Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2022-10-06| Geodezja, Prawo

Narady koordynacyjne obowiązkowo w formie cyfrowej

Przyspieszenie cyfryzacji budownictwa, w tym narad koordynacyjnych, oraz dalsze uproszczenie procedur budowlanych zakłada opublikowany właśnie przez rząd projekt zmian w Prawie budowlanym.


Narady koordynacyjne obowiązkowo w formie cyfrowej

Jeszcze mniej formalności w budownictwie

Jedną z kluczowych zmian zapisanych w projekcie ustawy o zmianie ustawy - Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw jest zapowiedziane już wcześniej przez rząd poszerzenie katalogu obiektów budowlanych zwolnionych z obowiązku uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę. W przypadku domów jednorodzinnych ograniczeniem nie będzie już – jak dotychczas – powierzchnia 70 m kw., ale maksymalnie dwie kondygnacje. Wciąż obszar oddziaływania takiej konstrukcji musi mieścić się w całości na działce, na której została zaprojektowana, zaś budowa ma być prowadzona jedynie w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych inwestora.

Pozwolenie nie będzie potrzebne również w przypadku wielu innych obiektów, w tym: kiosków i pawilonów sprzedaży ulicznej o powierzchni do 15 m kw., jednokondygnacyjnych budynków gospodarczych i wiat o prostej konstrukcji związanych z produkcją rolną o powierzchni do 300 m kw., a nawet przydomowych schronów i masztów flagowych. Co istotne z punktu widzenia geodezji, dla obiektów tych wciąż obowiązkowa będzie geodezyjna inwentaryzacja powykonawcza.

Ponadto dla domów wznoszonych bez pozwolenia zlikwidowana zostanie możliwości wnoszenia przez organ administracji architektoniczno-budowlanej sprzeciwu do zgłoszenia budowy. Zniesiony będzie też obowiązek zawiadomienia o zakończeniu budowy na rzecz możliwości oddania do użytkowania budynku mieszkalnego jednorodzinnego przez kierownika budowy. Dla budynków mieszkalnych jednorodzinnych będzie co prawda wprowadzony obowiązek zawiadomienia o rozpoczęciu użytkowania, ale ma być to czynność jedynie o charakterze technicznym.

W projekcie zaproponowano również likwidację obowiązku uzyskania pozwolenia na użytkowanie obiektów budowlanych. Proponuje się, by przy oddawaniu do użytkowania zasadą był obowiązek zawiadomienia organu nadzoru budowlanego o zakończeniu budowy, natomiast decyzja o pozwoleniu na użytkowanie będzie możliwa:

  • jeżeli obiekt budowlany będzie miał być oddany do użytkowania przed zakończeniem wszystkich robót budowlanych,
  • jeżeli inwestor sam wystąpi o taką decyzję.

Budownictwo w pełni cyfrowe

Zaprezentowały właśnie projekt ma ponadto wprowadzić pełną cyfryzację procesu inwestycyjnego, począwszy od wniosków składanych wyłącznie drogą elektroniczną, a skończywszy na umożliwieniu wydawania dokumentów dołączanych do tych wniosków również w postaci cyfrowej, np. w formie skanów lub zdjęć. Jak przekonują autorzy nowelizacji, umożliwi to przekazywanie kompletu dokumentów organowi administracji architektoniczno-budowlanej i nadzoru budowlanego w postaci elektronicznej, przyczyni się do usprawnienia procesu inwestycyjnego oraz ograniczy ilość dokumentacji papierowej. W tym celu proponuje się również wprowadzić jeden, ogólnokrajowy systemu służący do kompleksowej obsługi procesu inwestycyjno-budowlanego

Narady koordynacyjne już tylko przez internet

Z punktu widzenia geodezji kluczowe zmiany dotyczą narad koordynacyjnych. Ustawa ma bowiem wprowadzić obowiązek przeprowadzania ich w sposób elektroniczny. Jak uzasadniono tę propozycję, część powiatów, które nie wykorzystują narzędzi informatycznych w tym zakresie, wskazuje na brak przepisów prawa, które by ich do tego obligowały. Dodajmy, że wg statystyk załączonych do projektu już 328 samorządów wykorzystuje narzędzia informatyczne do prowadzenia narad koordynacyjnych, a w 286 są one przeprowadzane są w pełni elektronicznie.

Nowelizacja wprowadza ponadto przepisy określające czas ważności rezultatów narady koordynacyjnej, czyli 36 miesięcy od zakończenia narady (chyba że inwestor lub projektant przekaże do starosty informację o konieczności wydłużenia tego terminu).

Projekt wprowadza też przepis, na podstawie którego projektowane zamierzenia budowlane po upływie 36 miesięcy od zakończenia narady będą archiwizowane w bazie danych geodezyjnej ewidencji sieci uzbrojenia terenu (GESUT) prowadzonej przez starostę. Jak wyjaśniają autorzy projektu, w obecnej sytuacji, w przypadku gdy inwestor z jakiegoś powodu zrezygnował z realizacji inwestycji, w GESUT projektowana sieć cały czas istnieje. Takich sytuacji jest bardzo dużo i powoduje to nieczytelność danych. Zdążają się także coraz częściej sytuacje, gdy dochodzi do kolizji nowych inwestycji z takimi niezrealizowanymi projektami.

Pozostałe zmiany

Nowelizacja Prawa budowlanego przewiduje również:

  • przywrócenie rzeczoznawstwa budowlanego jako samodzielnej funkcji technicznej w budownictwie,
  • wprowadzenie tzw. mechanizmu żółtej kartki, czyli ostrzeżenia organów nadzoru budowlanego kierowanego do inwestora, ale bez wszczynania postępowania administracyjnego,
  • utworzenie Bazy Projektów Budowlanych, która ma ułatwiać organom administracji i nadzoru – w przypadku wniosków, zgłoszeń i zawiadomień – dostęp do projektów budowlanych w postaci elektronicznej,
  • wprowadzenie kar za nieterminowe wydawanie decyzji o pozwoleniu na rozbiórkę.

Poza określonymi wyjątkami ustawa miałaby wejść w życie już 1 stycznia 2023 roku.


Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na newsletter!

Jerzy Królikowski


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Skanowanie wnętrza platformy wiertniczej
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS