Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2022-06-22 | GIS, Mapy

GUGiK poprawia automatyczne mapy 1:10 000

Główny Urząd Geodezji i Kartografii zaprezentował drugą, poprawioną wersję automatycznie generowanych wizualizacji kartograficznych bazy BDOT10k w skali 1:10 000.


Ilustracja: GUGiK poprawia automatyczne mapy 1:10 000 <br />
Fragment arkusza dla Krakowa
Fragment arkusza dla Krakowa
Ilustracja: GUGiK poprawia automatyczne mapy 1:10 000 <br />
Porównanie I (na górze) oraz II edycji wizualizacji (na dole) dla fragmentu Zakopanego
Porównanie I (na górze) oraz II edycji wizualizacji (na dole) dla fragmentu Zakopanego

Przypomnijmy, że pierwsze tego typu arkusze zostały zaprezentowane na początku marca br., a już po miesiącu były gotowe dla całego kraju. Wyglądem i treścią są one zbliżone do map topograficznych 1:10 000. Kluczowa różnica tkwi w tym, że są wykonywane całkowicie automatyczne, tj. bez – jak to jest w przypadku urzędowych map – manualnej redakcji kartograficznej. Są bowiem generowane na podstawie bazy danych obiektów topograficznych (BDOT10k) oraz numerycznego modelu terenu. Wizualizacja BDOT10k jest przygotowywana w darmowym oprogramowaniu QGIS, a generowanie warstwic – w oprogramowaniu FME firmy Safe Software.

Główną zaletą tych opracowań jest ich aktualność, gdyż bazują na najnowszych danych BDOT10k, tymczasem większość dostępnych obecnie urzędowych map topograficznych wykonana została wiele lat, a nawet dekad temu. Wizualizacje GUGiK spotkały się jednak z krytyką krajowego środowiska kartografów. Zwrócili oni uwagę, że generowanie tych opracowań w sposób całkowicie automatyczny, bez udziału kartografa oraz kontroli pracy automatu, w praktyce prowadzi do różnych błędów i nieczytelności treści. W szczegółach swoje uwagi przedstawili w majowym wydaniu miesięcznika GEODETA.

Co wyróżnia drugą wersję?

Zapewne w odpowiedzi na te uwagi GUGiK ogłosił właśnie, że przygotuje II edycję tych arkuszy. Jak ogólnie wyjaśnia Urząd, zostaną na nich wniesione poprawki w zakresie:

  • prezentacji części symboli,
  • prezentacji granic jednostek administracyjnych,
  • sposobu generowania i stylu warstwic,
  • generowania narożników arkuszy,
  • nazw obiektów fizjograficznych,
  • wizualizacji legendy i opisu pozaramkowego.

Przykładowe porównanie tego samego arkusza z I oraz II edycji wizualizacji prezentuje rysunek obok.

W pierwszej kolejności arkusze II edycji udostępniono dla całego województwa małopolskiego. Można je już bezpłatnie pobierać z Geoportalu w formacie PDF przy użyciu warstwy „Dane do pobrania” > „Topografia” (a więc tak jak dotychczas).

Jednocześnie GUGiK zapowiada publikację tych danych również dla pozostałych województw. Na swojej stronie internetowej zastrzega jednocześnie, że „na obecnym etapie wizualizacje te nie są mapą topograficzną, o której mowa w art. 4 ust. 1e pkt 3 ustawy z dnia 17 maja 1989 r. Prawo geodezyjne i kartograficzne”.


Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na newsletter!

Jerzy Królikowski


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

Poprawili tak żeby nic nie poprawić, patrz arkusz Wejherowo. Jak GUGiK las skasował w pierwszym wydaniu, tak lasów nie ma i poprawionym :(
  
odp: Poprawili tak żeby nic nie poprawić, "Kiedy wjechali na wyniosłość drogi, oczom ich ukazał las..."
  
odp: odp: Poprawili tak żeby nic nie poprawić, "...las krzyży"
  
Zabawa trwa, orkiestra gra, w trybie pilnym powinna odwiedzić GUGiK kontrola NIK sprawdzająca wykonanie zadań ustawowych przez tą instytucję. Map topo 1:25k, 50k i 100k od czasu powstania rozporządzenia o BDOT10k w 2011 nie ma, ale za to są wizualizacje dziesiątek które nie są wymagane prawnie od tej instytucji. Nie ma aktualnego PRG w zakresie granic obrębów i aż gęsto od błędów na granicach powiatów w EGiB, ale to nic bo robimy jakieś fajerwerki. Nie ma aktualnego PRG w zakresie adresów i ulic ale poprawiliśmy warstwice w wizualizacjach. Koordynacja baz leży i kwiczy, producenci w Polsce konwertują dane jak chcą do nowych rozporządzeń - nic to, grunt, że możemy pokazać wizualizacje. Rejestr zbiorów i usług pokazuje nie działające usługi, lecz za to zrobiliśmy modele 3d budynków, których nie ma w żadnych przepisach. I te rozsyłane co chwila ankiety, kontrola NIK pokazuje że nie można im wierzyć, ale GUGiK dalej będzie je pokazywał jako źródło danych o geodezji w Polsce.
  
 8 
odp: Zabawa trwa, automat to ak47, działa bardzo dobrze
  
odp: odp: Zabawa trwa, Tylko na filmach, spróbujesz kiedyś strzelać do celu to zrozumiesz.
  
odp: Zabawa trwa, Nie dopowiadaj własnych domysłów, Byłem w wojsku i strzelałem z AK47. Jest bardzo celny o ile nie ma się zeza ;-). Co do reszty masz rację, też już o tym pisałem.
  
Jednocześnie GUGiK zapowiada publikację tych POSTERÓW również dla pozostałych województw. :) żeby już docenić automat.
  
 1 
To zabawne czytać newsy o poprawie totalnie skopanych w wykonaniu pomysłów GUGiK przedstawianych jako sukces GUGiK. Mistrz intelektu poniżej gratulujący tego wątpliwego sukcesu Izdebskiemu to godny opis tego produktu i jego klakierów.
    1 
 10 
Widzę że powstała już strona z tymi materiałami wodgik.pl Ciekawe jakie jeszcze plany miał były GGK z kolegami ?
  
odp: Widzę wyssać kasę z rynku
    1 
 5 
Co to znaczy że na obecnym etapie wizualizacje nie są mapą ? To czym są i czym będą i na jakim etapie.
  
 3 
odp: Co to Ciekawe że opis że to nie jest mapa tylko wizualizacja wieńczy link do pobrania arkusza z napisem mapa. Taka to logika Gugik, piszemy jedno, robimy drugie, myślimy trzecie.
  
 7 
odp: Co to Że nie spełnia wymagań z jakiejśtam ustawy, no ale to nie znaczy, że jest całkowicie bezużyteczna. Myślę, że grupą docelową mogą być ludzie nieobeznani z GIS-em, którzy potrzebują w miarę aktualnego podkładu do rysowania swoich koncepcji i planów. Albo ktokolwiek, kto ma drukarkę wielkoformatową i chce sobie powiesić mapę okolicy na ścianie ;) Redakcja kartograficzna kosztuje niemałe pieniądze, a tak mamy coś, co jest zawsze aktualne, a w szybko rozbudowującej się Polsce to potrzebne.
    8 
 2 
odp: odp: Co to Albo coś jest dobre, albo nie. A ludziom nieobeznanym z GIS-em jest to tylko jakaś fantastyka.
  
 1 
Szacun Panie Waldku Dzięki Pana decyzjom mamy znaczny postęp w całej geodezji. Niedługo nawet sceptycy i przeciwnicy to docenią. Skończył Pan gadanie i rozpoczął konkretne działania. Jak widać nawet kartografowie już nie zablokują automatyzacji tworzenia map.
    20 
 1 
odp: Szacun Panie Waldku Bo teraz pozwolą im się pod tym podpisać i nagle to jest świetna koncepcja. Tak to naprawdę dobra koncepcja jest :o)
    10 
 1 
Doceniam (ale kto?), zbyt mało wiesz o historii automatyzacji w kartografii zamieszczając populistyczny komentarz. Nie słyszałem aby kiedykolwiek kartografowie blokowali automatyzację tworzenia map, jeśli już to są przeciw bylejakości tj., ogromnej liczbie błędów, niedoróbkom, niestaranności i braku kontroli wykonania opublikowanej wcześniej wizualizacji kartograficznej BDOT10k. Należało więc ze zrozumieniem przeczytać artykuł w majowym numerze "Geodety" w którym jest napisane jak byk, iż uważamy że jest to "idea ze wszech miar słuszna, ponieważ otwartość danych i wielorakość form ich udostępniania powoduje popularyzację geoinformacji."
  
 12 
odp: Doceniam (ale kto?), panie Jerzy, wszystko się zgadza, koncepcja jest słuszna, o ile to Pana koncepcja. Jak ktoś inny to wymyślił, to już błędy, niedociągnięcia i złe mapy
    11 
odp: Doceniam (ale kto?), Może mi pan wskazać jakąś wiedzę o historii automatyzacji w kartografii ? Zacznijmy od unikalnych nie używanych do dziś funkcjonalności systemu KSZBDOT w postaci wizualizacji karto xml, to chyba za Pana czasów było ?
    1 
 3 
odp: Doceniam (ale kto?), tak to za mnie było ponad 10 lat temu ale starałem się by nie było takich kwiatków: jak VIII Liceum Ogólnokształcące Władysława Dzbana IV w Warszawie. A propos "nie używanych" należy pisać razem. Zapraszam do Torunia na merytoryczną dyskusję.
  
 4 
odp: Doceniam (ale kto?), A bylejakością nie były błędy w schematach danych dla BDOT10k, wrzucające użytkowników BDOT10k w ramiona firm informatycznych którym musieli płacić za czytanie danych ? A może bylejakością nie były zapisy struktury KARTO w rozporządzeniu, które do dziś nie dają się czytać ? Nic się w GUGiKu nie zmienia przez lata, była bylejakość za pana bytności jest bylejakość i dzisiaj. Ludzie się tam zmieniają, bylejakość zostaje. Tyle że teraz się tą bylejakością szczycą próbując ją przykryć PRem, a kiedyś mieli na tyle przyzwoitości, że chowali się w mysich dziurach nie chcąc o tym rozmawiać.
  
 3 
odp: Szacun Panie Waldku po stokroć Szacun... to co Pan zrobił było genialne, jedyne w swoim rodzaju i wyłącznie pozytywne. "Czasem aż oczy bolały patrzeć, jak się przemęczał dla naszej geodezji, prezes Waldek, naszej firmy. Ciągle pracował! Wszystkiego przypilował i jeszcze inni, niektórzy, wtykali mu szpilki. To nie ludzie, to wilki! To pisałem ja - bezimienny tłum spamerów na rzecz Pana Prezesa. Bezimienny z wiadomych względów. I w przyszłym tygodniu też będę pisał. A co..."
  
 8 
Szacun Panie Waldku tak mamy postęp w geodezji ale nie wszędzie, rzeki płyną do góry! To nie żart. Prezentacja sieci hydrograficznej i rzeźby terenu na automatycznie generowanych wizualizacjach jest oryginalnym polskim rozwiązaniem (tzn., totalnie skopanym - jak ktoś to nazwał) w szczególności styk lądu z powierzchnią zbiorników wodnych - istne tsunami np., na arkuszach: M-34-76-C-a-1, M-34-77-A-c-4 i M-34-89-D-a-3, a gdzie są nazwy zbiorników wodnych, które mieszczą się na tych arkuszach? W powyższej kwestii nie widzę różnicy w stosunku do wersji pierwotnej.
  
 5 
odp: Szacun Panie Waldku WI najpierw blokował przez 4 lata a teraz nareszcie skończył gadanie i mamy co mamy. Przez ten czas w Gugiku nauczyli by się jak to zrobić.
  
 3 



zobacz też:

Już cała Polska na mapach w skali 1:25 000

Od tego tygodnia Główny Urząd Geodezji i Kartografii udostępnia arkusze z wizualizacjami BDOT10k w skali...

Mapa ma być dobra i ładna. Opinie kartografów nt. wizualizacji kartograficznej BDOT10k

Opracowanie i bezpłatne udostępnianie obywatelom...

GUGiK szykuje również automatyczne dwudziestkipiątki

Po niedawnej publikacji dla całego kraju automatycznych map topograficznych w skali 1:10 000...


wiadomości

EU-MAXNET Sp. z o.o.
WARSZAWA

Przedstawiciel firm GINTEC, SPHEREFIX, SANDING, FJDynamics oraz HEMISPHERE GNSS. Firma MAXNET Lech Wereszczyński oferuje szeroką gamę profesjonalnych urządzeń/systemów pozycjonowania GNSS firm GINTEC, SPHEREFIX, SANDING, FJDynamics oraz HEMISPHERE...

GEOPRYZMAT
RASZYN

Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny instrumentów firmy Pentax, Kolida i innych.
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-05-07 | KRAKÓW
Space Connect Meetup Kraków 2025. Technologie kosmiczne w służbie innowacji
Space Connect Meetup to cykliczne wydarzenie łączące sektor kosmiczny z pozostałymi branżami. W...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
2025-05-19 | POZNAŃ
Człowiek w przestrzeni: działalność, efekty i perspektywy
Konferencja ma na celu rozpowszechnienie i popularyzację studenckich osiągnięć z zakresu geografii...
więcej
2025-05-21 | WARSZAWA
Geodezja inżynieryjna w procesie realizacji inwestycji budowlanej
Zakład Geodezji Inżynieryjnej i Systemów Pomiarowych Politechniki Warszawskiej zaprasza na...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Pobieranie danych BDOT10k oraz wtyczka QGIS
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Dasz wiare, że...
tablice Orłowa podają dla jesionu i graba miąższość grubizny drzewa, a dla lipy i osiki – miąższość grubizny strzały?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Wojciech Pachelski (1939-2018)

Wojciech Pachelski (1939-2018)
Naukowiec, nauczyciel akademicki, specjalista w zakresie opracowania danych pomiarowych w geodezji i kartografii oraz modelowania informacji geograficznej. Urodził się w kwietniu 1939 r. w Warszawie. Był absolwentem stołecznego Technikum...
więcej

strzałka w dółGeodaty
ok. 270
Chińczycy wynaleźli kompas.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2