Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2023-01-16| Geodezja, GIS, Software

QMapa GML 2021: jeszcze lepsze wyświetlanie plików GML w QGIS

Wypełnianie obiektów kolorami oraz wyświetlanie ich kolejnych wersji – to wybrane zmiany w najnowszej wersji QMapa GML 2021, bezpłatnej wtyczki dla QGIS umożliwiającej wizualizację mapy zasadniczej z plików GML obejmujących bazy EGiB, GESUT i BDOT500.


QMapa GML 2021: jeszcze lepsze wyświetlanie plików GML w QGIS

Przypomnijmy, że wtyczka ta rozwijana jest przez krakowską firmę Geoxy. Jej pierwsza wersja została zaprezentowana w lipcu ubiegłego roku. Rozwiązanie to jest nie tylko bezpłatne, ale i dostępne na otwartej licencji GNU General Public License v3.0. Pobierzemy je z oficjalnego repozytorium wtyczek QGIS.

Po pół roku od premiery właśnie ukazała się kolejna wersja tego software’u oznaczona numerem 2.0.0. Jak wylicza firma Geoxy, wydanie to wyróżnia chociażby:

  • zoptymalizowane działanie importu plików GML,
  • dodanie raport z importu,
  • możliwość wczytania obiektów niestandardowych, tj. niezgodnych z modelami pojęciowymi z 2021 roku,
  • poprawione wyświetlanie obiektów, m.in. przy dużym oddaleniu widoku nie ginie treść mapy,
  • uporządkowanie rozwarstwienia mapy, w szczególności dotyczące opisów obiektów na mapie.

Jednak najważniejsze są dwie nowe funkcjonalności:

  • Wypełnij kolorami – umożliwia wyświetlanie mapy z zastosowaniem kolorowych wypełnień/szrafur dla obiektów o geometrii powierzchniowej.
  • Wyświetl wersje – umożliwia wyświetlanie i wyróżnianie wersji wynikających z cyklu życia obiektów.

Zdaniem twórców wtyczki kolorowanie obiektów powierzchniowych znacznie poprawia percepcję wzrokową mapy. Przy zastosowaniu tej funkcji dużo łatwiejsze staje się rozróżnianie obiektów na mapie, wychwytywanie braków w pokryciu treścią, a nawet wzrokowe identyfikowanie błędów w geometrii.

Co ciekawe, kolorowanie mapy w QMapa GML 2021 można bardzo łatwo dostosować do swoich preferencji, ponieważ jego parametry są zapisane w czytelnym pliku XLSM. Wystarczy go otworzyć, zmienić w nim kolory lub szrafury dla wybranych obiektów i zapisać, a następnie odświeżyć wypełnianie kolorami za pomocą wtyczki.

Druga z nowych kluczowych funkcji umożliwia wyświetlanie i wyróżnianie wersji obiektów nowych (pierwszych), modyfikowanych, archiwalnych oraz usuniętych (ostatnich). Użytkownik może wybierać wersje obiektów, które chce wyświetlać w rysunku mapy. Może też zastosować wybrane kolory celem wyróżnienia poszczególnych wersji. Do tego opcja „zastosuj filtr znacznikCzasu” umożliwia wskazanie momentu na osi czasu – konkretnej daty i godziny, od której mają być wyświetlone/wyróżnione wersje obiektów. Zastosowanie filtru „znacznikCzasu” może mieć praktyczne zastosowanie dla wizualizacji np.:

  • zmian dokonanych przez wykonawcę prac geodezyjnych w swoim wynikowym pliku GML,
  • zmian zaistniałych w bazach PZGiK, jeżeli dane z PZGiK były pobierane dwukrotnie w określonym odstępie czasowym – można zaimportować drugi plik GML pobrany z bazy PZGiK i ustawić w polu znacznikCzasu datę i godzinę wydania pierwszego pliku z bazy PZGiK.

Więcej szczegółów na temat QMapa GML 2021 można znaleźć na stronie firmy Geoxy.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Pomiary geodezyjne uskoku San Andreas
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS