Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2022-10-06 | Geodezja, Prawo

Narady koordynacyjne obowiązkowo w formie cyfrowej

Przyspieszenie cyfryzacji budownictwa, w tym narad koordynacyjnych, oraz dalsze uproszczenie procedur budowlanych zakłada opublikowany właśnie przez rząd projekt zmian w Prawie budowlanym.


Ilustracja: Narady koordynacyjne obowiązkowo w formie cyfrowej

Jeszcze mniej formalności w budownictwie

Jedną z kluczowych zmian zapisanych w projekcie ustawy o zmianie ustawy - Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw jest zapowiedziane już wcześniej przez rząd poszerzenie katalogu obiektów budowlanych zwolnionych z obowiązku uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę. W przypadku domów jednorodzinnych ograniczeniem nie będzie już – jak dotychczas – powierzchnia 70 m kw., ale maksymalnie dwie kondygnacje. Wciąż obszar oddziaływania takiej konstrukcji musi mieścić się w całości na działce, na której została zaprojektowana, zaś budowa ma być prowadzona jedynie w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych inwestora.

Pozwolenie nie będzie potrzebne również w przypadku wielu innych obiektów, w tym: kiosków i pawilonów sprzedaży ulicznej o powierzchni do 15 m kw., jednokondygnacyjnych budynków gospodarczych i wiat o prostej konstrukcji związanych z produkcją rolną o powierzchni do 300 m kw., a nawet przydomowych schronów i masztów flagowych. Co istotne z punktu widzenia geodezji, dla obiektów tych wciąż obowiązkowa będzie geodezyjna inwentaryzacja powykonawcza.

Ponadto dla domów wznoszonych bez pozwolenia zlikwidowana zostanie możliwości wnoszenia przez organ administracji architektoniczno-budowlanej sprzeciwu do zgłoszenia budowy. Zniesiony będzie też obowiązek zawiadomienia o zakończeniu budowy na rzecz możliwości oddania do użytkowania budynku mieszkalnego jednorodzinnego przez kierownika budowy. Dla budynków mieszkalnych jednorodzinnych będzie co prawda wprowadzony obowiązek zawiadomienia o rozpoczęciu użytkowania, ale ma być to czynność jedynie o charakterze technicznym.

W projekcie zaproponowano również likwidację obowiązku uzyskania pozwolenia na użytkowanie obiektów budowlanych. Proponuje się, by przy oddawaniu do użytkowania zasadą był obowiązek zawiadomienia organu nadzoru budowlanego o zakończeniu budowy, natomiast decyzja o pozwoleniu na użytkowanie będzie możliwa:

  • jeżeli obiekt budowlany będzie miał być oddany do użytkowania przed zakończeniem wszystkich robót budowlanych,
  • jeżeli inwestor sam wystąpi o taką decyzję.

Budownictwo w pełni cyfrowe

Zaprezentowały właśnie projekt ma ponadto wprowadzić pełną cyfryzację procesu inwestycyjnego, począwszy od wniosków składanych wyłącznie drogą elektroniczną, a skończywszy na umożliwieniu wydawania dokumentów dołączanych do tych wniosków również w postaci cyfrowej, np. w formie skanów lub zdjęć. Jak przekonują autorzy nowelizacji, umożliwi to przekazywanie kompletu dokumentów organowi administracji architektoniczno-budowlanej i nadzoru budowlanego w postaci elektronicznej, przyczyni się do usprawnienia procesu inwestycyjnego oraz ograniczy ilość dokumentacji papierowej. W tym celu proponuje się również wprowadzić jeden, ogólnokrajowy systemu służący do kompleksowej obsługi procesu inwestycyjno-budowlanego

Narady koordynacyjne już tylko przez internet

Z punktu widzenia geodezji kluczowe zmiany dotyczą narad koordynacyjnych. Ustawa ma bowiem wprowadzić obowiązek przeprowadzania ich w sposób elektroniczny. Jak uzasadniono tę propozycję, część powiatów, które nie wykorzystują narzędzi informatycznych w tym zakresie, wskazuje na brak przepisów prawa, które by ich do tego obligowały. Dodajmy, że wg statystyk załączonych do projektu już 328 samorządów wykorzystuje narzędzia informatyczne do prowadzenia narad koordynacyjnych, a w 286 są one przeprowadzane są w pełni elektronicznie.

Nowelizacja wprowadza ponadto przepisy określające czas ważności rezultatów narady koordynacyjnej, czyli 36 miesięcy od zakończenia narady (chyba że inwestor lub projektant przekaże do starosty informację o konieczności wydłużenia tego terminu).

Projekt wprowadza też przepis, na podstawie którego projektowane zamierzenia budowlane po upływie 36 miesięcy od zakończenia narady będą archiwizowane w bazie danych geodezyjnej ewidencji sieci uzbrojenia terenu (GESUT) prowadzonej przez starostę. Jak wyjaśniają autorzy projektu, w obecnej sytuacji, w przypadku gdy inwestor z jakiegoś powodu zrezygnował z realizacji inwestycji, w GESUT projektowana sieć cały czas istnieje. Takich sytuacji jest bardzo dużo i powoduje to nieczytelność danych. Zdążają się także coraz częściej sytuacje, gdy dochodzi do kolizji nowych inwestycji z takimi niezrealizowanymi projektami.

Pozostałe zmiany

Nowelizacja Prawa budowlanego przewiduje również:

  • przywrócenie rzeczoznawstwa budowlanego jako samodzielnej funkcji technicznej w budownictwie,
  • wprowadzenie tzw. mechanizmu żółtej kartki, czyli ostrzeżenia organów nadzoru budowlanego kierowanego do inwestora, ale bez wszczynania postępowania administracyjnego,
  • utworzenie Bazy Projektów Budowlanych, która ma ułatwiać organom administracji i nadzoru – w przypadku wniosków, zgłoszeń i zawiadomień – dostęp do projektów budowlanych w postaci elektronicznej,
  • wprowadzenie kar za nieterminowe wydawanie decyzji o pozwoleniu na rozbiórkę.

Poza określonymi wyjątkami ustawa miałaby wejść w życie już 1 stycznia 2023 roku.


Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na newsletter!

Jerzy Królikowski


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

powiem szczerze nie da się tego czytać panowie. Zacznijcie pisać z sensem, bo wymiana złośliwości między koniem a willim z maczugą to chyba jest zrozumiała tylko dla tych co to piszą. To samo pod postem o konkursie na GGK - jak dyskusja filozofów po dawce opium.
    3 
 1 
odp: powiem szczerze :) haha. Pokaż mi jedną moją złośliwość w odniesieniu do kogokolwiek tu na forum w tym temacie. to nie ja piszę o maczugach.. jeden mój post dotyczy hipokryzji wykonawców, Prawo Kalego jest w ciągłym użyciu. jak widać wszystko, ale to wszystko zalezy od punku siedzenia. moje zdanie zreszta też, mam jednak tę przewagę nad większością tutaj, że ja weryfikuję Wasze operaty i codziennie widzę, że jedno tu piszecie, a co innego robicie w operatach. nie wszyscy rzecz jasna, ale statystycznie 90%.. trudno mi pojąć, żeby te idealne 10% akurat tutaj się udzielało.. szczytem hipokryzji jest obrzucanie łajnem wszystkie PODGiKi, podczas gdy prawie nikt nie chce ich likwidacji.. prawie darmowy dostęp do wszystkich baz danych jest na rękę w zasadzie każdemu. ja jako urzędnik tylko tego bajzlu pilnuję, ale nie korzystam.. nad zmianą ustawy PGiK nikt się sensownie nie pochyla, ale kłótnie nad nazwą zawodu trwają w najlepsze. ale wiadomo, zmiany od czegoś trzeba zacząć - tradycyjnie po co od sedna?
    1 
 3 
odp: odp: powiem szczerze a to przepraszam, po prostu ktoś pisał o Wilisie. Ja nie daję rady czytać tego bełkotu jakby pijanych śmieszków. Nie wiem czy w niedzielę na kawce są jakieś historie, które tutaj ktoś próbuje wplatać, ale sory, to nie służy dyskursowi publicznemu. Żeby nie być gołosłownym, to wrzucę moją tezę: od nowego roku projektanci powinni przekazywać projekty w GML. Żadna to łaska, programy już obsługują GML i naprawdę wprowadzenie kilku kresek i nadanie im właściwości sieci projektowanej nie przekracza możliwości technicznych. To co jest teraz, to hucpa, lobby budowlańców przypilnowało, żeby dalej projekty były na mapach papierowych.
    3 
odp: wracam do tematu; ; ~Konkrety! Nazwiska! ~ A co masz do Willisa? Całkiem sensownie pisze. To, że czasem Jemu ręce opadają (?) ? to chyba nie Jemu jednemu. Przynajmniej nie uprawia tępego hejtu. Wydaje się, że jest to forum informacyjne dla fachowców z pewną dozą inteligencji. Niektórzy rozumieją czytanie między wierszami inni nie. To pewnie boli (co odbija się w komentarzach) ale nie wypada ośmieszać kaleki wprost. ~ Natomiast, jeżeli pojedyncze indywidua same ośmieszają się (bez związku z artykułem) przez skakanie powyżej swojego paska od spodni czyli wyimaginowanej inteligencji to też taki ton nadają całej dyskusji. ~ Nie znalazłem `@konia` we wskazanym artykule ale takie od Homera tam się pojawiają. Czy to jest ok.? ~ Nie jestem wyznawcą OZZG czy PTG, ale niezasadne ich opluwanie jest ok.? ~ Wreszcie `Nazwiska`. To ma być prosty przekaz, że X jest złodziejem czy tylko łajdakiem? Ktoś pisał o rozdwojeniu jaźni, więc sam sobie szukaj ofiar na swój ołtarz.
    1 
 3 
nagle zasób zaktualizowany 100% bo BPP=1; dało się NAGLE ?stworzyć? w prosty sposób granice prawne nieruchomości. LPISu nie ma. Premia wzięta. Teraz ?de facto to powiat decyduje jak ma działać system PZGIK, dzięki czemu idiotyzmy w przepisach można ominąć i działać zgodnie z rozsądkiem.? - To może ten cudotwórca wyrzuci z tych SYSTEMÓW te zera. Też pozostaną same =1. Po co tam te zera są powstawiane. Aby radośnie patrzeć, jak w tą ślepą uliczkę wkroczy branża projektowa. - Bez tego zera w Systemach to powiat zdecyduje jak ma działać KOORDYNACJA, dzięki czemu idiotyzmy w przepisach będzie można ominąć. I zrobi się szkolenia aby to zadziałało zgodnie z rozsądkiem. Aby SEDNO nie uciekało. - Nie trzeba już robić 3 kroki do przodu. Ten 3 krok wychodzi za rogiem a tam czycha Willi z maczugą. I z wiedzą o wytycznych ze szkolenia. - To bardzo ważne ...
  
 2 
odp: nagle zasób zaktualizowany 100% bo BPP=1; A co to ma do narad? Te przecież nie stanowią części systemu pzgik wg przepisów.
  
 1 
odp: odp: A poczytaj raz jeszcze (również druga połowę). od` Aby radośnie patrzeć ?` Pewnie umknęła analogia to i sedno uciekło, Mogło też tak być, że czytałeś na trzeźwo a tego całościowo nie da się ogarnąć w ten sp-osób. Ja zauważam, że i PZGiK i KOORDYNACJE na jednej szyneli byli robione. Muszę też przyznać, że geoinformatycy wyprzedzili budowlańców w finezji działania. Tu już jedzie sie na żywca. Tam się dopiero uczą to może mają większe skrupuły. Zauważ jeszcze, że koordynacje wykarmiła piersią swoją ZUDP a te wydzielony został onegdaj z poczciwych składnic (no może Ojśrodek się dzielił ? bo u nas musi być 5 lat po terminie). Co to ma do narad? Toż to wielka jedna zacna rodzina. Nawet Koniuszy są spokrewnieni a krawcowe znają się jak stare przekupki. Jeno szyją i prują i z tego się utrzymują. Przepisy są dla tłuszczy. Rodzina zaś jest na swoim. (To Willis zaczął o BPP=1, jakby co)
  
 2 
Pare dobry rzeczy jednak jest, ale JA CZEKAM KIEDY BĘDZIE OBOWIĄZEK GEODEZYJNEGO OPRACOWANIA PROJEKTU PRZED WGRANIEM DO GESUT, tak aby dało się to wyznaczyć prawidłowo w terenie. Wgrywa się często jakaś masakrę, często niezgodną z przepisami GESUTU. Poczytałem o co chodzi z tym terminem ważności narady. Kto to wymyślił - po 36 miesiącach lub po informacji od inwestora o NIEZREALIZOWANIU PROJEKTOWANYCH SIECI dane będą archiwizowane. Wiele sieci jest realizowanych dopiero jak zostaną uzyskane wszelkie zgody na pozostałe obiekty projektowane, co trwa czasami ponad owe 36-mcy. Doprowadzi to do dalszej masakry. Po 36 miesiącach, nawet w przypadku prowadzenia prac budowlanych elementy projektowane znikną... EXTRA. I WISIENKA-dlaczego termin zakończenia narady ustanawia w terminie do dwóch dni,jako nie dłuższy niż 14 dni, jeżeli uczestnicy narady mają tylko 5 dni na uwagi? Kilka zasad w projekcie wg mnie jest sprzecznych wzajemnie. A już jak czytam o tej zmianie z załącznika do ustawy to mnie ściska. Powodzenia nam życzę.
  
 2 
Geodezja-ceny Czy jest sens narad koordynacyjnych skoro Pan Zdzisiek z koparki kładzie sam bo On lepiej wie co i jak??
    1 
 3 
wymiana danych z wykonawcami A dlaczego powiat się upiera, żeby oddawać dane w formacie giv czy kcd, a nie w gml ? Odpowiedź jest banalna: bo schematy zawarty w rozporządzeniach są błędne, niekompletne i nierealistyczne i dlatego trzeba używać innych formatów. Jak schemat bazy w rozporządzeniach o EGIB, GESUT, BDOT będzie sensowny to będzie można wymieniać dane w jednym formacie np. GML. I nie będzie znaczenia czy jest jeden system czy 100.
  
 3 
Tęsknota za komuną. Jeden system, jedna telewizja, jedna partia. Oczywiście może to zrobić tylko firma, która nie ma o tym pojęcia. Jeden mądrala już na Forum się wypowiadał, że za 10 mln. Warto przyjrzeć się tym wielkim jak skończyły się ich systemy. I to ma być antidotum na wszystkie bolączki polskiej geodezji i generalnie ma zapewnić mniej roboty biednym geodetom oraz zapewnić im większe dochody (oczywiście z pokryciem inflacji.
    5 
 6 
odp: Tęsknota za komuną. No właśnie jeden już jeden wielki guru budował jeden system, z jakim skutkiem to rzecz ogólnie znana. Inny gościu usiłował tą sprawę co się z tym stało wyjaśnić i jaka kasa na to poszła serią listów otwartych. W nagrodę awansował na ?
  
 6 
odp: odp: Tęsknota za komuną. Wspomina Pan o rzeczy ogólnie znanej. Ja widzę to tak; to już moja krowa mniej żre a jestem pewny, że możliwości ma ogroomne. Czy to będzie tak trwać mać, czy tylko trwać?
  
 2 
odp: Tęsknota za komuną. "I to ma być antidotum na wszystkie bolączki polskiej geodezji ...". Na wszystkie nie, ale na sporą część tak. Oddawałeś do różnych PODGiKów różne pliki wsadowe. To na prawdę mitręga. Dla działek położonych czasem 2-3 kilometry od siebie, ale w różnych powiatach, trzeba mieć i znać (śledzić niemal codziennie) ze 3 systemy ośrodkowe (natywne). To jest nienormalne. Nie da się tego obronić przy całym szacunku dla wiedzy i doświadczenia autorów tych 9 programów, jakie są w Polsce.
    2 
 12 
odp: odp: Tęsknota za komuną. Od lat nie potrafimy stworzyć poprawnie działającego GMLa, jednego systemu płatności za autostrady ale najbardziej skomplikowany system informatyczny działający w urzędach to lekkim dydkiem. I to taki aby żaden wykonawca nie narobił się i zarobił kilka razy więcej.
  
odp: odp: Tęsknota za komuną. Jeśli wdrożenie i zasady wdrożenia Gml, schematy i sposób wymiany informacji próbujesz ustalać z producentami którzy nie mają interesu żeby to działało to czemu się dziwisz. Modelowanie to nie lot w kosmos o ile nie robi tego wybitny teoretyk z tytułami naukowymi albo gość co się na tym nie zna a opowiada jaki to z niego miszcz.
    2 
 3 
odp: odp: Tęsknota za komuną. Wystarczy tylko trochę pomyśleć. Jaki interes mają producenci aby utrzymywać swoje formaty wymiany danych jeżeli obowiązuje GML, przecież skończyły się sytuacje gdy ogłaszano przetargi wyłącznie z określonym formatem. Co chwile ktoś usiłuje wytłumaczyć, że przyczyna tkwi w niedoskonałości GMLa ale jak kulą w płot. Czy tworząc GMLa zwrócono się do firm informatycznych o ich doświadczenia w tym temacie czy rzeczywiście jacyś myśliciele stworzyli coś co do tej pory działa gorzej niż formaty wymiany danych u producentów oprogramowań.
  
ja za komuny byłem dzieckiem i nie tęsknię ale niejeden geoportal krajowy integrujący to samo to już dało się zrobić? To właśnie za komuny było tak, że co odgik to inne układy, informatyzacja i obecne standardy stopniowo to niwelują. Dało się zrobić jeden system do KW, dało się zrobić platformę ZUS i do e-deklaracji PIT, do których wysyłam standardowe raporty z dowolnej aplikacji do księgowości. Tu problem jest inny: niech ten, kto był taki mocny w gębie wobec geodetów wymaga teraz dostarczania danych w tych różnych formatach od projektantów na ZUDP i do EGB, jeśli projekt zakłada zmianę sposobu użytkowania gruntów. Skoro już tak upraszczamy, że wystarczy samo zgłoszenie budowy. Szkoda, że projektowane budynki już odpuszczono, bo "arkusz zerowy" też powinien być robiony przez projektanta. Nie widzę w tych wiadomościach wymogu jednego pliku pdf z projektem podpisanego elektronicznie, gml-a, tylko wspomina się coś o jakichś skanach dokumentów i że to urzędnik będzie wprowadzał zmiany? Dlaczego jesteśmy tak nierówno traktowani?
  
 3 
odp: ja za komuny byłem dzieckiem i nie tęsknię Co za bzdety. Warto się zastanowić ile kosztowało i nadal kosztuje stworzenie i utrzymywanie oprogramowanie ZUS. Grube miliardy. I ile to trwało i w jakich bólach powstawało. A jest to system nieporównywalnie mniej skomplikowany bo to tylko bazy danych bez grafiki. Jeżeli ktoś porównuje aplikacje e-deklaracje PIT to o czym my mówimy. Jest to przykład zabierania głosu w sprawach o których nie ma się pojęcia.
    2 
odp: ja za komuny byłem dzieckiem i nie tęsknię zapomniałeś jednak wspomnieć o tych geoportalach, które tak licznie ostatnio powstają. Az dziwne, że to takie trudne a jednak udało się zrobić w tylu odmianach i egzotycznych formatach tak wielu firmom. A teraz będziemy radośnie patrzeć, jak w tą ślepą uliczkę wkroczy branża projektowa. Tyle konferencji i gadaniny o BIM-ach, a tu proszę, na razie integrujemy grafikę i część opisową projektu w postaci dołączanych skanów.
  
 3 
@ W geodezji jak zwykle lobby wielkich korporacji geodezyjnych w jakiś tajemniczy sposób załatwiło brak jednego systemu w PZGiK. Należy się zastanowić komu służy taki bałagan. W pierwszej kolejności tzw. 5 głowom rodzin firm geoinformatycznych. Następnie pracownikom administracji, którzy w zamian za wybór określonego programu mają szeroko rozwinięty parasol ochronny nad swoimi powiatowymi interesami. Tzw. model białoruski, który został wprowadzony przez jednego geoinformatyka służy jedynie wyciągania pieniążków z powiatów oraz gmin za obsługę tych geosystemow. Oczywiście wszystko jest zgodne z prawem, co potwierdzono na ostatniej konferencji w jachrance. Mały pocieszeniem jest to geodeci mają już dość korupcji oraz nieuczciwej konkurencji ze strony urzędników i postanowili na własną rękę przygotować odpowiednią dokumentację obrazująca powiązania urzędników.
    6 
 12 
odp: @ lobby wielkich korporacji geodezyjnych Jakim trzeba być ??.. aby takie bzdety wypisywać. Jako nacja jesteśmy fatalni
    6 
 6 
NARADY Może kto by się zajął tematem wykonywania sieci uzbrojenia terenu bez map do celów projektowych ? Projektanci twierdzą, że jak przyłącze to i mapy nie musi być ale tak są całe osiedla budowane. Ale widać, że nie czytają przepisów ze zrozumieniem. "na kopii aktualnej mapy" - słowo klucz, nie nieaktualizowanej z ośrodka za 30 zł.
    2 
 10 
odp: NARADY Potwierdzam, występują do tylko np. gmin. Gminy wydają zgodę to budują. Widać brak wiedzy gminy w zakresie prawnym.
  
 3 
odp: NARADY No i niestety jest art. 29a Prawa bud. o którym geodeci zapominają, a budowlańcy wykorzystują nawet tam gdzie nie powinni
  
 2 
odp: NARADY A jak urzędnik ma udowodnić projektantowi, że mapa zasadnicza z ośrodka jest nieaktualna?
  
odp: NARADY Przy okazji, nie ma potrzeby uzgadniać przyłączy na naradzie koordynacyjnej.
  
odp: NARADY hipokryzja.. hipokryzja.. podobno wszyscy chcieli przyspieszenia procesu budowlanego, więc jest przyspieszenie, ale wypadło jedno ogniwo z tego procesu (może najsłabsze?) więc jest raban.. z drugiej strony jak przychodzi do podziałów lub wznowień to nagle zasób zaktualizowany 100% bo BPP=1 dla pktów granicznych i już nic robić nie trzeba :D, tylko GPSa odpalić i można bić paliki gdzie komu wypadnie.. sami nie wiecie czego chcecie Panowie Wykonawcy, nie potraficie w większości myśleć do przodu 3 kroki, tylko jeden i najlepiej żeby go przejechać, a nie przejść samodzielnie.. dalej tak się integrujcie i kłóćcie o nazwę Waszego zawodu - miernik czy geodeta, bo to bardzo ważne ... a sedno Wam ucieka.
  
 3 
Na utrzymanie tego wszystkiego w tym systemów uzasadnienie projektu przewiduje 4 mln na cały kraj rocznie. Czyli 100 tysięcy na powiat. Centralny system dla organów nadzoru wzmocni nadzór o ile oczywiście będzie działał.
  
jeden system lekiem ca całe zło na szczęście nie ma jednego systemu PZGIK, i w skutek tego de facto to powiat decyduje jak ma działać system PZGIK, dzięki czemu idiotyzmy w przepisach można ominąć i działać zgodnie z rozsądkiem. Oczywiście ma to też złe strony, bo obchodzenie bzdur w przepisach, w każdym ośrodku może być inaczej realizowane, ale to chyba lepsze niż pow. lokali do 1 miejsca po przecinku w EGIB, czy adres zameldowania na pobyt stały dla obcokrajowca (i tylko właścicieli, bo wieczystego już nie) i wiele tego typu pomysłów.
    6 
 4 
Jeden system dla PZGiK w Polsce "ogólnokrajowy systemu służący do kompleksowej obsługi procesu inwestycyjno-budowlanego". A w geodezji co powiat to inny system i robiąc proste prace muszę posiadać (kupić)i znać co najmniej 3 systemy, a każdy ma swoje haczyki.
    4 
 15 
odp: Jeden system dla PZGiK w Polsce Marzenie! PZGiK w swojej nazwie ma ?Państwowy?, dlatego trudno zrozumieć to przyzwolenie na `rozbicie dzielnicowe` i opór przed posiadaniem przez Państwo jednolitego ogólnokrajowego systemu zarządzanego przez to Państwo wlaśnie. - Może przykład z Czech zadziała.
    3 
 8 
odp: Jeden system dla PZGiK w Polsce Przykład gościa zabierającego głos nie mając zielonego pojęcia o tym o czym pisze. Zmień zawód, w Lidlu płacą lepiej.
    4 
 5 



zobacz też:

Sejmowa komisja deregulacyjna proponuje zmianę prawa geodezyjnego

Pod obrady Sejmu przekazano właśnie poselski projekt ustawy mającej likwidować...

UKE będzie gromadzić jeszcze więcej informacji o infrastrukturze telekomunikacyjnej

Od nowego roku znacznie poszerzy się zakres danych gromadzonych...

GUGiK ogranicza na Geoportalu dostęp do danych dla "terenów wrażliwych"

Jak donosi dzisiejsze wydanie „Rzeczpospolitej” (z 7 września)...

Co może zrobić geodeta, gdy PODGiK odmawia etapowania?

Czy w sytuacji, gdy starosta odmówi etapowania pracy geodezyjnej, jej wykonawca ma...


wiadomości

NaviGate Sp. z o.o.
Kraków

NaviGate – Oddział Warszawa ul. Gościnna 7, 05-082 Blizne Łaszczyńskiego k. Warszawy, tel. 22 270-15-54 ODBIORNIKI GNSS RTK, TACHIMETRY ELEKTRONICZNE I ZROBOTYZOWANE, BEZZAŁOGOWE STATKI POWIETRZNE (DRONY), SENSORY Sklep Serwis...

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
2025-05-19 | POZNAŃ
Człowiek w przestrzeni: działalność, efekty i perspektywy
Konferencja ma na celu rozpowszechnienie i popularyzację studenckich osiągnięć z zakresu geografii...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Satelitarne dane meteo na wyciągnięcie ręki
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
w latach 1921-37 w ramach reformy rolnej rozparcelowano 2,469 mln hektarów gruntów?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Jerzy Chwastek (1930-2022)

Jerzy Chwastek (1930-2022)
Jerzy Chwastek urodził się 9 marca 1930 roku w Nasiechowicach koło Krakowa. Studiował na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, gdzie uzyskał dyplom inżyniera miernictwa górniczego (1952), magistra nauk technicznych z zakresu geodezji górniczej...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1951
Powołanie Polskiej Akademii Nauk.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2