|2019-12-06|
GIS, Teledetekcja
Copernicus Masters 2019: satelity w walce ze zmianami klimatu
Pomysł na satelitarne analizy miejskich terenów zielonych zwyciężył w tegorocznej edycji europejskiego konkursu Copernicus Masters.
W ramach wspólnotowego programu obserwacji środowiska Copernicus gromadzona jest ogromna ilość danych satelitarnych. Celem Copernicus Masters jest zachęcenie przedsiębiorców do twórczego wykorzystania tych zasobów.
Zwycięzcą tegorocznej edycji konkursu została usługa Green City Watch. Wykorzystując dane z satelitów Sentinel-1 i -2 oraz komercyjnych RapidEye i SkySat analizuje ona miejskie tereny zielone np. pod kątem absorpcji dwutlenku węgla, nielegalnych wycinek czy oceny skuteczności zmian wprowadzanych w parkach.
W konkursie tradycyjnie przyznano też nagrody specjalne. Najbardziej wartościowe było wyróżnienie Copernicus 4.0, które otrzymał projekt ConstelIR. Jest to propozycja usługi bazującej na zobrazowaniach z satelitów Sentinel-3 oraz -5P, która będzie dostarczać aktualnych danych o temperaturze gruntu. To z kolei ma pozwolić na prowadzenie bardziej zrównoważonego rolnictwa i w efekcie zmniejszyć ilość emitowanego dwutlenku węgla do atmosfery. Nagrodą dla autorów pomysłu jest 10 tys. euro i kolejne 10 tys. euro na dane satelitarne.
W konkursie nagrodzono także pomysły wykorzystania danych satelitarnych do: badania poziomu promieniowania UV, analiz gleby, pomiaru deformacji gruntu, badania zużycia energii w miastach, wykrywania przypadków wypalania traw oraz do monitorowania stabilności terenów, przez które przebiega infrastruktura transportowa.
Kolejna edycja konkursu rozpocznie się 1 kwietnia 2020 roku.
JK
|