Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2022-12-01| Teledetekcja, Przetargi

KOWR finalizuje duży kontrakt na zobrazowania satelitarne

Aż blisko 42 mln zł wyda Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa na zakup zobrazowań satelitarnych. Dane te posłużą do budowy Systemu Satelitarnego Monitorowania Upraw Rolnych (S2MUR).


KOWR finalizuje duży kontrakt na zobrazowania satelitarne <br />
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne

Rozstrzygnięte właśnie zamówienie podzielono na dwie części. Przedmiotem pierwszej jest zapewnienie danych o bardzo wysokiej rozdzielczości, pozyskiwanych w trybie ciągłego monitoringu Ziemi, bez potrzeby zadaniowania satelitów, z możliwością pobierania danych z repozytorium. Dane mają być pozyskane dla 96 tys. km kw. w rozdzielczości nie gorszej niż 4 metry, w 4 kanałach spektralnych, z rozdzielczością czasową na poziomie 3 dni. Tu jako najkorzystniejszą wybrano ofertę firmy SatRev z Wrocławia o wartości 39 mln zł. Dodajmy, że pierwotnie KOWR gotowy był wydać na to zlecenie raptem 27 mln zł.

Z kolei przedmiotem cz. II jest zapewnienie dostępu do nowo pozyskanych zobrazowań satelitarnych o bardzo wysokiej rozdzielczości (nie gorszej niż 1 metr, w 4 kanałach spektralnych) w łącznej ilości 30 tys. km kw. Tu najkorzystniejszą propozycję złożyła krakowska firma ProGea 4D, która wyceniła prace na 2,63 mln zł. Budżet tej części wyniósł 3,9 mln zł.

Termin realizacji obu umów wynosi 36 miesięcy z opcją przedłużenia o kolejne 12 miesięcy.

O projekcie S2MUR

Celem S2MUR jest zaprojektowanie i budowa systemu IT wykorzystującego synergię danych satelitarnych, meteorologicznych, glebowych i statystycznych do monitorowania upraw rolnych na terenie kraju. Rozwiązanie ma wspomagać decyzje użytkowników zarówno w czasie typowego okresu wegetacyjnego, jak i w sytuacjach nadzwyczajnych, takich jak klęski naturalne powstałe na skutek niekorzystnych zjawisk atmosferycznych.

Rozstrzygnięty właśnie kontrakt na dane satelitarnej jednym z kamieni milowych tego projektu. Poza tym 16 września br. KOWR zakończył wstępne konsultacje rynkowe dotyczące postępowania na zaprojektowanie i wykonanie systemu S2MUR.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wpływ aplikacji lokalizacyjnych na korki
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS