Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2023-03-13 | Sprzęt

Lepsza obsługa GML-a w geoportalach Geobidu

Zarówno ogólnopolski, jak i powiatowe serwisy mapowe działające w technologii firmy Geobid zostały rozbudowane o nowe funkcje do wizualizacji plików w formacie GML.


Ilustracja: Lepsza obsługa GML-a w geoportalach Geobidu
Ilustracja: Lepsza obsługa GML-a w geoportalach Geobidu <br />
Funkcja "Info o pliku"
Funkcja "Info o pliku"

Po aktualizacji portali można w nich wyświetlić zarówno pliki zawierające dane aktualne (obsługiwane są pliki w schematach z 2015 oraz 2021 roku), jak i dane różnicowe, czyli obiekty usunięte, zmodyfikowane i dodane w zadanym okresie czasu.

W kolorze szarym prezentowane są dane niezmienione. Dane usunięte przedstawiono w kolorze czerwonym, a dane do zmodyfikowania i do dodania zobaczymy w oryginalnych kolorach.

Zawartość pliku GML może być prezentowana na tle ortofotomapy lub danych PZGiK.

Prezentacja danych różnicowych umożliwia wykonawcy weryfikację wykonanych prac, a ośrodkom dokumentacji wstępną ocenę wyników pracy. Dla takiej oceny przydatna jest także nowa opcja „Info o pliku” (patrz rys. obok). Umożliwia ona:

  • rozpoznanie wersji GML (wg schematu z 2015 lub 2021 r.),
  • ustalenie liczby aktualnych obiektów EGiB, BDOT500 i GESUT (w tym zmodyfikowanych),
  • ustalenie liczby obiektów usuniętych,
  • wyświetlenie metadanych zawartych w pliku GML.

Aby usprawnić wymianę plików GML pomiędzy wykonawcami prac a ośrodkami dokumentacji, w geoportalu rozbudowano także walidację plików GML w formacie zgodnym z rozporządzeniem z 2021 r.

Powyższe funkcje znajdziemy zarówno w serwisie ogólnopolskim (polska.geoportal2.pl), jak i w portalach powiatowych, których adresy znajdziemy na stronie firmy Geobid.

Źródło: Geobid, JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

W erze walidatorów No to wchodzimy do kolejnego cyklu. Była: 1. Era obiektowania baz 2. Era tworzenia gmli No to teraz czas na Erę tworzenia walidatorów lobby informatycznego.
    6 
 2 
odp: W erze walidatorów ciekawe kiedy inteligencja znowu stanie się modna? Liczę na jakieś odbicie od dna.
    1 
 8 
odp: W erze walidatorów a ja czekam na erę końca smęceń "kiedyś to było" i że "to" (tj. dowolna rzecz powstała po wynalezieniu sznurka i węgielnicy) już nie jest "prawdziwa geodezja"
    4 
 5 
odp: odp: W erze walidatorów "nie pysznij się zbytnio swoim terrorem technologicznym" powiedział Lord Vader w gwieznych wojnach IV do jednego z wojskowych #$%!!ków. Ludzie zafascynowani są tym terrorem, kupują coraz nowocześniejszą technikę za coraz większą kasę bo ma im ułatwić życie. Nie zastanawiają się nad tym, że by ją posiadać muszą włożyć więcej wysiłku, czyli własnej pracy. Komplikatornia wszystkiego została postawiona na głowie. Komplikacja rzeczy, komplikacja systemów elektronicznych, komplikacja map. Koplikacja tworzenia map jest już chora. #$%!!olety obiektowe wielokrotnie powielane przez różne zamknięte linie to horror. Mapa ma być obrazem terenu a nie fantasmagorią. Po co komu obiekt zamknięty w postaci trawnika ograniczony np. krawężnikiem, chodnikiem, krawędzią jezdni. Wystarczy tylko symbol pomiędzy nimi i dla każdego jest jasne co czym jest. Takiego g... wna jest mnóstwo. Przy sznurku i węgielnicy żyliśmy spokojnie i dostatnio. A zasmarkańcy o tym nie mają pojęcia. Byle tylko smarkfon w łapie mieć.
    8 
 8 
odp: odp: W erze walidatorów Oczywiście możesz leczyć się u babci szeptuchy i zamiast nowoczesnych leków używać babki lancetowatej, oczywiście możesz jeździć maluchem i używać ssania przy rozruchu silnika, oczywiście możesz nie używać tych wszystkich nowoczesnych technologii. Powiedz mi tylko jedno skoro ich tak nie lubisz, czemu z taką lubością piszesz te swoje komentarze używając tego komputera czy smartfona który tak Ciebie denerwuje ?
    4 
 5 
uderz w stół To dopiero odlot - cytaty z kosmicznych bajek jako ostateczny "argument" na wszystko :D A te narzekania są stare jak świat. Już w Babilonie byli tacy, co ryli na glinianych tabliczkach, że przecież kiedyś żyło się spokojnie i dostatnio, ale wynaleźli koło, pług i płodozmian i wszystko "pokoplikowali" i panie na co to komu.
    2 
 3 
odp: odp: W erze walidatorów Stanley Fiszer-masz rację. Do przeciwników-wszystko jest dobre jeśli można używać w dobrym celu i z pomocą nowego można poprawić swoją pracę. Dzisiaj można więcej oszukać, dorobić nie zawsze dobrze. Profesor A. Skórczyński powtarzał: "w geodezji należy sprawdzać, sprawdzać i jeszcze raz sprawdzać". A dzisiaj co mamy sprawdzać? Granice po orto, niwelacje na podstawie warstwic, wysokości z orto itp. Operat zawiera: spis; sprawozdanie (kopiuj-wklej), excelu-uzupełnij; XY-?H?; szkic polowy (udało się przywrócić); mapa porównanie-różnie.Co tu można sprawdzić. Stare dane które nikomu nie potrzebne można sprawdzić, wyłapać błąd(literówkę, czeski,..)a dzisiaj CO? Człowiek jest omylny, zapędzony, roztargniony, po kielichu. Kiedyś tak-dzisiaj NIE. ....po wynalezieniu sznurka i węgielnicy geodeci pili, chlali i się mylili, po wynalezieniu GPS-a NIE PIJĄ i nie MYLĄ się. Za 35lat i zobaczymy. Ja już NIE,Ty młody geodeto wspomnisz moje słowa. Punkt widzenie zmienia się względem siedzenia. :)
    6 
 5 
odp: odp: W erze walidatorów STANLEY - podpowiesz, jakiej marki używasz obecnie taśmy, węgielnicy i pryzmatu? Ciężko dziś dostać porządny sprzęt.
    2 
 2 
odp: odp: W erze walidatorów p.s. "Dorobić" drugi pomiar to można było 20 lat temu w mikromapie/winkalk, więc proszę...
    1 
 2 
xy Coraz lepiej. Teraz jakieś rzewne wspominki, że KIEDYŚ TO SIĘ PIŁO. No i właśnie widać wpływ alkoholu na mózg - teraz ciężko niektórym o komentarz z sensem. Z tych kombatanckich opowieści tutaj wyłania się jakiś przedziwny konglomerat "prawdziwych" geodetów jako grupy sfrustrowanych mentalnych dziadków ignorantów z niezdiagnozowanym alkoholizmem. Nie ma po tym czego żałować i absolutne zero straty.
    3 
 3 
odp: odp: W erze walidatorów @xy Profesor A. Skórczyński chyba (nie poznałem osobiście) powtarzał o powtarzaniu pomiarów, miarach sprawdzających, jak inni profesorzy. I to raczej w czasach ręcznego odczytu z instrumentu, ręcznego zapisu i ręcznego obliczania i kartowania. A ty chyba piszesz o weryfikacji i sprawdzaniu operatów, przekazywanych do zasobu? Że nie ma czego sprawdzać, tylko etaty zostały w ODGiK-ach? A mógłby to już robić automatyczny walidator, na pewno w zakresie BDOT i GESUT? Tym operatom faktycznie bliżej do fantastyki, fantasy, nie nauki i techniki. Pewnie stąd takie skojarzenia Stanley-a. Kapitalne to się robi wszystko. No i gdzie mogę zobaczyć pałace i dwory tych majętnych geodetów z dawnych lat?
    1 
 2 
odp: odp: skutki picia wódki Stanley pisze o podejściu do roboty, bo wytyczyć paliki gpsem potrafi małpa, a tym w większości zajmuje sie obecnie geodezja, czyli święte współrzędne, atrybuty i walidatory, bez analizy, bez myślenia - wytyczyć, skasować, iść dalej bo szkoda czasu, robota czeka, tym bardziej jak mapka za 500.. tak obecnie wygląda ta zwykła geodezja. walczyli geodeci o jak najmniej kontroli z podgiku więc jest, operat teraz to 5 stron w PDF, a moim zdaniem w ogóle mogłoby ich nie być, taka mdcp na co komu w ośrodku jest potrzebna? na nic. powoli dociera do wykonawców to co ośrodki wiedzą już dawno, czyli że nie wszyscy jednak tacy fajni i sumienni i partaczy terenowców jest dużo. ale nie trzeba już kontrolować, komputer/GPS/dron/program i co tam jeszcze jest najnowszego policzy sam, nawet sam pomyśli często, więc na co geodecie w terenie mózg? wielu tak uważa.. to podobnie jak z autem, kupa systemów ABS ASR GPS ESP, wszytskie pomagają jezdzic, ale nie zwalniają z myślenia. a ludzie myślą, że tak.
    1 
 4 
wrze wśród weryfikatorów tylko gdyby nie masa błędów pomiarowych i zwykłych oszustw w tych starych, jakże przemyślanych operatach, to dziś nie byłoby czego analizować. Faktycznie można by robić większość robót prawnych bez wychodzenia z biura, gdyby nie nieudolność poprzedników w pomiarach na osnowę. To prawda, operaty z mdcp są zupełnie niepotrzebne w zasobie, jak cała baza BDOT. Ileż razy cel projektowy był zaspokojony, projektant już przebierał nogami z gotowym projektem na numerycznej mapie roboczej, a tu jakies usterki w operacie do mapy wywiadu i innych głupot, niemających nic wspólnego z celem pomiarów i finalnym wyglądem mapy. I ta jałowość żmudnego wprowadzania zmian tuż przed inwestycją, która to wszystko zamiecie. I im więcej pomierzysz na nowo nowym sprzętem, tym więcej głupiej roboty i uwag do "poprawy". Tego po prostu nie powinno być.
    2 
 2 



zobacz też:

Urzędowy walidator plików GML udostępniony [aktualizacja]

Główny Urząd Geodezji i Kartografii udostępnił pierwszą wersję beta bezpłatnego...

C-GML lepiej obsłuży pliki GML

Najnowsza aktualizacja oprogramowania C-GML przynosi kolejną porcję udoskonaleń w zakresie obsługi plików GML według...

GML w ODGiK-ach: na razie więcej problemów niż korzyści [wyniki ankiety]

Większość uczestników naszej ankiety nie odczuwa jeszcze korzyści...


wiadomości

Laser-3D Jacek Krawiec
Kraków

SKANERY LASEROWE i OPROGRAMOWANIE

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-02 | WARSZAWA
Wyższy wymiar bezpieczeństwa - GIS w ochronie ludności
Celem konferencji jest stworzenie przestrzeni do merytorycznych dyskusji, wymiany doświadczeń oraz...
więcej
2025-04-03 | OSTRÓW WIELKOPOLSKI
25 KALISKA KONFERENCJA NAUKOWO-TECHNICZNA
Tegoroczna konferencja „25 Kaliska Konferencja Katastralna – od analogu przez...
więcej
2025-04-07 | ON-LINE
Otwarte seminarium nt. wykorzystania danych Copernicus
Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz Instytut Geodezji i Kartografii zapraszają na seminarium on-line...
więcej
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Testy skanera SPL w Kopenhadze
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
jeden sążeń, według konstytucji z 1764 r., odpowiadał długości 1,786 metra?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Karol Brzozowski (1821-1904)
Inżynier i uczestnik powstań narodowych, który założył sieć linii telegraficznych w Turcji i opracował mapy gór Kurdystanu. Urodził się w Warszawie 29 września 1821 r. jako syn oficera napoleońskiego i leśnika, herbu Korab. Poszedł w...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1994
Szwajcarska firma Leica przejmuje cywilną część firmy Magnavox - producenta odbiorników GPS.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama