wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2023-01-25| GNSS

Galileo HAS: darmowe decymetry z orbity już dostępne!

24 stycznia oficjalnie ogłoszono start High Accuracy Service (HAS) – usługi Galileo wysokiej dokładności. Serwis zapewni możliwość wyznaczania pozycji z decymetrową dokładnością na całym świecie, i to całkowicie bezpłatnie.


Galileo HAS: darmowe decymetry z orbity już dostępne!

Usługa HAS bazuje na korektach PPP (Precise Point Positioning) nadawanych zarówno na satelitarnym sygnale E6b, jak i przez internet. Poprawiają one jakość pozycjonowania nie tylko z wykorzystaniem sygnałów samego Galileo, ale i amerykańskiego systemu GPS. W efekcie użytkownicy mogą liczyć na wyznaczanie pozycji z dokładnością 20 cm sytuacyjnie i 40 cm wysokościowo (prawdopodobieństwo 95%). Z kolei czas konwergencji, czyli oczekiwania na precyzyjny pomiar, wynosi około 5 minut. Zachowanie powyższych parametrów potwierdziły wyczerpujące testy Galileo HAS, które trwały już od 2019 roku (przy czym samo nadawanie wiadomości nawigacyjnych na kanale E6b rozpoczęto w roku 2021).

Warto zastrzec, że na razie serwis ten nie jest dostępny na obszarze Australii, Azji Południowo-Wschodniej oraz części Pacyfiku. Trzeba też pamiętać, że teraz ogłoszono jedynie wstępną operacyjność usługi HAS. A pełna operacyjność powinna przynieść nie tylko stabilniejsze działanie serwisu i pełny globalny zasięg, ale również czas konwergencji na obszarze Europy skrócony do około 100 sekund. Kiedy jednak to nastąpi? Tego EUSPA (Agencja UE ds. Programu Kosmicznego), która zarządza Galileo, w swoim komunikacie nie precyzuje.

Ze strony administratora tego systemu można już pobrać oficjalną dokumentację usługi. Należy liczyć, że na jej podstawie producenci precyzyjnych odbiorników GNSS już teraz rozpoczęli dostosowywanie swojego sprzętu do wymogów serwisu HAS. Lektura broszur pokazuje zresztą, że już dziś wiele instrumentów geodezyjnych jest gotowych zarówno do obsługi korekt PPP, jak i sygnału Galileo E6b.

– Galileo HAS stanie się filarem wielu polityk sektorowych Unii Europejskiej. Obecnie wysoka dokładność jest wykorzystywana przede wszystkim w takich zastosowaniach jak geodezja, rolnictwo precyzyjne oraz inżynieria lądowa i wodna. Ale korzyści płynące z tego rozwiązania będzie można czerpać również w takich zastosowaniach jak samochody autonomiczna i pojazdy bezzałogowe, robotyka i szereg usług opartych na lokalizacji – mówi dyrektor wykonawczy EUSPA Rodrigo da Costa.


Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na bezpłatny newsletter!

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Studenci inwentaryzują budynek AGH
czy wiesz, że...
© 2005-2023 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Anna Wardziak
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS