Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2022-11-09 | GIS, Imprezy

O grafach wiedzy i geoinformacji na seminarium Komitetu Geodezji PAN

Is Knowledge a Graph? – referat pod takim tytułem wygłosi prof. Krzysztof Janowicz z University of California podczas seminarium naukowego Komitetu Geodezji PAN.


Ilustracja: O grafach wiedzy i geoinformacji na seminarium Komitetu Geodezji PAN

Spotkanie rozpocznie się 16 listopada o godzinie 12:30 i będzie miało formę hybrydową.

W swoim referacie autor przedstawi podstawowe założenia i dotychczasowe wyniki badań prowadzonych w ramach projektu KnowWhereGraph. KnowWhereGraph ma na celu dostarczenie w ciągu kilku sekund informacji dla każdego regionu na Ziemi, aby odpowiedzieć na pytania takie jak: „Co tu jest?”, „Co się tu działo wcześniej?”, „Kto wie więcej?”, „Jak to się ma do innych regionów lub poprzednich wydarzeń?”.

Dzięki nowoczesnym technologiom opartym na grafach wiedzy decydenci i naukowcy zajmujący się danymi mogą szybko wzbogacać dane o miliardy połączonych, aktualnych faktów na styku człowiek –środowisko, aby uzyskać świadomość sytuacyjną niezbędną do podejmowania dobrych decyzji.

Grafy wiedzy nie są jedynie zestawem technologii, ale nowatorskim paradygmatem reprezentowania, wyszukiwania i integrowania danych z wysoce heterogenicznych źródeł. W ciągu zaledwie kilku lat grafy wiedzy stały się podstawowym elementem nowoczesnych wyszukiwarek, inteligentnych asystentów osobistych, wywiadu gospodarczego, zarządzania łańcuchem dostaw i wielu innych obszarów zastosowań. Dzięki powiązaniu grafów wiedzy z geoinformacją możliwe jest uzyskanie nowej funkcjonalności systemów GIS.

Link do spotkania

O autorze

Krzysztof Janowicz jest profesorem zwyczajnym Uniwersytetu Kalifornijskiego (UC Santa Barbara, UCSB) oraz dyrektorem Center for Spatial Studies na tym uniwersytecie. Jest również profesorem zwyczajnym na Uniwersytecie Wiedeńskim. Profesor Krzysztof Janowicz pełni m.in. rolę redaktora naczelnego czasopisma „Semantic Web”. Na USCB prowadzi STKO Lab, które bada rolę przestrzeni i czasu dla organizacji wiedzy. W latach 2009–2011 j był adiunktem w Centrum GeoVISTA na Wydziale Geografii Uniwersytetu Stanowego Pensylwanii w USA. Przed przeprowadzką do Stanów Zjednoczonych pracował jako badacz podoktorski w Instytucie Geoinformatyki Uniwersytetu Münster w Niemczech w międzynarodowej grupie badawczej Training Group on Semantic Integration of Geospatial Information oraz w Münster Semantic Interoperability Lab (MUSIL). Posiada doktorat z geoinformatyki (2008) i dyplom z ekologii (2003) na tej samej uczelni.


Informacje o innych nadchodzących konferencjach z zakresu GIS, geodezji i kartografii publikujemy w dziale Geokonferencje

Źródło: KG PAN


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

Mam zadanie dla tego Profesora Zadanie typu co to jest, co tu było i dlaczego tak jest .... Dotyczy południowej Polski (były zabór austriacki) Mam w EGiB działkę ewidencyjną nr 100, mam wydany w 1977 r. Akt Własności Ziemi (ZWZ) jeszcze na parcele austriackie. O ww. działkę "zahaczają" parcele gruntowe 50, 52, 53 i droga 8825), a dodatkowo mam dla każdej parceli (oprócz drogi) w Sadzie Rejonowym inny numer hipoteczny (LWH). Do tego zostały zrobione błędne synchronizacje, aby tylko ludzie mogli założyć księgo wieczyste (np. poglądowo: działce ewid. będącej kwadratem o bokach 20x20m odpowiada prostokątna parcela gruntowa o bokach 15 m x 120 m). Działki z taką synchronizacja przeszły kilka aktów notarialnych (darowizna, sprzedaż, sprzedaż). Co ta to grafy.
    1 
odp: Mam zadanie dla tego Profesora Dodatek. To co opisałem powyżej mam kilkanaście tysięcy razy. Jedna jednostka ewidencyjna (inaczej jedna gmina) liczy ponad 140 000 działek ewidencyjnych(słownie sto czterdzieści tysięcy), i ponad 400 000 punktów granicznych. Co na to grafy?
    1 



zobacz też:

W trosce o naszą wspólną przestrzeń. Analiza KPZK PAN

Przestrzeń wymaga szczególnej troski i uwagi. Niestety, w polskim systemie planowania...

Komitet Geodezji PAN nagradza prace doktorskie

W I edycji konkursu o nagrodę Komitetu Geodezji Polskiej Akademii Nauk wpłynęły trzy wnioski wyłącznie...

Analiza PAN: miejscowych planów wciąż jest mało

Wciąż tylko mniej niż 1/3 powierzchni Polski jest pokryta miejscowymi planami zagospodarowania...

Geodetka z WAT nową wiceprzewodniczącą AMU PAN

Dr hab. inż. Anna Kłos z Wydziału Inżynierii Lądowej i Geodezji Wojskowej Akademii Technicznej...


wiadomości

Laser-3D Jacek Krawiec
Kraków

SKANERY LASEROWE i OPROGRAMOWANIE

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-07 | ON-LINE
Otwarte seminarium nt. wykorzystania danych Copernicus
Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz Instytut Geodezji i Kartografii zapraszają na seminarium on-line...
więcej
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-14 | ON-LINE
Zieleń w planowaniu przestrzennym i procesie rewitalizacji - uwarunkowania prawne
Spotkanie przeznaczone jest dla przedstawicieli gmin z terenu całego kraju. Program webinarium:...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Najdokładniejsza mapa magnetyczna Ziemi
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że
czerwony kolor Marsa spowodowany jest tlenkiem żelaza znajdującym się na jego powierzchni?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Henryk Leśniok (1914-2007)

Henryk  Leśniok  (1914-2007)
Urodził się 14 kwietnia 1914 r. w Chorzowie, tam też w 1932 r. zdał maturę. Studia na Wydziale Geodezji Politechniki Warszawskiej ukończył w 1937 r. Do momentu powołania do służby wojskowej pracował jako fotogrametra w Polskich Liniach Lotniczych...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1966
Wydano pierwszy Atlas magnetyczny Polski.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama