wiadomościprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2023-02-03| GNSS, Geodezja

Gdzie najczęściej mierzymy z ASG-EUPOS?

Odpowiedź na tytułowe pytanie przynoszą szczegółowe statystyki opublikowane właśnie przez Główny Urząd Geodezji i Kartografii.


Gdzie najczęściej mierzymy z ASG-EUPOS? <br />
Lokalizacja połączeń z ASG-EUPOS
Lokalizacja połączeń z ASG-EUPOS
Gdzie najczęściej mierzymy z ASG-EUPOS?
Gdzie najczęściej mierzymy z ASG-EUPOS?
Gdzie najczęściej mierzymy z ASG-EUPOS? <br />
Liczba połączeń w przeliczeniu na powierzchnię województwa
Liczba połączeń w przeliczeniu na powierzchnię województwa

Jak podkreśla GUGiK, analiza danych dotyczących użytkowania ASG-EUPOS pokazuje, że w dalszym ciągu rośnie liczba użytkowników tego systemu, a liczba wszystkich aktywnych kont zbliża się do 20 tysięcy. W samym tylko styczniu utworzonych zostało 667 nowych kont dostępowych, a należy zwrócić uwagę, że w okresie zimowym prace terenowe i polowe są znacznie ograniczone i – co za tym idzie – liczba użytkowników korzystających z pomiarów GNSS również spada.

Od dnia zniesienia opłat za ASG-EUPOS, czyli 2 października 2022 r., już 9570 użytkowników przynajmniej raz połączyło się z usługami tego systemu, a liczba regularnie korzystających użytkowników wynosi około 2,5 tys. Po okresie świątecznym liczba połączeń wróciła do poziomu zbliżonego z początku grudnia.

Maksymalna liczba równoczesnych połączeń w styczniu br. nieco spadła w stosunku do poprzednich miesięcy, ale nadal przekracza poziom tysiąca połączeń w godzinach 11–12. Wciąż najwyższa dotąd liczba użytkowników równocześnie połączonych z systemem wyniosła 1387 i została odnotowana 3 listopada 2022 r.

GUGiK wykonał ponadto ciekawą analizą przestrzenną dotyczącą wykorzystania systemu ASG-EUPOS. W styczniu 2023 roku z serwisem sieciowych danych korekcyjnych RTN zostało wykonanych ponad 300 tys. połączeń. Znaczna ich część została zrealizowana z lądowego obszaru Polski, ale prawie 7 tys. pochodzi z terenu Morza Bałtyckiego oraz z obszarów przygranicznych krajów ościennych. Jak widać na fot. powyżej, największe zagęszczenie prac obserwuje się w rejonie aglomeracji warszawskiej oraz konurbacji górnośląskiej, a także wokół Trójmiasta i dużych miast, takich jak Wrocław czy Poznań.

Dane przestrzenne o połączeniach przeanalizowano ponadto w podziale na województwa, w przeliczeniu na ich powierzchnię. Okazuje się wówczas, że zdecydowanie największe zagęszczenie pomiarów występuje w województwie śląskim, a następnie w mazowieckim i małopolskim.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Mapa Miejsc Pamięci Narodowej
czy wiesz, że...
© 2005-2023 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Anna Wardziak
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa


Reklama
reklama@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS