Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2023-01-19| GIS, Mapy, Prawo

Sporo gmin wciąż bez zbiorów i usług dla danych planistycznych

Od października 2022 r. wszystkie miasta i gminy w Polsce powinny posiadać zbiory danych przestrzennych dla swoich danych planistycznych oraz udostępniać je przez usługi sieciowe. Ile z nich spełniło ten obowiązek? To postanowiła sprawdzić stołeczna firma Geo-System.


Sporo gmin wciąż bez zbiorów i usług dla danych planistycznych

Opublikowane właśnie wyniki badania tej spółki bazują na ogólnodostępnej ewidencji zbiorów i usług danych przestrzennych (EZiUDP) prowadzonej przez Główny Urząd Geodezji i Kartografii. Teoretycznie, zgodnie ze znowelizowaną w 2020 r. ustawą o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, samorządy powinny do końca października 2022 r. przygotować cyfrowe zbiory aktów planowania przestrzennego (APP) i udostępnić je za pomocą usług sieciowych. Pod terminem APP rozumiemy przede wszystkim miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego (MPZP) oraz studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego (SUiKZP).

W pierwszej kolejności Geo-System sprawdził liczbę zbiorów zgłoszonych do ewidencji. Okazało się, że na 2477 gmin w Polsce:

  • 249 nie posiada żadnego zgłoszonego zbioru,
  • 121 zgłosiło tylko jeden zbiór, z czego dla 86 to MPZP, a dla 35 SUiKZP,
  • 2107 ma zgłoszone oba zbiory.

„Wygląda to zatem na niedopełnienie obowiązków, gdyż statystycznie znakomita większość z nich ma przynajmniej obowiązujące Studium, a zapewne znaczna część również obowiązujące miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego. Co istotne, istnienie zarejestrowanego zbioru MPZP jest konieczne nawet, jeśli gmina nie posiada obowiązujących MPZP, ale proceduje obecnie przystąpienia do uchwalenia MPZP” – komentuje te rezultaty Geo-System.

W drugiej części badania spółka przyjrzała się usługom sieciowym zgłoszonym do EZiUDP. I w tym przypadku okazało się, że nie wszystkie samorządy spełniły postawione przez nimi wymogi prawne. 454 zgłoszenia nie mają bowiem podanego żadnego adresu usługi, 226 ma tylko 1 usługę, a 626 – dwie. Komplet 3 usług ma podane 3029 zbiorów. „Zatem z 90% gmin niecałe 70% zgłosiło poprawnie 3 rodzaje usług” – podsumowuje Geo-System.

W kolejnych etapach swojego badania spółka planuje sprawdzić i ocenić działanie poszczególnych usług oraz zakres publikowanych przez nie zbiorów danych.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Studenci inwentaryzują budynek AGH
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS