|2022-07-29|
Mapy, Edukacja
Powstała tyflomapa kampusu AGH
Wszystkie budynki należące do Kampusu Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, a także okalające je ulice opisane w alfabecie Braille'a, do tego komentarz dźwiękowy z istotnymi informacjami o każdym obiekcie – tak w dużym skrócie można opisać udostępnioną właśnie tyflomapę, która ma ułatwić osobom z niepełnosprawnością narządu wzroku poruszanie się po uczelni.
Choć tyflomapa jest przeznaczona przede wszystkim dla osób niewidomych i niedowidzących, i to im ma ułatwić poruszanie się po Kampusie AGH, jednak skorzystać z niej może każdy, zwłaszcza niezorientowany w terenie, szczególnie że można się z niej sporo dowiedzieć. Przedstawia ona cały rozkład kampusu AGH, oznaczone są na niej budynki uczelniane, akademiki, ulice czy przystanki autobusowe, posiada opis w alfabecie Braille'a, ale ma też wbudowane komunikaty głosowe, dzięki którym można dowiedzieć się m.in. o liczbie kondygnacji czy udogodnieniach dla np. dla osób poruszających się na wóznkach (np. dostępność wind w danym budynku). Opracowanie posiada także kontrastowe, wyraźne oznaczenia, co będzie szczególnie przydatne dla osób niedowidzących.
Mapę przygotował zespół pracowników Biura ds. Osób Niepełnosprawnych AGH i ZSN (jednostki, która wspiera osoby z niepełnosprawnościami studiujące i pracujące w AGH) w ramach projektu „Akademia Dostępności – Wzmocnienie potencjału AGH w zakresie wsparcia osób z niepełnosprawnościami”. Mapa jest przeznaczona przede wszystkim dla osób z niepełnosprawnościami narządu wzroku, jednak jest idealna dla każdego, kto chce poruszać się po Kampusie AGH bez problemu. Projekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój.
AGH
|