Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2023-04-07| Mapy

II wydanie automatycznych dwudziestek piątek gotowe. A w planach już III

II wydanie automatycznych map topograficznych w skali 1:25 000 dostępne jest już dla całego kraju. Jako ostatnie mapy te opublikowano dla województw mazowieckiego oraz warmińsko-mazurskiego.


II wydanie automatycznych dwudziestek piątek gotowe. A w planach już III <br />
Fragment arkusza 1:25 000
Fragment arkusza 1:25 000
II wydanie automatycznych dwudziestek piątek gotowe. A w planach już III <br />
Cały arkusz mapy 1:25 000
Cały arkusz mapy 1:25 000

Przypomnijmy, że pierwsza wersja tych opracowań ujrzała światło dzienne w kwietniu ubiegłego roku. Wcześniej Główny Urząd Geodezji i Kartografii wykonał podobne mapy w skali 1:10 000 – „dziesiątki” te spotkały się jednak z krytyką krajowego środowiska kartografów. Wskazali oni na nich szereg różnorodnych błędów będących w dużej mierze efektem bazowania wyłącznie na automatycznym generowaniu map. W odpowiedzi na te uwagi GUGiK opublikował II, poprawioną serię tych opracowań. W dalszej kolejności dogłębnie poprawiono również „dwudziestki piątki”.

W II wersji tych wizualizacji wniesiono poprawki zarówno w zakresie treści mapy, znaków oraz skrótów, jak i w zakresie marginaliów czy legendy. Na liście zmian jest np.: poprawa granic, dodanie, poprawa i przesunięcie znaków, poprawa wyświetlania współrzędnych B/L, dodanie siatki kilometrowej, poprawa legendy, a także dodanie brakujących źródeł danych, etykiet i skrótów kartograficznych.

Arkusze te są generowane w plikach PDF w pełni automatycznie na podstawie bazy danych obiektów topograficznych (BDOT10k) w oprogramowaniu FME firmy Safe Software oraz ArcGIS firmy Esri. Mapy powstają siłami własnymi GUGiK.

Jak pobrać?

Arkusze te można pobierać z Geoportalu poprzez warstwę „Wizualizacja kartograficzna BDOT10k” dostępną w grupie „Dane do pobrania” > „Topografia”. Po jej włączeniu, wybraniu arkusza i jego kliknięciu w oknie mapy pojawi się możliwość pobrania pliku PDF.

W planach wydanie III

Jak informuje GUGiK, teraz ruszają prace nad III edycją tych map. Ich kluczowym wyróżnikiem ma być dodanie warstwy poziomic. Tę uwzględniono na automatycznych „dziesiątkach”. Mają się one ponadto znaleźć na mapach w skali 1:50 000, których proces publikacji powinien się rozpocząć wkrótce.

Na razie GUGiK nie precyzuje jednak, kiedy III edycja „dwudziestek piątek” ujrzy światło dzienne.

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

Dron prześwietla budynek za pomocą wi-fi
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama