Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2023-02-22| Geodezja, GIS, Software

C-GML lepiej obsłuży pliki GML

Najnowsza aktualizacja oprogramowania C-GML przynosi kolejną porcję udoskonaleń w zakresie obsługi plików GML według schematów 2015 i 2021.


C-GML lepiej obsłuży pliki GML

C-GML to oprogramowanie rozwijane przez wrocławską firmę Softline Plus, które służy do edycji map obiektowych z wykorzystaniem formatu GML. W lutowej aktualizacji tego produktu wprowadzono kolejne zmiany w obsłudze tego standardu:

  • wprowadzono przypisanie zestawu kodów do mapy – dotąd jeden zestaw kodów obowiązywał dla wszystkich tabel w całym projekcie; obecna zmiana ułatwi pracę na mapach o różnych szablonach w jednym projekcie, np. na mapach zgodnych z przepisami z 2015 i 2021 r.;
  • w eksporcie punktów z tabeli współrzędnych do pliku TXT dodano możliwość eksportu pliku z kodami o rozszerzonych oznaczeniach wprowadzonych do C-GML, a wychodzących poza zakres kodów z rozporządzenia ws. mapy zasadniczej z 2021 r.;
  • wprowadzono ulepszenia w zakresie paletek z funkcjami kartowania mapy zasadniczej oraz mechanizmów konwersji danych z modelu 2015 do 2021.;
  • w walidacji GML wg schematu z 2021 r. dodano kontrolę atrybutową dla urządzeń technicznych, dla których atrybut informacjaDodatkowa jest wymagany;
  • poprawiono import i eksport plików GML dla WEGA i GML-a hybrydowego (zawierającego bazy danych w modelu pojęciowym 2015 i 2021 jednocześnie).

Oprócz tego wprowadzono też kilka zmian niezwiązanych stricte z GML-em. To chociażby dodanie w funkcjach przyciągania snapowania do rzutu prostopadłego ostatniego punktu rysowanego obiektu na wskazany odcinek. Dodano też funkcję ustalania kąta skrętu tekstu przez przesunięcie za „rączkę” skrętu tekstu na linię, do której tekst ma być równoległy.

Lutowa aktualizacja przyniosła zmiany również w module EGiB dla aplikacji C-GML – większość z nich dotyczy funkcji związanych z przygotowaniem wysyłki listów.

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

Wymagalność atrybutu ...w walidacji GML wg schematu z 2021 r. dodano kontrolę atrybutową dla urządzeń technicznych, dla których atrybut informacjaDodatkowa jest wymagany;... A jaką wartość należy wpisać w tym atrybucie skoro jest on wymagany? Czy wystarczy np. *, _ lub inny 'znaczek'? Dodam tylko, że z treści obowiązujących przepisów to nie wynika.
  
SU GML...c-geo, ewmapa...kiedy ten rynek dorośnie i zrozumie, że betonowali to się sowieci. Jak to ma być biznes to jak najmniej formatów i jak najsprawniej wymiana danych i dokumentacja. Najnowsze rozwijane formaty i tak zamioya wszystko ale pl obudzi się za 15 lat.
    4 



zobacz też:

|2023-02-16| Kiedy GUGiK opublikuje walidator plików GML?

Zapowiadany od miesięcy przez GUGiK urzędowy walidator plików GML znacznie usprawniłby wymianę danych ...

|2023-02-15| Konferencja o GML już w marcu

Do końca miesiąca można zgłaszać chęć uczestnictwa w konferencji naukowo-technicznej pt. „Czy GML usprawnił ...

|2023-02-07| GML w ODGiK-ach: na razie więcej problemów niż korzyści [wyniki ankiety]

Większość uczestników naszej ankiety nie odczuwa jeszcze korzyści ...


wiadomości

    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
12
3456789
10111213141516
17181920212223
2425262728
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-02-20 | WROCŁAW | Seminarium naukowe IGiG
IGiG zaprasza na seminarium naukowe, które odbędzie się dnia 20.02.2025 r. (czwartek) o godzinie ...
więcej
2025-03-06 | WARSZAWA | Aktualne wyzwania i zasady realizacji scaleń gruntów z uwzględnieniem zarządzania zasobami wodnymi
Zgłoszenia należy nadsyłać do 4 marca 2025 r. przez formularz na stronie wydarzenia.
więcej
2025-03-21 | KRAKÓW | Konferencja Naukowo-Techniczna: Historyczne znaki graniczne i geodezyjne - zabytki techniki?
Konferencja odbędzie się w dniach 21-22 marca 2025 r. w Centrum Wystawowo-Konferencyjnym Zamku ...
więcej
2025-04-03 | OSTRÓW WIELKOPOLSKI | 25 KALISKA KONFERENCJA NAUKOWO-TECHNICZNA
Tegoroczna konferencja „25 Kaliska Konferencja Katastralna – od analogu przez ...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ | Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz ...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW | XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie ...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Podnoszenie mostu na budowie Świątyni Opatrzności Bożej
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
równanie Schrödingera dla par elektronowych w nadprzewodniku daje w efekcie równanie ruchu naładowanej cieczy doskonałej?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Lech Nowogrodzki (1950-2022)

Lech Nowogrodzki (1950-2022)
Lech Damazy Nowogrodzki urodził się 11 grudnia 1950 r. w Warszawie, gdzie ukończył VIII Liceum Ogólnokształcące im. Władysława IV, a także studia magisterskie na kierunku geodezja i kartografia na Wydziale Geodezji i Kartografii Politechniki ...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1904
Austriacki kapitan Theodor Scheimpflug (1865-1911) opisał matematycznie zasadę, że płaszczyzny obiektywu, filmu i zdjęcia przecinają się w jednej prostej. Skonstruował kamerę złożoną z siedmiu skośnych obiektywów umieszczonych wokół jednego - ...
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama