|2022-05-19|
Geodezja
Rzeczpospolita o błędnej granicy państwa w Geoportalu
Rządowy Geoportal nie pokazuje rzeczywistego przebiegu granic państwowych, bo w danych tych jest wiele błędów – informuje dzisiejsze wydanie „Rzeczpospolitej” (z 19 maja).
fot. Wikipedia/Beentree
|
|
|
|
|
|
O sprawie pisaliśmy na Geoforum.pl już w grudniu ubiegłego roku. Teraz jednak zyskała ona rozgłos na cały kraj, bo najpierw poinformowała o niej „Rzeczpospolita”, a następnie temat szybko podchwyciły inne ogólnopolskie media, np. Wirtualna Polska czy serwis Bankier.pl.
Przypomnijmy, w czym rzecz
Na trop niezgodności w danych o granicy państwa wpadł krakowski geodeta Mariusz Meus, szerzej znany z akcji Honorowy Południk Krakowski. Po pierwsze ustalił on, że inna długość granic naszego kraju wynika z danych Straży Granicznej, a jeszcze inna z analizy Państwowego rejestru granic (PRG).
Kolejne rozbieżności wychodzą na jaw, gdy dane PRG nałoży się na ortofotomapę. Okazuje się wówczas, że sporo punktów granicznych widocznych na zdjęciach lotniczych znajduje w innej lokalizacji, niż wynikałoby to PRG. W rekordowych przypadkach rozbieżności te sięgały nawet 50 metrów. Mariusz Meus wykazał ponadto podobne niezgodności między PRG a ewidencją gruntów i budynków.
Poprawki w trakcie wprowadzania
Gdy pod koniec ubiegłego roku pisaliśmy o tym problemie na Geoforum.pl, zarówno GUGiK, jak i Straż Graniczna utrzymywali, że nie ma konieczności poprawy PRG. Z informacji opublikowanych właśnie przez „Rzeczpospolitą” wynika jednak, że Urząd zmienił swoje podejście do tego problemu. GUGiK poinformował bowiem, że jest na etapie analizy materiałów otrzymanych od SG i wprowadzania stosownych zmian do PRG. Gdy prace te zostaną ukończone, poprawione dane będą widoczne na Geoportalu.
JK
|