Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2023-03-31| GIS, Mapy

Ruszają prace nad europejską BDOT10k

Wybrane krajowe urzędy kartograficzne z Europy ogłosiły plan stworzenia prototypu zharmonizowanych zbiorów danych przestrzennych w skali 1:10 000.


Ruszają prace nad europejską BDOT10k

Inicjatywa o nazwie Open Maps For Europe 2 (OME2) ma być odpowiedzią na obowiązującą od 2019 roku unijną dyrektywę w sprawie ponownego wykorzystania informacji sektora publicznego (tzw. re-use). Nakłada ona na państwa członkowskie UE obowiązek szerszego udostępniania swoich zasobów informacyjnych, w szczególności tzw. danych o wysokiej wartości (HVD). A – co istotne – do HVD zaliczono m.in. dane geoprzestrzenne.

OME2 – jak wskazuje nazwa – ma być rozwinięciem europejskiej inicjatywy Open Maps For Europe. W jej ramach grupa europejskich agencji kartograficznych przygotowała serwis stanowiący pojedynczy punkt dostępu do danych przestrzennych, w tym do usług przeglądania, przeszukiwania, pobierania oraz licencjonowania geodanych. Znajdziemy tu rejestry dotyczące: katastru, obiektów topograficznych, rzeźby terenu, a także mozaikę zdjęć z satelitów Sentinel-2 w rozdzielczości 10 metrów.

A co nowego zaoferuje OME2? Na razie wiadomo, że w ramach inicjatywy ma powstać proces produkcyjny i techniczna specyfikacja, która na wolnej licencji zapewni trzy zharmonizowane rejestry dotyczące hydrografii, sieci transportowej oraz granic administracyjnych. Szczegółowość baz ma odpowiadać skali 1:10 000 i pokrywać 10 europejskich krajów (nie podano jednak ich listy). W ramach prac zaplanowano ponadto podniesienie jakości wspomnianych wcześniej rejestrów dostępnych już dziś w ramach Open Maps For Europe, w tym pilotażowej Otwartej Mapy Katastralnej.

– Dane znajdują się na samym początku łańcucha wartości, a Komisja Europejska uznaje dane geoprzestrzenne za dane o wysokiej wartości oferujące bogactwo możliwości ponownego wykorzystania – mówi Victoria Persson, menedżer projektu w EuroGeographics.

– Podejmując wyzwanie znalezienia, uzyskania dostępu i licencjonowania miarodajnych, ogólnoeuropejskich, zharmonizowanych i wielkoskalowych danych, OME2 przynosi korzyści zarówno użytkownikom, jak i krajowym dostawcom informacji geoprzestrzennych. Użytkownikom pozwala oszczędzać czas, udostępniając dane do odczytu maszynowego przez interfejsy API z jednego centralnego portalu w ramach jednej, łatwej do zrozumienia licencji na otwarte dane. W rezultacie nie będą oni już musieli odwiedzać geoportali poszczególnych państw członkowskich, aby uzyskać dostęp do określonych zbiorów danych, wydawać znacznych zasobów na ich łączenie ani zgadzać się na różne licencje. Z kolei dla naszych członków prototyp pokazuje, w jaki sposób można zaspokoić zapotrzebowanie sektora publicznego na informacje geoprzestrzenne. Ponadto, umożliwiając łatwe przesyłanie danych, konwertowanie i harmonizację, OME2 umożliwi uczestnikom projektu ponowne wykorzystanie technik na szczeblu krajowym i dzielenie się dobrymi praktykami, rozwijając narzędzia do udostępniania danych potrzebne do dostarczania bezpłatnych i interoperacyjnych danych dla jednolitego rynku – wyjaśnia Victoria Persson.

Projekt OME2 jest współfinansowany z funduszy UE i realizowany przez konsorcjum w składzie: EuroGeographics (organizacja non-profit zrzeszająca europejskie krajowe agencje geodezyjne i kartograficzne), belgijski Narodowy Instytut Geograficzny, francuski Narodowy Instytut Informacji Geograficznej i Leśnej, hiszpańska Generalna Dyrekcja Katastru, holenderski Kadaster oraz grecka agencja Hellenic Cadastre.

Realizacja projektu ma potrwać do roku 2025.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Symulacja przerwania wału powodziowego
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS