Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2022-09-07 | GIS, Prawo

GUGiK ogranicza na Geoportalu dostęp do danych dla "terenów wrażliwych"

Jak donosi dzisiejsze wydanie „Rzeczpospolitej” (z 7 września), niektóre obiekty o znaczeniu strategicznym dla bezpieczeństwa państwa miały właśnie zostać „ukryte” na rządowym Geoportalu. Co to konkretnie oznacza?


Ilustracja: GUGiK ogranicza na Geoportalu dostęp do danych dla "terenów wrażliwych" <br />
Fragment bazy wojskowej w Łasku na Geoportalu
Fragment bazy wojskowej w Łasku na Geoportalu
Ilustracja: GUGiK ogranicza na Geoportalu dostęp do danych dla "terenów wrażliwych" <br />
Fragment warszawskiego Okęcia na Geoportalu
Fragment warszawskiego Okęcia na Geoportalu

W ocenie dziennika jest to pokłosie artykułu, który ukazał się na jego łamach w maju br. Przypomnijmy: zwrócono w nim uwagę, że na Geoportal.gov.pl można w szczegółach przeglądać wysokorozdzielcze ortofotomapy czy mapy z uzbrojeniem terenu dla wielu „obiektów wrażliwych”, np. wojskowych baz, rafinerii czy terminali gazowych. W kontekście trwającej w Ukrainie wojny publikacja tych materiałów jest szczególnie niepokojąca – oceniali cytowani przez „Rzeczpospolitą” eksperci.

Początkowo GUGiK odpierał te zarzuty, podkreślając, że dane te udostępniane są zgodnie z obowiązującym prawem. Ale jednocześnie w reakcji na interpelację posła PiS Bartosza Kownackiego wiceminister rozwoju Piotr Uściński zapowiedział, że wspólnie z głównym geodetą kraju i podmiotami ustanawiającymi tereny zamknięte przeprowadzi analizy dotyczące „podjęcia działań usprawniających ochronę informacji o obiektach o znaczeniu strategicznym dla bezpieczeństwa państwa”.

Efektem owych analiz było niedawne podpisanie porozumienia między GGK Alicją Kulką a szefem Rozpoznania Geoprzestrzennego płk Leszkiem Paszkowskim, które dotyczyło m.in. określenia standardów udostępniania i publikacji materiałów geodezyjnych dla obszarów istotnych z punktu widzenia obronności i bezpieczeństwa państwa. Jak dowiedziała się „Rzeczpospolita”, w ramach tej umowy resort obrony przekazał GGK listę „terenów wrażliwych”, dla których GUGiK wprowadził na Geoportalu „ograniczenia w publikacji i udostępnianiu tych obiektów na ortofotomapie”.

Dziennik próbował się jednocześnie dowiedzieć w Ministerstwie Rozwoju i Technologii, o jakie konkretnie obiekty chodzi oraz ile ich wytypowano. Resort odmówił jednak podania takich informacji.

Krótka analiza materiałów udostępnianych na Geoportalu pokazuje, że nieco obniżono rozdzielczość ortofotomapy chociażby dla wybranych baz wojskowych, np. dla wspomnianego w majowym artykule „Rz” lotniska w Łasku (fot.). „Rozpikselowane” są nawet niektóre porty lotnicze pełniące również funkcję cywilną, choćby pasażerski terminal na warszawskim Okęciu (fot.). Ale już np. obraz podkrakowskich Balic (także lotniska o charakterze cywilno-wojskowym) nie został na Geoportalu pogorszony. W wypowiedzi dla „Rz” MRiT zapowiada jednak, że lista obiektów objętych tymi zmianami może zostać poszerzona.


Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na newsletter!

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

Hehehe, refleks szachisty. Jakby szpieg potrzebował jakichś informacji z geoportalu, to już je ma, nie czekał na ograniczenie dostępu. Większość obiektów niejawnych to były nic nie znaczące tereny typu ośrodek wędkarski minrol, obiekty wojskowe w większości były jawne, bo co tam chronić? Cztery samoloty? Dzisiaj to i tak całe nasze uzbrojenie jest w krainie U. Bardziej kluczowe są elementy infrastruktury typu ewn ub gwc. Ale po co geodetom gesut? Ktoś normalny już dawno nałożyłby obowiązek prowadzenia takich baz na branże, a my dalej bujamy się z ośrodkami.
  
 1 
odp: Hehehe, refleks Szpieg nie zajmuje się pozyskiwaniem i analizą danych ogólnodostępnych, nie wiesz co było tajne bo nie masz dostępu do listy,nie wiesz jakie mamy uzbrojenie bo nie jest jawne, nie chronisz zasobu jak sieci Wysockiego napięcia bo są nie do ochrony, końcowy wniosek jest oderwany od wcześniejszej wypowiedzi. Coś jeszcze?
    1 
Czyli w miejscu w którym czegoś nie widać lub jest zapikselowane na pewno jest coś ważnego dla obronności kraju.
  
 3 
Wszystko pięknie tylko są ciekawsze dostępne rzeczy niż orto. Co z nimi GUGiKu ?
  
 2 
To archaiczne metody To wojsko powinno lepiej ukrywać i robić więcej atrap, a nie zmuszać do zamazywania zdjęć, które dostępne są też w innych źródłach niż geoportal. Raczej radziłbym fałszowanie jak w PRLu gdzie cięli mapy na kawałki, skręcali i dorysowywali nieistniejące treści
  
 5 
Właśnie testuje sobie na przykładzie bazy jednostki NIL, na google teren tak rozmazany że nawet budynków nie da się identyfikować, na geoportalu się wysilili i zamiast orto wysokiej rozdzielczości ograniczyli piksel do 0,6 m, więc spokojnie wszystko widać, łącznie gdzie parkuje dowódca jednostki jak ktoś się dowie jakim kolorem wozu jeździ. Po takim ciosie zadanym przez GUGiK wróg się już nie podniesie...
  
 1 
odp: Właśnie testuje oh Karol...
  
Szybki test który zrobiłem jakiś czas temu wykazał że mogę na podstawie ogólnodostępnych danych określić współrzędne xyz okna pewnego dowódcy który ostatnio udzielał wywiadu w mediach. Wystarczyło że dał się obfotografować na tle swojego okna i wykorzystać dostępne dane w tym GUGiK. Tyle na temat podejścia do bezpieczeństwa.
    1 
 5 
odp: Szybki ściemniacz jesteś, bo jak skorelujesz okno widziane w telewizji z tym na ortofotomapie?
  
odp: odp: Szybki https://sjp.pl/media
  
Nareszcie... choć za późno Dobrze, że wreszcie coś ruszyło, bo to było czyste kuriozum! Tak wygląda efekt bezrefleksyjnego podejscia pana Izdebskiego do digitalizacji i udostępniania danych. Nawet w Google Maps i Street View w innych krajach zadbali o porządne zamazanie budynków rządowych, więzień, baz wojskowych: bo to wręcz oczywiste! A ja nadal czekam kiedy SG i GUGiK wezmą się wreszcie za korygowanie błędnego przebiegu granicy państwowej w zasobie, bo publikując dane z 50-metrowymi błędami jako oficjalnymi sami prowokujemy do konfliktu granicznego. To nie jest jakaś tam kreska na mapie: to granica państwa!
    17 
 8 
odp: Nareszcie... choć za późno panie Mariuszu, historia pokazuje, że działalność celebrytów, którzy budują swoje zasięgi na krytyce innych jest burzliwa, ale bardzo krótka. Zachęcam do zajęcia się jakąś działalnością konstruktywną, wtedy być może ma pan szansę zapisać się w historii geodezji jako postać pozytywna.
    8 
 6 
odp: Nareszcie... choć za późno a merytoricznie to zgroza, myli pan digitalizację z udostępnianiem zdjęć lotniczych i orto. I tak, oczywiście, że mogłoby być maskowanie przez obniżenie rozdzielczości na terenach wojskowych, ale to mamy porozumienie pani Kulki z wojskiem, niech wyznacza obszary i działamy, a nie tam bo pan Meus chce. Ma pan jakąś podstawę prawną?
    4 
 4 
odp: odp: Nareszcie... choć za późno do życzliwy - a od kiedy porozumienie z MON ma rangę wyższą niż ustawa? Przypominam, że to ustawa definiuje zbiory i zasady ich prowadzenia oraz udostępniania. Niech pani Kulka wpisze do ustawy przy nowelizacji, że to trzeba maskować i po sprawie. A nie czekaj, pani Kulka zapyta ministra czy pan minister uzna to za stosowne.
    2 
 3 
odp: odp: Nareszcie... choć za późno Pana wypowiedzi z życzliwością to mają niewiele wspólnego. ;) A po za tym: 1. Fakt, że porozumienie nastąpiło potwierdza, że temat jest istotny oraz potwierdza zdanie p. Meusa w tym zakresie. 2. Przecież p. Mues napisał zarówno o digitalizacji i udostępnianiu danych - więc gdzie tu nieścisłość merytoryczna?
    1 
 1 
odp: odp: Nareszcie... choć za późno Meus na GGK. To najlepszy kandydat.
    3 
 2 
odp: odp: Nareszcie... choć za późno @~lege artis - porozumienie z MON jest postulowane zapisem w ustawie. Poczytać nie zaszkodzi mecenasie w gumiakach.
  
 1 
odp: Nareszcie... choć za późno sami prowokujemy do konfliktu granicznego. Czyli kto? Pan z kabaretem `Kawa z mierniczym`. Czy samodzielnie, postulując wykreślenie z listy UNESCO `Łuku Struve` bo to nie jest dziedzictwo światowe tylko zaledwie rosyjskie?
    1 
 4 
odp: Nareszcie... choć za późno A Pan Meus jak zwykle. Ani merytorycznie ani patriotycznie. Ale czemu się dziwić jak ten człowiek nie ma żadnej praktyki w wykonywaniu zawodu. Jeszcze Pan tylko kabaretki przywdzieje do tej "Kawy z pierniczym" i będzie naprawdę wesoło. Może niech ten Pan już lepiej sobie polata szukać tych południków i równoleżników, a poważne sprawy zostawi specjalistom, ekspertom.
    1 
 3 
Czekajcie bo nie rozumiem, utajniamy ogólnie dostępne ortofotomapy a jednocześnie GUGiK udostępnia przeciwnikowi wizualizacje Bdot10k potrzebne do działań na poziomie taktycznym z opisami gdzie szkoła gdzie urząd. I to w dodatku nie ma przepisu który go do tego zobowiązuje, sam z własnej woli robbi dobrze ruskim
    1 
 8 
W sumie mam pomysł do wykorzystania dla GUGiK, może pora na wizualizację danych z opisami w cyrylicy ? Po co przeciwnik ma się męczyć, a jakie będą statystyki pobrania w geoportalu. Przynajmniej kilka razy wszystkie te mapy ktoś przez proxy na pewno weźmie.
  
odp: Czekajcie bo nie https://mapa-turystyczna.pl/#51.05021/23.89307/16 Tu łatwiej sprawdzić takie informacje :)
  
 1 
odp: Czekajcie bo -- jednocześnie GUGiK udostępnia przeciwnikowi_gdzie urząd_sam z własnej woli robbi dobrze ruskim. ---To teraz ja nie rozumiem. Wszyscy wiedzą, (a jak nie wiedzą, to udają) że Służbę geodezyjną powołano wg. sowieckiej Ustawy. To chyba ruskie wiedzą gdzie maja swoich ludzi i w których Urzędach? To po co GUGiK ma zaciapywać te obiekty? Przecież nie chce podpaść u Piszczka.
    1 
 1 
Dobrze że nie wrogie jednostki nie mają dostępu do satelit.. przynajmniej nie widać by potrafili posługiwać się dostępnym zasobem.
  
 4 
a czy wiedzą co to jest google maps ? może też powinni zakazać. @#$@#$234! Jak za komuny, zmazane zdjęcia i dziury w mapach to wiadomość dla wroga, że tam trzeba atakować. Może utajnijcie wszystko!
    1 
 9 
odp: a czy wiedzą co to jest google maps ? lokalizacja terenów wojskowych albo lotnisk na takim małym obszarze jak Polska jest znana od dawna, poza tym Rosjanie byli tu u siebie przez 45 lat, myślisz że nie wiedzą gdzie co było? :) naiwność .. "zamazywanie" treści ma na celu raczej skrycie tego, co tam obecnie jest albo, w niedalekiej przeszłości, było, ewentualnie co zostało niedawno nowego wzniesione.. ze zdjęć wprawny fachowiec jest w stanie wyczytać numery boczne na samolocie, nie mówiąc o jego typie, rodzaju i uzbrojeniu. w przypadku jakiejś wojny dla ciebie to nie problem?? o tym, że konflikt zbrojny u nas jest możliwy w każdej chwili wie nawet dziecko, więc ja pytam po co od razu rozkładać nogi i wszystko ułatwiać? dlatego tak, uważam że powinni mazać zdjęcia, satelity szpiegowskie sobie z tym poradzą, można też wysłać drony i inne maszyny. ale niech się pomęczą.
    3 
 7 
odp: odp: a czy wiedzą co to jest google maps ? a czy jesteś aż tak naiwny, że ktoś będzie się szykował do wojny polegając tylko na zdjęciach na geoportalu? Jest wywiad, są satelity, są drony. Google też ma opcję przeglądania archiwalnych zdjęć, więc można sobie porównać co się zmieniło. Oprogramowanie Adobe ma możliwość wyszukiwania miejsca na podstawie zdjęcia (Lightroom), a w "interenetach" pełno zdjęć obiektów zakazanych. Więc strach pomyśleć kto takie tezy wymyśla. Ale jak wiadomo, na Polskę wszyscy czyhają.
    2 
 7 
odp: odp: a czy wiedzą co to jest google maps ? tak, patrząc na to co Rosjanie robią na Ukrainie to jestem aż tak naiwny, że wiem że oni będą korzystać z Googla, jeśli potrafią wydawać komendy przez zwykłe komórki nie myśląc o tym, że są namierzani to wiem, że nawet skorzystają z lotni, żeby zobaczyć co jest za rogiem. rozpoznanie bojem u nich nadal funkcjonuje.. nie chodzi o czyhanie na Polskę, chociaż jeśli idzie o dawny ZSRR i ludzi tam mieszkających to niczego nie jestem pewien. czy chomika też traktujesz jak równego sobie tylko dlatego, że jest ssakiem?
    4 
 3 
odp: odp: a czy wiedzą co to jest google maps ? Jak pokazały działania wojenne, Rosjanie taktycznie i operacyjnie są gdzieś pomiędzy II wojną światową a latami 60. W Ukrainie posługiwali się mapami sprzed kilkudziesięciu lat, mimo tego, że Ukraińcy swoje aktualne mapy publikowali od kilku ładnych lat (po wybuchu wojny wszystko z sieci usunęli) ? pobranie, wykorzystywanie map z rządowych portali przerosło ich technicznie. Dlatego nawet, jak gdzieś tam w Moskwie ktoś wie co można na polskich portalach uzyskać, to i tak ta wiedza do jednostek bojowych raczej nie dotrze.
  
odp: a czy wiedzą co to jest google maps ? ~ @~geoS -- daj sobie spokój. To jest tak samo nawiedzony typ jak ten Meus. Nie wiem po kim ma to Meus. Ten model ma to z wychowania.
    1 
 3 



wiadomości

EU-MAXNET Sp. z o.o.
WARSZAWA

Przedstawiciel firm GINTEC, SPHEREFIX, SANDING, FJDynamics oraz HEMISPHERE GNSS. Firma MAXNET Lech Wereszczyński oferuje szeroką gamę profesjonalnych urządzeń/systemów pozycjonowania GNSS firm GINTEC, SPHEREFIX, SANDING, FJDynamics oraz HEMISPHERE...

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-14 | ON-LINE
Zieleń w planowaniu przestrzennym i procesie rewitalizacji - uwarunkowania prawne
Spotkanie przeznaczone jest dla przedstawicieli gmin z terenu całego kraju. Program webinarium:...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Modelowanie Dębu Bartek
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że
Neptun potrzebuje prawie 165 lat na obiegnięcie Słońca, a Merkury niespełna 88 dni?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Andrzej Nowosielski (1933-2007)

Andrzej  Nowosielski  (1933-2007)
Urodził się 11 maja 1933 roku w Chotomowie koło Nowego Dworu. Był synem Emila Nowosielskiego i Heleny Czarnockiej. Studia na Wydziale Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej ukończył w roku 1959, a stopień doktora nauk technicznych uzyskał...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1924
Polska została członkiem Międzynarodowej Unii Geodezji i Geofizyki oraz Międzynarodowej Asocjacji Geodezji.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2