Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2023-03-03| Geodezja, Software

Urzędowy walidator plików GML udostępniony [aktualizacja]

Główny Urząd Geodezji i Kartografii udostępnił pierwszą wersję beta bezpłatnego walidatora plików GML.


Urzędowy walidator plików GML udostępniony [aktualizacja]

W obecnej wersji narzędzie to bada zgodność plików z następującymi schematami aplikacyjnym XSD:
• Ewidencji Gruntów i Budynków (EGiB),
• Geodezyjnej Ewidencji Sieci Uzbrojenia Terenu (GESUT),
• Bazy Danych Obiektów Topograficznych (BDOT500),
• Państwowego Rejestru Nazw geograficznych (PRNG),
• Bazy Danych Obiektów Topograficznych (BDOT10k),
• Bazy Danych Obiektów Ogólnogeograficznych (BDOO).
Ponadto pozwala na wygenerowanie raportu walidacji w formatach tekstowym lub Microsoft Excel.

Walidator oraz dokumentację użytkowania i instalacji można pobrać TUTAJ.
Do instalacji narzędzia niezbędny jest QGIS w rekomendowanej minimalnej wersji 3.22. Walidator jest instalowany jako wtyczka (poprzez menu „Wtyczki” – „Zarządzanie wtyczkami” – „Instaluj z pliku ZIP”).
W przyszłości walidator ma zostać dodany do oficjalnego repozytorium wtyczek QGIS*.

Wszelkie problemy związane z użytkowaniem walidatora plików GML można zgłaszać pod adresem: service.desk@gugik.gov.pl, lub poprzez link dostępny na formatce walidatora „Zgłoś błąd”.
GUGiK planuje dalszy rozwój walidatora poprzez dodanie bardziej zaawansowanych kontroli wykraczających poza walidację schematem aplikacyjnym – np. poprawność geometrii, poprawność współzależnych wartości atrybutów itd.

Przypomnijmy, że pierwotnie wykonawca walidatora plików GML miał zostać wyłoniony w drodze konkursu, który Główny Urząd Geodezji i Kartografii ogłosił pod koniec 2021 r. Jego pierwszej edycji nie udało się jednak rozstrzygnąć, a druga została odwołana po dymisji głównego geodety kraju. Pełniąca obowiązki GGK Alicja Kulka zapewniała wówczas, że walidator zostanie opracowany w wyniku innej procedury. Jednocześnie jeszcze wczesną jesienią 2022 r. Urząd zapewniał, że narzędzie będzie gotowe do końca października. Później podtrzymywano wprawdzie, że prace nad nim wciąż się toczą, ale nie podawano już deklarowanego terminu jego udostępnienia.
Od 1 stycznia br. GML powinien być jedynym dopuszczalnym formatem wymiany danych między wykonawcami prac geodezyjnych i ośrodkami dokumentacji.

*AKTUALIZACJA Z 6 MARCA: Jak poinformował dziś GUGiK, wtyczka jest już dostępna do pobrania z oficjalnego repozytorium QGIS.

Źródło: GUGiK, DC


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

felerny Zwalidowałam sobie jeden obręb dla celów testowych. Walidator wydaje się być mocno felerny, nie pokazuje błędu braku działki w grafice (jest w opisówce), pokazuje jako błąd błędną datę przy nr KW (w systemie ten dokument nie wymaga daty), tego typu błędów jest ok. 20 a w obrębie ksiąg kilkaset. Wszystkie bez daty.
  
odp: felerny Możesz sprecyzować pojęcie oddzielnej grafiki i opisówki w pliku GML ? :):)
  
EGiB xsd Właśnie niedawno pojawił się schemat EGIB_1.7.XSD ??? http://crd.gov.pl/pi_referencja/Glowny_Urzad_Geodezji_i_Kartografii/_Systemy_EGiB/EGiB.NG-OiL.022.41.2021/7/
  
txt a u mnie w ośrodku cały czas .txt haha, ja tam jestem zadowolony xdxd
  
Ciekawe Ciekawe jak sobie radzi z obszarem utwardzonym, który według Rozporządzenia - strona 45 ma nawierzchnię, a według strony 10 "Atrybut rodzaj nawierzchni stosuje się do obiektów jezdnia i chodnik."
  
 1 
a u mnie działa ;) Fajny walidator, bezstresowy. Waliduję plik BDOT500 schematem GESUT i nie mam błędów. Nie wiem co i jak walidator waliduje, ale trwa to dziwnie krótko w porównaniu do poprzednich produktów. Myślę, że na prawdziwy (poprawnie działający) walidator, trzeba jeszcze poczekać.
  
 8 
odp: a u mnie działa ;) Możliwe że dostałeś z ośrodka gml bez błędów i oddajesz tylko po poprawie. Nie wszędzie pozyskane gml-e są prawidłowe.
    1 
 1 
odp: odp: a u mnie działa ;) Oj Stanley,.... Waliduję plik BDOT500 schematem GESUT
  
 3 
Urzędowy walidator plików GML To już Co najmniej 3 realizator GML za jaki zapłacił Guzik. Pierwsze dwa powstały w ramach ZSIN i KGESUT. Wystarczyło je wystawić w formie usługi. Teraz powstała wtyczka do QGIS. Czyli mamy 3 rozwiązania oparte o wielkie kombajny. W dzisiejszych czasach już nie pisze się aplikacji od podstaw tylko korzysta się gotowych komponentów.
    1 
 3 
odp: Urzędowy walidator plików GML Po co używać windows/linux/macos jak można sobie napisać własny system operacyjny.
  
odp: odp: Urzędowy walidator plików GML System operacyjny nie ma kilku linijek kodu.
  
Generalnie OK Ale dlaczego na stronie GUGIK są stare schematy a w paczce walidatora nowe? Tak to my tej Polski nie zbudujemy
  
 1 
odp: Generalnie OK Na stronie GUGiK mogą sobie być jakie chcą ale w repozytorium interoperacyjności powinny już być właściwe. Czyli albo nowe schematy idą we właściwe miejsce albo w walidatorze zmieniamy je na te prawne z repozytorium. Cieszę się że pracownicy GUGiK opanowali już zapis Regex w XSD. Idziemy w dobrym kierunku.
  
 1 
Jak coś ma wersję 1.0.0 to betą raczej nie jest. Skąd taka informacja ?
  
 2 
super! i można bez konkursu :)
  
 1 
odp: super! Czy ktoś już sprawdził, czy ten urzędowy walidator "odzywa się po ludzku", czy może w raportach są komunikaty zrozumiałe tylko dla (zaawansowanych) geoinformatyków a lokalizacja błędów typu nieszczęsnego IIP (np. ABCHnK13T3agrwnNI..." zamiast działka nr 123/1).
  
 4 
odp: odp: super! Raport zawiera m.in.: Wiersz 800 Opis błędu: Wartość podana dla elementu jest za mała w porównaniu z dozwoloną wartością minimalną zgodnie ze schematem aplikacyjnym, wartość musi być większa lub równa tej wartości Kod błędu: Element '{geodezyjnaEwidencjaSieciUzbrojeniaTerenu:1.0}katObrotu': [facet 'minInclusive'] Wartość '- 1.54287105876299' jest mniejsza niż minimalna dozwolona wartość ('0')
  
 1 
odp: odp: super! Niestety "komunikat błędu"tylko dla zaawansowanych geoinf. coś takiego-niagodność elementu ze schematem aplikacyjnym -jakaś futorologia-nie wiem gdzie jest błąd-błąd chyba taki ,że nie jestem geodetą-informatykiem(trzeba było się na informatyka jeszcze kształcić mój błąd). Element '{urn:gugik:specyfikacje:gmlas:geodezyjnaewidencjaeieciuzbrojeniaterenu:1.0}PrezentacjaGraficzna': Ten element jest nieoczekiwany. Oczekiwana jest jedna wartość z ( {http://www.opengis.net/gml/3.2}AbstractFeature, {http://www.opengis.net/gml/3.2}DynamicFeature, {http://www.opengis.net/gml/3.2}DynamicFeatureCollection, {http://www.opengis.net/gml/3.2}MultiPunktCoverage, {http://www.opengis.net/gml/3.2}MultiCurveCoverage, {http://www.opengis.net/gml/3.2}MultiSurfaceCoverage, {http://www.opengis.net/gml/3.2}MultiSolidCoverage, {http://www.opengis.net/gml/3.2}GridCoverage, {http://www.opengis.net/gml/3.2}RectifiedGridCoverage, {http://www.opengis.net/gml/3.2}Observation ).
  
 2 
odp: odp: super! To oznacza że dla obiektu prezentacja graficzna twoj program wydał niewłaściwy typ geometrii lub nie wydał żadnego. Skontaktuj się z producentem oprogramowania żeby poprawił błąd w oprogramowaniu.
  
odp: odp: super! To mamy znów walidator typu: "AbstractFeature". Do niego za parę dni będzie zapewne płatny program o nazwie Beata lub Agata (już tak było), który będzie tłumaczył te mądrości na ludzki język.
  
Patologia prawodaców Nie ma to jak wymagać gmla od 1 stycznia o walidator wydać w marcu... XD XD Nie wspominając, że w niektórych ośrdokach bazy dalej są rozje.. ekhhmm popsute, ale geodeta przecież ma obowiązek oddać gmla!
  
 13 



zobacz też:

|2023-02-22| C-GML lepiej obsłuży pliki GML

Najnowsza aktualizacja oprogramowania C-GML przynosi kolejną porcję udoskonaleń w zakresie obsługi plików GML według ...

|2023-02-15| Konferencja o GML już w marcu

Do końca miesiąca można zgłaszać chęć uczestnictwa w konferencji naukowo-technicznej pt. „Czy GML usprawnił ...

|2023-02-07| GML w ODGiK-ach: na razie więcej problemów niż korzyści [wyniki ankiety]

Większość uczestników naszej ankiety nie odczuwa jeszcze korzyści ...


wiadomości

    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
12
3456789
10111213141516
17181920212223
2425262728
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-02-20 | WROCŁAW | Seminarium naukowe IGiG
IGiG zaprasza na seminarium naukowe, które odbędzie się dnia 20.02.2025 r. (czwartek) o godzinie ...
więcej
2025-03-06 | WARSZAWA | Aktualne wyzwania i zasady realizacji scaleń gruntów z uwzględnieniem zarządzania zasobami wodnymi
Zgłoszenia należy nadsyłać do 4 marca 2025 r. przez formularz na stronie wydarzenia.
więcej
2025-03-21 | KRAKÓW | Konferencja Naukowo-Techniczna: Historyczne znaki graniczne i geodezyjne - zabytki techniki?
Konferencja odbędzie się w dniach 21-22 marca 2025 r. w Centrum Wystawowo-Konferencyjnym Zamku ...
więcej
2025-04-03 | OSTRÓW WIELKOPOLSKI | 25 KALISKA KONFERENCJA NAUKOWO-TECHNICZNA
Tegoroczna konferencja „25 Kaliska Konferencja Katastralna – od analogu przez ...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ | Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz ...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW | XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie ...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Dron prześwietla budynek za pomocą wi-fi
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że
pierwszy spis nieruchomości i budynków, w którym podano m.in.: szerokość działek, rodzaj budowli, właścicieli gruntu i budynków przeprowadzono w Warszawie w 1790 r.?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Hieronim Kozłowski (1927-2023)

Hieronim Kozłowski (1927-2023)
Hieronim Kozłowski urodził się 18 marca 1927 r. W 1951 r. ukończył Oficerską Szkołę Topografów w Warszawie. Służbę w Marynarce Wojennej RP pełnił w latach 1952–1986. Związany był ze służbą hydrograficzną, wykonywał zadania z zakresu realizacji ...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1806-1844
Pomiary katastralne na terenie Danii. Początek współczesnego katastru duńskiego
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama