Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2022-12-06| GIS, Teledetekcja

Satelitarne dane w służbie zielonym miastom [wyniki Copernicus Masters 2022]

Laureatem 12. edycji europejskiego konkursu Copernicus Masters na najciekawsze pomysły wykorzystania danych z obserwacji Ziemi została inicjatywa Green City Makers mająca ułatwić zadrzewianie miast.


Satelitarne dane w służbie zielonym miastom [wyniki Copernicus Masters 2022]
Satelitarne dane w służbie zielonym miastom [wyniki Copernicus Masters 2022]

Zarówno europejskie, jak i polskie miasta coraz częściej ogłaszają plany masowego sadzenia drzew. Teoretycznie powinno to przynosić wiele korzyści. Wymieńmy choćby stworzenie chłodniejszego mikroklimatu, co jest szczególnie istotne podczas letnich upałów. Do tego dodajmy redukcję hałasu i zanieczyszczenia czy po prostu ładniejszy krajobraz. Ale nie bez znaczenia jest też redukcja emisji dwutlenku węgla. To istotne choćby z punktu widzenia mechanizmu handlu emisjami dwutlenku węgla, co jest dla niektórych miast źródłem dodatkowego dochodu.

Choć pomysł sadzenia drzew brzmi teoretycznie prosto, to nierzadko napotyka na spore problemy w realizacji. Okazuje się np., że rośliny posadzono w miejscach zbyt suchych, co powoduje ich szybkie więdnięcie. Z kolei konieczność nawadniania drzew generuje dodatkowe koszty.

I tu do akcji wkracza zwycięski projekt Copernicus Masters, czyli Green City Makers. Łączy on dane z satelitarnej obserwacji Ziemi z sensorami internetu rzeczy, które następnie są analizowane przez algorytmy sztucznej inteligencji. W ten sposób miejskie władze otrzymują precyzyjne informacje, jakie są potrzeby wodne poszczególnych drzew oraz które w nich wymagają dodatkowego nawadniania. Zapotrzebowanie na tego typu usługę już teraz jest spore, bo wdrożono ją w 53 miastach na 3 kontynentach.

W 12. edycji konkursu Copernicus Masters projekt Green City Makers pokonał 143 inne prace złożone przez łącznie 620 uczestników z 47 krajów. W nagrodę autorzy tego pomysłu otrzymali 10 tys. euro.

Oprócz tego w konkursie przyznano 21 nagród regionalnych i tematycznych. Wyróżnione projekty dotyczą wykorzystania satelitów obserwacyjnych np. w: monitoringu wybrzeży, odnawialnych źródłach energii, rolnictwie, ochronie przyrody czy redukcji zanieczyszczeń powietrza.

Organizatorami Copernicus Masters 2022 są Europejska Agencja Kosmiczna oraz niemieckie agencje DLR i AZO. Inicjatywę wspierają ponadto firmy: Airbus, UP42, BayWa, a także Portugalska Agencja Kosmiczna i niemieckie Ministerstwo Cyfryzacji i Transportu.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Pomiary geodezyjne uskoku San Andreas
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama