Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2022-08-19| Mapy

Analiza PAN: miejscowych planów wciąż jest mało

Wciąż tylko mniej niż 1/3 powierzchni Polski jest pokryta miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego (MPZP) – wynika z analizy wykonanej przez prof. Przemysława Śleszyńskiego z Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN.


Analiza PAN: miejscowych planów wciąż jest mało
Analiza PAN: miejscowych planów wciąż jest mało <br />
opracowanie: P. Śleszyński (IGiPZ PAN)
opracowanie: P. Śleszyński (IGiPZ PAN)

Szczegółowe wyniki jego badań opublikował w tym tygodniu Serwis Samorządowy PAP. Znajdziemy tam m.in. wskaźniki pokrycia planistycznego zarówno dla poszczególnych województw, jak i każdej gminy. Współczynnik ten informuje, jaki odsetek danej jednostki samorządu terytorialnego jest pokryty uchwalonymi MPZP.

Z analizy prof. Śleszyńskiego wynika m.in., że na koniec ubiegłego roku miejscowe plany uchwalono dla 9,9 mln ha, czyli 31,7% powierzchni Polski. Pokrycie kraju tymi dokumentami jest jednak bardzo nierównomierne – zwraca uwagę naukowiec. Najwyższe odsetki (powyżej 2/3) notowane są bowiem w południowej części kraju, a najniższe (poniżej 10%) w województwach: kujawsko-pomorskim, lubuskim i podkarpackim.

Biorąc z kolei pod uwagę typy gmin, najwyższymi wartościami mogą się pochwalić większe miasta oraz tereny podmiejskie. Łącznie na koniec ubiegłego roku 665 gmin (blisko 27% wszystkich) mogło pochwalić się wskaźnikiem pokrycia planistycznego na poziomie przynajmniej 90%.

Jak w rozmowie z Polską Agencją Prasową komentuje te wyniki prof. Śleszyński, wskaźnik pokrycia planistycznego informuje pośrednio nie tylko o kształtowaniu ładu przestrzennego, ale również o formalnym przygotowaniu terenu do inwestycji budowlanych. Zwraca też uwagę, że wiele MPZP nie jest wolnych od wad. Problemem jest choćby przeznaczanie zbyt dużej ilości terenów pod zabudowę. Eksperci PAN szacują, że obecnie obowiązujące dokumenty planistyczne dopuszczają zabudowę, która mogłaby pomieścić nawet 60 mln osób!


Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na newsletter!

JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Jak GIS może zapewnić lepszą przyszłość?
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS