopiowanie i przenoszenie historii, edycja w oknie edytora obiektów, przesuwanie punktów załamania, obrót, translacja itp.

Źródło: Softline Plus


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Testy skanera SPL w Kopenhadze
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS