Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2023-03-31 | GIS, Mapy

Ruszają prace nad europejską BDOT10k

Wybrane krajowe urzędy kartograficzne z Europy ogłosiły plan stworzenia prototypu zharmonizowanych zbiorów danych przestrzennych w skali 1:10 000.


Ilustracja: Ruszają prace nad europejską BDOT10k

Inicjatywa o nazwie Open Maps For Europe 2 (OME2) ma być odpowiedzią na obowiązującą od 2019 roku unijną dyrektywę w sprawie ponownego wykorzystania informacji sektora publicznego (tzw. re-use). Nakłada ona na państwa członkowskie UE obowiązek szerszego udostępniania swoich zasobów informacyjnych, w szczególności tzw. danych o wysokiej wartości (HVD). A – co istotne – do HVD zaliczono m.in. dane geoprzestrzenne.

OME2 – jak wskazuje nazwa – ma być rozwinięciem europejskiej inicjatywy Open Maps For Europe. W jej ramach grupa europejskich agencji kartograficznych przygotowała serwis stanowiący pojedynczy punkt dostępu do danych przestrzennych, w tym do usług przeglądania, przeszukiwania, pobierania oraz licencjonowania geodanych. Znajdziemy tu rejestry dotyczące: katastru, obiektów topograficznych, rzeźby terenu, a także mozaikę zdjęć z satelitów Sentinel-2 w rozdzielczości 10 metrów.

A co nowego zaoferuje OME2? Na razie wiadomo, że w ramach inicjatywy ma powstać proces produkcyjny i techniczna specyfikacja, która na wolnej licencji zapewni trzy zharmonizowane rejestry dotyczące hydrografii, sieci transportowej oraz granic administracyjnych. Szczegółowość baz ma odpowiadać skali 1:10 000 i pokrywać 10 europejskich krajów (nie podano jednak ich listy). W ramach prac zaplanowano ponadto podniesienie jakości wspomnianych wcześniej rejestrów dostępnych już dziś w ramach Open Maps For Europe, w tym pilotażowej Otwartej Mapy Katastralnej.

– Dane znajdują się na samym początku łańcucha wartości, a Komisja Europejska uznaje dane geoprzestrzenne za dane o wysokiej wartości oferujące bogactwo możliwości ponownego wykorzystania – mówi Victoria Persson, menedżer projektu w EuroGeographics.

– Podejmując wyzwanie znalezienia, uzyskania dostępu i licencjonowania miarodajnych, ogólnoeuropejskich, zharmonizowanych i wielkoskalowych danych, OME2 przynosi korzyści zarówno użytkownikom, jak i krajowym dostawcom informacji geoprzestrzennych. Użytkownikom pozwala oszczędzać czas, udostępniając dane do odczytu maszynowego przez interfejsy API z jednego centralnego portalu w ramach jednej, łatwej do zrozumienia licencji na otwarte dane. W rezultacie nie będą oni już musieli odwiedzać geoportali poszczególnych państw członkowskich, aby uzyskać dostęp do określonych zbiorów danych, wydawać znacznych zasobów na ich łączenie ani zgadzać się na różne licencje. Z kolei dla naszych członków prototyp pokazuje, w jaki sposób można zaspokoić zapotrzebowanie sektora publicznego na informacje geoprzestrzenne. Ponadto, umożliwiając łatwe przesyłanie danych, konwertowanie i harmonizację, OME2 umożliwi uczestnikom projektu ponowne wykorzystanie technik na szczeblu krajowym i dzielenie się dobrymi praktykami, rozwijając narzędzia do udostępniania danych potrzebne do dostarczania bezpłatnych i interoperacyjnych danych dla jednolitego rynku – wyjaśnia Victoria Persson.

Projekt OME2 jest współfinansowany z funduszy UE i realizowany przez konsorcjum w składzie: EuroGeographics (organizacja non-profit zrzeszająca europejskie krajowe agencje geodezyjne i kartograficzne), belgijski Narodowy Instytut Geograficzny, francuski Narodowy Instytut Informacji Geograficznej i Leśnej, hiszpańska Generalna Dyrekcja Katastru, holenderski Kadaster oraz grecka agencja Hellenic Cadastre.

Realizacja projektu ma potrwać do roku 2025.

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

3 Trzy zdania: Zdecydowanie taka mapa topo to powinien to być dużo prostszy model niż nasz BDOT10K. Nie wiedzą jak Sentinela utrzymać, to wcisną tutaj. Dostęp do mapy katastralnej, czy działek mamy dzięki Izdebskiemu, chociaż wiele osób przyzna to niechętnie. Wcześniej jedynym źródłem, niekoniecznie sensownym, był LPIS.
    2 
 1 
odp: 3 Gdy patrzę na nowy schemat BDOT10k to wolałbym jakikolwiek działający model.
  
odp: 3 Model BDOT10k 2011 jest prosty. Jeśli ktoś na codzień zajmuje się handlowaniem w zieleniaku to z jego perspektywy model będzie skomplikowany. BDOT10k będzie prosty nawet dla sprzedawcy z zileniaka. Tylko pytanie, czy dane robimy dla sprzedawcy marchewek? Oczywiście nie mam nic do właścicieli zieleniaków. To tylko przykład.
  
odp: odp: 3 Zamiast BDOT10k będzie prosty powinno być BDOT10k 2021 będzie prosty...
  
INSPIRE Zaraz, zaraz ale czy INSPIRE nie miało być rozwiązaniem, które harmonizuje dane?
    2 
 1 



zobacz też:

O europejskim otwieraniu danych na posiedzeniu Rady IIP

Podczas zeszłotygodniowego posiedzenia (24 marca) Rada Infrastruktury Informacji Przestrzennej...

Jeszcze więcej geodanych w bazie Open Maps for Europe

W trzeciej i ostatniej już odsłonie otwartej bazy Open Maps for Europe poszerzono ją o dane...

Powstaje otwarta katastralna mapa Europy

Rozwijany przez EuroGeographics serwis z otwartymi danymi Open Maps For Europe poszerzył się o prototypową...


wiadomości

GEOPRYZMAT
RASZYN

Instrumenty optyczne, GPS i skanery. Wyłączny dystrybutor marek Pentax i Kolida

GEOPRYZMAT
RASZYN

Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny instrumentów firmy Pentax, Kolida i innych.
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
2025-05-19 | POZNAŃ
Człowiek w przestrzeni: działalność, efekty i perspektywy
Konferencja ma na celu rozpowszechnienie i popularyzację studenckich osiągnięć z zakresu geografii...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Bolesławiec w 3D
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
znany amerykański kartograf Erwin Raisz powiedział, że ?kartograf jest geografem, który ponadto potrafi narysować mapę??
następny
strzałka w dółGeoludzie
Tadeusz Banachiewicz (1882-1954)

Tadeusz  Banachiewicz  (1882-1954)
Urodził się w Warszawie 13 lutego 1882 roku w rodzinie ziemiańskiej. W 1900 roku ukończył gimnazjum, uzyskując srebrny medal, a w 1904 roku – Wydział Fizykomatematyczny Uniwersytetu w Warszawie (złoty medal za pracę "Badania stałych...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1897-1899
Henryk Arctowski (1871-1958), geograf, geofizyk, kieruje wyprawą naukową do Antarktyki; przeprowadzone tam pomiary umożliwiły mu opracowanie mapy batymetrycznej mórz Antarktyki.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2