wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2022-07-26| Geodezja, GIS, Prawo

Czy Geoportal publikuje wrażliwe dane? Resort rozwoju odpowiada posłowi

Zdaniem posła koalicji Bartosza Kownackiego należy rozważyć usunięcie z Geoportalu danych, których publikacja może zagrażać bezpieczeństwu państwa. Do propozycji tej odniosło się Ministerstwo Rozwoju i Technologii.


Czy Geoportal publikuje wrażliwe dane? Resort rozwoju odpowiada posłowi

W swojej interpelacji parlamentarzysta Prawa i Sprawiedliwości, a jednocześnie były wiceminister obrony Bartosz Kownacki ocenia, że takimi danymi wrażliwymi są chociażby „szczegółowe mapy przedstawiające obiekty wojskowe, w tym także informacje o ich uzbrojeniu, np. w przyłącza energetyczne i gazowe”. W piśmie do rządu pyta się zatem, czy z uwagi na charakter tych informacji podjęte zostaną działania, które pozwolą np. poprzez filtry zabezpieczyć przed publicznym dostępem dane, których powszechność wpływać może negatywnie na bezpieczeństwo państwa? Jak wskazuje, takie działania podejmują inne państwa, m.in. Stany Zjednoczone.

Odpowiedzi posłowi udzielił wiceminister rozwoju Piotr Uściński. Jak wyjaśnia, wspomniane przez Bartosza Kownackiego bazy uzbrojenia terenu, obiektów topograficznych czy zdjęć lotniczych są do co zasady ogólnodostępne. Przepisy pozwalają jednak ograniczyć możliwość prowadzenia tych rejestrów dla terenów zamkniętych. Są one wyznaczane ze względu na obronność i bezpieczeństwo państwa przez właściwych ministrów i kierowników urzędów centralnych w drodze decyzji. To zatem od nich – a nie od Głównego Geodety Kraju, który zarządza Geoportalem – zależy, które dane będą wyłączone z publikacji w tym serwisie mapowym – podkreśla wiceminister.

Piotr Uściński informuje jednocześnie, że Ministerstwo Rozwoju i Technologii wystąpiło 13 maja br. pismem do właściwych ministrów, którzy ustanowili tereny zamknięte, oraz do koordynatora służb specjalnych z prośbą o analizę obecnego stanu prawnego w tym zakresie, a także o określenie ewentualnych problemów i potrzeb dotyczących ochrony informacji o terenach zamkniętych w bazach PZGiK i serwisach mapowych.

„Otrzymane odpowiedzi wskazują, że co do zasady, obowiązujące rozwiązania prawne zapewniają w dostateczny sposób ochronę informacji zastrzeżonych ze względu na obronność i bezpieczeństwo państwa. Zgłoszone postulaty zostaną poddane szczegółowej analizie we współpracy z Głównym Geodetą Kraju i podmiotami ustanawiającymi tereny zamknięte pod kątem możliwości podjęcia działań usprawniających ochronę informacji o obiektach o znaczeniu strategicznym dla bezpieczeństwa państwa” – podsumowuje swoją odpowiedź Piotr Uściński.


Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na newsletter!

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Radarowe filmy satelitów ICEYE
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS