wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2022-05-19| Geodezja

Rzeczpospolita o błędnej granicy państwa w Geoportalu

Rządowy Geoportal nie pokazuje rzeczywistego przebiegu granic państwowych, bo w danych tych jest wiele błędów – informuje dzisiejsze wydanie „Rzeczpospolitej” (z 19 maja).


Rzeczpospolita o błędnej granicy państwa w Geoportalu <br />
fot. Wikipedia/Beentree
fot. Wikipedia/Beentree

O sprawie pisaliśmy na Geoforum.pl już w grudniu ubiegłego roku. Teraz jednak zyskała ona rozgłos na cały kraj, bo najpierw poinformowała o niej „Rzeczpospolita”, a następnie temat szybko podchwyciły inne ogólnopolskie media, np. Wirtualna Polska czy serwis Bankier.pl.

Przypomnijmy, w czym rzecz

Na trop niezgodności w danych o granicy państwa wpadł krakowski geodeta Mariusz Meus, szerzej znany z akcji Honorowy Południk Krakowski. Po pierwsze ustalił on, że inna długość granic naszego kraju wynika z danych Straży Granicznej, a jeszcze inna z analizy Państwowego rejestru granic (PRG).

Kolejne rozbieżności wychodzą na jaw, gdy dane PRG nałoży się na ortofotomapę. Okazuje się wówczas, że sporo punktów granicznych widocznych na zdjęciach lotniczych znajduje w innej lokalizacji, niż wynikałoby to PRG. W rekordowych przypadkach rozbieżności te sięgały nawet 50 metrów. Mariusz Meus wykazał ponadto podobne niezgodności między PRG a ewidencją gruntów i budynków.

Poprawki w trakcie wprowadzania

Gdy pod koniec ubiegłego roku pisaliśmy o tym problemie na Geoforum.pl, zarówno GUGiK, jak i Straż Graniczna utrzymywali, że nie ma konieczności poprawy PRG. Z informacji opublikowanych właśnie przez „Rzeczpospolitą” wynika jednak, że Urząd zmienił swoje podejście do tego problemu. GUGiK poinformował bowiem, że jest na etapie analizy materiałów otrzymanych od SG i wprowadzania stosownych zmian do PRG. Gdy prace te zostaną ukończone, poprawione dane będą widoczne na Geoportalu.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Apeks skanuje zabytkowe młyny
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS