|2022-12-06|
GIS, Teledetekcja
Satelitarne dane w służbie zielonym miastom [wyniki Copernicus Masters 2022]
Laureatem 12. edycji europejskiego konkursu Copernicus Masters na najciekawsze pomysły wykorzystania danych z obserwacji Ziemi została inicjatywa Green City Makers mająca ułatwić zadrzewianie miast.
Zarówno europejskie, jak i polskie miasta coraz częściej ogłaszają plany masowego sadzenia drzew. Teoretycznie powinno to przynosić wiele korzyści. Wymieńmy choćby stworzenie chłodniejszego mikroklimatu, co jest szczególnie istotne podczas letnich upałów. Do tego dodajmy redukcję hałasu i zanieczyszczenia czy po prostu ładniejszy krajobraz. Ale nie bez znaczenia jest też redukcja emisji dwutlenku węgla. To istotne choćby z punktu widzenia mechanizmu handlu emisjami dwutlenku węgla, co jest dla niektórych miast źródłem dodatkowego dochodu.
Choć pomysł sadzenia drzew brzmi teoretycznie prosto, to nierzadko napotyka na spore problemy w realizacji. Okazuje się np., że rośliny posadzono w miejscach zbyt suchych, co powoduje ich szybkie więdnięcie. Z kolei konieczność nawadniania drzew generuje dodatkowe koszty.
I tu do akcji wkracza zwycięski projekt Copernicus Masters, czyli Green City Makers. Łączy on dane z satelitarnej obserwacji Ziemi z sensorami internetu rzeczy, które następnie są analizowane przez algorytmy sztucznej inteligencji. W ten sposób miejskie władze otrzymują precyzyjne informacje, jakie są potrzeby wodne poszczególnych drzew oraz które w nich wymagają dodatkowego nawadniania. Zapotrzebowanie na tego typu usługę już teraz jest spore, bo wdrożono ją w 53 miastach na 3 kontynentach.
W 12. edycji konkursu Copernicus Masters projekt Green City Makers pokonał 143 inne prace złożone przez łącznie 620 uczestników z 47 krajów. W nagrodę autorzy tego pomysłu otrzymali 10 tys. euro.
Oprócz tego w konkursie przyznano 21 nagród regionalnych i tematycznych. Wyróżnione projekty dotyczą wykorzystania satelitów obserwacyjnych np. w: monitoringu wybrzeży, odnawialnych źródłach energii, rolnictwie, ochronie przyrody czy redukcji zanieczyszczeń powietrza.
Organizatorami Copernicus Masters 2022 są Europejska Agencja Kosmiczna oraz niemieckie agencje DLR i AZO. Inicjatywę wspierają ponadto firmy: Airbus, UP42, BayWa, a także Portugalska Agencja Kosmiczna i niemieckie Ministerstwo Cyfryzacji i Transportu.
JK
|