wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-07-23| GIS, Teledetekcja, Przetargi

Drugie podejście do budowy satelitarnego systemu monitorowania upraw

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa ogłosił wart ponad 9 mln zł przetarg na usługi doradcy technicznego w zakresie przygotowania i przeprowadzenia zamówień na wykonanie Systemu satelitarnego monitorowania upraw rolnych (S2MUR).


Drugie podejście do budowy satelitarnego systemu monitorowania upraw

Doradca będzie w pierwszej kolejności odpowiedzialny za przygotowanie pod kątem zawartości technicznej dokumentacji przetargowej na zakup wysokorozdzielczych scen satelitarnych, w tym szczegółowe opisanie przedmiotu zamówienia i określenie wymagań dla danych. Ma on również przygotować dokumentację do postępowania na budowę systemu S2MUR, w tym szczegółowo opisać docelowe rozwiązanie, określić jego wymagania oraz dokonać selekcji wykonawców. Doradca będzie ponadto odpowiedzialny za nadzór nad wykonaniem S2MUR i rozliczanie wykonawców oraz będzie uczestniczył w procedurze odbioru produktów. Jak informuje KOWR, przetarg na budowę satelitarnego systemu monitorowania upraw rolnych ma być realizowany w procedurze partnerstwa innowacyjnego. Czas wykonywania prac doradcy technicznego wyznaczono na 42 miesiące z opcją przedłużenia do 48 miesięcy.

Oferty można składać do 19 sierpnia. Wadium wynosi 240 tys. zł.

Czym jest S2MUR?

Przypomnijmy, że zamówienie na budowę S2MUR o wartości około 165 mln zł ogłoszono w marcu 2020 roku, a w maju – jeszcze przed otwarciem ofert – unieważniono całą procedurę. KOWR podjął tę decyzję po analizie protestów złożonych do Krajowej Izby Odwoławczej. Zamawiający przyznał, że dokumentacja postępowania nie zawierała istotnych informacji pozwalających na prawidłowe oszacowanie przez wykonawców nakładu pracy, wszystkich kosztów koniecznych do wykonania systemu, a tym samym na rzetelne sporządzenie porównywalnych ofert i skalkulowanie ich cen.

S2MUR ma być bardzo złożonym systemem, który zapewni szczegółowe i różnorodne dane o uprawach rolnych na terenie całego kraju. Z jego dobrodziejstw ma korzystać nie tylko administracja publiczna (zarówno na poziomie centralnym, jak i samorządowym), ale także rolnicy indywidualni.

Według koncepcji przedstawionej w unieważnionym przetargu rozwiązanie miało bazować na 30 modelach analizy danych przestrzennych przygotowanych dla kilkunastu najważniejszych grup upraw. Miały one umożliwiać m.in.: prognozowanie niekorzystnych zjawisk atmosferycznych (susze, wymarznięcia, wymoknięcia itp.) oraz szacowanie szkód, jakie spowodowuję w uprawach. System pozwoli też szacować plony (potencjalne i rzeczywiste), a nawet wskazywać w obrębie pola lokalizacje, gdzie mogło dojść do uszkodzenia uprawy. Dane te planowano dostarczać w formie map, wykresów i raportów zarówno dla całego kraju oraz poszczególnych samorządów, jak i pojedynczych pól.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Najdokładniejsza mapa magnetyczna Ziemi
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS