|2022-10-31|
Geodezja, Edukacja, Ludzie
Zmiany kadrowe na WGGiIŚ AGH
Grono pracowników naukowych Wydziału Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska AGH wzbogaciło się o dr. inż. Artura Guzego. Jednocześnie na emeryturę przeszedł wieloletni pracownik tej jednostki – dr inż. Kazimierz Bujakowski.
Kazimierz Bujakowski
|
|
Artur Guzy
|
|
|
|
|
O Kazimierzu Bujakowskim
Doktor nauk technicznych AGH, absolwent Wydziału Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska AGH na kierunku geodezja i kartografia. W 2001 r. ukończył studia podyplomowe Master of Businnes Administration w Szkole Przedsiębiorczości i Zarządzania Akademii Ekonomicznej w Krakowie. Od ukończenia studiów w 1980 r. pracował na uczelni na Wydziale Geodezji Górniczej AGH. Prowadził zajęcia dydaktyczne z zakresu geodezji wyższej i kartografii matematycznej, zajmował się pracami badawczymi i wdrożeniowymi z zakresu systemów informacji przestrzennej.
W latach 1988–1991 pracował w Krakowskim Przedsiębiorstwie Geodezyjnym, zajmując się informatyzacją prac geodezyjnych i wdrażaniem nowych technologii. Od 1991 roku równolegle do pracy na uczelni sprawował funkcje dyrektora Wydziału Geodezji, Kartografii, Katastru i Nieruchomości Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie. W tamtym czasie koordynował prace nad Małopolskim Systemem Informacji Przestrzennej – systemem informacyjnym budowanym w Urzędzie Miasta Krakowa i Urzędzie Wojewódzkim. Był pełnomocnikiem wojewody do opracowania Komputerowego Atlasu Województwa Krakowskiego – systemu informacji geograficznej obejmującego obszar całego byłego województwa krakowskiego. Współautor projektów dwóch rozporządzeń wykonawczych do ustawy o gospodarce nieruchomościami.
Między 1994 a 1995 r. pełnił obowiązki dyrektora Urzędu Wojewódzkiego.
W latach 1999–2001 po raz pierwszy pełnił funkcję głównego geodety kraju. Wspierał wówczas wynikającą z ustawy reorganizację służby geodezyjnej i kartograficznej, przekazującą samorządom powiatowym i wojewódzkim realizację zadań z zakresu geodezji. Przygotował i przeprowadził trzy nowelizacje ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne. Brał udział w pracach nad „Rządowym programem rozwoju systemu katastralnego w Polsce”. Budował system informacji przestrzennej na poziomie centralnym. Inicjował prace badawczo-rozwojowe i wdrożeniowe z zakresu katastru nieruchomości oraz systemu zarządzania jakością w geodezji i kartografii.
Od 2002 r. był pełnomocnikiem prezydenta Krakowa ds. tworzenia zasobów nieruchomości miasta Krakowa i Skarbu Państwa. W styczniu 2004 roku prezydent Krakowa powierzył mu funkcję zastępcy ds. rozwoju przestrzennego miasta, którą sprawował do grudnia 2010 roku, nadzorując prace prowadzone w Wydziale Geodezji, Wydziale Budownictwa i Architektury oraz w ówczesnym Biurze Planowania Przestrzennego. W tym czasie zakończono transformację mapy zasadniczej z postaci analogowej na postać cyfrową, kontynuowano modernizację ewidencji gruntów i budynków, zrealizowano transformację danych zasobu do nowego, obowiązującego układu współrzędnych. Nadzorował i aktywnie uczestniczył w szeroko prowadzonych pracach dotyczące miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego w Krakowie.
Od czerwca 2012 r. do sierpnia 2016 roku ponownie piastował stanowisko głównego geodety kraju. Jednym z realizowanych wtedy priorytetów GGK było wykorzystanie środków unijnych do realizacji zadań służby geodezyjnej. W tym czasie w Głównym Urzędzie Geodezji i Kartografii wykonywano duże projekty finansowane z funduszy unijnych perspektywy 2007–2013. Dotyczyły one: założenia i prowadzenia baz danych podziałów terytorialnych kraju, założenia ewidencji punktów adresowych, założenia bazy danych obiektów topograficznych BDOT10k i systemu jej prowadzenia w całym kraju, budowania Zintegrowanego Systemu Informacji o Nieruchomościach (ZSIN-Faza 1), modernizację i rozbudowę funkcjonalności Geoportalu stanowiącego krajowy punkt dostępu do danych przestrzennych w ramach realizacji ustawy o infrastrukturze informacji przestrzennej oraz Informatycznego Systemu Ochrony Kraju (ISOK) w zakresie pokrycia prawie całego kraju numerycznym modelem terenu.
W 2014 roku przeprowadzono znaczącą nowelizację ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne dostosowującą jej przepisy do wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie niekonstytucyjności przepisów w sprawie opłat oraz innych zmian systemowych.
W związku z perspektywą finansową Unii Europejskiej na lata 2014–2020 przygotowano i podpisano umowy na realizacje trzech projektów finansowanych z programu operacyjnego Polska Cyfrowa. Były to:
- ZSIN – Budowa Zintegrowanego Systemu Informacji o Nieruchomościach – Faza II – projektu realizowanego we współpracy z samorządami powiatowymi, podpisano także listy intencyjne z 15 województwami o współfinansowaniu ze środków programów regionalnych.
- CAPAP – Centrum Analiz Przestrzennych Administracji Publicznej – którego głównym celem było zwiększenie stopnia wykorzystania danych przestrzennych przez obywateli, przedsiębiorców i administrację publiczną.
- K-GESUT – krajowa baza danych geodezyjnej ewidencji sieci uzbrojenia terenu.
W ten sposób uzyskano możliwość wykorzystania na prace geodezyjne i informatyczne ponad 430 mln złotych z programu operacyjnego Polska Cyfrowa oraz kilkuset milionów z regionalnych programów operacyjnych.
W latach 2016 do 2022, pracując na uczelni, prowadził zajęcia z geodezji wyższej, kartografii, infrastruktury informacji przestrzennej oraz programowania komputerowego, prowadząc prace badawcze z zakresu lokalnego modelowania quasi-geoidy i historycznych osnów triangulacyjnych na terenie Polski.
Jest autorem lub współautorem kilkudziesięciu publikacji i artykułów naukowych
Jest członkiem Stowarzyszenia Geodetów Polskich, przez pewien czas był członkiem: Małopolskiego Stowarzyszenia Rzeczoznawców Majątkowych oraz Komisji Egzaminacyjnej do spraw uprawnień zawodowych, jest drugą kadencję członkiem Zarządu Polskiego Towarzystwa Informacji Przestrzennej.
Został Odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi (w 1997 r.), Odznaką honorową „Za zasługi dla Geodezji i Kartografii” (w 2001 r.), Złotym Krzyżem Zasługi (w 2006 r.) oraz w uznaniu zasług dla Krakowa i jego mieszkańców Odznakę „Honoris gratia” (w 2011 r).
Jest żonaty, ma dwoje dzieci.
O Arturze Guzym
Artur Guzy jest absolwentem Wydziału Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska AGH. W 2016 r. ukończył studia inżynierskie na kierunku „Geodezja i Kartografia”, a w 2017 r. uzyskał tytuł mgr. inż. w specjalności „Geoinformacja i Geodezja Górnicza”. W 2022 r. z wyróżnieniem obronił pracę doktorską pt. „Modelowanie przemieszczeń powierzchni terenu wywołanych odwodnieniem górniczym”.
Jego zainteresowania naukowe związane są głównie z obserwowaniem, modelowaniem i prognozowaniem przemieszczeń powierzchni terenu na obszarach przekształcanych antropogenicznie, w szczególności na skutek poboru wód podziemnych. W tym celu wykorzystuje on narzędzia bazujące na modelowaniu numerycznym InSAR i GIS.
Dr inż. Artur Guzy był członkiem licznych projektów naukowo-badawczych, które realizowane były przy współpracy z jednostkami międzynarodowymi z RPA, Chin i Włoch. Brał udział również w międzynarodowych szkoleniach organizowanych przez Europejską Agencję Kosmiczną oraz Komisję Europejską w ramach programu Horyzont 2020 w Holandii, Belgii, Niemczech, Finlandii i we Włoszech.
W 2020 r. dr inż. Artur Guzy został kierownikiem grantu pt. „Modelowanie przemieszczeń powierzchni terenu indukowanych drenażem warstw skalnych”, który realizowany jest w ramach konkursu PRELUDIUM 17 finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki. W 2021 r. został również kierownikiem międzynarodowego projektu badawczego pt. „Application of InSAR to Model Compaction of the Aquifer System and Movement of the Land Surface in Abandoned Mines”. Projekt ten finansowany jest przez Europejską Agencję Kosmiczną i realizowany przy współpracy z Uniwersytetem w Aberdeen w Szkocji.
Od stycznia 2022 r. dr inż. Artur Guzy realizuje również staż podoktorski na Uniwersytecie w Padwie w ramach projektu badawczego pt. „Conserve Water or Drown in the Consequences: Sustaining the Sinking Mekong Delta”, który finansowany jest przez Ministerstwo Gospodarki Holandii.
Dr inż. Artur Guzy jest autorem bądź współautorem 15 publikacji naukowych, w tym 9 znajdujących się na Liście Filadelfijskiej. Jego prace zostały zacytowane ponad 140 razy. Jest on również autorem bądź współautorem 20 wystąpień konferencyjnych, w tym 15 na konferencjach międzynarodowych. Dr inż. Artur Guzy jest członkiem Europejskiej Unii Nauk o Ziemi (EGU), Międzynarodowego Stowarzyszenia Hydrogeologów (IAH) oraz Europejskiego Stowarzyszenia Geoinżynierów (EAGE).
W wolnym czasie pasjonuje się turystyką górską, narciarstwem, kolarstwem, fotografią i architekturą współczesną, a także historią XX w.
Źródło: WGGiIŚ AGH
|