Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2023-02-16 | Geodezja

Kiedy GUGiK opublikuje walidator plików GML?

Zapowiadany od miesięcy przez GUGiK urzędowy walidator plików GML znacznie usprawniłby wymianę danych między wykonawcami a PODGiK-ami. Tylko kiedy wreszcie można spodziewać się jego udostępnienia?


Ilustracja: Kiedy GUGiK opublikuje walidator plików GML?

Od 1 stycznia br. GML powinien być jedynym dopuszczalnym formatem wymiany danych między wykonawcami prac geodezyjnych i ośrodkami dokumentacji. Jak jednak udowodniła nasza niedawna ankieta, w praktyce realizacja tego obowiązku napotyka na poważne problemy. Jedną z częściej sygnalizowanych trudności jest to, że dostępne na rynku aplikacje geodezyjne generują różniące się między sobą pliki GML, to zaś istotnie komplikuje ich weryfikację i zasilanie baz PZGiK.

Problem ten przynajmniej częściowo powinien rozwiązać urzędowy walidator, który sprawdzałby zgodność plików z obowiązującymi schematami danych. Pierwotnie wykonawca tego narzędzia miał zostać wyłoniony w drodze konkursu, który Główny Urząd Geodezji i Kartografii ogłosił pod koniec 2021 r. Jego pierwszej edycji nie udało się jednak rozstrzygnąć, a druga została odwołana po dymisji głównego geodety kraju. Pełniąca obowiązki GGK Alicja Kulka zapewniała wówczas, że walidator zostanie opracowany w wyniku innej procedury. Jednocześnie jeszcze wczesną jesienią 2022 r. Urząd zapewniał, że narzędzie będzie gotowe do końca października. Później podtrzymywano wprawdzie, że prace nad nim wciąż się toczą, ale nie podawano już deklarowanego terminu jego udostępnienia.

Po kilku miesiącach postanowiliśmy ponownie zapytać GUGiK o postępy prac nad tym narzędziem. W odpowiedzi otrzymaliśmy krótkie wyjaśnienie: „Główny Urząd Geodezji i Kartografii jest w trakcie przygotowywania walidatora plików GML dotyczących baz danych GESUT, EGiB i BDOT500. Planowany termin udostępnienia narzędzi do walidacji to koniec pierwszego kwartału br.”.


Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na bezpłatny newsletter!

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

MIERNICZY Starym działaczom prawda w oczy kole idę po was.
    3 
 1 
odp: MIERNICZY Jak idziesz to musisz po wyjściu z budynku skręcić w lewo, potem prosto i na trzecim skrzyżowaniu w prawo, potem drugi budynek po lewej na pierwszym piętrze zapukaj do drzwi i poproś Jolkę. To będę ja, czekam
    1 
 3 
odp: odp: MIERNICZY W Paryżu najlepsze kasztany są na placu Pigalle
  
 2 
odp: odp: MIERNICZY Jolka myślisz, że trafi? Ja wątpię.
  
 1 
Panu Sławkowi z pewnego niszowego programu na youtube dedykuję literowanie słowa walidacja -> wa-li-da-cja. Dziękuję panie Sławku za uwagę, teraz już może się pan wypowiadać o tym zagadnieniu, o którym na pewno pan wie tak dużo, że aż strach, słuchać.
    3 
 6 
odp: Panom redaktorom. To jest sylabizacja. Literowanie to byłoby tak wu-a-el-i-de-a-ce-jot-a, ale nie wiem czy kolega Sławek potrafiłby to szybko wypowiedzieć. Słuchając kolegi Leszka też się uszy skręcają. Tyle o elokwencji redaktora naczelnego i redaktorów pobocznych. Inny ciekawy wątek niedzielnego spotkania Panów redaktorów to odkrywcze stwierdzenie, że kontur terenów mieszkaniowych mierzy klasyfikator :):):). Redaktor naczelny powołuje się raz na "Prawo klasyfikacyjne", a innym razem na "rozporządzenie w sprawie bonitacji te z 2012". Panie redaktorze naczelny i wy pozostali redaktorzy nie idźcie tą drogą. Klasyfikujemy użytki rolne, a nie grunty wyłączone z gleboznawczej klasyfikacji gruntów, w tym tereny mieszkaniowe. Polecam przed kolejną niedzielą wnikliwą lekturę przepisów prawa i rewizję stanowiska.
  
