Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2022-10-20 | Geodezja, GIS, Teledetekcja, Sprzęt

Stonex prezentuje nowe skanery i tachimetry

Na międzynarodowych targach Intergeo (Essen, 18-20 października) włoski Stonex pokazał mocno odświeżone portfolio swoich instrumentów geodezyjnych, w tym tachimetrów robotycznych oraz naziemnych i mobilnych skanerów.


Ilustracja: Stonex prezentuje nowe skanery i tachimetry <br />
Stonex XVS
Stonex XVS
Ilustracja: Stonex prezentuje nowe skanery i tachimetry <br />
Stonex X120 GO i X100
Stonex X120 GO i X100
Ilustracja: Stonex prezentuje nowe skanery i tachimetry <br />
Stonex R180
Stonex R180

Bodaj najbardziej nietypowa premiera tej marki to XVS. Producent promuje ją jako skaner optyczny stanowiący połączenie wysokiej jakości cyfrowych kamer, inercyjnej jednostki pomiarowej oraz algorytmów SLAM. Razem komponenty te tworzą bardzo proste w obsłudze narzędzie do generowania modeli 3D oraz chmur punktów o milimetrowej dokładności w promieniu do około 40 metrów. Jedną z kluczowych zalet sensora ma być cena (nieco ponad 10 tys. euro), dzięki której dla części użytkowników urządzenie to może być atrakcyjną alternatywą dla znacznie droższego skanera laserowego.

A skoro o lidarach mowa, to Stonex pokazał też nową odsłonę swojego ręcznego skanera laserowego. Model X120 GO mierzy na dystansie od 0,5 do 120 metrów z prędkością 320 tys. pkt/s z dokładnością względną na poziomie 6 mm. Dzięki algorytmom SLAM urządzenie z powodzeniem będzie sprawdzać się w pomiarach miejsc, gdzie nie dochodzą sygnały GNSS, w tym wnętrz budynków czy szybów kopalnianych. Skaner wyróżniają m.in. trzy wbudowane kamery – każda z matrycą 5 Mpx. Gromadzone przez nie zdjęcia można wykorzystać do kolorowania chmury punktów czy teksturowania modeli 3D.

Jeśli zaś chodzi o skanery do pomiarów statycznych, nowością jest model X100. W relatywnie kompaktowej obudowie mieści on lidar skanujący do 320 tys. pkt/s na dystansie do 120 metrów z dokładnością 6 mm. Posiada też kamerę panoramiczną z matrycą 18 Mpx.

Ale tegoroczne premiery Stonexa to nie tylko skanery. Włoski producent odświeżył bowiem też swoją linię tachimetrów robotycznych. Wśród nich podstawowym modelem ma być R120 wyposażony w klasyczne serwomotory mechaniczne obracające się z prędkością 45 stopni na sekundę. Dla najbardziej wymagających geodetów przygotowano zaś wersję R180, którą wyróżniają m.in. znacznie szybsze serwomotory (180 st/s) oraz dokładność kątowa na poziomie 1˝ lub nawet 0,5˝. Co ciekawe, oba modele wyposażono w kolorowy i dotykowy wyświetlacz, modem komórkowy oraz system operacyjny Android, co w ocenie producenta powinno znacznie poszerzyć możliwości wykorzystania tych instrumentów w praktyce terenowej.

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.



zobacz też:

Stonex prezentuje nowe skanery

Podczas trwających w Hanowerze targów Intergeo włoska firma Stonex zaprezentowała nowe modele skanerów laserowych...

Nowa seria odbiorników GNSS Stonex

Nowa płyta odbiorcza, wykorzystanie korekt satelitarnych czy pochyłomierz bazujący na jednostce IMU – to...

Stonex S900T już w Polsce

Oferta odbiorników GNSS RTK włoskiej marki Stonex wzbogaciła się o model S900T. Możliwość śledzenia najnowszych sygnałów...


wiadomości

EU-MAXNET Sp. z o.o.
WARSZAWA

Przedstawiciel firm GINTEC, SPHEREFIX, SANDING, FJDynamics oraz HEMISPHERE GNSS. Firma MAXNET Lech Wereszczyński oferuje szeroką gamę profesjonalnych urządzeń/systemów pozycjonowania GNSS firm GINTEC, SPHEREFIX, SANDING, FJDynamics oraz HEMISPHERE...

GEOPRYZMAT
RASZYN

Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny instrumentów firmy Pentax, Kolida i innych.
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-03 | OSTRÓW WIELKOPOLSKI
25 KALISKA KONFERENCJA NAUKOWO-TECHNICZNA
Tegoroczna konferencja „25 Kaliska Konferencja Katastralna – od analogu przez...
więcej
2025-04-07 | ON-LINE
Otwarte seminarium nt. wykorzystania danych Copernicus
Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz Instytut Geodezji i Kartografii zapraszają na seminarium on-line...
więcej
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-14 | ON-LINE
Zieleń w planowaniu przestrzennym i procesie rewitalizacji - uwarunkowania prawne
Spotkanie przeznaczone jest dla przedstawicieli gmin z terenu całego kraju. Program webinarium:...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Geospatial Revolution, odc. 1
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że
porucznik Thomas Montgomerie, topograf Royal Engineers, pomierzył pasmo Karakorum w 1857 r., a kolejne szczyty nazwał: K1, K2, K3, K4, K5?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Marcin Barlik (1944-2018)
Specjalista od geodezyjnych pomiarów podstawowych, przewodniczący Komitetu Geodezji PAN, wieloletni pracownik Wydziału Geodezji i Kartografii PW oraz Wydziału Inżynierii Lądowej i Geodezji WAT, wybitny uczony i wychowawca wielu pokoleń geodetów...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1816
Francuz Joseph Nicephore Niepce (1765-1833), fizyk i wynalazca, odwzorował obraz na światłoczułym asfalcie za pomocą kamery obscura, nie potrafił go jednak utrwalić. Po wieloletnich próbach, w 1826 r. użył do tego celu cynowej płyty, powleczonej...
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama