wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2022-12-28| GIS, Teledetekcja, Firma

Hexagon inwestuje w technologię do szybkiego generowania cyfrowych bliźniaków

Bogate portfolio spółek należących do grupy Hegaxon poszerzyło się właśnie o niemiecką firmę LocLab rozwijającą technologię do szybkiego generowania modeli 3D m.in. na bazie wideogrametrii.


Hexagon inwestuje w technologię do szybkiego generowania cyfrowych bliźniaków

Szwedzka grupa Hegaxon to jeden z największych na świecie producentów oprogramowania i sprzętu pomiarowego. Należą do niej takie znane geodetom marki jak chociażby: Leica Geosystems, GeoMax, Intergraph, NovAtel, ERDAS czy MicroSurvey. To portfolio poszerzyło się właśnie o niemiecką firmę LocLab, która zajmuje się rozwijaniem oprogramowania do półautomatycznego generowania cyfrowych bliźniaków infrastruktury.

Produkty LocLab pozwalają tworzyć modele 3D rzeczywistości na podstawie różnych danych – pomiarów geodezyjnych, chmur punktów ze skanowania laserowego czy zdjęć. Ale spółka postawiła w swoich narzędziach szczególny nacisk na wideogrametrię, czyli wykorzystanie filmów w modelowaniu 3D. Jak przekonują jej przedstawiciele, to bardzo skalowalna metoda, która sprawdza się doskonale wtedy, gdy zamiast na dokładności wynikowych danych bardziej zależy nam na szybkości pomiaru.

Według zapewnień Hexagonu istotną zaletą rozwiązań LocLab jest też szerokie wykorzystanie algorytmów sztucznej inteligencji. Dzięki ich połączeniu z rozbudowaną biblioteką różnorodnych obiektów 3D możliwie jest nie tylko sprawne generowanie trójwymiarowych modeli, ale również rozpoznawanie na nich konkretnych przedmiotów (mebli miejskich czy elementów budynków bądź infrastruktury kolejowej).

– Podstawą każdego inteligentnego cyfrowego bliźniaka jest powiązany z nim model 3D. Jeśli nie jest on już częścią jednego z naszych rozwiązań lub nie jest łatwo dostępny za pośrednictwem naszego programu kontentowego, jego utworzenie może być czasochłonne i wymagać dużych nakładów finansowych – mówi prezes Hexagonu Ola Rollén. – Półautomatyczny proces modelowania firmy LocLab wraz z rozpoznawaniem obiektów bazującym na sztucznej inteligencji na podstawie danych wideo i z ogromną biblioteką cyfrowych treści 3D zapewnia ogromną oszczędność czasu i kosztów – podkreśla.

– Integracja trójwymiarowych treści cyfrowych LocLab z HxDR, naszą opartą na chmurze platformą do przechowywania, wizualizacji i współpracy, będzie napędzać ekspansję HxDR jako wiodącego rozwiązania dla rzeczywistości cyfrowej w transporcie, budownictwie, urbanistyce i w wielu innych branżach – kontynuuje Rollén. – W sumie możliwości LocLab doskonale uzupełniają nasze wiodące portfolio oprogramowania do modelowania rzeczywistości, oferując jednocześnie możliwości globalnej skalowalności LocLab dzięki naszej ekspansywnej sieci sprzedaży i partnerów – podsumowuje prezes Hexagonu.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Zwycięski projekt studentów AGH
czy wiesz, że...
© 2005-2023 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Anna Wardziak
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS