Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2022-04-11| GIS, Mapy

GUGiK szykuje również automatyczne dwudziestkipiątki

Po niedawnej publikacji dla całego kraju automatycznych map topograficznych w skali 1:10 000 GUGiK chce przygotować podobne opracowania w skali 1:25 000.


GUGiK szykuje również automatyczne dwudziestkipiątki <br />
Fragment przykładowego arkusza
Fragment przykładowego arkusza
GUGiK szykuje również automatyczne dwudziestkipiątki <br />
Przykładowy arkusz mapy 1:25 000
Przykładowy arkusz mapy 1:25 000

Przypomnijmy, że na początku marca br. Główny Urząd Geodezji i Kartografii zapowiedział przygotowanie wizualizacji bazy danych obiektów topograficznych (BDOT10k) w skali 1:10 000. W ciągu raptem miesiąca opracowania te udało się udostępnić dla całego kraju. Można je bezpłatnie pobierać w formacie PDF z Geoportalu. Wyglądem i treścią opracowania te zbliżone są do map topograficznych 1:10 000. Kluczowa różnica tkwi w tym, że są one wykonywane całkowicie automatyczne, tj. bez – jak to jest w przypadku urzędowych map – manualnej redakcji kartograficznej.

Teraz GUGiK zapowiada, że analogiczne wizualizacje chce przygotować również w skali 1:25 000. Także w tym przypadku zostaną one opracowane siłami własnymi Urzędu. Mapy te będą generowane w pełni automatycznie na podstawie BDOT10k w oprogramowaniu FME firmy Safe Software oraz ArcGIS firmy Esri.

Ze strony GUGiK można pobrać przykładowy arkusz takiej mapy dla okolic Kalwarii Pacławskiej w woj. podkarpackim. Wynika z niej np., że – w przeciwieństwie do „dziesiątek” – na opracowaniach tych nie będzie uwzględniana rzeźba terenu.

Na razie GUGiK nie precyzuje, kiedy mapy te zostaną opublikowane.

Dodajmy, że w planach GUGiK jest automatyczne generowanie map topograficznych także w skali 1:50 000. Prace nad stosownymi narzędziami nie są już jednak realizowane w ramach prac własnych, ale w toku ogłoszonego przez Urząd konkursu. Jak informowaliśmy na początku marca, do udziału w nim dopuszczona została stołeczna firma Globema. Na przedstawienie gotowego rozwiązania ma ona czas do końca maja br.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geospatial Revolution, odc. 1
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama