Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2022-11-08 | Geodezja, Sprzęt

Trimble prezentuje nowe koncepcje autonomicznych robotów geodezyjnych

Znany amerykański producent sprzętu i oprogramowania pomiarowego – firma Trimble, dostrzega coraz większy potencjał autonomicznych rozwiązań pomiarowych w geodezji. Jako przykład niech posłużą jego dwa najnowsze pomysły.


Ilustracja: Trimble prezentuje nowe koncepcje autonomicznych robotów geodezyjnych <br />
Robot Spot wyposażony w skaner Trimble X7
Robot Spot wyposażony w skaner Trimble X7
Ilustracja: Trimble prezentuje nowe koncepcje autonomicznych robotów geodezyjnych <br />
Robot SiteScan współpracujący z tachimetrem Trimble Ri
Robot SiteScan współpracujący z tachimetrem Trimble Ri

Swoje koncepcje nowych geodezyjnych robotów Trimble zaprezentował podczas dorocznej konferencji Dimensions, która odbywa się w Las Vegas w dniach 7-9 listopada.

Warto przypomnieć, że to właśnie ta amerykańska korporacja jest jednym z pionierów w wykorzystaniu technologii robotycznych w geodezji. Jeszcze w 2019 roku zadziwiła wszystkich, prezentując pomysł czworonożnego robota Spot wyposażonego w skaner laserowy. Jak przekonywała, takie rozwiązanie może sprawdzać się chociażby w realizowaniu cyklicznych pomiarów lub w inwentaryzacjach miejsc niebezpiecznych i trudnodostępnych. Obecnie platforma ta jest już jednym ze standardowych produktów tej marki.

Pewnym ograniczeniem tego systemu jest jednak to, że nie jest on w pełni autonomiczny. Jego praca i tak wymaga bowiem stałego nadzoru operatora. Ale Trimble dąży do tego, by platforma ta mogła działać całkowicie autonomicznie, a pomaga mu w tym firma Exyn Technologies.

Dzięki integracji jej technologii ExynPak i ExynAI, a także wspomnianego robota Spot i skanera laserowego Trimble X7 powstaje platforma pomiarowa działająca na IV poziomie autonomiczności. Oznacza to, że jest ona w stanie samodzielnie wykonywać pomiary nawet skomplikowanych wnętrz bez wcześniejszej znajomości rozkładu pomieszczeń. Robot jest też w stanie samodzielnie dostosowywać trasę swojego przemarszu do nowych przeszkód, które pojawiają się na jego drodze. Jedyne, co trzeba wykonać przed rozpoczęciem pomiaru, to określić przestrzeń 3D, w której ma poruszać się platforma.

W ocenie Trimble’a taki system świetnie sprawdzi się w różnego rodzaju inwentaryzacjach budynków. Pozwoli np. monitorować postępy prac budowlanych oraz kontrolować ich jakość, a także porównywać wybudowane elementy konstrukcyjne z trójwymiarowym modelem BIM.

– Integracja autonomicznej technologii geodezyjnej z procesem budowlanym ma przełomowy potencjał – powiedział Aviad Almagor, wiceprezes działu Technology Innovation w firmie Trimble. – Może poprawić wydajność operacyjną i przejrzystość w całym cyklu życia budynku, jednocześnie podnosząc bezpieczeństwo pracowników pod kątem gromadzenia danych w potencjalnie niebezpiecznych miejscach – zaznacza.

Drugi pomysł Trimble’a zaprezentowany na konferencji Dimensions dotyczy już zupełnie innego robota, a mianowicie rozwijanej przez HP platformy SitePrint. Trimble uważa, że ten niewielki trójkołowy pojazd może znakomicie usprawnić automatyczne tyczenie na budowie.

Teoretycznie nie jest to wcale nowa koncepcja. Choćby na tegorocznych targach Intergeo można było zobaczyć kilka podobnych modeli robotów, które dzięki integracji z precyzyjnym odbiornikiem GNSS mogą samodzielnie oznaczać sprejem punkty na płaskich powierzchniach, np. na drodze. Pomysł Trimble’a wyróżniają jednak przynajmniej trzy cechy.

To po pierwsze możliwość pracy w środowisku, gdzie sygnały nawigacji satelitarnej są niedostępne, a więc np. we wnętrzach budynków. Jest to możliwe dzięki integracji robota z najnowszymi tachimetrami robotycznymi serii Trimbe Ri. Drugi wyróżnik to automatyczne omijanie przeszkód. Trzeci to z kolei możliwość tyczenia w terenie obiektów innych niż punkty, np. linie. Co więcej, SitePrint może też nanosić na powierzchnie teksty.

Jak wyjaśniają przedstawiciele Trimble’a, tego typu platforma jest odpowiedzią na coraz bardziej palący problem braku rąk do pracy na budowie. A dzięki SitePrint rośnie nie tylko produktywność, ale i precyzja pracy. Obniża się ponadto ryzyko popełnienia błędu.

– Integracja Trimble Ri i HP SitePrint może zmienić proces tyczenia na złożonych placach budowy, zapewniając niezwykłą dokładność oraz szybkość pracy – powiedział Aviad Almagor. – Dla wykonawców tyczeń jest to okazja do poprawy dokładności i produktywności oraz obsługi większej liczby projektów przy tej samej wielkości zespołu – podkreśla ekspert Trimble’a.

Na razie obie opisane wyżej platformy mają charakter eksperymentalny i nie stanowią jeszcze produktów dostępnych „z półki”.

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.



zobacz też:

Stonex prezentuje nowe skanery i tachimetry

Na międzynarodowych targach Intergeo (Essen, 18-20 października) włoski Stonex pokazał mocno odświeżone...

Carlson i Autel prezentują kompletne rozwiązanie fotogrametryczne

Amerykańska firma Carlson Software rozpoczęła współpracę z producentem dronów...

Trimble inwestuje w producenta autonomicznych robotów geodezyjnych

Czołowy światowy producent sprzętu pomiarowego – amerykańska firma Trimble...

Tachimetr Trimble Ri: jeden model, wiele opcji

Oferta tachimetrów zmotoryzowanych amerykańskiej firmy Trimble poszerzyła się o serię Ri. Jak zapewnia...


wiadomości

Laser-3D Jacek Krawiec
Kraków

SKANERY LASEROWE i OPROGRAMOWANIE

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-07 | ON-LINE
Otwarte seminarium nt. wykorzystania danych Copernicus
Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz Instytut Geodezji i Kartografii zapraszają na seminarium on-line...
więcej
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-14 | ON-LINE
Zieleń w planowaniu przestrzennym i procesie rewitalizacji - uwarunkowania prawne
Spotkanie przeznaczone jest dla przedstawicieli gmin z terenu całego kraju. Program webinarium:...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Testy skanera SPL w Kopenhadze
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że
czerwony kolor Marsa spowodowany jest tlenkiem żelaza znajdującym się na jego powierzchni?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Henryk Leśniok (1914-2007)

Henryk  Leśniok  (1914-2007)
Urodził się 14 kwietnia 1914 r. w Chorzowie, tam też w 1932 r. zdał maturę. Studia na Wydziale Geodezji Politechniki Warszawskiej ukończył w 1937 r. Do momentu powołania do służby wojskowej pracował jako fotogrametra w Polskich Liniach Lotniczych...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1966
Wydano pierwszy Atlas magnetyczny Polski.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama