|2022-06-22|
GIS, Mapy
GUGiK poprawia automatyczne mapy 1:10 000
Główny Urząd Geodezji i Kartografii zaprezentował drugą, poprawioną wersję automatycznie generowanych wizualizacji kartograficznych bazy BDOT10k w skali 1:10 000.
Fragment arkusza dla Krakowa
|
|
Porównanie I (na górze) oraz II edycji wizualizacji (na dole) dla fragmentu Zakopanego
|
|
|
|
|
Przypomnijmy, że pierwsze tego typu arkusze zostały zaprezentowane na początku marca br., a już po miesiącu były gotowe dla całego kraju. Wyglądem i treścią są one zbliżone do map topograficznych 1:10 000. Kluczowa różnica tkwi w tym, że są wykonywane całkowicie automatyczne, tj. bez – jak to jest w przypadku urzędowych map – manualnej redakcji kartograficznej. Są bowiem generowane na podstawie bazy danych obiektów topograficznych (BDOT10k) oraz numerycznego modelu terenu. Wizualizacja BDOT10k jest przygotowywana w darmowym oprogramowaniu QGIS, a generowanie warstwic – w oprogramowaniu FME firmy Safe Software.
Główną zaletą tych opracowań jest ich aktualność, gdyż bazują na najnowszych danych BDOT10k, tymczasem większość dostępnych obecnie urzędowych map topograficznych wykonana została wiele lat, a nawet dekad temu. Wizualizacje GUGiK spotkały się jednak z krytyką krajowego środowiska kartografów. Zwrócili oni uwagę, że generowanie tych opracowań w sposób całkowicie automatyczny, bez udziału kartografa oraz kontroli pracy automatu, w praktyce prowadzi do różnych błędów i nieczytelności treści. W szczegółach swoje uwagi przedstawili w majowym wydaniu miesięcznika GEODETA.
Co wyróżnia drugą wersję?
Zapewne w odpowiedzi na te uwagi GUGiK ogłosił właśnie, że przygotuje II edycję tych arkuszy. Jak ogólnie wyjaśnia Urząd, zostaną na nich wniesione poprawki w zakresie:
- prezentacji części symboli,
- prezentacji granic jednostek administracyjnych,
- sposobu generowania i stylu warstwic,
- generowania narożników arkuszy,
- nazw obiektów fizjograficznych,
- wizualizacji legendy i opisu pozaramkowego.
Przykładowe porównanie tego samego arkusza z I oraz II edycji wizualizacji prezentuje rysunek obok.
W pierwszej kolejności arkusze II edycji udostępniono dla całego województwa małopolskiego. Można je już bezpłatnie pobierać z Geoportalu w formacie PDF przy użyciu warstwy „Dane do pobrania” > „Topografia” (a więc tak jak dotychczas).
Jednocześnie GUGiK zapowiada publikację tych danych również dla pozostałych województw. Na swojej stronie internetowej zastrzega jednocześnie, że „na obecnym etapie wizualizacje te nie są mapą topograficzną, o której mowa w art. 4 ust. 1e pkt 3 ustawy z dnia 17 maja 1989 r. Prawo geodezyjne i kartograficzne”.
Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na newsletter!
Jerzy Królikowski
|