|2022-12-06|
GIS, Mapy
Jeszcze więcej geodanych w bazie Open Maps for Europe
W trzeciej i ostatniej już odsłonie otwartej bazy Open Maps for Europe poszerzono ją o dane przestrzenne z czterech kolejnych krajów.
Serwis Open Maps for Europe uruchomiono we wrześniu 2021 roku. Stanowi on pojedynczy punkt dostępu do danych przestrzennych tworzonych i utrzymywanych przez członków EuroGeographics, w tym do usług przeglądania, przeszukiwania, pobierania oraz licencjonowania geodanych. Znajdziemy tu rejestry dotyczące: katastru, obiektów topograficznych, rzeźby terenu, a także mozaikę zdjęć z satelitów Sentinel-2 w rozdzielczości 10 metrów. Z danych tych można korzystać nie tylko przez geoportal, ale także sieciowe usługi pobierania i przeglądania WFS i WMS.
W najnowszej odsłonie tej bazy wzbogacono ją o dane topograficzne w skali 1:250 000 dla Północnej Macedonii oraz Szwajcarii, które zasiliły europejski rejestr EuroRegionalMap. Druga istotna nowość to poszerzenie prototypowej mapy katastralnej Cadastral Index Map o dane z Danii oraz Słowenii. Ponadto wspomniana już Północna Macedonia dołączyła do inicjatywy Open Gazetteer, zasilając ją swoją bazą nazw geograficznych.
– Od czasu udostępnienia pierwszych zestawów danych we wrześniu 2021 r. nieustannie ulepszamy i zwiększamy ich zasięg, korzystając z naszego unikatowego procesu integracji. To niestandardowe podejście harmonizuje oficjalne krajowe informacje geoprzestrzenne ze standardowymi specyfikacjami, dzięki czemu użytkownicy mogą mieć pewność, że są one spójne, porównywalne i łatwe do udostępniania – wyjaśnia Victoria Persson, menedżer projektu w EuroGeographics.
– Projekt Open Maps For Europe odpowiada na wyzwania związane z dostępem do zaufanych, interoperacyjnych otwartych danych geoprzestrzennych z wielu oficjalnych źródeł. Pokazuje, w jaki sposób nasi członkowie mogą współpracować w celu tworzenia ogólnoeuropejskich otwartych danych, by wykorzystać korzyści płynące z dyrektywy ws. ponownego wykorzystywania informacji sektora publicznego (PSI), która wyraźnie identyfikuje dane geoprzestrzenne jako kategorię zbiorów danych o wysokiej wartości – dodaje.
Inicjatywa Open Maps For Europe jest finansowana ze środków unijnego mechanizmu „Łącząc Europę”. Koordynatorem projektu jest EuroGeographics – organizacja skupiająca agencje kartograficzne i katastralne krajów europejskich (w tym GUGiK), a partnerem jest belgijski Narodowy Instytut Geograficzny (NGI). Realizacja przedsięwzięcia kończy się 31 grudnia 2022 r.
JK
|