|2023-02-07|
Geodezja
GML w ODGiK-ach: na razie więcej problemów niż korzyści [wyniki ankiety]
Większość uczestników naszej ankiety nie odczuwa jeszcze korzyści płynących z wprowadzenia obowiązku stosowania formatu GML. Widoczne są za to liczne problemy.
Teoretycznie już od ponad miesiąca wymiana danych między wykonawcami prac geodezyjnych a ośrodkami dokumentacji powinna odbywać się wyłącznie z wykorzystaniem formatu GML – tak przynajmniej zakłada nowe rozporządzenie o standardach geodezyjnych. Czy jednak wymóg ten funkcjonuje w całym kraju zgodnie z założeniami? To chcieliśmy sprawdzić w naszej internetowej ankiecie, która była dostępną na Geoforum.pl w dniach od 1 do 6 lutego. W tym czasie wypełniły ją łącznie 323 osoby ze wszystkich 16 województw. Oczywiście, jak zwykle zastrzegamy, że prezentowanych poniżej wyników nie należy traktować jako reprezentatywnych.
W pierwszej kolejności zapytaliśmy ogólnie, czy ankietowany jest zadowolony z tego, jak jego ODGiK radzi sobie z obsługą formatu GML. Twierdząco odpowiedziało raptem 17% badanych, za to aż ponad połowa była przeciwnego zdania. Największy odsetek głosów niezadowolenia (71%) otrzymaliśmy z województwa kujawsko-pomorskiego. Z kolei odsetek wrażeń pozytywnych okazał się najwyższy w województwie łódzkim (41%).
Tylko czy ODGiK-i w ogóle wydają już dane w formacie GML wg obowiązujących schematów z 2021 roku? Twierdząco na tak zadane pytanie odpowiedziało raptem 10% ankietowanych. Kolejnych 19% wskazało, że w ich ośrodku, owszem, można otrzymać pliki GML, ale na ogół wg starszych schematów, tj. z 2015 roku. 28% internautów wskazało zaś, że powiaty wciąż wydają im dane w formatach innych niż GML.
W założeniach autorów przepisów geodezyjnych wprowadzenie obowiązku wymiany danych w formacie GML miało przynieść wykonawcom istotne korzyści. Tylko czy geodeci już je odczuwają? Tylko 7% ankietowanych stwierdziło, że wymóg ten przyniósł głównie pozytywne skutki, a przeciwnego zdania była aż 1/3 badanych. Z kolei ponad 1/5 geodetów odczuwa zarówno skutki pozytywne, jak i negatywne.
Lektura geodezyjnych forów internetowych pokazuje, że na razie obowiązek stosowania GML-a powoduje różnorodne problemy. Które z nich są najbardziej dokuczliwe? Według ankietowanych to przede wszystkim nieprawidłowe działanie oprogramowania do obsługi tego formatu. Niewiele mniej badanych wskazało wspomniany już problem braku danych w aktualnych schematach, a także niewystarczającą wiedzę pracowników ODGiK o nowych standardach, konieczność dostosowywania przez wykonawców danych do schematów z 2021 r. oraz brak akceptowania plików GML przez ODGiK.
Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na bezpłatny newsletter!
Redakcja
|