 6 
odp: odp: Panom redaktorom. To jest dzielenie na sylaby. Sylabizację to uprawia pan Piszczek na Youtube czyli normalnie pisząc duka i cedzi.
  
Wrzućmy kolejny grosik dla biednego Czyli standardowo szczytne idee i magiczne hasło: cyfryzacja. Miliony utopione a cudo wciąż nie działa jak powinno. Trzeba będzie wydać kolejne miliony, bo przecież wydaliśmy już tyle, że szkoda by to zmarnować.Gdzie są winni? Nie ma. Zdążyli wypiąć pierś do orderu i zniknęli. Niekończąca się cyfryzacja, niekończące się wydatki publicznych pieniędzy, niekończące się dochody branży geoinformatycznej. Proponuję by kolejnym Głównym Geodetą Kraju został znowu jakiś dziarski przes firmy tworzącej oprogramowania dla geodezji. A co tam, postawmy lisa na straży kurnika, tu kur nigdy nie zabraknie, w końcu to pieniądze publiczne, nic tylko brać, ile wlezie.
    11 
 10 
odp: Wrzućmy kolejny grosik dla biednego A konkretnie to gdzie przy tym walidatorze owe utopione miliony ?
    3 
 6 
odp: odp: Wrzućmy kolejny grosik dla biednego Nie przy tym walidatorze lecz w całym projekcie zwanym w skrócie "GML".
    3 
 3 
odp: Wrzućmy kolejny grosik dla biednego ale bełkot ...
    3 
 2 
odp: Wrzućmy kolejny grosik dla biednego Wróćmy do rapitografów i kartowania ręcznego żeby jakaś firma informatyczna nie zarobiła. Wróćmy do czasów kiedy chodziło się do inspektora przed złożeniem operatu, żeby sprawdził czy ładnie wkartowane. Aha trzeba jeszcze obniżyć ceny i powołać z 40 nowych stowarzyszeń od pica kawy i innych trunków. Wtedy będzie jak dawniej
    3 
 15 
odp: odp: Wrzućmy kolejny grosik dla biednego Przestań udawać, że nie wiesz o co mi chodzi. Nie kwestionuję postępu technicznego, nie kwestionuję potrzeby i zalet cyfryzacji. Kwestionuję sposób realizacji cyfryzacji, sposób wydawania pieniędzy oraz konflikt interesów osób na stanowiskach odpowiedzialnych za te zagadnienia. A ten cały walidator to tylko fragment całego zagadnienia.
    2 
 2 
odp: Wrzućmy kolejny grosik dla biednego Nie, problem z firmami informatycznymi polega na tym że powinny zarabiać na zaspokajaniu potrzeb klientów a nie wygenerowanych przez siebie potrzeb które tym klientom są narzucane przez np. byłego GGK.
    2 
 9 
odp: odp: Wrzućmy kolejny grosik dla biednego Pamięć mam dobrą i wiem kto wprowadzał zmiany ustawy w 2014. Pamiętam też kto wymyślał nowe przepisy z 2013 i 2015 w sprawie bdot/gesut/egib. Pamiętam również co GUGIK w latach 2000 odpowiedział na propozycję wprowadzenia wspólnego, wypracowanego przez producentów właśnie, formatu TANGO. Nie zgadniesz, w żadnym przypadku po stronie GUGIK nie było byłego prezesa. Ciekawe nie?
    2 
 3 
odp: odp: Wrzućmy kolejny grosik dla biednego A był wtedy GGK z udziałem w firmie geoinformatycznej realizującej usługi w zakresie obsługi powiatów które podlegały jego nadzorowi ? Były wtedy utworzone zespoły robocze pod egidą GGK, które zbierały producentów oprogramowania i realizowały ich postulaty wyrażane na spotkaniach ? A GGK ganiał i dzwonił wtedy do powiatów żeby te życzenia były zrealizowane ? I czy realizacja tych życzeń pod wpływem działania GGK powodowała koszty po stronie powiatów, które płaciły firmom których przedstawiciele zebrani w zespołach GGK definiowali co ma być zrobione ?
  
 9 
Kiedy GUGiK opublikuje walidator plików GML? Jeżeli opublikuje to może być wielki problem z GML-ami z PODGiK-ów albowiem one zawierają mnóstwo błędów (widziałem ponad 300 błędów w pozyskanym GML-u). Taki walidator nie powinien przepuścić tego do wykonawczy (no chyba że będzie dzałał ttlko w jedną stronę jak zawór jednokierunkowy) ale może również nie przyjąć pliku z powyższymi błędami (plus nasze błędy). I co wtedy ??. Usuwać błędy ośrodkowe plus nasze ?. To byłby horror show. Miało być tak ładnie a wyszło jak zwykle.
  
 7 
odp: Kiedy GUGiK opublikuje walidator plików GML? Analizowałeś kiedyś raporty walidacji? Walidatory są pisane z błędami przez osoby nie umiejące czytać rozporządzenia i nie znające pojęć obligatoryjny/fakultatywny Te walidatory które ukazywały się do tej pory albo nie wykazywały żadnych błedów mimo ich istnienia albo pokazywały błędy tam gdzie ich nie było... Jak kolejny walidator ma być taki sam jak poprzednie to lepiej niech go nie będzie wcale
    1 
 5 
Zgodność ze schematem danych sprawdzi każdy ogólnie dostępny walidator, np. notepad plus plus z dodatkiem xml tools. Nie trzeba oddzielnych walidatorow do każdego schematu. Natomiast zgodność innych rzeczy takich jak wiązania sprawdzić nie można bo najpierw trzeba by było utworzyć dokument jak miałyby wyglądać. To przerosło GGK i obecną i byłego. A t raz wszyscy użytkownicy Egib zbierają tego efekty.
    1 
 12 
odp: Zgodność Tak to jest jak się do przepisów wprowadza informatykę niestety. Kto to widział, żeby w akcie prawnym były jakieś schematy? Może ja się nie znam ale jeśli tak to wskażcie jakieś inne dziedziny w których schematy, jakieś rzeczy informatyczne jak i co robić z plikami obowiązują i są wciągnięte do treści rozporządzenia.
    2 
 8 
odp: odp: Zgodność Proszę bardzo, np. jednolity plik kontrolny który powinien znać każdy VATowiec jest takim przykładem.
    2 
 6 
odp: odp: Zgodność od przyszłego roku także JPK będzie dla zaliczek na PIT. Miał być od tego roku, ale uznano, że jeszcze przedsiębiorcy mieli za mało czasu na dostosowanie się. No nie to, co w geodezji, prawda? W dodatku te obowiązki, które są, np. składanie e-deklaracji DRA do ZUS może się odbywać poprzez darmową platformę online (PUE ZUS, e-Deklaracje). Kierownicy budów też chyba nie musza kupować jakiś dziwnych programów do cyfrowego dziennika budowy. O projektach w gml, zawierających dane ewidencyjne budynków, zmiany zasięgów użytków, dane GESUT, możemy sobie na razie śnić. Dlaczego tak odstajemy od standardów innych branż?
    2 
 8 
odp: odp: Zgodność Zweryfikowales rozumiem swoje twierdzenia o nie kupowaniu oprogramowania do tworzenia JPK ze swoją księgową? Prawda ? Tak ja zweryfikowales z aptekami ze nie muszą kupować softu do erecept, ze stacjami obslugi pojazdów że nie muszą kupować softu do cepik. Oni wszyscy nie kupowali rozumiem oprogramowania ?
    2 
 4 
odp: odp: Zgodność Bim również tworzą wszyscy w datmowym sofcie a nie jakimś tam np. Revicie, który nie jest darmowy, prawda ?
    1 
 3 
odp: odp: Zgodność księgowość od założenia firmy prowadzę sam w bardzo taniej aplikacji (obecnie ok. 100zł na rok). Tak mi było wygodniej i finalnie taniej, niż robienie tego ręcznie np. w papierowej wersji czy w arkuszu kalkulacyjnym. I chyba od kilkunastu miesięcy jestem gotowy na JPK-PIT. Widzisz różnicę, że u nas najpierw wprowadza się obowiązek, a potem okazuje się, że nikt nie jest gotowy? Ani dostawcy oprogramowania, ani urzędy? Wiesz, że aplikacji do księgowości (w tym online) jest multum i miałem wybór, nie to co wciąż się dzieje w przypadku PODGiK? Projektanci też WOLĄ rysować w CAD-ach, ale jeszcze nikt ich nie zmusza w Polsce do tego (choć już się zaczyna lobbing). Ani do przesyłania projektów w określonym formacie cyfrowym. I dlatego tak opornie idzie z BIM-em, bo oni wiedzą, że będzie tak samo, jak z GML-em, tylko dużo kosztowniej. W praktyce cały proces projekt-budowa musi być w jednym środowisku. Tylko jakoś u nich jest mniej gadania o misji i służbie, więcej o interesie całej branży.
    1 
 2 
odp: odp: Zgodność Czyli używasz platnego programu zeby to wczytać. Jesli popatrzysz po forach w czasach kiedy wdrażano erecepty czy cepik zobaczysz mnóstwo podobnych do twoich wypowiedzi. Z jednym się całkowicie zgadzam, Ministerstwo i Gugik jest całkowicie nie przygotowane do wdrożenia i wsparcia użytkowników więc jego rolę przejęli dostawcy którzy robią co chcą bo nie mają ram działania ani wytycznych. Tym się różnimy jako branża od zespołów wdrażającego Cepik i Csioz.
  
 4 
odp: odp: Zgodność Napisze ci więcej: używałem płatnego programu do rysowania map dla projektantów w czasach, gdy w ośrodkach wymagano kreślenia ręcznego na pierworysach. Format dwg, dxf czy dgn, xy czy xyz uzgadniałem z projektantem. Wtedy wręcz ci sami urzędnicy, którzy teraz mienią się takimi nowoczesnymi, gieemelowymi na tle nas, zacofanych leśnych dziadków, twierdzili czasem, że mapa cyfrowa nie jest godna ich pieczęci uwierzytelniającej. Tak, wszystko się zmieniło. Niemal o 360 stopni, powiedziałbym. Bo ja dalej przerabiam tą sieczkę z ODGiK z kilku niespójnych baz na pliki w jeden dwg zrozumiały dla projektanta czy robię DTM-y, siatki 3D pod maszyny dla inżyniera budowy.
  
odp: rozmarzony Ale dlaczego widzisz problem w tym, że przerabiasz jakąś sieczkę na materiał zrozumiały? To jest nasza praca, to jest nasz biznes i nasza szansa. Tylko my potrafimy to poprawnie przygotować dla projektanta. Dlaczego nie wykorzystać tego? Można za to brać odpowiednie pieniądze? Jak będzie jednolity, łatwy i stabilny format wymiany danych to ile zajmie firmom informatycznym wdrożenie go do systemów dla budowlańców? Nie twórzmy sztucznych problemów w swojej branży, tylko rozwiązujmy komuś jego realne i istniejące problemy w kontakcie z administracją i przekujmy je w sukces.
    1 
 5 
odp: odp: Zgodność Źle się orientujesz, możesz wydać gml z qgis zgodnego ze schematem jeśli schemat jest dobrze zrobiony. Otóż schemat EGiB nie jest. Wdrożenie się slimaczy bo producenci nie mają interesu żeby był dostępny plik wymiany.
  
odp: Zgodność takie mam wrażenie, że z tym gml-em to przeszliśmy bardziej do gis-u i tu jest pies pogrzebany...
    2 
 2 
odp: odp: Zgodność Będziemy mieć 2 pliki: gml okrojony z coraz bardziej i zgenerslizowany, dwg/dgn szczegółowy bo klient chce mieć szczegóły na mapie a które pomijamy lub generalizujemy czyli punkt 1. Czy to dobrze czy zle zobaczymy
  
odp: odp: Zgodność Niekoniecznie, wraz ze wzrostem zapotrzebowania na BIM będzie ifc lub jego postać XMLowa. ;)
  
odp: odp: Zgodność W przyszłości projektant będzie chciał mapę szczgółową bo gml będzie zbyt okrojony...
  
Bim Gml to problem a bim będzie kolejnym...ale może z drugiej strony bim usunie podgiki w przeszłość bo tam tego nie obsłużą
    1 
 1 
odp: odp: Zgodność GML w pewnym zakresie jest transformowalny do BIM, a podgiki z zawartością BIM mają niewiele wspólnego. Budownictwo sobie, geodezja sobie, silosowosc ma się dobrze.
  
odp: odp: Zgodność Troszkę mogę fantazjować ale gml to format oparty na xml i w założeniu prosty. Nasz gml to format który ma za zadanie zrzucić wszystkie problemy na Wykonawcę. Natomiast bim to aktualnie niewiadoma bo pytanie na jakim kraju będziemy się wzorować i czy nie będzie to lokalny polski bim który wykończy budowlańców...
  
odp: odp: Zgodność Dlaczego tyle w naszej branży pesymizmu? Dlaczego GIS jest niedobry? Mam wrażenie, że podział wymyślony kiedyś przez Gaździckiego na SIP oraz SIT strasznie namieszał nam w głowach. Z informatycznego punktu widzenia to jest to samo i dlatego informatycy wyprzedzają nas o lata świetlne. Wykorzystują te same funkcje do realizacji takich samych zadań, a nam wmawiają, że to są rozwiązania dostosowane do naszych potrzeb. Robią wszystko, żeby zwykły geodeta nie widział powiązania między numeryczną mapą zasadniczą i bazami typu OSM. Jakbyśmy zobaczyli, że między wektorem drogi na googlu i przewodem wodociągowym nie ma żadnej różnicy pod względem przetwarzania, a de facto różnią się tylko przypisanymi danymi to nagle mogłoby się okazać, że można skorzystać z istniejących już rozwiązań i nie udawać, że format gml to wynaleziono do komunikacji z PODGIK w Polsce.
    1 
 5 
odp: odp: Zgodność Jeśli chodzi o gis to nie mam nic przeciwko, ale z tego co się orientuję w qgis czy geomdiach tego obowiazującego gmla nie wpuszczę. Po prostu zastanawiam się jak to zrobić szybko i dobrze. Najchętniej cad i export ale te nakładki nie do końca mi pasują. Małe rzeczy można bez cada w programach geodezyjnych. W każdym razie widać że jest problem z gmlem. Za długo trwa jego wdrażanie. Za dużo dyskusji, trzeba inwestować często, prawo się zmienia dynamicznie, a podejrzewam że geodeci i tak są bardziej elastyczni jeśli chodzi o oprogramowanie niż np projektanci.
  
odp: odp: Zgodność Źle się orientujesz, możesz wydać gml z qgis zgodnego ze schematem jeśli schemat jest dobrze zrobiony. Otóż schemat EGiB nie jest. Wdrożenie się slimaczy bo producenci nie mają interesu żeby był dostępny plik wymiany.
  
 1 
odp: odp: Zgodność Dzięki za info o qgis i gml, wiem że programem trzeba się bardziej zainteresowac. Ale wracając już do samej pracy, szybkość wykonania to cad, potem kontrola atrybutów i topologi czy jakiś analizy czy inne operacje gis, potem export. Tak chyba robili tbd czy vmape...i chyba to się sprawdzało? Ale to była kartografia.
  
odp: odp: Zgodność Chcesz się założyć że np. etykiety szybciej zrobię w GIS niż w CAD ? :)
  
odp: odp: Zgodność Wyczuwam gisowca;-)
  
odp: odp: Zgodność No właśnie to jest problem że te technologie dawno się już przeniknęły a ty ciągle tego nie chcesz zaakceptować. Masz autocad map z funkcjami gisowymi i masz wtyczki cad w qgis. Każdy cad wspolpracuje z bazami danych a gis wydaje dane w dxf często z warstwami i symboliką. Gml jest formatem wymiany czy zrobisz to w gis, sit czy cad nie ma to znaczenia o ile dane w formacie wymiany będą prawidlowe.
  
 1 
odp: odp: Zgodność Czy chcesz czy nie świat idzie w kierunku modelowania informacji a więc programów typu Revit. Integracja danych z CAD z innymi danymi bywa problematyczna, bo mało gdzie pilnowane są zasady topologii, rozwarstwienia rysunkow i same originy bloków i justowanie tekstów może sprawić kłopot. Tyle że nie widać tego na etapie tworzenia lecz wykorzystywania informacji. Dlatego są te gml, ifc dla bim żeby wykorzystać istniejące dane a nie odtwarzać je winnym systemie. Skandaliczny sposób wdrazania gml w Polsce w postaci macie schemat i do widzenia zbiera swoje efekty. GUGiK śpi, ludzie się wkurzają a producenci próbują samodzielnie robić coś bez koordynacji na poziomie kraju. Żadnego kraju nie stać na zmiany struktury danych co kilka lat oprócz Polski. Dziękuję więc decydentom że się swietnie bawią na koszt uczestników rynku. Bo przecież w uzasadnieniu koszt po stronie zmieniajacych zawsze wynosi 0.
  
 2 
odp: odp: Zgodność To żarcik był, wiem że geodeta musi się przystosować czy chce czy nie. Po prostu czasu na naukę brak i pieniędzy na inwestycje również brak. A jeszcze można wtopić w nie przydatne lub beta czy alfa oprogramowanie...Po prostu czekam aż się wyklaruje temat i potem zacznę się wdrażać, nie chce być testerem.
  
 3 
odp: odp: Zgodność Całkowicie się z Tobą zgadzam tyle że ani Ciebie ani mnie nikt o zdanie nie pyta. Brak działania urzędu centralnego w koordynacji zasilania baz danych powoduje że każdy się nim staje i nie ma gwarancji że te testy na końcu będą sukcesem. Jeśli będą sukcesem to zobaczysz tego czy następnego GGK calego na biało który będzie opowiadał jak to działania GUGiK zakończyły się sukcesem. Jak się nie udadzą to będzie informacja jak to źle przygotowano za poprzedników reformy. Przecież ćwiczymy to od kilkunastu lat. Tyle że takiego bałaganu jak jest teraz to jeszcze nie widziałem.
  
 2 
odp: odp: Zgodność Wracając do revita czy autocadmapa to nieosiągalne dla małych firm i jeszcze w abonamencie ale qgis to w zasadzie koszt wdrożenia, cad i tak musi być bo obsługi inwestycji w gsie nie zrobisz. Wydaje mi się za ja jestem bardziej przy ziemi i mam sceptyczne podejście patrząc na to wszystko.
    2 
odp: odp: Zgodność Po przemyśleniu jednak qgis to środowisko, a pluginy czy inne dodatki i tak trzeba będzie kupić, coś jak nakładki na cada. Więc tym bardziej poczekam aż temat się wyklaruje. Miłego dnia życzę.
  
 1 
odp: Zgodność Nie mogę zgodzić się z twierdzeniem, że byle jaki notatnik sprawdzi poprawność gml-a. Jeżeli wiesz jak w notatniku sprawdzić to: wymagalnoscRodzajNawierzchni Atrybut rodzaj nawierzchni stosuje się do obiektów jezdnia i chodnik. inv: if self.rodzajObiektu='j' or self.rodzajObiektu='c' then self.polozenie.size=1 , to podziel się tą wiedzą. Właśnie te 'wyłomy' od standardowego 'xsd' można oprogramować w konkretnym walidatorze.
    6 
 2 
odp: odp: Zgodność Sprawdzi ten warunek i mogę się podzielić taką informacją. Jest tylko jedno pytanie, za ile ?
    2 
 5 



zobacz też:

Konferencja o GML już w marcu

Do końca miesiąca można zgłaszać chęć uczestnictwa w konferencji naukowo-technicznej pt. „Czy GML usprawnił...

GML w ODGiK-ach: na razie więcej problemów niż korzyści [wyniki ankiety]

Większość uczestników naszej ankiety nie odczuwa jeszcze korzyści...

QMapa GML 2021: jeszcze lepsze wyświetlanie plików GML w QGIS

Wypełnianie obiektów kolorami oraz wyświetlanie ich kolejnych wersji – to...

GML. Więcej niż format

Zgodnie z nowymi standardami już od 1 stycznia 2023 r. jedynym formatem wymiany danych między wykonawcami prac geodezyjnych a...


wiadomości

Laser-3D Jacek Krawiec
Kraków

SKANERY LASEROWE i OPROGRAMOWANIE

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-14 | ON-LINE
Zieleń w planowaniu przestrzennym i procesie rewitalizacji - uwarunkowania prawne
Spotkanie przeznaczone jest dla przedstawicieli gmin z terenu całego kraju. Program webinarium:...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Zwycięski projekt studentów AGH
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
sprężony beton zastosował po raz pierwszy P.H. Jackson w 1880 r. w San Francisco?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Cesar Francoise Cassini de Thury (1714-1784)
Francuski astronom, geodeta i kartograf, syn Jacques'a. Urodził się 17 czerwca 1714 roku w Thury. W latach 1733-34 uczestniczył w pomiarach długości stopnia (Saint Malo-Strasbourg) prowadzonych przez jego ojca. W 1735 roku został członkiem...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1786
Ukazuje się pierwsza instrukcja geodezyjna regulująca prace przy zakładaniu katastru gruntowego w Galicji.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama