|2022-09-07|
GIS, Prawo
GUGiK ogranicza na Geoportalu dostęp do danych dla "terenów wrażliwych"
Jak donosi dzisiejsze wydanie „Rzeczpospolitej” (z 7 września), niektóre obiekty o znaczeniu strategicznym dla bezpieczeństwa państwa miały właśnie zostać „ukryte” na rządowym Geoportalu. Co to konkretnie oznacza?
Fragment bazy wojskowej w Łasku na Geoportalu
|
|
Fragment warszawskiego Okęcia na Geoportalu
|
|
|
|
|
W ocenie dziennika jest to pokłosie artykułu, który ukazał się na jego łamach w maju br. Przypomnijmy: zwrócono w nim uwagę, że na Geoportal.gov.pl można w szczegółach przeglądać wysokorozdzielcze ortofotomapy czy mapy z uzbrojeniem terenu dla wielu „obiektów wrażliwych”, np. wojskowych baz, rafinerii czy terminali gazowych. W kontekście trwającej w Ukrainie wojny publikacja tych materiałów jest szczególnie niepokojąca – oceniali cytowani przez „Rzeczpospolitą” eksperci.
Początkowo GUGiK odpierał te zarzuty, podkreślając, że dane te udostępniane są zgodnie z obowiązującym prawem. Ale jednocześnie w reakcji na interpelację posła PiS Bartosza Kownackiego wiceminister rozwoju Piotr Uściński zapowiedział, że wspólnie z głównym geodetą kraju i podmiotami ustanawiającymi tereny zamknięte przeprowadzi analizy dotyczące „podjęcia działań usprawniających ochronę informacji o obiektach o znaczeniu strategicznym dla bezpieczeństwa państwa”.
Efektem owych analiz było niedawne podpisanie porozumienia między GGK Alicją Kulką a szefem Rozpoznania Geoprzestrzennego płk Leszkiem Paszkowskim, które dotyczyło m.in. określenia standardów udostępniania i publikacji materiałów geodezyjnych dla obszarów istotnych z punktu widzenia obronności i bezpieczeństwa państwa. Jak dowiedziała się „Rzeczpospolita”, w ramach tej umowy resort obrony przekazał GGK listę „terenów wrażliwych”, dla których GUGiK wprowadził na Geoportalu „ograniczenia w publikacji i udostępnianiu tych obiektów na ortofotomapie”.
Dziennik próbował się jednocześnie dowiedzieć w Ministerstwie Rozwoju i Technologii, o jakie konkretnie obiekty chodzi oraz ile ich wytypowano. Resort odmówił jednak podania takich informacji.
Krótka analiza materiałów udostępnianych na Geoportalu pokazuje, że nieco obniżono rozdzielczość ortofotomapy chociażby dla wybranych baz wojskowych, np. dla wspomnianego w majowym artykule „Rz” lotniska w Łasku (fot.). „Rozpikselowane” są nawet niektóre porty lotnicze pełniące również funkcję cywilną, choćby pasażerski terminal na warszawskim Okęciu (fot.). Ale już np. obraz podkrakowskich Balic (także lotniska o charakterze cywilno-wojskowym) nie został na Geoportalu pogorszony. W wypowiedzi dla „Rz” MRiT zapowiada jednak, że lista obiektów objętych tymi zmianami może zostać poszerzona.
Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na newsletter!
JK
|