wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2022-11-08| Geodezja, Sprzęt

Trimble prezentuje nowe koncepcje autonomicznych robotów geodezyjnych

Znany amerykański producent sprzętu i oprogramowania pomiarowego – firma Trimble, dostrzega coraz większy potencjał autonomicznych rozwiązań pomiarowych w geodezji. Jako przykład niech posłużą jego dwa najnowsze pomysły.


Trimble prezentuje nowe koncepcje autonomicznych robotów geodezyjnych <br />
Robot Spot wyposażony w skaner Trimble X7
Robot Spot wyposażony w skaner Trimble X7
Trimble prezentuje nowe koncepcje autonomicznych robotów geodezyjnych <br />
Robot SiteScan współpracujący z tachimetrem Trimble Ri
Robot SiteScan współpracujący z tachimetrem Trimble Ri

Swoje koncepcje nowych geodezyjnych robotów Trimble zaprezentował podczas dorocznej konferencji Dimensions, która odbywa się w Las Vegas w dniach 7-9 listopada.

Warto przypomnieć, że to właśnie ta amerykańska korporacja jest jednym z pionierów w wykorzystaniu technologii robotycznych w geodezji. Jeszcze w 2019 roku zadziwiła wszystkich, prezentując pomysł czworonożnego robota Spot wyposażonego w skaner laserowy. Jak przekonywała, takie rozwiązanie może sprawdzać się chociażby w realizowaniu cyklicznych pomiarów lub w inwentaryzacjach miejsc niebezpiecznych i trudnodostępnych. Obecnie platforma ta jest już jednym ze standardowych produktów tej marki.

Pewnym ograniczeniem tego systemu jest jednak to, że nie jest on w pełni autonomiczny. Jego praca i tak wymaga bowiem stałego nadzoru operatora. Ale Trimble dąży do tego, by platforma ta mogła działać całkowicie autonomicznie, a pomaga mu w tym firma Exyn Technologies.

Dzięki integracji jej technologii ExynPak i ExynAI, a także wspomnianego robota Spot i skanera laserowego Trimble X7 powstaje platforma pomiarowa działająca na IV poziomie autonomiczności. Oznacza to, że jest ona w stanie samodzielnie wykonywać pomiary nawet skomplikowanych wnętrz bez wcześniejszej znajomości rozkładu pomieszczeń. Robot jest też w stanie samodzielnie dostosowywać trasę swojego przemarszu do nowych przeszkód, które pojawiają się na jego drodze. Jedyne, co trzeba wykonać przed rozpoczęciem pomiaru, to określić przestrzeń 3D, w której ma poruszać się platforma.

W ocenie Trimble’a taki system świetnie sprawdzi się w różnego rodzaju inwentaryzacjach budynków. Pozwoli np. monitorować postępy prac budowlanych oraz kontrolować ich jakość, a także porównywać wybudowane elementy konstrukcyjne z trójwymiarowym modelem BIM.

– Integracja autonomicznej technologii geodezyjnej z procesem budowlanym ma przełomowy potencjał – powiedział Aviad Almagor, wiceprezes działu Technology Innovation w firmie Trimble. – Może poprawić wydajność operacyjną i przejrzystość w całym cyklu życia budynku, jednocześnie podnosząc bezpieczeństwo pracowników pod kątem gromadzenia danych w potencjalnie niebezpiecznych miejscach – zaznacza.

Drugi pomysł Trimble’a zaprezentowany na konferencji Dimensions dotyczy już zupełnie innego robota, a mianowicie rozwijanej przez HP platformy SitePrint. Trimble uważa, że ten niewielki trójkołowy pojazd może znakomicie usprawnić automatyczne tyczenie na budowie.

Teoretycznie nie jest to wcale nowa koncepcja. Choćby na tegorocznych targach Intergeo można było zobaczyć kilka podobnych modeli robotów, które dzięki integracji z precyzyjnym odbiornikiem GNSS mogą samodzielnie oznaczać sprejem punkty na płaskich powierzchniach, np. na drodze. Pomysł Trimble’a wyróżniają jednak przynajmniej trzy cechy.

To po pierwsze możliwość pracy w środowisku, gdzie sygnały nawigacji satelitarnej są niedostępne, a więc np. we wnętrzach budynków. Jest to możliwe dzięki integracji robota z najnowszymi tachimetrami robotycznymi serii Trimbe Ri. Drugi wyróżnik to automatyczne omijanie przeszkód. Trzeci to z kolei możliwość tyczenia w terenie obiektów innych niż punkty, np. linie. Co więcej, SitePrint może też nanosić na powierzchnie teksty.

Jak wyjaśniają przedstawiciele Trimble’a, tego typu platforma jest odpowiedzią na coraz bardziej palący problem braku rąk do pracy na budowie. A dzięki SitePrint rośnie nie tylko produktywność, ale i precyzja pracy. Obniża się ponadto ryzyko popełnienia błędu.

– Integracja Trimble Ri i HP SitePrint może zmienić proces tyczenia na złożonych placach budowy, zapewniając niezwykłą dokładność oraz szybkość pracy – powiedział Aviad Almagor. – Dla wykonawców tyczeń jest to okazja do poprawy dokładności i produktywności oraz obsługi większej liczby projektów przy tej samej wielkości zespołu – podkreśla ekspert Trimble’a.

Na razie obie opisane wyżej platformy mają charakter eksperymentalny i nie stanowią jeszcze produktów dostępnych „z półki”.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Raczki Elbląskie w chmurze punktów
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS