|2022-07-26|
Geodezja, GIS, Prawo
Czy Geoportal publikuje wrażliwe dane? Resort rozwoju odpowiada posłowi
Zdaniem posła koalicji Bartosza Kownackiego należy rozważyć usunięcie z Geoportalu danych, których publikacja może zagrażać bezpieczeństwu państwa. Do propozycji tej odniosło się Ministerstwo Rozwoju i Technologii.
W swojej interpelacji parlamentarzysta Prawa i Sprawiedliwości, a jednocześnie były wiceminister obrony Bartosz Kownacki ocenia, że takimi danymi wrażliwymi są chociażby „szczegółowe mapy przedstawiające obiekty wojskowe, w tym także informacje o ich uzbrojeniu, np. w przyłącza energetyczne i gazowe”. W piśmie do rządu pyta się zatem, czy z uwagi na charakter tych informacji podjęte zostaną działania, które pozwolą np. poprzez filtry zabezpieczyć przed publicznym dostępem dane, których powszechność wpływać może negatywnie na bezpieczeństwo państwa? Jak wskazuje, takie działania podejmują inne państwa, m.in. Stany Zjednoczone.
Odpowiedzi posłowi udzielił wiceminister rozwoju Piotr Uściński. Jak wyjaśnia, wspomniane przez Bartosza Kownackiego bazy uzbrojenia terenu, obiektów topograficznych czy zdjęć lotniczych są do co zasady ogólnodostępne. Przepisy pozwalają jednak ograniczyć możliwość prowadzenia tych rejestrów dla terenów zamkniętych. Są one wyznaczane ze względu na obronność i bezpieczeństwo państwa przez właściwych ministrów i kierowników urzędów centralnych w drodze decyzji. To zatem od nich – a nie od Głównego Geodety Kraju, który zarządza Geoportalem – zależy, które dane będą wyłączone z publikacji w tym serwisie mapowym – podkreśla wiceminister.
Piotr Uściński informuje jednocześnie, że Ministerstwo Rozwoju i Technologii wystąpiło 13 maja br. pismem do właściwych ministrów, którzy ustanowili tereny zamknięte, oraz do koordynatora służb specjalnych z prośbą o analizę obecnego stanu prawnego w tym zakresie, a także o określenie ewentualnych problemów i potrzeb dotyczących ochrony informacji o terenach zamkniętych w bazach PZGiK i serwisach mapowych.
„Otrzymane odpowiedzi wskazują, że co do zasady, obowiązujące rozwiązania prawne zapewniają w dostateczny sposób ochronę informacji zastrzeżonych ze względu na obronność i bezpieczeństwo państwa. Zgłoszone postulaty zostaną poddane szczegółowej analizie we współpracy z Głównym Geodetą Kraju i podmiotami ustanawiającymi tereny zamknięte pod kątem możliwości podjęcia działań usprawniających ochronę informacji o obiektach o znaczeniu strategicznym dla bezpieczeństwa państwa” – podsumowuje swoją odpowiedź Piotr Uściński.
Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na newsletter!
JK
|