Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2022-09-27| Geodezja, Teledetekcja, Edukacja

Fotogrametria na AGH świętuje 70-lecie

Odbywające się w murach Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie XXII ogólnopolskie sympozjum fotogrametryczne było okazją do świętowania 70-lecia Katedry Fotogrametrii Teledetekcji Środowiska i Inżynierii Przestrzennej AGH.


Fotogrametria na AGH świętuje 70-lecie <br />
Uczestnicy Sympozjum
Uczestnicy Sympozjum
Fotogrametria na AGH świętuje 70-lecie <br />
Odsłonięcie tablicy upamiętniającej prof. Zbigniewa Sitka
Odsłonięcie tablicy upamiętniającej prof. Zbigniewa Sitka

Formalne wyodrębnienie fotogrametrii w strukturach AGH nastąpiło w 1951 roku, gdy w ramach Wydziału Geodezji Górniczej powstał Zakład Fotogrametrii. Po 40 latach zmienił nazwę na Zakład Fotogrametrii i Informatyki Teledetekcyjnej, zaś katedrą stał się w roku 2007. Historię tej jednostki, a w szczególności trudy jej organizacji w burzliwych powojennych latach, pokrótce przypomniano podczas sesji jubileuszowej Sympozjum. Wspomnienia te w naturalny sposób koncentrowały się wokół zmarłego w tym roku prof. Zbigniewa Sitka – wybitnego fotogrametry, zasłużonego nie tylko dla AGH, ale i krajowej oraz światowej nauki. Jak przypomniał prof. Krystian Pyka (AGH), dzięki temu że w latach 1963–1965 prof. Sitek był stypendystą w National Research Council of Canada, mógł on wrócić do Polski z ogromną wiedzą dotyczącą nowoczesnych technologii fotogrametrycznych. To zaś pozwoliło znacząco podnieść poziom badań naukowych realizowanych w Zakładzie Fotogrametrii – jednostce, którą prof. Sitek kierował aż 31 lat (1961–1992).

Jego niekwestionowaną zasługą było ponadto otwarcie polskiej fotogrametrii na świat, bo to właśnie z jego inicjatywy AGH była wielokrotnie gospodarzem ważnych międzynarodowych konferencji fotogrametrycznych. Pierwszą z nich było sympozjum Międzynarodowego Towarzystwa Fotogrametrii, które odbyło się w Krakowie w roku 1974. Do zasług Zbigniewa Sitka prof. Pyka zaliczył także umiejętny dobór kadry, wysoki poziom prowadzonej dydaktyki oraz innowacyjność badań – był on m.in. prekursorem wykorzystania zwykłych aparatów fotograficznych do wykonywania pomiarów inżynierskich.

Na Sympozjum profesora Sitka upamiętniono nie tylko podczas konferencyjnych wystąpień, ale także prezentując poświeconą mu tablicę, zlokalizowaną na II piętrze Wydziału Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska AGH. Jej odsłonięcia dokonała prof. Aleksandra Bujakiewicz – przewodnicząca Polskiego Towarzystwa Fotogrametrii i Teledetekcji.

Sesja jubileuszowa była także okazją to prezentacji aktualnej działalności Katedry. O ile początkowo jednostka ta – z racji na górniczy profil uczelni – koncentrowała się na fotogrametrii bliskiego zasięgu, o tyle dziś zakres jej działalności jest bardzo szeroki i wykracza daleko poza górnictwo. Badania prowadzone w katedrze dotyczą np. automatycznego obliczania objętości mas ziemnych, wykorzystania dronów i skanowania laserowego w geodezji czy satelitarnego monitoringu upraw rolnych – referowała kierowniczka tej jednostki prof. Beata Hejmanowska.

Ze szczegółami tych i innych projektów AGH z zakresu fotogrametrii i teledetekcji będzie można zapoznać się podczas XXII Ogólnopolskiego Sympozjum Naukowego „Fotogrametria – Teledetekcja – Geoinformacja: stan aktualny i tendencje rozwoju”, które odbywa się w Krakowie w dniach 26-28 września. W trakcie trzech dni obrad zaplanowano kilkadziesiąt wystąpień naukowców z całej Polski oraz z zagranicy, a także warsztaty, debaty oraz prezentacje firm.

Patronat medialny nad Sympozjum objęła redakcja miesięcznika GEODETA i portalu Geoforum.pl

Jerzy Królikowski


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzywiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Skaning lotniczy Nysy
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS