|2023-03-08|
Geodezja, GIS, Prawo
Niepełne dostosowanie. Normy ISO w KIIP
Normalizacja krajowych zasobów geodezyjno-kartograficznych była wielokrotnie tematem artykułów w GEODECIE (...). Po wielu latach od ich publikacji dr Bartłomiej Bielawski postanowił zbadać, czy i jak wykorzystywane są normy ISO w specyfikacjach zbiorów danych KIIP. Po szczegóły odsyłamy do marcowego wydania GEODETY.
Wybrane referencje normy ISO 19136 do innych norm serii 19100. Opracowanie własne na podstawie modelu bazowego norm zawartego w INSPIRE Consolidated UML Model
|
|
|
|
|
|
Żyjemy w czasach, w których standardy mają kluczowe znaczenie. W każdej dziedzinie życia i w każdej branży w sferze zawodowej muszą istnieć zasady regulujące szereg kwestii. Choć w większości nie zdajemy sobie sprawy, że otaczają nas standardy, to w każdej chwili wykorzystujemy ich „produkty” w życiu prywatnym i zawodowym. To, że nie zauważamy norm, jest ich cechą pożądaną. Przykładowo, podłączając urządzenie elektryczne do gniazdka, nie musimy znać normy PN-EN 60038:2012 (określającej parametry napięcia) czy PN-EN IEC 60320-1:2022-04 (określającej kształt gniazdek elektrycznych) (...).
Innym przykładem są formaty DOCX, XLSX i PPTX. Podobnie jak GML (Geography Markup Language) bazują one na XML (eXtensible Markup Language). W przeciwieństwie do naszej branży nie obserwuje się dyskusji na temat problemów z walidacją plików XML będących podstawą wspomnianych formatów. To, że XML w DOCX, XLSX i PPTX musi się walidować, jest kwestią wyłącznie twórców oprogramowania zapisującego i odczytującego dane w tych formatach. A wszystko to dzięki zastosowanym standardom, o których nie musi wiedzieć ktoś, kto przygotowuje prezentację w formacie PPTX czy dokument w postaci DOCX.
Stosowane standardy i normy powinny pozostawać niezauważalne dla końcowego użytkownika. To powinno dotyczyć również norm w zakresie informacji geograficznej (IG). Dla użytkownika końcowego IG stosowanie norm będzie oznaczało łatwość korzystania z danych przestrzennych oraz powtarzalność i przejrzystość modeli danych, a nie… problemy z walidacją danych GML. (...)
• Kontekst geograficzny
W przypadku norm w zakresie informacji geograficznej organizacjami odpowiedzialnymi za przyjmowanie norm są: ISO na poziomie międzynarodowym, CEN po poziomie europejskim i PKN na poziomie krajowym. Można wyróżnić dwa sposoby przyjmowania norm przez ISO – opracowywanie własnych norm (np. ISO19101, ISO19103 czy ISO19109) lub przejęcie istniejącego otwartego standardu Open Geospatial Consortium (OGC) i opublikowanie go jako normy międzynarodowej – np. ISO19136 (GML), ISO19128 (WMS) czy ISO 19142 (WFS). Ta ostatnia grupa norm jest dostępna bezpłatnie do pobrania na stronach OGC jako odpowiedni standard...
Pełna treść artykułu w marcowym wydaniu miesięcznika GEODETA
Redakcja
|