|2022-10-26|
GIS, Software
QGIS 3.28: sporo zmian drobnych, choć przydatnych
Zgodnie z planem z internetu można już pobrać najnowszą wersję otwartego i darmowego oprogramowania QGIS. Jak zwykle znajdziemy w niej dziesiątki różnorodnych udoskonaleń i poprawek.
Wizualizacja usługi WMTS wzbogaconej o wymiar czasu
Wizualizacja danych 3D w trybie Ambient Occlusion 3D Effect
Tym razem wydanie nosi nazwę „Firenze” na cześć stolicy Toskanii. Dlatego podczas uruchamiania programu wyświetlać będzie się rzadka i wyjątkowa mapa Florencji Giuseppe Moliniego. Choć wykonano ją w stylu XVII-wiecznym, prezentuje ona miasto z 1847 roku, czyli w momencie ważnych politycznych transformacji zachodzących w tym regionie. Odnotować też należy, że QGIS 3.28 „Firenze” nie powstałby bez wsparcia finansowego sponsorów, wśród których znalazła się m.in. tarnowska firma MGGP SA.
Jak zwykle lista zmian w kolejnym wydaniu QGIS jest imponująca. Choć trudno wskazać na niej jakieś rewolucyjne narzędzia, to bez wątpienia wiele z najświeższych nowości istotnie poprawia możliwości tego popularnego oprogramowania oraz usprawnia jego codzienne użytkowanie. Za przykład niech posłuży funkcja, która pozwala wyświetlić tabelę atrybutów tylko dla określonej kategorii obiektów z legendy, co przyda się choćby w pracy z dużymi zbiorami. Wspomnieć można też o domyślnym pytaniu się użytkownika, czy faktycznie chce usunąć oznaczone obiekty, co powinno zapobiec przypadkowemu kasowaniu danych.
Twórcy QGIS-a nieustannie rozwijają opcje wyświetlania trójwymiarowych danych. Nie inaczej jest w wydaniu 3.28, w którym znajdziemy funkcję renderowania warstw 3D w trybie Ambient Occlusion 3D Effect, poprawiającym percepcję głębi (patrz zdjęcie). Program wzbogacono ponadto o możliwość eksportu chmur punktów do takich formatów jak: LAS, LAZ, GeoPackage, Shapefile czy DXF.
Pozostając przy temacie formatów danych, nowy QGIS oferuje lepszą obsługę usług sieciowych WMTS wzbogaconych o wymiar czasu – możliwie jest np. łatwe generowanie animacji na ich podstawie. Wydanie 3.28 pozwala ponadto na edycję warstw ArcGIS REST czy selekcję obiektów na wektorowych warstwach kafelkowych.
Tradycyjnie nie brak też nowości poszerzających możliwości wizualizacji danych przestrzennych. Tu wspomnieć można chociażby o nowym narzędziu do zarządzania czcionkami, które np. automatycznie pobierze brakujące fonty. QGIS 3.28 wzbogacono też o nowe typy sygnatur typu elipsa: pięciokąt, sześciokąt, ośmiokąt, ćwiartka i 1/3 koła oraz gwiazda.
Pełna lista zmian w QGIS 3.28 „Firenze” dostępna jest na stronie projektu . Kluczowe nowości prezentuje ponadto poniższy film.
VIDEO
JK