wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-04-28| GNSS, Geodezja, Sprzęt

Nowa seria odbiorników GNSS Stonex

Nowa płyta odbiorcza, wykorzystanie korekt satelitarnych czy pochyłomierz bazujący na jednostce IMU – to tylko wybrane nowości, jakie znajdziemy w serii A odbiorników włoskiej marki Stonex, która dostępna jest już na polskim rynku.


Nowa seria odbiorników GNSS Stonex

Na rodzinę tę składają się trzy modele: S900, S850 i S700. Jak zapewnia krajowy dystrybutor tych urządzeń –Stonex Polska, choć z zewnątrz wydają się niczym nie różnić od starszych instrumentów, to w środku oferują sporo innowacji, które podnoszą wydajność pomiarów nawet o kilkadziesiąt procent.

Lyra II, Aquila i Cygnus

Odbiorniki wyposażono w komponenty z własnej rodziny Stonex-Unistrong-Hemisphere, w tym w płytę odbiorczą Phantom 40 GNSS oferującą technologie Lyra II, Aquila i Cygnus. Co kryje się pod tymi hasłami? Lyra II to wyspecjalizowany układ scalony, który daje możliwość śledzenia 800 kanałów, odbierania i niezależnego wykorzystywania wszystkich dostępnych konstelacji i kanałów stosowanych zarówno obecnie, jak i w przyszłości w tym: AltBOC i BS-ACEBOC, BeiDou Phase2 i Phase3, L5, L6-D, L6-E. Daje też możliwość bardzo szybkiego pozyskania rozwiązania fixed przy jednoczesnym pełnym wsparciu i synchronizacji np. ze wskazaniami IMU.

Aquila to z kolei nowy moduł szerokopasmowego przetwornika sygnału śledzący wszystkie dostępne systemy GNSS: GPS, GLONASS, Galileo, BeiDou, QZSS, Navic, SBAS oraz korekty Atlas L-band. Nowa architektura pozwoliła znacząco zredukować liczbę komponentów, przez co zwiększa się wydajność i niezawodność pomiaru oraz zmniejsza pobór mocy. Cygnus to natomiast najnowszy system przeciwzakłóceniowy. Jego podstawę stanowi cyfrowy przetwornik analizy spektrum oraz filtracji, który poprawia jakość odbieranych sygnałów.

Jak zapewnia Stonex Polska, te trzy technologie przekładają się na komfort i jakość pracy – krótszy czas inicjalizacji i re-inicjalizacji, powtarzalność pomiarów, pewną i poprawioną dokładność czy możliwość korzystania ze wszystkich konstelacji lub z każdej osobno – wylicza Stonex Polska.

Technologia aRTK jako standard i Atlas jako opcja

Wszystkie odbiorniki z oznaczeniem A mają w standardzie technologię aRTK. Jest to rozwiązanie zastępczej korekty do podtrzymywania rozwiązania fixed i utrzymania centymetrowej dokładności. Jak to działa? Jeżeli w czasie pomiaru RTK dojdzie do zerwania połączenia lub wystąpi chwilowy problem u dostawcy korekt, a my stracimy poprawki RTK lub RTN, odbiornik automatycznie przełączy się w tryb aRTK. Pozwoli to utrzymać nawet do 20 minut rozwiązanie fixed dzięki dodatkowym korektom satelitarnym. Dokładność w tym czasie będzie powoli spadać, ale po około 10 minutach nadal powinna wynosić około 2-3 cm. Oczywiście, jeżeli w międzyczasie nasze połączenie ze stacją się poprawi, od razu wracamy do milimetrowych dokładności. Wszystko to dzieje się automatycznie, bez przerw w pracy i udziału użytkownika.

Dla tych, którzy mają jeszcze większe wymagania co do niezawodność wykorzystania technologii RTK, opcjonalnie w serii Stonex A można wykupić subskrypcję technologii Atlas. Ten ogólnoświatowy, dystrybuowany bezpośrednio przez satelity system korekt może całkowicie zastąpić poprawki naziemne na całym globie. W ramach tej usługi dostępne są różne pakiety dające submetrowe, decymetrowe i centymetrowe dokładności. Co ważne, do korzystania z nich nie potrzeba ani stacji bazowej, ani GSM, ani radia.

Dokładność i wiarygodność w różnorodnych warunkach

W ocenie dystrybutora nową serię wyróżnia także wysoka dokładność pomiaru RTK/RTN – nawet na poziomie 5 milimetrów. Odbiorniki z tej serii dobrze radzą sobie również przy ograniczonej widoczności nieboskłonu, np. pod drzewami. W porównaniach starszych i nowszych modeli obszar, na którym można było z powodzeniem prowadzić pomiary, okazywał się dla serii A nawet o 45% większy – wynika z testów Stonex Polska. Odczuwalny jest także znacznie szybszy czas inicjalizacji i reinicjalizacji pomiaru oraz lepszy system redukcji sygnałów odbitych.

Ważną nowością w modelu S900 jest pochyłomierz wykorzystujący inercyjną jednostkę pomiarową (IMU). Jego kluczowe zalety to działanie w pełnym zakresie wychylenia, odporność na zakłócenia pola elektromagnetycznego oraz brak konieczności kalibracji sensora.

Pełne zestawienie precyzyjnych odbiorników GNSS i rejestratorów w ofercie polskich dystrybutorów [stan na marzec 2020] dostępne jest w bezpłatnym niezbędniku NAWI

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Formy rachunkowe i biografia prof. Hausbrandta
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS