Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2022-08-02| GIS

Analiza obszarów uzupełnienia zabudowy dla każdej gminy w Polsce

Od sierpnia br. w Geoportalu Na Mapie (geoportal-krajowy.pl) każdy użytkownik może sprawdzić tzw. obszary uzupełnienia zabudowy. Wyznaczenie takich terenów jest jedną z propozycji w ramach nowych regulacji w zakresie systemu planowania przestrzennego w Polsce planowanych na 2023 rok. Poza takimi terenami nie będzie możliwości wydania decyzji WZ.


Analiza obszarów uzupełnienia zabudowy dla każdej gminy w Polsce

Czym są obszary uzupełnienia zabudowy i po co się je wyznacza?

W myśl projektowanego rozporządzenia w sprawie ustaleń planu ogólnego gminy oraz sposobu dokumentowania procedury przygotowania i uchwalenia planu ogólnego gminy każda gmina w Polsce w swoim planie ogólnym musi wyznaczyć tzw. obszary uzupełnienia zabudowy. Budowa poza tymi strefami planistycznymi będzie możliwa wyłącznie w przypadku, gdy gmina ma na tym obszarze uchwalony plan miejscowy lub uchwali nowy plan zagospodarowania.

Celem wyznaczenia obszaru uzupełnienia zabudowy jest powstrzymanie rozwoju zabudowy na danym obszarze z uwagi na wysoko cenione wartości, m.in.: ochronę środowiska, bezpieczeństwo publiczne, a także racjonalność wykorzystania przestrzeni.

Ustawodawcy chodzi o ograniczenie niekontrolowanego zjawiska rozlewania się zabudowy, które prowadzi do chaosu przestrzennego. W ocenie specjalistów stan zagospodarowania przestrzeni w Polsce jest bardzo zły. Wynika to z funkcjonującego systemu planowania przestrzennego, którego skutkiem jest złe zarządzanie obszarami gmin. Sprzyja to powstawaniu niekontrolowanej urbanizacji i niskiej jakości przestrzeni publicznej, a także braku ochrony cennych przyrodniczo obszarów. Jedną z przyczyn fatalnego stanu zagospodarowania jest pokrycie Polski miejscowymi planami zagospodarowania, które wynosi zaledwie 32,6 % powierzchni kraju.

Obecnie wyznaczone na mapach obszary uzupełnienia zabudowy mogą jeszcze ulec modyfikacji. Projekty wspomnianego rozporządzenia oraz ustawy o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz niektórych innych ustaw są nadal w fazie przygotowania, co oznacza, że ich planowane wdrożenie nastąpi nie wcześniej niż w 2023 r.

Mapa potencjalnych terenów budowlanych. Jak sprawdzić, czy działka będzie budowlana

Aby sprawdzić tereny budowlane, należy w pierwszym kroku wejść na stronę geoportal-krajowy.pl i wybrać: „Przejdź do mapy”. Następnie trzeba odnaleźć działkę, korzystając z wyszukiwarki działek lub przybliżyć się w widoku mapy do interesującej parceli.

Chcąc wyświetlić mapę terenów budowlanych, należy kliknąć „Wybierz warstwę mapy”, a następnie wybrać kafelek o nazwie „Tereny budowlane”. Warstwa granic działek oraz warstwa tereny budowlane będzie widoczna po przybliżeniu do mapy. Jeśli działka zaznaczona jest na mapie kolorem pomarańczowym, to oznacza, że znajduje się na obszarze uzupełnienia zabudowy.

Warstwę obszarów uzupełnienia zabudowy przygotował zespół OnGeo. Jest to wynik analizy dla obszaru całego kraju wykonanej zgodnie z instrukcją przedstawioną w projekcie rozporządzenia.

O planowanej reformie planistycznej

Projekt ustawy o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz niektórych innych ustaw stanowi element Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO). Planowany termin wejścia w życie przepisów ustawy to 1 stycznia 2023 r. Wyjątkiem są jednak przepisy dotyczące wprowadzenia Rejestru Urbanistycznego i dalszej cyfryzacji aktów planistycznych. Te wejdą w życie terminie późniejszym, czyli 1 stycznia 2026 r.

Reforma zakłada wprowadzenie do polskiego systemu zagospodarowania przestrzennego trzech zmodyfikowanych dokumentów planistycznych, czyli:
• Planu ogólnego, który miałby zastąpić studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego;
• Planu zabudowy, który miałby zastąpić miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego;
• Standardów urbanistycznych, które miałyby dotyczyć terenów przeznaczonych do uzupełnienia zabudowy planu ogólnego, czyli terenów na których nie ma sporządzonych żadnych planów zabudowy.

Źródło: OnGeo


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Raczki Elbląskie w chmurze punktów
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS