wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2023-01-16| Geodezja, GIS, Software

QMapa GML 2021: jeszcze lepsze wyświetlanie plików GML w QGIS

Wypełnianie obiektów kolorami oraz wyświetlanie ich kolejnych wersji – to wybrane zmiany w najnowszej wersji QMapa GML 2021, bezpłatnej wtyczki dla QGIS umożliwiającej wizualizację mapy zasadniczej z plików GML obejmujących bazy EGiB, GESUT i BDOT500.


QMapa GML 2021: jeszcze lepsze wyświetlanie plików GML w QGIS

Przypomnijmy, że wtyczka ta rozwijana jest przez krakowską firmę Geoxy. Jej pierwsza wersja została zaprezentowana w lipcu ubiegłego roku. Rozwiązanie to jest nie tylko bezpłatne, ale i dostępne na otwartej licencji GNU General Public License v3.0. Pobierzemy je z oficjalnego repozytorium wtyczek QGIS.

Po pół roku od premiery właśnie ukazała się kolejna wersja tego software’u oznaczona numerem 2.0.0. Jak wylicza firma Geoxy, wydanie to wyróżnia chociażby:

 • zoptymalizowane działanie importu plików GML,
 • dodanie raport z importu,
 • możliwość wczytania obiektów niestandardowych, tj. niezgodnych z modelami pojęciowymi z 2021 roku,
 • poprawione wyświetlanie obiektów, m.in. przy dużym oddaleniu widoku nie ginie treść mapy,
 • uporządkowanie rozwarstwienia mapy, w szczególności dotyczące opisów obiektów na mapie.

Jednak najważniejsze są dwie nowe funkcjonalności:

 • Wypełnij kolorami – umożliwia wyświetlanie mapy z zastosowaniem kolorowych wypełnień/szrafur dla obiektów o geometrii powierzchniowej.
 • Wyświetl wersje – umożliwia wyświetlanie i wyróżnianie wersji wynikających z cyklu życia obiektów.

Zdaniem twórców wtyczki kolorowanie obiektów powierzchniowych znacznie poprawia percepcję wzrokową mapy. Przy zastosowaniu tej funkcji dużo łatwiejsze staje się rozróżnianie obiektów na mapie, wychwytywanie braków w pokryciu treścią, a nawet wzrokowe identyfikowanie błędów w geometrii.

Co ciekawe, kolorowanie mapy w QMapa GML 2021 można bardzo łatwo dostosować do swoich preferencji, ponieważ jego parametry są zapisane w czytelnym pliku XLSM. Wystarczy go otworzyć, zmienić w nim kolory lub szrafury dla wybranych obiektów i zapisać, a następnie odświeżyć wypełnianie kolorami za pomocą wtyczki.

Druga z nowych kluczowych funkcji umożliwia wyświetlanie i wyróżnianie wersji obiektów nowych (pierwszych), modyfikowanych, archiwalnych oraz usuniętych (ostatnich). Użytkownik może wybierać wersje obiektów, które chce wyświetlać w rysunku mapy. Może też zastosować wybrane kolory celem wyróżnienia poszczególnych wersji. Do tego opcja „zastosuj filtr znacznikCzasu” umożliwia wskazanie momentu na osi czasu – konkretnej daty i godziny, od której mają być wyświetlone/wyróżnione wersje obiektów. Zastosowanie filtru „znacznikCzasu” może mieć praktyczne zastosowanie dla wizualizacji np.:

 • zmian dokonanych przez wykonawcę prac geodezyjnych w swoim wynikowym pliku GML,
 • zmian zaistniałych w bazach PZGiK, jeżeli dane z PZGiK były pobierane dwukrotnie w określonym odstępie czasowym – można zaimportować drugi plik GML pobrany z bazy PZGiK i ustawić w polu znacznikCzasu datę i godzinę wydania pierwszego pliku z bazy PZGiK.

Więcej szczegółów na temat QMapa GML 2021 można znaleźć na stronie firmy Geoxy.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Mazurska perełka architektury w chmurze punktów
czy wiesz, że...
© 2005-2023 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Anna Wardziak
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS