wiadomościprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2023-02-23| Prawo

O problemach z wyliczaniem powierzchni budynków

Niedawna zmiana przepisów dotyczących obliczania powierzchni budynków może doprowadzić do dalszego wzrostu kosztów metra kwadratowego nowych mieszkań – alarmuje w swojej interpelacji poseł Franciszek Sterczewski. Resort rozwoju dostrzega problem i zapowiada zmiany w prawie.


O problemach z wyliczaniem powierzchni budynków

W swojej interpelacji poseł Koalicji Obywatelskiej zwraca uwagę na nowelizację rozporządzenia w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego (zifpb) z 2021 roku. Sprawiła ona, że do powierzchni całkowitej nowego mieszkania należy wliczać również powierzchnię balkonów czy tarasów, czego nie praktykowano wcześniej.

„Aktualne przepisy to prosta recepta na dalszy wzrost kosztów metra kwadratowego nowych mieszkań” – pisze poseł Franciszek Sterczewski, powołując się na opinię Stowarzyszenia Architektów Polskich. „Deweloperzy, chcąc budować balkony, będą bowiem musieli wyceniać je tak samo jak metr kwadratowy lokalu. Mieszkania, do których powierzchni użytkowej będzie trzeba wliczać powierzchnię balkonów czy loggii, będą też odpowiednio mniejsze. To spowoduje dalszy nieuzasadniony wzrost cen, a w konsekwencji rosnący niedobór mieszkań. Bo choć te będą dostępne na rynku, to de facto nikt nie będzie mógł sobie pozwolić na zakup. Spadnie również komfort życia w ewentualnych mieszkaniach, ponieważ w ramach oszczędności będzie dochodziło do eliminacji balkonów czy tarasów z projektów” – czytamy w interpelacji.

Poseł wyjaśnia dalej, że nowelizacja tych regulacji okazała się o tyle istotna, iż zmodyfikowała sposób, w jaki należy interpretować miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego, gdzie określane są maksymalne wskaźniki intensywności zabudowy. „Co zaskakujące, powołane wyżej przepisy nie mają zastosowania do terenów objętych decyzjami o warunkach zabudowy, w których nie ma obowiązku spełniania kryterium intensywności” – pisze poseł.

Na jego uwagi i pytania odpowiedział wiceminister rozwoju i technologii Piotr Uściński. Jak wyjaśnia, podniesione w interpelacji zmiany regulacji podyktowane były chęcią doprecyzowania i ujednolicenia sposobu liczenia powierzchni w każdym budynku, niezależnie od jego funkcji czy sposobu użytkowania. Minister zapewnia też, że zmiana ta była konsultowana ze środowiskiem architektów i deweloperów.

Piotr Uściński zapowiada, że w ramach szykowanej właśnie przez rząd nowelizacji ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym przygotowywane są modyfikacje przepisów regulujących przedmiotowe zagadnienie.

„Wprowadzane zmiany mają na celu m.in. wyeliminowanie pojawiających się wątpliwości i rozbieżności w dokumentach planistycznych przygotowywanych w różnych gminach. Ostateczna treść rozwiązań będzie znana po zakończeniu procesu legislacyjnego, na obecnym etapie w projekcie ustawy zdefiniowano m.in. intensywność zabudowy i powierzchnię kondygnacji. Poprzez zdefiniowanie powierzchni kondygnacji, która będzie wykorzystywana do obliczenia intensywności zabudowy zarówno w planie miejscowym, jak i w decyzji o warunkach zabudowy, w projekcie jednoznacznie wskazano, że powierzchnie balkonów, tarasów i loggii nie są brane pod uwagę przy obliczaniu tejże intensywności. Takie rozwiązanie z jednej strony odpowiada oczekiwaniom inwestorów, a z drugiej – pozytywnie wpłynie na podniesienie walorów funkcjonalnych powstającej zabudowy” – wyjaśnia minister.

Piotr Uściński zapowiada jednocześnie, że resort przeanalizuje obowiązujące przepisy rozporządzenia zifpb w tym zakresie.


Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na bezpłatny newsletter!

Jerzy Królikowski


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Testy skanera SPL w Kopenhadze
czy wiesz, że...
© 2005-2023 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Anna Wardziak
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa


Reklama
reklama@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS