Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2023-01-31| GIS, Mapy, Prawo

Ile usług z danymi planistycznymi jest zgodnych z wymogami prawnymi?

Odpowiedź na tytułowe pytanie przynosi druga odsłona badania przeprowadzonego wśród gmin i miast przez stołeczną firmę Geo-System.


Ile usług z danymi planistycznymi jest zgodnych z wymogami prawnymi?
Ile usług z danymi planistycznymi jest zgodnych z wymogami prawnymi? <br />
Punktacja przeanalizowanych zbiorów z danymi APP
Punktacja przeanalizowanych zbiorów z danymi APP

Przypomnijmy, że w pierwszym badaniu, opublikowanym w połowie stycznia br., Geo-System przeanalizował, czy gminy zgłosiły już do ewidencji zbiorów i usług danych przestrzennych (EZiUDP) swoje zbiory z aktami planowania przestrzennego (APP), a także powiązane z nimi serwisy sieciowe. Zgodnie z obowiązującymi przepisami samorządy powinny to zrobić do końca października 2022 r. Badanie wykazało jednak, że nie brak gmin, które nie sprostały jeszcze tym regulacjom. Zbiory zarówno miejscowych planów, jak i studium uwarunkowań zgłosiło bowiem do EZiUDP 85% samorządów, zaś komplet 3 usług sieciowych poprawnie zgłosiło 70% gmin i miast.

Ale zgłosić do ewidencji zbiory i usługi to jedno, a dostosować je do obowiązujących wymogów, to już zupełnie co innego. I właśnie to zagadnienie postanowiła zbadać firma Geo-System w II części swojego badania. W tym celu przygotowano odpowiednie mechanizmy, które wykonują automatyczne badanie zgłoszonej usługi wraz z podstawowym badaniem zwracanej odpowiedzi. Aktualny zakres badania obejmuje sprawdzenie:

  • czy dla danego zbioru zgłoszono usługi wyszukiwania, przeglądania i pobierania;
  • czy adresy ww. usług działają i odpowiadają na zapytania;
  • czy usługa wyszukiwania posiada metadane dla zbioru ze zgłoszenia;
  • czy usługa przeglądania posiada warstwy zgodne ze specyfikacją;
  • czy usługa pobierania posiada warstwy odpowiadające obiektom APP z zał. nr 1 do rozporządzenia;
  • dodatkowo dla usługi pobierania ATOM sprawdzono występowanie podpisu cyfrowego w pliku ze zbiorem.

Jak wyjaśnia Geo-System, końcowa ocena zbioru przedstawiona jest w skali punktowej od 0 do 10. Na wynik składa się suma ocen trzech usług. Usługa wyszukiwania mogła uzyskać maksymalnie 2 punkty, usługa przeglądania – 3 punkty, a pobierania – 5 punktów. Zatem zbiór z oceną 0 punktów oznacza, że nie zgłoszono dla niego żadnej usługi, a 10 pkt oznacza kompletność usług, zgodność z wymogami technicznymi oraz dostępność zbioru APP wraz z podpisem kierownika jednostki.

Co wynikło z tej analizy? Spośród 4351 przebadanych zbiorów ocenę 0 uzyskało 445, a 1370 dostało 10 punktów (patrz wykres obok). Na dzień badania średnia ocena wszystkich zbiorów to 6,05 pkt. Szczegółowe rezultaty dla każdej gminy dostępne są na stronie https://e-mapa.net/app/ pod przyciskiem „Wyniki badania zbiorów dla gmin”.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Apeks skanuje w Trójmieście
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS