wiadomościreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2022-06-22| GIS, Mapy

GUGiK poprawia automatyczne mapy 1:10 000

Główny Urząd Geodezji i Kartografii zaprezentował drugą, poprawioną wersję automatycznie generowanych wizualizacji kartograficznych bazy BDOT10k w skali 1:10 000.


GUGiK poprawia automatyczne mapy 1:10 000 <br />
Fragment arkusza dla Krakowa
Fragment arkusza dla Krakowa
GUGiK poprawia automatyczne mapy 1:10 000 <br />
Porównanie I (na górze) oraz II edycji wizualizacji (na dole) dla fragmentu Zakopanego
Porównanie I (na górze) oraz II edycji wizualizacji (na dole) dla fragmentu Zakopanego

Przypomnijmy, że pierwsze tego typu arkusze zostały zaprezentowane na początku marca br., a już po miesiącu były gotowe dla całego kraju. Wyglądem i treścią są one zbliżone do map topograficznych 1:10 000. Kluczowa różnica tkwi w tym, że są wykonywane całkowicie automatyczne, tj. bez – jak to jest w przypadku urzędowych map – manualnej redakcji kartograficznej. Są bowiem generowane na podstawie bazy danych obiektów topograficznych (BDOT10k) oraz numerycznego modelu terenu. Wizualizacja BDOT10k jest przygotowywana w darmowym oprogramowaniu QGIS, a generowanie warstwic – w oprogramowaniu FME firmy Safe Software.

Główną zaletą tych opracowań jest ich aktualność, gdyż bazują na najnowszych danych BDOT10k, tymczasem większość dostępnych obecnie urzędowych map topograficznych wykonana została wiele lat, a nawet dekad temu. Wizualizacje GUGiK spotkały się jednak z krytyką krajowego środowiska kartografów. Zwrócili oni uwagę, że generowanie tych opracowań w sposób całkowicie automatyczny, bez udziału kartografa oraz kontroli pracy automatu, w praktyce prowadzi do różnych błędów i nieczytelności treści. W szczegółach swoje uwagi przedstawili w majowym wydaniu miesięcznika GEODETA.

Co wyróżnia drugą wersję?

Zapewne w odpowiedzi na te uwagi GUGiK ogłosił właśnie, że przygotuje II edycję tych arkuszy. Jak ogólnie wyjaśnia Urząd, zostaną na nich wniesione poprawki w zakresie:

  • prezentacji części symboli,
  • prezentacji granic jednostek administracyjnych,
  • sposobu generowania i stylu warstwic,
  • generowania narożników arkuszy,
  • nazw obiektów fizjograficznych,
  • wizualizacji legendy i opisu pozaramkowego.

Przykładowe porównanie tego samego arkusza z I oraz II edycji wizualizacji prezentuje rysunek obok.

W pierwszej kolejności arkusze II edycji udostępniono dla całego województwa małopolskiego. Można je już bezpłatnie pobierać z Geoportalu w formacie PDF przy użyciu warstwy „Dane do pobrania” > „Topografia” (a więc tak jak dotychczas).

Jednocześnie GUGiK zapowiada publikację tych danych również dla pozostałych województw. Na swojej stronie internetowej zastrzega jednocześnie, że „na obecnym etapie wizualizacje te nie są mapą topograficzną, o której mowa w art. 4 ust. 1e pkt 3 ustawy z dnia 17 maja 1989 r. Prawo geodezyjne i kartograficzne”.


Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na newsletter!

Jerzy Królikowski


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Lotnicza chmura punktów w najwyższej rozdzielczości
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS