Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2023-04-13| Teledetekcja, Sprzęt, Firma

Amerykanie oskarżają Chińczyków o naruszenie lidarowych patentów

Rynek kompaktowych i tanich skanerów laserowych staje się coraz bardziej konkurencyjny, czego konsekwencją są m.in. kolejne oskarżenia o naruszanie patentów. Zarzut taki przedstawiła niedawno amerykańska firma Ouster.


Amerykanie oskarżają Chińczyków o naruszenie lidarowych patentów

Jak czytamy w jej komunikacie prasowym, 5 z jej patentów miała naruszyć chińska spółka Hesai. W związku z tym Ouster złożył skargę do Komisji Handlu Międzynarodowego Stanów Zjednoczonych, żądając wszczęcia stosownego dochodzenia. Drugą skargę przeciwko Hesai złożono równolegle w Sądzie Okręgowym USA dla dystryktu Delaware, domagając się nakazu sądowego i odszkodowania pieniężnego.

Ouster nie podaje szczegółów technicznych swoich zarzutów. Twierdzi jedynie, że Hesai importuje lidary, które naruszają jego patenty. W związku z tym domaga się wprowadzenia zakazu sprowadzania do USA wybranych instrumentów oraz komponentów tej chińskiej spółki.

Ouster podkreśla, że jest autorem setek patentów związanych z technologią cyfrowych lidarów, co wymagało ogromnych inwestycji i pozwoliło spółce stać się światowym liderem tego rynku. „Skarga firmy Ouster opisuje, w jaki sposób po tym, jak rynek przestawił się na cyfrowe lidary firmy Ouster, Hesai ukradł rewolucyjne opatentowane technologie firmy Ouster i włączył je do konkurencyjnych produktów firmy Hesai” – czytamy w komunikacie prasowym tej amerykańskiej spółki. – Ponieważ firmy próbują kopiować nasze cyfrowe technologie, będziemy nadal energicznie egzekwować naszą własność intelektualną, dopóki produkty naruszające prawo nie zostaną zablokowane. Lidar to kluczowa technologia zapewniająca wizję zaawansowanej automatyzacji i inteligentnych technologii w łańcuchach dostaw, infrastrukturze i obronie. Globalny przemysł lidarowy opiera się na uczciwej konkurencji, a własność intelektualna musi być chroniona – komentuje sprawę prezes Oustera Angus Pacala.

Jak zaznaczono w komunikacie prasowym, to już nie pierwszy przypadek naruszenia lidarowych patentów przez Hesai. Wcześniej podobną skargę złożyła bowiem amerykańska firma Velodyne. Efektem było zawarcie ugody, w ramach której Chińczycy mieli wypłacić kwotę liczoną w milionach dolarów. O czym jednak Ouster nie wspomina, spółka ta sama była oskarżana przez Velodyne o łamanie patentów. Ten spór rozwiązała jednak niedawna fuzja obu firm.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Lidar odkrywa zapomniane ślady w puszczy
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS