Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2023-03-14 | Geodezja, Software

Zawiadomienia GML - nowy program dla geodetów

Firma mpSOFT z Gryfic wprowadziła do swojej oferty nowy program geodezyjny do generowania zawiadomień.


Ilustracja: Zawiadomienia GML - nowy program dla geodetów

Jak wyjaśniają twórcy oprogramowania, przygotowywanie pism zawierających różnego rodzaju powiadomienia to bardzo czasochłonne zajęcie, a nowa aplikacja Zawiadomienia GML ma automatyzować tę czynność. Wystarczy otworzyć w niej plik GML, wybrać działki dzielone i sąsiadujące oraz przypisać im właściwe wzory pism. Program wygeneruje wówczas plik RTF zawierający pełne treści i dane do wydrukowania. Plik ten można otworzyć np. w programie Word. Dodatkowo w aplikacji Zawiadomienia GML można tworzyć własne wersje wzorów dokumentów, np. wg wymagań różnych urzędów.

Koszt licencji na program Zawiadomienia GML wynosi 250 zł/rok. Ze strony producenta można ponadto pobrać wersję demonstracyjną tej aplikacji.

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

Skrócona instrukcja obsługi Mam informację, że czasem ktoś próbuje w programie otworzyć plik GML przez Plik >> Otwórz To błąd - ta opcja służy do otwierania plików ZGML tworzonych przez ten program. Aby nie było wątpliwości - dodałem do instrukcji sekcję "Szybki start" zawierający skróconą instrukcję obsługi programu: https://wiki.mpsoft.pl/doku.php?id=zgml:start
  
odp: Skrócona instrukcja obsługi No błąd. Fakt. Tylko nie lepiej poprawić błąd, żeby otwórz GML oznaczało otwórz GML a otwórz ZGML otwierało plik ZGML? Chyba tak bym wolał, niż czytać instrukcję. Już się nieraz naczytałem instrukcji (jak już się pojawiły po paru latach) do naszych rodzimych programów, w których autorzy postanowili np. zrewolucionizować skróty klawiaturowe z Windows i np. do kopiuj było ctrK a nie znane wszem na świecie ctrC. Zresztą do dziś w większości tych programów kopiuj-wklej nie ma wcale, cofnij obejmuje np. jedną czynność ale nie każdą, zwykłe otwórz, zamknij, zapisz jako to dalej często egzotyka. A takie komendy funkcjonują w skomplikowanych aplikacjach dla projektantów, gdzie jak najbardziej w plikach zaszyte są zaawansowane bazy danych dla projektowania BIM (gdzie obiekty są znacznie bardziej złożone niż nasze symbole z atrybutami czy wypełnienia obszarów).
  
odp: odp: Skrócona instrukcja obsługi W programie jest standardowe polecenie "Otwórz" które służy do otwierania plików ZGML, czyli plików tego programu. Do wskazywania źródłowego GML-a służy oddzielne polecenie "Plik GML". Ale faktycznie, jeśli część użytkowników błędnie to interpretuje, to należy to poprawić. Przygotowywana jest aktualizacja która z przypadku wybrania niewłaściwego pliku zgłosi odpowiedni komunikat.
  
Rozwój programu Dzień dobry, Istnieje możliwość dodania nowych funkcji do programu. Propozycje proszę wysyłać na adres biuro@mpsoft.pl
  
Polska rzeczywistość cyt. 'można tworzyć własne wersje wzorów dokumentów, np. wg wymagań różnych urzędów'. Skąd to znamy?
    1 
 5 
odp: Polska rzeczywistość cyt. co ciekawe, od jakiegoś czasu do operatu dołącza się tylko dowody doręczeń a nie kopie pism. Niestety obecnie najwięcej czasu zajmuje etykietowanie listów i zwrotek, chyba ze kogoś stać na envelo. Ja czekam raczej na to, żeby EPUAP2 osiągnął w tej materii funkcjonalność zwykłej poczty email. Nie chcę nadmiernie marudzić, bo wysłanie zawiadomienia przez EPUAP i tak jest szybsze (i darmowe) w porównaniu z listem poleconym za zwrotnym potwierdzeniem, z którym trzeba było iść na pocztę. Ale czy to naprawdę musi być takie dziwaczne, szczególnie UPO do operatu?
  
 3 
odp: odp: Polska rzeczywistość cyt. A wystarczy C-SWDE do etykietowania. ;)
  
odp: odp: Polska rzeczywistość cyt. nie wystarczy. Tzn. tyle samo robi mi korespondencja seryjna w Word. Bo mój ośrodek dane opisowe z EGB daje jako "wypisy" w pdf i inaczej się nie da dać szarakom jak ja. Cswd ani nie nakleja nalepek, ani nie wkłada zwrotek i kopert do drukarki, ani nie wkłada listów do kopert, zwrotek na listy nie nakleja i nie zanosi tego na pocztę z listą nadawczą. Gdzie poczciwa poczciarka nalepi paski kreskowe i wpisze odręcznie ceny zamiast znaczka. testowałem robienie tego przez envelo w wersji takiej, że kupuję neoznaczki i kody kreskowy na polecony. Było z tym jeszcze więcej roboty dla mnie. Etykiety z kodami robiły się tak duże, że nie nadawały się na zwrotki. Już lepiej, jak to nakleją sobie sami na poczcie. Usługa, w której poczta drukuje listy jest droższa. A powinna być tańsza, bo listy może wydrukować poczta docelowa bez wkładania w koperty i transportu. No niestety, jest jak z ODGiK, pdf który mam sam wydrukować jest droższy od wydruku przysyłanego mi z ODGiK pocztą, absurd goni absurd.
  
odp: odp: Polska rzeczywistość cyt. W niezatwierdzonych jeszcze planach jest dodanie do programu wydruku książki nadawczej oraz arkusza zwrotek. Jeśli ma Pan propozycje rozbudowy programu o jakieś funkcje, to proszę o kontakt na biuro@mpsoft.pl
  
odp: odp: Polska rzeczywistość cyt. programu nie znam i na razie nie kupię (jeden podobny już kiedyś miałem). Bo umiem to zrobić i mam to zrobione w Excelu/Wordzie (listy, zwrotki przód tył, lista nadawcza, koperta). Dopóki nie będę dostawał bazy danych właścicieli w formie do importu z ODGIK i tak czeka mnie przepisywanie danych. Podobnie jak danych do wykazów zmian. Jakoś GML nie u wszystkich dostawców oprogramowania dla PZGiK obejmuje dane opisowe i geometryczne. No kto by pomyślał. I dalej, dopóki poczta nie uruchomi elektronicznej korespondencji do dowolnej osoby, z EPO/ZPO zamiast papierowej zwrotki i bez drukowania listu, nic mi po programach do tego. I jeszcze dalej, dopóki EPUAP wymaga mozolnego wysyłania pojedynczych listów jako załączników do pisma ogólnego do każdego adresata z osobna, z podwójną autoryzacją każdej czynności, to raczej nie uda się napisać aplikacji do wysyłki przez ten portal zawiadomień do listy adresatów jednym kliknięciem. Ale nie znam się, może się da.
  
 2 
odp: odp: Polska rzeczywistość cyt. >> Dopóki nie będę dostawał bazy danych właścicieli w formie do importu z ODGIK i tak czeka mnie przepisywanie danych. W tym programie nie trzeba ręcznie przepisywać danych, bo program pobiera wszystkie dane z pliku GML.
  
odp: odp: mpSOFT "..Bo mój ośrodek dane opisowe z EGB daje jako "wypisy" w pdf i inaczej się nie da dać szarakom jak ja..." - powiedzial rozmarzony przedmówca, mowiac szczerze Panie mpSOFT ja tez chciałbym zobaczyc ten program, który potrafi z PDFa wyczytać wszystkie dane opisowe :) jak z GMLa
  
Do ~rozmarzony Stosuje EPO od roku w pracach geodezyjnych plus umowa z pocztą, tak że adresowanie odpada bo dostaję etykiety już z poczty. I jeszcze list z EPO jest tańszy troszkę niż ZPO. Żadne książki nadawcze nie są już potrzebne. Dowody doręczeń od razu pdf z poczty do operatu. Zero zbędnego papieru.
  
 1 
odp: odp: Polska rzeczywistość cyt. dext: "chciałbym zobaczyc ten program, który potrafi z PDFa wyczytać wszystkie dane opisowe ...". Program czyta z GML-a. Pobranie takich danych z PDF-a, było by znacznie trudniejsze (czytaj "kosztowniejsze") ale wykonalne.
  
odp: odp: Polska rzeczywistość cyt. Karol: "Stosuje EPO od roku ...". Ale przygotowanie oddzielnego pisma dla każdego odbiorcy nadal trzeba zrobić samemu? Bo właśnie w tym pomaga ten program.
  
odp: odp: Polska rzeczywistość cyt. @karol, Przed covid EPO nie oznaczało tego samego, co ZPO, czyżby coś się ostatnio zmieniło? Umowa z pocztą opłaca się przy dużych ilościach listów, przy ZRID-ach itd. Stosowałem umowę, ale wtedy EPO jeszcze nie zastępowało zwrotki. Jak masz kilka podziałów czy wznowień na różnych KERGAch i terminach to wysyłanie tak po 5 listów tym systemem co kilka dni wychodzi tak sobie. No i sprawa podstawowa, łatwa integracja danych, czyli musi być możliwy import tych danych z GML czy choćby SWDE. A tego niestety zwykle nie ma i czasami naprawdę szybciej wypełnić 3-4 zwrotki długopisem, jak robią w urzędach (oni tam mają dużo czasu i etatów od takich rzeczy).
  



zobacz też:

Lepsza obsługa GML-a w geoportalach Geobidu

Zarówno ogólnopolski, jak i powiatowe serwisy mapowe działające w technologii firmy Geobid zostały...

Urzędowy walidator plików GML udostępniony [aktualizacja]

Główny Urząd Geodezji i Kartografii udostępnił pierwszą wersję beta bezpłatnego...

C-GML lepiej obsłuży pliki GML

Najnowsza aktualizacja oprogramowania C-GML przynosi kolejną porcję udoskonaleń w zakresie obsługi plików GML według...


wiadomości

NaviGate Sp. z o.o.
Kraków

NaviGate – Oddział Warszawa ul. Gościnna 7, 05-082 Blizne Łaszczyńskiego k. Warszawy, tel. 22 270-15-54 ODBIORNIKI GNSS RTK, TACHIMETRY ELEKTRONICZNE I ZROBOTYZOWANE, BEZZAŁOGOWE STATKI POWIETRZNE (DRONY), SENSORY Sklep Serwis...

GEOPRYZMAT
RASZYN

Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny instrumentów firmy Pentax, Kolida i innych.
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-14 | ON-LINE
Zieleń w planowaniu przestrzennym i procesie rewitalizacji - uwarunkowania prawne
Spotkanie przeznaczone jest dla przedstawicieli gmin z terenu całego kraju. Program webinarium:...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Geospatial Revolution, odc. 4
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
„Elementy” Euklidesa rozpoczynają się stwierdzeniem, że „Punkt jest tym, co nie ma części, a linia to długość bez szerokości”?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Maciej Strubicz (ok. 1530-ok.1604)
Sekretarz i kartograf króla Stefana Batorego oraz hetmana Jana Zamoyskiego, autor wielu map. Pochodził ze Śląska z rodu Strubitzów. Opracował przed kampanią połocką mapę Wielkiego Ks. Litewskiego i Moskiewskiego oraz Inflant w skali 1:300 000...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1824
Wytwórnia instrumentów geodezyjnych Jakoba Kerna w Arrau przyjmuje pierwsze zamówienie na wykonanie teodolitu.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama