wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2022-10-21| GNSS, Geodezja, GIS, Teledetekcja, Sprzęt, Software

10 trendów pomiarowych na Intergeo 2022 [film i zdjęcia]

Podczas tegorocznych międzynarodowych targów geodezyjnych Intergeo (Essen, 18-20 października) może i nie było sensacyjnych nowości sprzętowych, ale wydarzenie pokazało, że w geodezji jesteśmy świadkami istotnych zmian technologicznych.


10 trendów pomiarowych na Intergeo 2022 [film i zdjęcia]

Jak z satysfakcją podsumowują organizatorzy, w tym roku Intergeo przyciągnęło 14 tys. osób ze 120 krajów świata, którzy na stoiskach 457 firm i instytucji mogli zapoznać się z dziesiątkami nowych instrumentów pomiarowych, aplikacji oraz usług.

Imponująca liczba premier pokazuje, że mimo pandemii szeroko rozumiana światowa branża geodezyjna jest w świetnej formie i ma mnóstwo pomysłów na innowacyjne biznesy. Przede wszystkim można jednak powiedzieć, że rynek rozwiązań pomiarowych wyraźnie się zmienia. Analizując tegoroczne nowości, można wyszczególnić przynajmniej 10 trendów technologicznych:

 1. Ręczne skanery SLAM na topie – jeszcze do niedawna były to bardzo drogie i niszowe urządzenia, ale w tym roku trafiły do oferty wielu producentów sprzętu pomiarowego.
 2. Szybkie i łatwe skanery naziemne – tradycyjne skanery do pomiarów naziemnych również się zmieniają. Ich producenci stawiają obecnie spory nacisk na skrócenie czasu wykonania skanu oraz łatwość obsługi.
 3. Chińczycy stawiają na fotogrametrię – jeszcze do niedawna chińskie firmy znane były wśród geodetów głównie jako producent tachimetrów czy odbiorników GNSS. Ale w tym roku zaprezentowali całkiem sporo własnych skanerów laserowych czy sensorów fotogrametrycznych.
 4. Drony wciąż różnorodne – bezzałogowce wciąż trzymają się mocno, a mimo niekwestionowanej dominacji chińskiego DJI oferta różnorodnych rozwiązań dla geodezji stale się powiększa.
 5. Batymetria, czyli wypłyńmy na głębię – drony jednak nie tylko latają, ale i pływają. W tym roku na Intergeo trudno było nie zauważyć skokowego wzrostu liczby produktów do pomiarów na wodzie i pod wodą.
 6. Roboty przyszłością geodezji? – kroczące i jeżdżące roboty pomiarowe z pewnością świetnie przyciągają uwagę zwiedzających. Ale czy staną się równie popularne jak latające drony? Opinie zwiedzających są mocno podzielone.
 7. Satelita wspomagany kamerą – już nie tylko Leica Geosystems oferuje precyzyjny odbiornik GNSS do „wizualnego pozycjonowania”. Nie da się wykluczyć, że funkcja ta już wkrótce stanie się równie popularna w sprzęcie satelitarnym co kompensacja wychylenia tyczki.
 8. Odbiorniki GNSS coraz mniejsze – postępy w miniaturyzacji najlepiej widać na półkach z precyzyjnymi odbiornikami satelitarnymi. Dzięki nim wyjście w teren nie oznacza już konieczności taszczenia ciężkiej walizy, bo instrument spokojnie zmieści się nam w kieszeni.
 9. Mierz z rzeczywistością rozszerzoną – aplikacje rzeczywistości rozszerzonej (AR) coraz śmielej wchodzą do geodezji. Precyzyjny pomiar punktu czy lokalizacja urządzeń podziemnych na obrazie z kamery? To już możliwe.
 10. Tachimetry z Androidem – zmiany zachodzą także w poczciwych tachimetrach. W tym sezonie modne są instrumenty wyposażone w kolorowy i dotykowy ekran, kartę SIM oraz system operacyjny Android.

Które z powyższych trendów się utrzymają, a które okażą się tylko wydarzeniem jednego sezonu? O tym przekonamy się podczas kolejnej edycji międzynarodowych targów geodezyjnych Intergeo, która odbędzie się w dniach 10–12 października 2023 roku w Berlinie.

Wybrane najciekawsze nowości Intergeo 2022 szerzej prezentujemy w naszych zaktualizowanych fotogaleriach. W telegraficznym skrócie można je także zobaczyć na filmie dostępnym na naszym kanale YouTube.

Jerzy Królikowski


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Mobilne skanowanie na Motławie
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS