Przypomnijmy, że zarówno Velodyne, jak i Ouster działają na coraz dynamiczniejszym rynku kompaktowych i tanich lidarów przeznaczonych dla pojazdów autonomicznych. Ale oferowane przez nie sensory znajdują zastosowanie również w geodezyjnych rozwiązaniach pomiarowych, np. w mobilnych czy lotniczych systemach skanowania.
Jak wynika z informacji prasowej Velodyne, firma ta wniosła skargę do amerykańskiej Komisji Handlu Międzynarodowego (ITC), w której prosi o zbadanie rzekomego nielegalnego importu czujników lidarowych przez Ouster, co miałoby naruszać jej patenty dotyczące rotacyjnych skanerów 3D. Velodyne złożyła również skargę do sądu okręgowego, w którym domaga się od konkurenta stosownego odszkodowania.
– Firma Velodyne wynalazła lidar rotacyjny i przeznacza znaczne zasoby finansowe i ludzkie na badania i rozwój, aby rozwijać technologię smart vision – powiedział dr Ted Tewksbury, dyrektor generalny Velodyne Lidar. – Velodyne od dawna energicznie chroni tę inwestycję, podejmując zdecydowane i skuteczne działania prawne przeciwko firmom, które naruszają naszą własność intelektualną, i ta akcja nie jest inna – podkreśla.