Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2023-01-31 | GIS, Mapy, Prawo

Ile usług z danymi planistycznymi jest zgodnych z wymogami prawnymi?

Odpowiedź na tytułowe pytanie przynosi druga odsłona badania przeprowadzonego wśród gmin i miast przez stołeczną firmę Geo-System.


Ilustracja: Ile usług z danymi planistycznymi jest zgodnych z wymogami prawnymi?
Ilustracja: Ile usług z danymi planistycznymi jest zgodnych z wymogami prawnymi? <br />
Punktacja przeanalizowanych zbiorów z danymi APP
Punktacja przeanalizowanych zbiorów z danymi APP

Przypomnijmy, że w pierwszym badaniu, opublikowanym w połowie stycznia br., Geo-System przeanalizował, czy gminy zgłosiły już do ewidencji zbiorów i usług danych przestrzennych (EZiUDP) swoje zbiory z aktami planowania przestrzennego (APP), a także powiązane z nimi serwisy sieciowe. Zgodnie z obowiązującymi przepisami samorządy powinny to zrobić do końca października 2022 r. Badanie wykazało jednak, że nie brak gmin, które nie sprostały jeszcze tym regulacjom. Zbiory zarówno miejscowych planów, jak i studium uwarunkowań zgłosiło bowiem do EZiUDP 85% samorządów, zaś komplet 3 usług sieciowych poprawnie zgłosiło 70% gmin i miast.

Ale zgłosić do ewidencji zbiory i usługi to jedno, a dostosować je do obowiązujących wymogów, to już zupełnie co innego. I właśnie to zagadnienie postanowiła zbadać firma Geo-System w II części swojego badania. W tym celu przygotowano odpowiednie mechanizmy, które wykonują automatyczne badanie zgłoszonej usługi wraz z podstawowym badaniem zwracanej odpowiedzi. Aktualny zakres badania obejmuje sprawdzenie:

  • czy dla danego zbioru zgłoszono usługi wyszukiwania, przeglądania i pobierania;
  • czy adresy ww. usług działają i odpowiadają na zapytania;
  • czy usługa wyszukiwania posiada metadane dla zbioru ze zgłoszenia;
  • czy usługa przeglądania posiada warstwy zgodne ze specyfikacją;
  • czy usługa pobierania posiada warstwy odpowiadające obiektom APP z zał. nr 1 do rozporządzenia;
  • dodatkowo dla usługi pobierania ATOM sprawdzono występowanie podpisu cyfrowego w pliku ze zbiorem.

Jak wyjaśnia Geo-System, końcowa ocena zbioru przedstawiona jest w skali punktowej od 0 do 10. Na wynik składa się suma ocen trzech usług. Usługa wyszukiwania mogła uzyskać maksymalnie 2 punkty, usługa przeglądania – 3 punkty, a pobierania – 5 punktów. Zatem zbiór z oceną 0 punktów oznacza, że nie zgłoszono dla niego żadnej usługi, a 10 pkt oznacza kompletność usług, zgodność z wymogami technicznymi oraz dostępność zbioru APP wraz z podpisem kierownika jednostki.

Co wynikło z tej analizy? Spośród 4351 przebadanych zbiorów ocenę 0 uzyskało 445, a 1370 dostało 10 punktów (patrz wykres obok). Na dzień badania średnia ocena wszystkich zbiorów to 6,05 pkt. Szczegółowe rezultaty dla każdej gminy dostępne są na stronie https://e-mapa.net/app/ pod przyciskiem „Wyniki badania zbiorów dla gmin”.

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

Czekam na kolejny tekst promocyjny Geo-Systemu i GARDu oceniający usługi tymi absurdalnymi kryteriami. Aż kiedyś ktoś w tej autopromocji przesadzi i będzie smutno, bo jeszcze ktoś oceni rzeczywistą jakość danych i usług serwowanych przez te firmy.
    2 
 3 
odp: Czekam Wyparcie lub odrzucenie to pierwszy z 5 etapów zgodnie z naukami psychologicznymi. Potem przychodzi gniew, negocjacje, depresja, akceptacja. Jest to normalne ludzkie zachowanie przez które trzeba przejść samodzielnie.
    1 
 2 
odp: odp: Czekam A już myślałem, że tylko ja przez ostatnie geodezyjne perturbacje chodzę do psychiatry...
  
odp: Czekam titak, czy można liczyć na jakieś wyjaśnienie tego wpisu? Bo ja mam takie pytania: 1) co to jest GARD? 2) Czy możesz opisać absurdalność kryteriów? 3) Czy możesz podać prawidłowe kryteria? Jako urbanista przyglądam się od kilku dni tym badaniom i wyniki potwierdzają to co wynika również z mojej praktyki. Nie wszędzie w gminach usługa działa mimo że jest w ewidencji zbiorów. Mnie akurat najbardziej interesują WMS i WFS i tutaj oceny typu 0 albo 3 potwierdzają stan faktyczny. Działam w Polsce południowej, więc przez litość nie podam gmin, które wyglądają jakby celowo utrudniały dostęp do danych. Natomiast muszę pochwalić usługi tworzone przez Geosystem. Tam wszystko działa.
    1 
 2 
odp: odp: Czekam Czy to że "działa" znaczy, że jest dobrze?
  
odp: odp: Czekam jak Hamlet : dobrze działa? czy dobrze że działa? xD
  
odp: odp: Czekam Czekaj, nauka cierpliwości się przyda.
  
odp: odp: Czekam Geoforum dla mistyków - taki wniosek na koniec dnia po czytaniu tych bzdur w komentarzach.
  
odp: odp: Czekam Skoro w artykule był mesjanizm o dprawach oczywistych to w komentarzach może być mistycyzm.
  
Kto zrobił źle Gminy myślały że mają dobrze. Teraz już wiedzą że mają źle. Tylko pytanie czy za poprawki znowu będą brane pieniądze publiczne? Brawo dla wójtów którzy na sesji czytali że mają poprawnie.
  
swoją swoją drogą niesłychana jest odwaga firmy do ferowania prostych ocen w każdej niemal sprawie, których natura już taka prosta nie jest.
    4 
 7 
odp: swoją to się spytam jak tu mamy fachowców bo ja prosty chłop: jak gmina nie ma zbioru w ewidencji albo adres nie działa bo domena nie istnieje to sprawa jest prosta czy nie? dla mnie to źle, ale skoro to bardziej skomplikowane to może jednak wszystko jest zgodnie
  
 5 
odp: odp: swoją A możesz mi wskazać jakiś adres ZBIORU w ewidencji ?
  
odp: odp: swoją ja ze wsi i wiem że w ewidencji są adresy usług a mądre ludzie z miasta nie? to nie dziwota, że potem sprawy im nieproste
    1 
 3 
odp: odp: swoją Musisz myśleć bardziej elastycznie skoro jest to ewidencja ZBIORÓW i usług oraz są tam adresy usług, to czemu do licha nie ma tam adresów ZBIORÓW skoro zostały wytworzone i nie ma ich nigdzie w jednym miejscu ? Pojmujesz jak powiększyłem większymi literkami ?
  
odp: odp: swoją a to pan ministra jakiego zapyta czemu tak, ja się najpierw pytałem czy jak usługi tam w ewidencji nie ma albo ona nie odpowiada to czy sprawa prosta i można powiedzieć że jest źle w gminie prowadzone, no ale widzę że tu prostego pytania nie rozumieją i kota ogonem obkrecają
    1 
 2 
Jest jeden organ który stwierdza czy coś jest zgodne lub nie z wymogami prawnymi i nie jest to Geo-System.
  
 5 
odp: Jest jeden George Hegel już dawno temu stwierdził, że "Jeżeli teoria nie zgadza się z faktami, to tym gorzej dla faktów".
  
odp: odp: Jest jeden Tak sobie mówił Izdebski zanim oberwał karami od UODO. Też był taki elokwentny i wygadany. A teraz ?
  
odp: odp: Jest jeden argumentum ad absurdum.
    2 
 2 
odp: Jest jeden dokładnie - ten organ to mózg. Na szczęście każdy ma swój i widzi wszystko bez czytania postów pod tym wpisem:D
    1 
 3 
odp: Jest jeden Stwierdzić może każdy - przepisy i regulacje są jawne, więc jak ktoś ma czas, narzędzia i umiejętności, to może zweryfikować taką zgodność sam. Tak jak nie ma odgórnego zakazu oceniania np. przepisowej jazdy, po prostu nie każdy ma uprawnienia policji do wyciągnięcia konsekwencji w postaci mandatu.
  
 3 
odp: Jest jeden Skoro ktoś nie potrafi zrobić swoich usług prawidłowo, to jak może oceniać innych ? Skoro zostawia dane punktu dostępowego puste i daje 10 w usługach wyszukiwania to jaki ma sens ta ocena i jaką ma wartość ta niby "wiedza" która wiedzą nie jest ? Jak widzę w walidacji usługi CSW Geo-Systemu błędy walidacji czyli zgodności ze standardem "Element 'LessThanOrEqualTo' narusza ograniczenie enumeration... to gdzie jest ta wiedza. Jedyne co tu widzę to nachalna chamska autopromocja na źle zrobionych usługach Geo-Systemu, który chce być sędzią we własnej sprawie. Nie pierwszy raz zresztą.
    4 
 11 
odp: odp: Jest jeden Jeśli widzisz "10 w usługach wyszukiwania", to z czym przepraszam dyskutujesz? Jak byk w newsie wyżej jest "Usługa wyszukiwania mogła uzyskać maksymalnie 2 punkty".
  
odp: odp: Jest jeden Misiu to siedź i machaj sobie te 10 dla WSZYSTKICH usług, sprzątaj, zamiataj podłogi, ale za usługi i ich ocenianie to się nie bierz. To była jedna usługa podobna żałość jest na innych typach usług. Tyle w tym temacie.
    2 
odp: odp: Jest jeden Oj, czyżby ktoś dostał za mało punktów i teraz poniosły go emocje, że robi takie mało eleganckie "wycieczki" o zamiataniu itp.? Szkoda, że sam zakończył temat i nie odpowie ;)
    1 
 1 
odp: odp: Jest jeden Fakt że nie potrafisz nawet poprawnie skonfigurować geonetworka jest wystarczającym opisem twoich kompetencji. :)
  
Czy na pewno Najgorsze w tym wszystkim jest to, że twórca raportów w "dobrej wierze i przecież bezinteresownie" wskazuje błędy gminą. Następnie dołącza do swoich usług integracyjnych wszystkie już zgodne zbiory i zaczyna się, drenowanie przepustowości i wydajności serwerów gminy.
    3 
 1 
odp: Czy na pewno Czooo?? Możesz podkręcić jasność wypowiedzi? Bo teraz wygląda jakbyś się czepiał, że ktoś wykorzystuje usługi, które po to są, aby z nich korzystać.
  
 3 
odp: odp: Czy na pewno Oczywiście masz rację usługi są dla obywateli, którzy ponoszą koszty utrzymania i modernizacji infrastruktury gminnych serwerów. Szkoda tylko, że przeciętny obywatel nie skorzysta z tych usług.
  
odp: odp: Czy na pewno Jest lepiej, gusstaw chyba zarzuca GUGiK, że jak usługa działa poprawnie to jest włączana do Krajowej Integracji. No nie powiem, ciekawa logika. Być może dowiemy się szczegółów, np. że GUGiK jak tylko włączy gminę to odpala silnik rakietowy, żeby wyssać wszystkie dane i spalić serwer gminy.
  
 2 
odp: Czy na pewno To może lepiej nie mówić, że Ministerstwo planuje centralną bazę ze wszystkimi APP, bo się jeszcze co wrażliwsi mogą zmartwić?
  
odp: odp: Czy na pewno Plany na chwilę przed wyborami mają swoją specyfikę. I rychły koniec, po wyborach.
  
Czy na takie nazwy Analizując raport może ktoś mi wskaże w przepisach, gdzie jest zapisane, że zbiór dla usługi pobierania ma się nazywać np. "app.AktPlanowaniaPrzestrzenbego.MPZP" tak jak to sprawdzane w raporcie
    4 
 4 
odp: Czy na takie nazwy A zanalizowałeś ten raport do końca? Bo wszedłem sobie na pierwszą z brzegu gminę i na dole w wyjaśnieniach jest wskazanie na dokument Specyfikacja danych ?Planowanie przestrzenne? https://www.gov.pl/web/zagospodarowanieprzestrzenne/specyfikacja-danych i tam właśnie jest taka warstwa. (oczywiście taka specyfikacja nie ma mocy prawnej jak ustawa, ale podstawa jest)
    1 
 4 
odp: odp: Czy na takie nazwy Jakim aktem prawnym jest specyfikacja? Myślałam, że jest konstytucja, umowy międzynarodowe, ustawa, rozporzadzenia, akty prawa miejscowego.....
    2 
 2 
odp: odp: Czy na takie nazwy UK: zachęcam do pisania tego rodzaju konstruktywnych uwag do ustawodawcy w osobie Ministra właściwego, który pozwolił wyprodukować taką konstrukcję prawną. Dodam, że jest jeszcze jedna ukryta forma najwyższego prawa: "pani na szkoleniu ministerstwa mówiła..." także tego.
    1 
 5 
odp: odp: Czy na takie nazwy Fakt jest specyfikacja. Szukałem tego w rozporządzeniu :-). Niezależnie od tego w specyfikacji dotyczących nazw zbioru są punkty pod nazwą REKOMENDACJE, a tu ktoś udawania przez pseudo raporty że dane/usługi są nieprawidłowe
  
 3 
odp: odp: Czy na takie nazwy No widzisz gustaw jednak są pozytywy, czegoś nowego się nauczyłeś.
  



zobacz też:

Sporo gmin wciąż bez zbiorów i usług dla danych planistycznych

Od października 2022 r. wszystkie miasta i gminy w Polsce powinny posiadać zbiory...

Coraz więcej GIS-owych rozwiązań na Giełdzie Miejskich Technologii

Dziś (16 stycznia) rusza już III edycja Giełdy Miejskich Technologii. W ramach...

Uwaga na błędne działanie rządowych walidatorów danych planistycznych

Rządowe walidatory aktów planowania przestrzennego (APP) w określonych...

Co zmieniło się w przepisach geodezyjnych od nowego roku?

1 stycznia to tradycyjnie ten dzień, gdy w życie wchodzi wiele zmian w prawie geodezyjnym...


wiadomości

NaviGate Sp. z o.o.
Kraków

NaviGate – Oddział Warszawa ul. Gościnna 7, 05-082 Blizne Łaszczyńskiego k. Warszawy, tel. 22 270-15-54 ODBIORNIKI GNSS RTK, TACHIMETRY ELEKTRONICZNE I ZROBOTYZOWANE, BEZZAŁOGOWE STATKI POWIETRZNE (DRONY), SENSORY Sklep Serwis...

GEOPRYZMAT
RASZYN

Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny instrumentów firmy Pentax, Kolida i innych.
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-07 | KRAKÓW
Space Connect Meetup Kraków 2025. Technologie kosmiczne w służbie innowacji
Space Connect Meetup to cykliczne wydarzenie łączące sektor kosmiczny z pozostałymi branżami. W...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Apeks skanuje w Trójmieście
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
kątnica z lunetą to po prostu astrolabia?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Bogdan Ney (1935-2020)

Bogdan Ney (1935-2020)
Wybitny naukowiec, wieloletni dyrektor Instytutu Geodezji i Kartografii oraz członek wielu gremiów geodezyjnych. Zakres działalności naukowej profesora Bogdan Neya był bardzo obszerny i obejmował zagadnienia związane z badaniami w zakresie teorii...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1994
Szwajcarska firma Leica przejmuje cywilną część firmy Magnavox - producenta odbiorników GPS.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2