Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2022-10-21| GNSS, Geodezja, GIS, Teledetekcja, Sprzęt, Software

10 trendów pomiarowych na Intergeo 2022 [film i zdjęcia]

Podczas tegorocznych międzynarodowych targów geodezyjnych Intergeo (Essen, 18-20 października) może i nie było sensacyjnych nowości sprzętowych, ale wydarzenie pokazało, że w geodezji jesteśmy świadkami istotnych zmian technologicznych.


10 trendów pomiarowych na Intergeo 2022 [film i zdjęcia]

Jak z satysfakcją podsumowują organizatorzy, w tym roku Intergeo przyciągnęło 14 tys. osób ze 120 krajów świata, którzy na stoiskach 457 firm i instytucji mogli zapoznać się z dziesiątkami nowych instrumentów pomiarowych, aplikacji oraz usług.

Imponująca liczba premier pokazuje, że mimo pandemii szeroko rozumiana światowa branża geodezyjna jest w świetnej formie i ma mnóstwo pomysłów na innowacyjne biznesy. Przede wszystkim można jednak powiedzieć, że rynek rozwiązań pomiarowych wyraźnie się zmienia. Analizując tegoroczne nowości, można wyszczególnić przynajmniej 10 trendów technologicznych:

  1. Ręczne skanery SLAM na topie – jeszcze do niedawna były to bardzo drogie i niszowe urządzenia, ale w tym roku trafiły do oferty wielu producentów sprzętu pomiarowego.
  2. Szybkie i łatwe skanery naziemne – tradycyjne skanery do pomiarów naziemnych również się zmieniają. Ich producenci stawiają obecnie spory nacisk na skrócenie czasu wykonania skanu oraz łatwość obsługi.
  3. Chińczycy stawiają na fotogrametrię – jeszcze do niedawna chińskie firmy znane były wśród geodetów głównie jako producent tachimetrów czy odbiorników GNSS. Ale w tym roku zaprezentowali całkiem sporo własnych skanerów laserowych czy sensorów fotogrametrycznych.
  4. Drony wciąż różnorodne – bezzałogowce wciąż trzymają się mocno, a mimo niekwestionowanej dominacji chińskiego DJI oferta różnorodnych rozwiązań dla geodezji stale się powiększa.
  5. Batymetria, czyli wypłyńmy na głębię – drony jednak nie tylko latają, ale i pływają. W tym roku na Intergeo trudno było nie zauważyć skokowego wzrostu liczby produktów do pomiarów na wodzie i pod wodą.
  6. Roboty przyszłością geodezji? – kroczące i jeżdżące roboty pomiarowe z pewnością świetnie przyciągają uwagę zwiedzających. Ale czy staną się równie popularne jak latające drony? Opinie zwiedzających są mocno podzielone.
  7. Satelita wspomagany kamerą – już nie tylko Leica Geosystems oferuje precyzyjny odbiornik GNSS do „wizualnego pozycjonowania”. Nie da się wykluczyć, że funkcja ta już wkrótce stanie się równie popularna w sprzęcie satelitarnym co kompensacja wychylenia tyczki.
  8. Odbiorniki GNSS coraz mniejsze – postępy w miniaturyzacji najlepiej widać na półkach z precyzyjnymi odbiornikami satelitarnymi. Dzięki nim wyjście w teren nie oznacza już konieczności taszczenia ciężkiej walizy, bo instrument spokojnie zmieści się nam w kieszeni.
  9. Mierz z rzeczywistością rozszerzoną – aplikacje rzeczywistości rozszerzonej (AR) coraz śmielej wchodzą do geodezji. Precyzyjny pomiar punktu czy lokalizacja urządzeń podziemnych na obrazie z kamery? To już możliwe.
  10. Tachimetry z Androidem – zmiany zachodzą także w poczciwych tachimetrach. W tym sezonie modne są instrumenty wyposażone w kolorowy i dotykowy ekran, kartę SIM oraz system operacyjny Android.

Które z powyższych trendów się utrzymają, a które okażą się tylko wydarzeniem jednego sezonu? O tym przekonamy się podczas kolejnej edycji międzynarodowych targów geodezyjnych Intergeo, która odbędzie się w dniach 10–12 października 2023 roku w Berlinie.

Wybrane najciekawsze nowości Intergeo 2022 szerzej prezentujemy w naszych zaktualizowanych fotogaleriach. W telegraficznym skrócie można je także zobaczyć na filmie dostępnym na naszym kanale YouTube.

Jerzy Królikowski


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
World Trade Center w obiektywie Stanisława Nazalewicza
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS