wiadomościprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2023-03-03| Geodezja, Software

Urzędowy walidator plików GML udostępniony [aktualizacja]

Główny Urząd Geodezji i Kartografii udostępnił pierwszą wersję beta bezpłatnego walidatora plików GML.


Urzędowy walidator plików GML udostępniony [aktualizacja]

W obecnej wersji narzędzie to bada zgodność plików z następującymi schematami aplikacyjnym XSD:
• Ewidencji Gruntów i Budynków (EGiB),
• Geodezyjnej Ewidencji Sieci Uzbrojenia Terenu (GESUT),
• Bazy Danych Obiektów Topograficznych (BDOT500),
• Państwowego Rejestru Nazw geograficznych (PRNG),
• Bazy Danych Obiektów Topograficznych (BDOT10k),
• Bazy Danych Obiektów Ogólnogeograficznych (BDOO).
Ponadto pozwala na wygenerowanie raportu walidacji w formatach tekstowym lub Microsoft Excel.

Walidator oraz dokumentację użytkowania i instalacji można pobrać TUTAJ.
Do instalacji narzędzia niezbędny jest QGIS w rekomendowanej minimalnej wersji 3.22. Walidator jest instalowany jako wtyczka (poprzez menu „Wtyczki” – „Zarządzanie wtyczkami” – „Instaluj z pliku ZIP”).
W przyszłości walidator ma zostać dodany do oficjalnego repozytorium wtyczek QGIS*.

Wszelkie problemy związane z użytkowaniem walidatora plików GML można zgłaszać pod adresem: service.desk@gugik.gov.pl, lub poprzez link dostępny na formatce walidatora „Zgłoś błąd”.
GUGiK planuje dalszy rozwój walidatora poprzez dodanie bardziej zaawansowanych kontroli wykraczających poza walidację schematem aplikacyjnym – np. poprawność geometrii, poprawność współzależnych wartości atrybutów itd.

Przypomnijmy, że pierwotnie wykonawca walidatora plików GML miał zostać wyłoniony w drodze konkursu, który Główny Urząd Geodezji i Kartografii ogłosił pod koniec 2021 r. Jego pierwszej edycji nie udało się jednak rozstrzygnąć, a druga została odwołana po dymisji głównego geodety kraju. Pełniąca obowiązki GGK Alicja Kulka zapewniała wówczas, że walidator zostanie opracowany w wyniku innej procedury. Jednocześnie jeszcze wczesną jesienią 2022 r. Urząd zapewniał, że narzędzie będzie gotowe do końca października. Później podtrzymywano wprawdzie, że prace nad nim wciąż się toczą, ale nie podawano już deklarowanego terminu jego udostępnienia.
Od 1 stycznia br. GML powinien być jedynym dopuszczalnym formatem wymiany danych między wykonawcami prac geodezyjnych i ośrodkami dokumentacji.

*AKTUALIZACJA Z 6 MARCA: Jak poinformował dziś GUGiK, wtyczka jest już dostępna do pobrania z oficjalnego repozytorium QGIS.

Źródło: GUGiK, DC


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geospatial Revolution, odc. 3
czy wiesz, że...
© 2005-2023 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Anna Wardziak
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa


Reklama
reklama@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS