|2023-01-31|
GIS, Mapy, Prawo
Ile usług z danymi planistycznymi jest zgodnych z wymogami prawnymi?
Odpowiedź na tytułowe pytanie przynosi druga odsłona badania przeprowadzonego wśród gmin i miast przez stołeczną firmę Geo-System.
|
Punktacja przeanalizowanych zbiorów z danymi APP
|
|
|
|
|
Przypomnijmy, że w pierwszym badaniu, opublikowanym w połowie stycznia br., Geo-System przeanalizował, czy gminy zgłosiły już do ewidencji zbiorów i usług danych przestrzennych (EZiUDP) swoje zbiory z aktami planowania przestrzennego (APP), a także powiązane z nimi serwisy sieciowe. Zgodnie z obowiązującymi przepisami samorządy powinny to zrobić do końca października 2022 r. Badanie wykazało jednak, że nie brak gmin, które nie sprostały jeszcze tym regulacjom. Zbiory zarówno miejscowych planów, jak i studium uwarunkowań zgłosiło bowiem do EZiUDP 85% samorządów, zaś komplet 3 usług sieciowych poprawnie zgłosiło 70% gmin i miast.
Ale zgłosić do ewidencji zbiory i usługi to jedno, a dostosować je do obowiązujących wymogów, to już zupełnie co innego. I właśnie to zagadnienie postanowiła zbadać firma Geo-System w II części swojego badania. W tym celu przygotowano odpowiednie mechanizmy, które wykonują automatyczne badanie zgłoszonej usługi wraz z podstawowym badaniem zwracanej odpowiedzi. Aktualny zakres badania obejmuje sprawdzenie:
- czy dla danego zbioru zgłoszono usługi wyszukiwania, przeglądania i pobierania;
- czy adresy ww. usług działają i odpowiadają na zapytania;
- czy usługa wyszukiwania posiada metadane dla zbioru ze zgłoszenia;
- czy usługa przeglądania posiada warstwy zgodne ze specyfikacją;
- czy usługa pobierania posiada warstwy odpowiadające obiektom APP z zał. nr 1 do rozporządzenia;
- dodatkowo dla usługi pobierania ATOM sprawdzono występowanie podpisu cyfrowego w pliku ze zbiorem.
Jak wyjaśnia Geo-System, końcowa ocena zbioru przedstawiona jest w skali punktowej od 0 do 10. Na wynik składa się suma ocen trzech usług. Usługa wyszukiwania mogła uzyskać maksymalnie 2 punkty, usługa przeglądania – 3 punkty, a pobierania – 5 punktów. Zatem zbiór z oceną 0 punktów oznacza, że nie zgłoszono dla niego żadnej usługi, a 10 pkt oznacza kompletność usług, zgodność z wymogami technicznymi oraz dostępność zbioru APP wraz z podpisem kierownika jednostki.
Co wynikło z tej analizy? Spośród 4351 przebadanych zbiorów ocenę 0 uzyskało 445, a 1370 dostało 10 punktów (patrz wykres obok). Na dzień badania średnia ocena wszystkich zbiorów to 6,05 pkt. Szczegółowe rezultaty dla każdej gminy dostępne są na stronie https://e-mapa.net/app/ pod przyciskiem „Wyniki badania zbiorów dla gmin”.
JK
|