Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2023-03-10 | Geodezja, Teledetekcja, Sprzęt

Mobilnie każdy może? Test skanera Stonex X120GO

W ostatnich miesiącach jesteśmy świadkami istnego wysypu ręcznych skanerów laserowych typu SLAM. Czy ten sprzęt jest już na tyle dojrzały, żeby bez obaw wykorzystywać go w różnego rodzaju pracach geodezyjnych? W marcowym GEODECIE publikujemy test instrumentu marki Stonex.


Ilustracja: Mobilnie każdy może? Test skanera Stonex X120GO <br />
Fot. Jerzy Królikowski
Fot. Jerzy Królikowski

Jeśli ktoś jeszcze o tego typu instrumentach nie słyszał, przypomnijmy w telegraficznym skrócie, co w nich wyjątkowego. To przede wszystkim zintegrowanie obrotowego skanera laserowego, inercyjnej jednostki pomiarowej (IMU) oraz algorytmów SLAM (Simultaneous localization and mapping). Połączenie tych trzech elementów sprawia, że mobilne skanowanie staje się łatwe i szybkie jak nigdy wcześniej. Do skutecznego prowadzenia pomiarów nie potrzebujemy bowiem ani dostępności sygnałów GNSS, ani pracochłonnego składania chmur punktów. Po prostu naciskamy przycisk uruchamiający lidar i przechodzimy z nim po obiekcie, który chcemy zeskanować.

Choć koncepcja działania ręcznych skanerów SLAM wydaje się prosta, to jej praktyczna realizacja napotyka na wiele technologicznych wyzwań. W efekcie jeszcze do niedawna rynek tych instrumentów zdominowany był w zasadzie tylko przez jedną firmę – brytyjską GeoSLAM. Wiele zmieniło się jednak podczas zeszłorocznych międzynarodowych targów Intergeo (GEODETA 11/2022), gdy własne tego typu instrumenty zaprezentowały chociażby firmy: Stonex, E-Survey, Satlab, FJDynamics czy GreenValley. Na pierwszy rzut oka niewiele różnią się one od swojego brytyjskiego konkurenta. Lektura szczegółowej specyfikacji również nie ujawnia zbyt wielu rozbieżności. Czy zatem mamy do czynienia z wiernymi kopiami skanera marki GeoSLAM, który mieliśmy okazję już testować (GEODETA 9/2022)?

• Z ziemi włoskiej do Polski

Postanowiliśmy to sprawdzić na przykładzie skanera X120GO włoskiej firmy Stonex. Dlaczego akurat tego? Po pierwsze dlatego, że jest to marka dobrze znana w Polsce i wśród naszych geodetów. A po drugie, bo z ciekawą propozycją przetestowania instrumentu zwrócił się do nas krajowy dystrybutor tego sprzętu, firma Czerski Trade Polska.

Zanim jednak omówimy wyniki pomiarów, kilka słów o samym skanerze. Jak wspomnieliśmy, wydaje się on podobny do flagowego produktu marki GeoSLAM, czyli ZEB-Horizon. Nietrudno jednak wskazać między nimi kilka istotnych różnic. To chociażby większa kompaktowość zestawu, bo w X120GO data logger nie stanowi odrębnego modułu – jest wbudowany w skaner. Łatwo też zauważyć trzy zintegrowane kamery w miejsce dwóch, które są w Horizonie...

Pełna treść artykułu w marcowym wydaniu miesięcznika GEODETA

• Zamów wersję papierową • Zamów wersję cyfrową

Redakcja


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

Samochód w teren Cena samochodu "w teren za 100k" ..to jakieś "science-fiction" .....hahaha...Najczęściej jednak w użyciu w terenie są samochody za ok. 10k - ot taka rentowność tej pracy obecnie.
    1 
 3 
odp: Samochód w teren no ja kupiłem za prawie 80 tysięcy, ale to już 3 lata temu było. Ileż razy ja w geodezji słyszałem od rożnych dziadów. Że lepiej zapisywać ręcznie, bo kartka się nie skasuje. Albo że tachimetr nie nadaje się na budowę, bo ramę geodezyjną zakłada się teodolitem i taśmą, repery niwelatorem, wcięcia są do niczego. No nie ma szans, żeby się zwrócił. Potem, że GPS nie nadaje się do szukania kamieni, nie warto. No i dziady dalej jeżdżą samochodami ze złomu, Mad-maxy inżynierii lądowej.
    4 
 3 
odp: odp: Samochód w teren hehehe dobre, porównanie kupna auta za 80 tys. "w teren" i kupna podobnego tylko starszego za 10K do wymiany sprzętu (sic!!) z taśmy i teodeolitu na tachimetr, a potem gps to jednak niezły fikoł :D, gratulacje.
    1 
 4 
odp: odp: Samochód w teren no widzisz, dext, komuś fiknęła odpowiedź i tak wyszło. To forum trzeba czytać całościowo, chronologicznie. Jakbyś ogarniał, to byś zrozumiał, ze pierwszym twierdzeniem w dyskusji była nieopłacalność zakupu takiego skanera. Może dlatego do dziś nie produkujemy w Polsce sami takich czy podobnych instrumentów. No przecież nie nadaje się do mapy zasadniczej, "takich rzeczy się nie mierzy", więc po co.
    3 
 1 
odp: odp: Samochód w teren no własnie stary :D opłacalność, to ty troche odleciałeś z przykładem kupna auta za 80K, w porównaniu do wymiany sprzętu z przestarzałego na obecnie w użyciu. w teren autem za 10K też spokojnie zajedziesz bez straty czasu, setki ludzi w PL z powodzeniem tak robi, a w sumie gadka jest o niczym bo jezdzij i za 150K jak ci sie "opłaca" albo podoba, to twój biznes.
    1 
 6 
odp: odp: Samochód w teren powiem tak: dobrym samochodem i niewyglądaniem jak dziad wygrałem już z większymi od siebie kilka zapytań ofertowych na obsługi budów. W samochodzie spędzam tak dużo czasu, że klima, komfort i bezpieczeństwo, i napęd 4x4, mają znaczący wpływ na moja efektywność pracy. Tak, mnie się to opłaca. Tak samo mnie opłaca się robotyk, inni wciąż wolą krzyki i machanie rękami na budowie.
    6 
 2 
Samochód w teren - mobilnie każdy może, jak rzęch nie stoi w warsztacie Jeszcze jedno. Samochód za 100k to dziś nawet nie marka premium. Nawet nie wchodzimy w automatycznie skrzynie biegów czy hybrydy, zwykłe spaliniaki. Żaden science fiction, najtańsze samochody 4x4, czyli w teren: DACIA DUSTER Duster 1.5 Blue dCi Journey 4WD 106000 PLN. SUZUKI VITARA 1.4 BoosterJet mild Hybrid 4WD 6MT Premium 110900PLN. Mój ulubiony, choć nie mam SUZUKI JIMNY 1.5 VVT 4WD 5MT Pro 106900PLN (ale są i za ponad 180000). Peugeot partner chyba od 92000, ale bez 4x4 itd. Na szrota za 10k to sobie można pozwolić, jak się ma ich z 5 sztuk. Może się uda, że któryś zawsze będzie dyspozycyjny, jak się ma w umowie dojazd na budowę w ciągu 2 godzin od zlecenia tyczenia. Sprzęt za 120k w aucie za 10k, żenada.
    3 
 1 
odp: Samochód w teren - mobilnie każdy może, jak rzęch nie stoi w warsztacie [TEKST USUNIĘTY PRZEZ ADMINISTRATORA]
    2 
odp: Samochód w teren - mobilnie każdy może, jak rzęch nie stoi w warsztacie Wnioskujesz po tym, że z wymienionych najbardziej podoba mi się mały Jimny? Którego nie kupiłem, bo jak potrzebowałem wymienić samochód to czas oczekiwania wynosił ponad rok w salonie? Ale ciekawe masz skojarzenia, czyżby jakies deficyty? Zaczyna się ciekawa dyskusja z nie zakoplekssionymi inżynierami uprawnionymi w samochodach ze złomu. Duma... Jak się oceniasz, takie dostajesz zlecenia, tak wyceniasz roboty i takie dostajesz wynagrodzenie. Wiecie co? Wam na pewno się nie uda, nigdy nie zarobicie na nowy samochód, nigdy nie znajdziecie zlecenia na skaner laserowy, nigdy nic wam się nie opłaci. Przykro mi.
    2 
 1 
Cena zwala z nóg, ponad 100k PLN...
    2 
 4 
odp: Cena Cena i kiedy się zwróci inwestycja? Nie widzę na razie zastosowania, chyba że dopłacamy do interesu...
  
 3 
odp: odp: Cena skoro już masz na to zlecenie to zwróci się szybciej niż tachimetr jednoosobowy i gps. A jak widać na zdjęciu, do roboty pojedziesz metrem, odpada koszt samochodu za kolejne 100k
    3 
 2 
odp: Cena Z tymi zleceniami aktualnie to jest krucho, podejrzewam że jakiś czas jeszcze to potrwa. Ale jak ktoś wyrwał takie zlecenie, że się to zwróci to zazdroszczę i życzę powodzenia.
  
 2 
odp: odp: Cena oczywiście, że jest krucho, jak ze wszystkimi zleceniami. Więc tak samo nie zwróci się szybko nowy tachimetr z GPS-em. Ale ciekawostka, miałem w zeszłym roku do czynienia z opracowaniem ze skanów na jednej inwestycji. Intrygujące jest to, że nie robiła tego skanu firma czysto geodezyjna, tylko wywodząca się raczej z branży projektowej. Zapewniam, że nie przyjechali samochodami za 10k i prawdopodobnie to jedno zlecenie zwróciło im przynajmniej 30 jak nie 50 procent wartości zakupu. W każdym razie ktoś sprzęty produkuje, bo ktoś je kupuje.
    2 
 3 



zobacz też:

Niepełne dostosowanie. Normy ISO w KIIP

Normalizacja krajowych zasobów geodezyjno-kartograficznych była wielokrotnie tematem artykułów w GEODECIE...

Mierni potrzebni. Analiza ofert pracy w branży

Choć wybór ofert pracy w szeroko rozumianej geodezji jest wciąż spory, to ich zawartość często...

Raport GEODETY. Nasze bezrobocie 2022

W ubiegłym roku bezrobocie wśród geodetów i kartografów spadło do rekordowo niskiego poziomu. Jednocześnie...


wiadomości

GEOPRYZMAT
RASZYN

Instrumenty optyczne, GPS i skanery. Wyłączny dystrybutor marek Pentax i Kolida

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-02 | WARSZAWA
Wyższy wymiar bezpieczeństwa - GIS w ochronie ludności
Celem konferencji jest stworzenie przestrzeni do merytorycznych dyskusji, wymiany doświadczeń oraz...
więcej
2025-04-03 | OSTRÓW WIELKOPOLSKI
25 KALISKA KONFERENCJA NAUKOWO-TECHNICZNA
Tegoroczna konferencja „25 Kaliska Konferencja Katastralna – od analogu przez...
więcej
2025-04-07 | ON-LINE
Otwarte seminarium nt. wykorzystania danych Copernicus
Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz Instytut Geodezji i Kartografii zapraszają na seminarium on-line...
więcej
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Pożar w Wólce Kosowskiej okiem satelity
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
w 1931 r. w Polsce było 618,1 tys. budynków mieszkalnych, z czego tylko 97,5 tys. miało podłączenie do wodociągów?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Eugeniusz Romer (1871-1954)

Eugeniusz  Romer  (1871-1954)
W 1899 roku habilitował się, przedstawiając pracę „Studia nad asymetrią dolin”. W 1911 roku został profesorem zwyczajnym. Pierwszą pracą Romera była posada zastępcy nauczyciela w lwowskim gimnazjum nr III (1893-94). W 1904 roku ukazał...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1984
Firmy Sony i Philips wprowadzają na rynek CD-ROM.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama