Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2023-03-13| Sprzęt

Lepsza obsługa GML-a w geoportalach Geobidu

Zarówno ogólnopolski, jak i powiatowe serwisy mapowe działające w technologii firmy Geobid zostały rozbudowane o nowe funkcje do wizualizacji plików w formacie GML.


Lepsza obsługa GML-a w geoportalach Geobidu
Lepsza obsługa GML-a w geoportalach Geobidu <br />
Funkcja "Info o pliku"
Funkcja "Info o pliku"

Po aktualizacji portali można w nich wyświetlić zarówno pliki zawierające dane aktualne (obsługiwane są pliki w schematach z 2015 oraz 2021 roku), jak i dane różnicowe, czyli obiekty usunięte, zmodyfikowane i dodane w zadanym okresie czasu.

W kolorze szarym prezentowane są dane niezmienione. Dane usunięte przedstawiono w kolorze czerwonym, a dane do zmodyfikowania i do dodania zobaczymy w oryginalnych kolorach.

Zawartość pliku GML może być prezentowana na tle ortofotomapy lub danych PZGiK.

Prezentacja danych różnicowych umożliwia wykonawcy weryfikację wykonanych prac, a ośrodkom dokumentacji wstępną ocenę wyników pracy. Dla takiej oceny przydatna jest także nowa opcja „Info o pliku” (patrz rys. obok). Umożliwia ona:

  • rozpoznanie wersji GML (wg schematu z 2015 lub 2021 r.),
  • ustalenie liczby aktualnych obiektów EGiB, BDOT500 i GESUT (w tym zmodyfikowanych),
  • ustalenie liczby obiektów usuniętych,
  • wyświetlenie metadanych zawartych w pliku GML.

Aby usprawnić wymianę plików GML pomiędzy wykonawcami prac a ośrodkami dokumentacji, w geoportalu rozbudowano także walidację plików GML w formacie zgodnym z rozporządzeniem z 2021 r.

Powyższe funkcje znajdziemy zarówno w serwisie ogólnopolskim (polska.geoportal2.pl), jak i w portalach powiatowych, których adresy znajdziemy na stronie firmy Geobid.

Źródło: Geobid, JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Dron prześwietla budynek za pomocą wi-fi
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS