Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2023-02-23| Prawo

O problemach z wyliczaniem powierzchni budynków

Niedawna zmiana przepisów dotyczących obliczania powierzchni budynków może doprowadzić do dalszego wzrostu kosztów metra kwadratowego nowych mieszkań – alarmuje w swojej interpelacji poseł Franciszek Sterczewski. Resort rozwoju dostrzega problem i zapowiada zmiany w prawie.


O problemach z wyliczaniem powierzchni budynków

W swojej interpelacji poseł Koalicji Obywatelskiej zwraca uwagę na nowelizację rozporządzenia w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego (zifpb) z 2021 roku. Sprawiła ona, że do powierzchni całkowitej nowego mieszkania należy wliczać również powierzchnię balkonów czy tarasów, czego nie praktykowano wcześniej.

„Aktualne przepisy to prosta recepta na dalszy wzrost kosztów metra kwadratowego nowych mieszkań” – pisze poseł Franciszek Sterczewski, powołując się na opinię Stowarzyszenia Architektów Polskich. „Deweloperzy, chcąc budować balkony, będą bowiem musieli wyceniać je tak samo jak metr kwadratowy lokalu. Mieszkania, do których powierzchni użytkowej będzie trzeba wliczać powierzchnię balkonów czy loggii, będą też odpowiednio mniejsze. To spowoduje dalszy nieuzasadniony wzrost cen, a w konsekwencji rosnący niedobór mieszkań. Bo choć te będą dostępne na rynku, to de facto nikt nie będzie mógł sobie pozwolić na zakup. Spadnie również komfort życia w ewentualnych mieszkaniach, ponieważ w ramach oszczędności będzie dochodziło do eliminacji balkonów czy tarasów z projektów” – czytamy w interpelacji.

Poseł wyjaśnia dalej, że nowelizacja tych regulacji okazała się o tyle istotna, iż zmodyfikowała sposób, w jaki należy interpretować miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego, gdzie określane są maksymalne wskaźniki intensywności zabudowy. „Co zaskakujące, powołane wyżej przepisy nie mają zastosowania do terenów objętych decyzjami o warunkach zabudowy, w których nie ma obowiązku spełniania kryterium intensywności” – pisze poseł.

Na jego uwagi i pytania odpowiedział wiceminister rozwoju i technologii Piotr Uściński. Jak wyjaśnia, podniesione w interpelacji zmiany regulacji podyktowane były chęcią doprecyzowania i ujednolicenia sposobu liczenia powierzchni w każdym budynku, niezależnie od jego funkcji czy sposobu użytkowania. Minister zapewnia też, że zmiana ta była konsultowana ze środowiskiem architektów i deweloperów.

Piotr Uściński zapowiada, że w ramach szykowanej właśnie przez rząd nowelizacji ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym przygotowywane są modyfikacje przepisów regulujących przedmiotowe zagadnienie.

„Wprowadzane zmiany mają na celu m.in. wyeliminowanie pojawiających się wątpliwości i rozbieżności w dokumentach planistycznych przygotowywanych w różnych gminach. Ostateczna treść rozwiązań będzie znana po zakończeniu procesu legislacyjnego, na obecnym etapie w projekcie ustawy zdefiniowano m.in. intensywność zabudowy i powierzchnię kondygnacji. Poprzez zdefiniowanie powierzchni kondygnacji, która będzie wykorzystywana do obliczenia intensywności zabudowy zarówno w planie miejscowym, jak i w decyzji o warunkach zabudowy, w projekcie jednoznacznie wskazano, że powierzchnie balkonów, tarasów i loggii nie są brane pod uwagę przy obliczaniu tejże intensywności. Takie rozwiązanie z jednej strony odpowiada oczekiwaniom inwestorów, a z drugiej – pozytywnie wpłynie na podniesienie walorów funkcjonalnych powstającej zabudowy” – wyjaśnia minister.

Piotr Uściński zapowiada jednocześnie, że resort przeanalizuje obowiązujące przepisy rozporządzenia zifpb w tym zakresie.


Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na bezpłatny newsletter!

Jerzy Królikowski


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

franek sterczewski, to ten konik polny, co próbował się z torbą z ikey przebić przez kordon (znienawidzonych przez basię kurdej i światek artystyczny) strażników granicznych? to dopiero przedstawiciel klasy politycznej. interpelator. :-)
    22 
 26 
odp: franek Tak, to ten... Był... Myślałem że po takiej wspaniałej akcji już o nim nie usłyszę. A jednak głupota w przyrodzie nie ginie.
    12 
 11 
odp: franek A coś merytorycznie w temacie newsa? Czy zrobiliście sobie po prostu kącik fanów nielegalnych wywózek matek z dziećmi do lasu i lizania butów pogranicznikom?
    12 
 15 
odp: franek to ten co wypił trochę za dużo i wsiadł na rower i zasłaniał się immunitetem...
    2 
 4 



zobacz też:

|2023-01-10| Czy rząd uporządkuje bałagan z liczeniem powierzchni nieruchomości?

W obowiązujących przepisach mamy swego rodzaju troistość pojęć dotyczących ...

|2022-09-07| GUGiK ogranicza na Geoportalu dostęp do danych dla "terenów wrażliwych"

Jak donosi dzisiejsze wydanie „Rzeczpospolitej” (z 7 września), ...

|2022-07-28| Posłowie zaniepokojeni dokładnością korekt RTK przy wschodniej granicy

Rolnicy we wschodniej części województwa lubelskiego odnotowują w ostatnim ...

|2022-07-26| Czy Geoportal publikuje wrażliwe dane? Resort rozwoju odpowiada posłowi

Zdaniem posła koalicji Bartosza Kownackiego należy rozważyć usunięcie z ...


wiadomości

    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
12
3456789
10111213141516
17181920212223
2425262728
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-02-20 | WROCŁAW | Seminarium naukowe IGiG
IGiG zaprasza na seminarium naukowe, które odbędzie się dnia 20.02.2025 r. (czwartek) o godzinie ...
więcej
2025-03-06 | WARSZAWA | Aktualne wyzwania i zasady realizacji scaleń gruntów z uwzględnieniem zarządzania zasobami wodnymi
Zgłoszenia należy nadsyłać do 4 marca 2025 r. przez formularz na stronie wydarzenia.
więcej
2025-03-21 | KRAKÓW | Konferencja Naukowo-Techniczna: Historyczne znaki graniczne i geodezyjne - zabytki techniki?
Konferencja odbędzie się w dniach 21-22 marca 2025 r. w Centrum Wystawowo-Konferencyjnym Zamku ...
więcej
2025-04-03 | OSTRÓW WIELKOPOLSKI | 25 KALISKA KONFERENCJA NAUKOWO-TECHNICZNA
Tegoroczna konferencja „25 Kaliska Konferencja Katastralna – od analogu przez ...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ | Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz ...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW | XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie ...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Pobieranie danych BDOT10k oraz wtyczka QGIS
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że
masa Jowisza jest 317 razy większa od masy Ziemi?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Andrzej Makowski (1931-2013)
Wybitny polski kartograf, wieloletni wykładowca Wydziału Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej. Jego zainteresowania naukowo-badawcze koncentrowały się wokół problematyki technologii wydania map, grafiki mapy, percepcji treści i formy ...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1953
Amerykanie Charles H. Townes, James Gordon i Herbert J Zeiger budują pierwszy maser (Microwave Amplification by Stimulated Emission od Radiation).
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama