wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2022-09-07| GIS, Prawo

GUGiK ogranicza na Geoportalu dostęp do danych dla "terenów wrażliwych"

Jak donosi dzisiejsze wydanie „Rzeczpospolitej” (z 7 września), niektóre obiekty o znaczeniu strategicznym dla bezpieczeństwa państwa miały właśnie zostać „ukryte” na rządowym Geoportalu. Co to konkretnie oznacza?


GUGiK ogranicza na Geoportalu dostęp do danych dla "terenów wrażliwych" <br />
Fragment bazy wojskowej w Łasku na Geoportalu
Fragment bazy wojskowej w Łasku na Geoportalu
GUGiK ogranicza na Geoportalu dostęp do danych dla "terenów wrażliwych" <br />
Fragment warszawskiego Okęcia na Geoportalu
Fragment warszawskiego Okęcia na Geoportalu

W ocenie dziennika jest to pokłosie artykułu, który ukazał się na jego łamach w maju br. Przypomnijmy: zwrócono w nim uwagę, że na Geoportal.gov.pl można w szczegółach przeglądać wysokorozdzielcze ortofotomapy czy mapy z uzbrojeniem terenu dla wielu „obiektów wrażliwych”, np. wojskowych baz, rafinerii czy terminali gazowych. W kontekście trwającej w Ukrainie wojny publikacja tych materiałów jest szczególnie niepokojąca – oceniali cytowani przez „Rzeczpospolitą” eksperci.

Początkowo GUGiK odpierał te zarzuty, podkreślając, że dane te udostępniane są zgodnie z obowiązującym prawem. Ale jednocześnie w reakcji na interpelację posła PiS Bartosza Kownackiego wiceminister rozwoju Piotr Uściński zapowiedział, że wspólnie z głównym geodetą kraju i podmiotami ustanawiającymi tereny zamknięte przeprowadzi analizy dotyczące „podjęcia działań usprawniających ochronę informacji o obiektach o znaczeniu strategicznym dla bezpieczeństwa państwa”.

Efektem owych analiz było niedawne podpisanie porozumienia między GGK Alicją Kulką a szefem Rozpoznania Geoprzestrzennego płk Leszkiem Paszkowskim, które dotyczyło m.in. określenia standardów udostępniania i publikacji materiałów geodezyjnych dla obszarów istotnych z punktu widzenia obronności i bezpieczeństwa państwa. Jak dowiedziała się „Rzeczpospolita”, w ramach tej umowy resort obrony przekazał GGK listę „terenów wrażliwych”, dla których GUGiK wprowadził na Geoportalu „ograniczenia w publikacji i udostępnianiu tych obiektów na ortofotomapie”.

Dziennik próbował się jednocześnie dowiedzieć w Ministerstwie Rozwoju i Technologii, o jakie konkretnie obiekty chodzi oraz ile ich wytypowano. Resort odmówił jednak podania takich informacji.

Krótka analiza materiałów udostępnianych na Geoportalu pokazuje, że nieco obniżono rozdzielczość ortofotomapy chociażby dla wybranych baz wojskowych, np. dla wspomnianego w majowym artykule „Rz” lotniska w Łasku (fot.). „Rozpikselowane” są nawet niektóre porty lotnicze pełniące również funkcję cywilną, choćby pasażerski terminal na warszawskim Okęciu (fot.). Ale już np. obraz podkrakowskich Balic (także lotniska o charakterze cywilno-wojskowym) nie został na Geoportalu pogorszony. W wypowiedzi dla „Rz” MRiT zapowiada jednak, że lista obiektów objętych tymi zmianami może zostać poszerzona.


Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na newsletter!

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzywiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wpływ aplikacji lokalizacyjnych na korki
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS