wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2022-09-23| Geodezja, Prawo

Sejmowa komisja deregulacyjna proponuje zmianę prawa geodezyjnego

Pod obrady Sejmu przekazano właśnie poselski projekt ustawy mającej likwidować zbędne bariery administracyjne i prawne. Akt ten nowelizuje m.in. Prawo geodezyjne i kartograficzne.


Sejmowa komisja deregulacyjna proponuje zmianę prawa geodezyjnego

Projekt jest pierwszym efektem prac sejmowej Komisji Nadzwyczajnej ds. deregulacji. Od ubiegłorocznej jesieni zaprasza ona na swoje posiedzenia ekspertów z różnych dziedzin, by dyskutować o ograniczaniu biurokracji czy eliminowaniu niespójnych i nielogicznych przepisów.

Warto podkreślić, że komisja ta zajmowała się również geodezją. W ubiegłym roku w jej obradach uczestniczyli m.in. przedstawiciele Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Geodetów (OZZG), którzy postulowali np. zniesienie zgłaszania oraz weryfikacji prac geodezyjnych.

Przedstawiony właśnie poselski projekt ustawy deregulacyjnej ma być odpowiedzią na wybrane propozycje składane podczas kilkumiesięcznych prac tej komisji. Autorzy ustawy nie kryją przy tym, że część zmian ma charakter kompromisowy i stara się uwzględniać zarówno interes publiczny, jak i prywatny, a także interesy różnych innych zainteresowanych stron.

Co zmienia się w geodezji?

Ustawa o zmianie ustaw w celu likwidowania zbędnych barier administracyjnych i prawnych nowelizuje łącznie 19 aktów w tym Prawo geodezyjne i kartograficzne. Biorąc jednak pod uwagę zaprezentowane na tej komisji daleko idące propozycje OZZG, zakres nowelizacji jest kosmetyczny.

Projekt zakłada np. modyfikację art. 46w dotyczącego prac komisji dyscyplinarnych. Jak wyjaśniają autorzy nowelizacji, zapis ten ma charakter porządkujący, a jego celem jest dostosowanie brzmienia tego artykułu do aktualnej treści Kodeksu postępowania karnego, gdzie nie ma już przepisów dotyczących powództwa cywilnego w postępowaniu karnym.

Druga z projektowanych zmian w Pgik ma z kolei ograniczyć obowiązek umieszczania tabliczki z numerem porządkowym. Zgodnie z nowymi przepisami obowiązek ten będzie polegał na umieszczeniu tej tabliczki w widocznym miejscu – albo na ścianie frontowej budynku albo na ogrodzeniu. Jednocześnie o obowiązku zamieszczenia na tej tabliczce dodatkowych informacji (nazwy miejscowości lub dzielnicy, osiedla, zespołu urbanistycznego, a także nazwy ulicy lub placu) będzie mogła zdecydować rada gminy.

Dodatkowo w ustawie proponuje się dodanie nowego art. 48 ust. 1a, w którym stypizowane będzie wykroczenie polegające na niezrealizowaniu obowiązku zamieszczenia tabliczki adresowej. Zakres karalności będzie w tym przypadku węższy niż określony obecnie w Kodeksie wykroczeń.

Projekt ustawy jest obecnie przed I czytaniem.

Kolejny pakiet deregulacji w drodze

Jak czytamy w uzasadnieniu załączonym do tej ustawy, sejmowa komisja przygotowała również drugi pakiet zmian deregulacyjnych. Ten trafił jednak na razie do Ministerstwa Rozwoju i Technologii, by lepiej skoordynować prace legislacyjne w związku z toczącymi się negocjacjami dotyczącymi Krajowego Programu Odbudowy.


Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na newsletter!

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Najdokładniejsza mapa magnetyczna Ziemi
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS