wiadomościprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2023-03-01| GNSS, GIS

Hexagon oferuje wizualne pozycjonowanie w miastach

Szwedzka grupa Hexagon zaprezentowała Immersal City-Scale – usługę pozwalającą na podwyższenie dokładności pozycjonowania w miastach dla szerokiego grona odbiorców.


Hexagon oferuje wizualne pozycjonowanie w miastach

W skład grupy Hexagon wchodzą takie znane marki jak: Leica Geosystems, Intergraph, GeoMax, MicroSurvey, ERDAS czy NovAtel. W 2021 r. do tego grona dołączyła również fińska firma Immersal Oy. Głównym elementem jej oferty jest system wizualnego pozycjonowania (Visual Positioning System – VPS) Immersal. Pozwala on na dokładne wyznaczanie pozycji smartfona, tabletu czy gogli wirtualnej rzeczywistości na podstawie utworzonego wcześniej cyfrowego bliźniaka określonego obiektu. Na tej podstawie można następnie tworzyć różnorodne aplikacje lokalizacyjne, nawigacyjne, gry komputerowe czy rozwiązania bazujące na rozszerzonej czy wirtualnej rzeczywistości (AR i VR).

Hexagon postanowił jednak rozwinąć koncepcję tej usługi o kolejny krok. Podczas dorocznego międzynarodowego kongresu Mobile World Congress (MWC) w Barcelonie korporacja zaprezentowała bowiem Immersal City-Scale, czyli system VPS, którego zasięg nie będzie ograniczony do pojedynczych budynków, ale obejmie całe miasta.

Jak ma to działać w praktyce? Cyfrowe mapy Immersal City-Scale oferowane są operatorom telefonii komórkowych, a w szczególności tym, którzy wdrożyli już standard 5G. Ci z kolei mogą wówczas zaproponować usługi bazujące na tym systemie dla klientów korporacyjnych, np. firm kurierskich, dostawców jedzenia, twórców gier komputerowych czy przedsiębiorstw z branży reklamowej. Na końcu tego łańcucha są zwykli użytkownicy urządzeń mobilnych, którzy mogą korzystać z innowacyjnych aplikacji lokalizacyjnych czy też wykorzystujących rozwiązania VR bądź AR.

Na swojej stronie Hexagon nie zdradza na razie szczegółów technicznych Immersal City-Scale. Informuje jedynie, że usługa bazuje na algorytmach widzenia maszynowego oraz zaawansowanych technikach mapowania, zapewniając wysoką dokładność, precyzję i wiarygodność pozycjonowania.

Na początek cyfrowe mapy Immersal City-Scale przygotowano dla Helsinek. W dalszej kolejności zostaną one opracowane dla Tokio, Seulu i San Francisco.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geoida od GOCE
czy wiesz, że...
© 2005-2023 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Anna Wardziak
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa


Reklama
reklama@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS