wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2019-12-06| GIS, Teledetekcja

Copernicus Masters 2019: satelity w walce ze zmianami klimatu

Pomysł na satelitarne analizy miejskich terenów zielonych zwyciężył w tegorocznej edycji europejskiego konkursu Copernicus Masters.


Copernicus Masters 2019: satelity w walce ze zmianami klimatu

W ramach wspólnotowego programu obserwacji środowiska Copernicus gromadzona jest ogromna ilość danych satelitarnych. Celem Copernicus Masters jest zachęcenie przedsiębiorców do twórczego wykorzystania tych zasobów.

Zwycięzcą tegorocznej edycji konkursu została usługa Green City Watch. Wykorzystując dane z satelitów Sentinel-1 i -2 oraz komercyjnych RapidEye i SkySat analizuje ona miejskie tereny zielone np. pod kątem absorpcji dwutlenku węgla, nielegalnych wycinek czy oceny skuteczności zmian wprowadzanych w parkach.

W konkursie tradycyjnie przyznano też nagrody specjalne. Najbardziej wartościowe było wyróżnienie Copernicus 4.0, które otrzymał projekt ConstelIR. Jest to propozycja usługi bazującej na zobrazowaniach z satelitów Sentinel-3 oraz -5P, która będzie dostarczać aktualnych danych o temperaturze gruntu. To z kolei ma pozwolić na prowadzenie bardziej zrównoważonego rolnictwa i w efekcie zmniejszyć ilość emitowanego dwutlenku węgla do atmosfery. Nagrodą dla autorów pomysłu jest 10 tys. euro i kolejne 10 tys. euro na dane satelitarne.

W konkursie nagrodzono także pomysły wykorzystania danych satelitarnych do: badania poziomu promieniowania UV, analiz gleby, pomiaru deformacji gruntu, badania zużycia energii w miastach, wykrywania przypadków wypalania traw oraz do monitorowania stabilności terenów, przez które przebiega infrastruktura transportowa.

Kolejna edycja konkursu rozpocznie się 1 kwietnia 2020 roku.

JK


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Sztuczna inteligencja kartuje drogi
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS