|2023-04-24|
GIS, Prawo, JST
Kolejna fala skarg na gminy ws. danych planistycznych. I żądanie nałożenia grzywny
Do gmin zaczyna napływać już trzecia fala skarg do sądu administracyjnego ws. rzekomej bezczynności organu w zakresie publikacji aktów planowania przestrzennego. Tym razem nowością jest żądanie zapłaty grzywny.
O sprawie skarg hurtowo rozsyÅ‚anych do gmin w caÅ‚ym kraju piszemy na Geoforum.pl już od roku (choćby TU i TU). Przypomnijmy pokrótce. PierwszÄ… odsÅ‚onÄ… akcji byÅ‚o bombardowanie samorzÄ…dów wnioskami o udostÄ™pnienie informacji publicznej, które de facto zarzucaÅ‚y udostÄ™pnianie danych przestrzennych dla aktów planowania przestrzennego (APP) niezgodnie z obowiÄ…zujÄ…cymi przepisami. Jak wyjaÅ›nialiÅ›my w szczegółach, uwagi te nie miaÅ‚y generalnie pokrycia w obowiÄ…zujÄ…cym prawie. W kolejnych krokach do gmin kierowane sÄ… skargi dotyczÄ…ce tego samego zagadnienia. Sprawy trafiajÄ… nastÄ™pnie do wojewódzkich sÄ…dów administracyjnych pod zarzutem „bezczynnoÅ›ci organu”. Przy okazji do tych samych samorzÄ…dów kierowane sÄ… oferty na zakup oprogramowania, które rzekomo ma doprowadzić ich dane i usÅ‚ugi sieciowe do zgodnoÅ›ci z obowiÄ…zujÄ…cymi przepisami.
W ostatniej takiej akcji rozsyÅ‚ania skarg, ich autor poniósÅ‚ peÅ‚nÄ… klÄ™skÄ™. ZÅ‚ożyÅ‚ ich bowiem do wojewódzkich sÄ…dów administracyjnych ponad setkÄ™ i wszystkie zostaÅ‚y odrzucone. WSA w caÅ‚ym kraju – nie wchodzÄ…c w ogóle w merytorykÄ™ zarzutów – zgodnie uznawaÅ‚y bowiem, że nie sÄ… wÅ‚adne rozstrzygać tego typu spraw.
Jest wina, musi być i kara
To jednak nie zniechęciło autorów tej akcji do dalszych działań. Jak bowiem informuje firma Geo-System, do gmin użytkujących jej oprogramowanie trafia już trzecia fala skarg.
DotarliÅ›my do jednego z takich dokumentów. W obszernej, 13-stronicowej skardze zarzucono pewnej gminie „brak udostÄ™pnienia informacji publicznej w sposób nakazany prawem”. Tym razem autorka przedstawia dwa podstawowe zarzuty. Po pierwsze, samorzÄ…dy powinny udostÄ™pniać swoje dokumenty planistyczne (w tym przystÄ…pienia) przez usÅ‚ugi WMS i WFS oddzielnie dla każdego APP. Po drugie, udostÄ™pniany GML z APP powinien zawierać podpis elektroniczny. Znów także pojawia siÄ™ zarzut, jakoby o nieprawidÅ‚owoÅ›ci danej usÅ‚ugi sieciowej miaÅ‚ przesÄ…dzać portal Generalnej Inspekcji Ochrony Åšrodowiska (GIOÅš).
ZupeÅ‚nÄ… nowoÅ›ciÄ… w tej serii skarg jest za to żądanie zapÅ‚aty na rzecz skarżącej grzywny, i to w kwocie dla gminy dość niebagatelnej – blisko 32 tys. zÅ‚. Autorka uzasadnia to koniecznoÅ›ciÄ… skutecznego zmobilizowania urzÄ™du do naprawy obecnego stanu. Przy okazji zwraca uwagÄ™, że przez swoje dotychczasowe dziaÅ‚ania wobec gminy poniosÅ‚a straty finansowe i wizerunkowe, czego dowodem majÄ… być artykuÅ‚y na temat tej akcji publikowane na Geoforum.pl.
Geo-System ripostuje
Podobnie jak w poprzednich przypadkach do sprawy odniosÅ‚a siÄ™ firma Geo-System dostarczajÄ…ca gminom rozwiÄ…zania informatyczne do zarzÄ…dzania danymi planistycznymi. „Co do zasady skarga, poza rozbudowaniem uzasadnienia i dodaniem kilku nowych tematów oraz żądaniem kwoty na rzecz skarżącego, nie różni siÄ™ merytorycznie od poprzednich i zapewne spotka jÄ… taki sam los” – czytamy na blogu firmy.
Odnosząc się do poszczególnych zarzutów, spółka wyjaśnia:
- Obowiązek publikacji dotyczy jedynie uchwalonego planu po ogłoszeniu go w dzienniku wojewódzkim, a nie przystąpień, co było już wielokrotnie wyjaśniane.
- Gmina udostępnia zbiór danych APP. Zbiór danych w postaci dokumentu elektronicznego GML podpisuje wójt/burmistrz/prezydent miasta. Nie podpisuje się pojedynczych aktów wchodzących w skład zbioru. Wynika to zarówno z rozporządzenia ws. zbiorów danych przestrzennych oraz metadanych w zakresie zagospodarowania przestrzennego, jak i interpretacji Ministerstwa Rozwoju i Technologii.
- GIOŚ nie jest właściwym merytorycznie organem odpowiedzialnym za tematykę zagospodarowania przestrzennego w Polsce, a platforma tego urzędu posiada błędy uniemożliwiające skorzystanie z podłączanych usług. Właściwym narzędziem do sprawdzania poprawności zbiorów danych MPZP i SUIKZP jest walidator przygotowany przez ministerstwo.
- Obowiązujące przepisy nie stwierdzają, że udostępnia się dane oddzielnie, a jedynie to, że zbiór ma być utworzony w taki sposób. Zatem, przykładowo, dla zbioru składającego się z 6 miejscowych planów w dokumencie GML znajdzie się 6 obiektów typu akt planowania przestrzennego oraz po minimum 6 obiektów typu rysunek i dokument.
Jerzy Królikowski
|