wiadomościprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2023-03-08| Geodezja, GIS, Prawo

Niepełne dostosowanie. Normy ISO w KIIP

Normalizacja krajowych zasobów geodezyjno-kartograficznych była wielokrotnie tematem artykułów w GEODECIE (...). Po wielu latach od ich publikacji dr Bartłomiej Bielawski postanowił zbadać, czy i jak wykorzystywane są normy ISO w specyfikacjach zbiorów danych KIIP. Po szczegóły odsyłamy do marcowego wydania GEODETY.


Niepełne dostosowanie. Normy ISO w KIIP <br />
Wybrane referencje normy ISO 19136 do innych norm serii 19100. Opracowanie własne na podstawie modelu bazowego norm zawartego w INSPIRE Consolidated UML Model
Wybrane referencje normy ISO 19136 do innych norm serii 19100. Opracowanie własne na podstawie modelu bazowego norm zawartego w INSPIRE Consolidated UML Model

Żyjemy w czasach, w których standardy mają kluczowe znaczenie. W każdej dziedzinie życia i w każdej branży w sferze zawodowej muszą istnieć zasady regulujące szereg kwestii. Choć w większości nie zdajemy sobie sprawy, że otaczają nas standardy, to w każdej chwili wykorzystujemy ich „produkty” w życiu prywatnym i zawodowym. To, że nie zauważamy norm, jest ich cechą pożądaną. Przykładowo, podłączając urządzenie elektryczne do gniazdka, nie musimy znać normy PN-EN 60038:2012 (określającej parametry napięcia) czy PN-EN IEC 60320-1:2022-04 (określającej kształt gniazdek elektrycznych) (...).

Innym przykładem są formaty DOCX, XLSX i PPTX. Podobnie jak GML (Geography Markup Language) bazują one na XML (eXtensible Markup Language). W przeciwieństwie do naszej branży nie obserwuje się dyskusji na temat problemów z walidacją plików XML będących podstawą wspomnianych formatów. To, że XML w DOCX, XLSX i PPTX musi się walidować, jest kwestią wyłącznie twórców oprogramowania zapisującego i odczytującego dane w tych formatach. A wszystko to dzięki zastosowanym standardom, o których nie musi wiedzieć ktoś, kto przygotowuje prezentację w formacie PPTX czy dokument w postaci DOCX.

Stosowane standardy i normy powinny pozostawać niezauważalne dla końcowego użytkownika. To powinno dotyczyć również norm w zakresie informacji geograficznej (IG). Dla użytkownika końcowego IG stosowanie norm będzie oznaczało łatwość korzystania z danych przestrzennych oraz powtarzalność i przejrzystość modeli danych, a nie… problemy z walidacją danych GML. (...)

Kontekst geograficzny

W przypadku norm w zakresie informacji geograficznej organizacjami odpowiedzialnymi za przyjmowanie norm są: ISO na poziomie międzynarodowym, CEN po poziomie europejskim i PKN na poziomie krajowym. Można wyróżnić dwa sposoby przyjmowania norm przez ISO – opracowywanie własnych norm (np. ISO19101, ISO19103 czy ISO19109) lub przejęcie istniejącego otwartego standardu Open Geospatial Consortium (OGC) i opublikowanie go jako normy międzynarodowej – np. ISO19136 (GML), ISO19128 (WMS) czy ISO 19142 (WFS). Ta ostatnia grupa norm jest dostępna bezpłatnie do pobrania na stronach OGC jako odpowiedni standard...

Pełna treść artykułu w marcowym wydaniu miesięcznika GEODETA

• Zamów wersję papierową • Zamów wersję cyfrową

Redakcja


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Lidar odkrywa zapomniane ślady w puszczy
czy wiesz, że...
© 2005-2023 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Anna Wardziak
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa


Reklama
reklama@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS