Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2023-03-03| Geodezja, Software

Urzędowy walidator plików GML udostępniony [aktualizacja]

Główny Urząd Geodezji i Kartografii udostępnił pierwszą wersję beta bezpłatnego walidatora plików GML.


Urzędowy walidator plików GML udostępniony [aktualizacja]

W obecnej wersji narzędzie to bada zgodność plików z następującymi schematami aplikacyjnym XSD:
• Ewidencji Gruntów i Budynków (EGiB),
• Geodezyjnej Ewidencji Sieci Uzbrojenia Terenu (GESUT),
• Bazy Danych Obiektów Topograficznych (BDOT500),
• Państwowego Rejestru Nazw geograficznych (PRNG),
• Bazy Danych Obiektów Topograficznych (BDOT10k),
• Bazy Danych Obiektów Ogólnogeograficznych (BDOO).
Ponadto pozwala na wygenerowanie raportu walidacji w formatach tekstowym lub Microsoft Excel.

Walidator oraz dokumentację użytkowania i instalacji można pobrać TUTAJ.
Do instalacji narzędzia niezbędny jest QGIS w rekomendowanej minimalnej wersji 3.22. Walidator jest instalowany jako wtyczka (poprzez menu „Wtyczki” – „Zarządzanie wtyczkami” – „Instaluj z pliku ZIP”).
W przyszłości walidator ma zostać dodany do oficjalnego repozytorium wtyczek QGIS*.

Wszelkie problemy związane z użytkowaniem walidatora plików GML można zgłaszać pod adresem: service.desk@gugik.gov.pl, lub poprzez link dostępny na formatce walidatora „Zgłoś błąd”.
GUGiK planuje dalszy rozwój walidatora poprzez dodanie bardziej zaawansowanych kontroli wykraczających poza walidację schematem aplikacyjnym – np. poprawność geometrii, poprawność współzależnych wartości atrybutów itd.

Przypomnijmy, że pierwotnie wykonawca walidatora plików GML miał zostać wyłoniony w drodze konkursu, który Główny Urząd Geodezji i Kartografii ogłosił pod koniec 2021 r. Jego pierwszej edycji nie udało się jednak rozstrzygnąć, a druga została odwołana po dymisji głównego geodety kraju. Pełniąca obowiązki GGK Alicja Kulka zapewniała wówczas, że walidator zostanie opracowany w wyniku innej procedury. Jednocześnie jeszcze wczesną jesienią 2022 r. Urząd zapewniał, że narzędzie będzie gotowe do końca października. Później podtrzymywano wprawdzie, że prace nad nim wciąż się toczą, ale nie podawano już deklarowanego terminu jego udostępnienia.
Od 1 stycznia br. GML powinien być jedynym dopuszczalnym formatem wymiany danych między wykonawcami prac geodezyjnych i ośrodkami dokumentacji.

*AKTUALIZACJA Z 6 MARCA: Jak poinformował dziś GUGiK, wtyczka jest już dostępna do pobrania z oficjalnego repozytorium QGIS.

Źródło: GUGiK, DC


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Pomiary geodezyjne uskoku San Andreas
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama