wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-11-19| Geodezja, Prawo

OZZG w Sejmie o zgłaszaniu i weryfikacji prac geodezyjnych

Jednym z tematów środowego (17 listopada) posiedzenia sejmowej Komisji Nadzwyczajnej ds. deregulacji były przepisy dotyczące zgłaszania i weryfikacji prac geodezyjnych.


OZZG w Sejmie o zgłaszaniu i weryfikacji prac geodezyjnych <br />
Marek and Ewa Wojciechowscy/Trips over Poland/CC-BY-SA-3.0
Marek and Ewa Wojciechowscy/Trips over Poland/CC-BY-SA-3.0
OZZG w Sejmie o zgłaszaniu i weryfikacji prac geodezyjnych

Było to drugie merytoryczne posiedzenie tego gremium w bieżącej kadencji parlamentu. Podczas pierwszego (które odbyło się 13 października) również podjęto temat deregulacji w geodezji. Głos w tej sprawie zabrał Marcin Kostrzewski z Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Geodetów (OZZG), który omówił problemy ze stosowaniem przepisów geodezyjnych, szczególnie w kontekście usprawnienia procesu inwestycyjno-budowlanego. Zapowiedział też złożenie do komisji konkretnych propozycji zmian w prawie.

Podczas listopadowego posiedzenia think-tanki oraz organizacje zawodowe z różnych branż prezentowały swoje propozycje rozwiązań deregulacyjnych. Geodezję reprezentowali Robert Jawor i Andrzej Hamera (OZZG) oraz Radosław Ciągło (Nowosądeckie Stowarzyszenie Geodetów). Głos podczas spotkania zabrał pierwszy z nich, który – w nawiązaniu do posiedzenia z października – przedstawił postulaty OZZG zmian w prawie geodezyjnym.

Propozycja związku jest krótka: zlikwidować zarówno zgłaszanie, jak i weryfikację prac geodezyjnych. Jak przekonywał Robert Jawor, są to tylko zbędne obciążenia biurokratyczne, ich likwidacja nie będzie zatem nieść żadnych negatywnych konsekwencji. Wręcz przeciwnie – zapewni wymierne korzyści. Odczują je nie tylko wykonawcy prac geodezyjnych, ale także urzędy odciążone ze zbędnych formalności oraz sądy, uczestnicy procesu inwestycyjno-budowlanego i cała gospodarka.

Jeśli chodzi o zgłaszanie prac, Robert Jawor stwierdził, że procedura ta została po raz pierwszy wprowadzona do krajowych przepisów w 1939 roku, na kilka tygodni przed wybuchem II wojny światowej. Jej pierwotnym celem miało być ukrócenie działalności agentury niemieckiej, która pod przykrywką pomiarów prowadziła wywiad na terenie Polski. Pokazuje to, że dziś formalność ta jest niepotrzebna – przekonywał. Dodał też, że już teraz zwolnione są z niej niektóre czynności, a ich katalog stale się poszerza.

Do likwidacji weryfikacji Robert Jawor przekonywał z kolei na przykładzie mapy do celów projektowych. Stwierdził m.in., że samo jej wykonanie zajmuje geodecie zazwyczaj kilka dni, ale cała urzędowa procedura związana z pracą geodezyjną może się przeciągnąć nawet do kilku miesięcy. Rezygnacja z weryfikacji w istotny sposób przyspieszyłaby zatem proces inwestycyjno-budowlany.

Podczas posiedzenia komisji jej przewodniczący Bartłomiej Wróblewski (PiS) otwarcie przyznał, że nie wszystkie postulaty przedstawione tego dnia przez stronę społeczną będą miały szansę na realizację jeszcze w tej kadencji. Komisja wybierze prawdopodobnie 2-3 z nich, które później przyjmą postać konkretnych projektów ustaw. W odpowiedzi reprezentant OZZG stwierdził, że przedstawione przez nich postulaty mogłyby stać się częścią zmian w prawie budowlanym, o czym również była mowa podczas tego posiedzenia. Kwestia usprawnień procesu inwestycyjno-budowlanego ma być zresztą tematem jednego z nadchodzących posiedzeń tej komisji.

Nagranie posiedzenia


Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na newsletter!

Jerzy Królikowski


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
potrzebny chirurg nie internista ... Ja optymistą nie jestem. i co że 2 organizacje były ? pomysły ozzg nie są do zrealizowania, a ten Ciegło ciągnął i nie pociągnął. mówiąc o nowotworze to nowosądeckie "towarzystwo" już jednego wrzoda wychodowało. całe to ich starostrwo i powiat przypomina prehistorie. i tak on jak i ten ich poseł podpisali listę i smartfonami się zajęli. byle ten nowo???sądecki nowotwór się nie rozrósł, bo usprawnienia ggk bądą tylko na papierze.
 1 
 1 
odpowiedz zgłoś
Żenujące Po ostatnich wystąpieniach w Sejmi czy na tej swojej "Kawie z pierniczym" - u mnie Ci Panowie są spaleni. I myślę, że nie tylko u mnie.
 5 
 4 
odpowiedz zgłoś
A co taka klątwa robola może kogokolwiek obchodzić.
 1 
 2 
odpowiedz zgłoś
po co geodeci??? niedługo geodeci nie będą potrzebni. GPSem pomiar wykona budowlaniec a Wy co tak wiecznie jęczycie okażecie się zbędni. Ciągle coś Wam nie pasuje, więc czas się przebranżowić.
 6 
 9 
odpowiedz zgłoś
odp: po co geodeci??? na pewno.. Ostatnio miałem takich budowlańców co mieli kłopot z przykręceniem płyty rigips.
 1 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: po co geodeci??? Może masz rację ale pewnie za godzinę ich pracy zapłaciłeś ze 3 razy więcej niż za godzinę pracy geodety.
 4 
zgłoś
Weryfikacja wyników powinna być tylko przy pracach z zakresu 2. Mdcp powinna podlegać zgłoszeniu (w celu pozyskania danych EGIB), ale wyniki nie przekazywane do zasobu. Dane do zasobu powinny być przekazywane tylko z inwentaryzacji i prac z zakresu 2
 2 
 9 
odpowiedz zgłoś
odp: Weryfikacja wyników Pozyskuje to się fundusze unijne, w odróżnieniu od zarabiania pieniędzy pracą. Dane EGB są częściowo uwolnione, resztę można nabyć drogą odwrotna do pozyskiwania - kupnem. Tak jest w wiele krajach. W krajach, gdzie niczego się nie zgłasza, ale sporo się po prostu kupuje i sprzedaje, są raczej odwrotne obowiązki od zgłaszania, tzn. zwykle trzeba coś komuś przekazać, a to do urzędu katastralnego, a to do gestorów sieci. Problem służby geodezyjnej polega na tym, że pod pretekstem ważnego interesu publicznego, dbałości o zasoby itd w rzeczywistości prowadzi ledwosamofinansujący się (albo i to nawet nie) folwark, oparty na wpływach (nie mylić przychodów z dochodami) ze zgłoszeń. Pokazuje to dobitnie funkcjonalność automatycznego wygaszania przeterminowanych zgłoszeń zamiast przymuszania do oddania wyników prac ku chwale zasobu. Chodzi już tylko o opłaty, bo jak nie będzie wpływów w wydziałach geodezji, to będą redukcje w nierentownych etatach?
 1 
 2 
odpowiedz zgłoś
W geodezji nie ma co DEREULOWAĆ? Zaskoczenie ! Pieprznik jak w ruskim czołgu a w.s. DEREGULACJI tylko 2 organizacje. Brak SGP mnie nie dziwi, oni nam zawsze załatMią. Co nowelizacja to gorzej. Geodeci narzekają a organizacje OGŁUCHŁY ? Mamy reprezentantów- nie ma co ! Gdzie te z centralnej Polski ? Szanowni państwo, tu jest tak dobrze ?
 2 
 7 
odpowiedz zgłoś
odp: W geodezji nie ma co DEREULOWAĆ? Zaskoczenie ! W geodezji każdy reprezentuje tylko siebie, więc jęczcie na własny patrykularny interes. Łącznie z OZZG czy SGP. Geodezja jest po prostu chora na tyle, że sama nie jest w stanie się uzdrowić. Jedyna możliwość to działanie z zewnątrz. Ale jaki mamy stan "służby zdrowia" czyli polityków każdy widzi. Pytanie czy będzie nas leczył "internista" przy pomocy leków, czy przyjdzie "chirurg" i amputuje cały ten nowotwór który ją toczy. Przydałby się ten drugi bo obecna geodezja to hydra, w każdym tego słowa znaczeniu. A .... żeby nie było, recepta którą wciska politykom OZZG to raczej element ich własnej autoterapii psychologicznej niż sensowna analiza i przepis na realne zmiany.
 5 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: W geodezji nie ma co DEREULOWAĆ? Zaskoczenie ! Śmieszą mnie takie diagnozy ! Ci co się pojawiają z "autoterapią" są źli. A ci co się nie pojawili są usprawiedliwiani. Przecież właśnie to IDEALNE forum do dyskusji i zgłaszania pomysłów. GDZIE te pomysły? Budowlańcy mogą nie zgłaszać i robić (jak poniżej), a geodeci muszą! Sory ale to PSEUDOwywód w Twoim wykonaniu, czynnik do dzielenia a nie łączenia !
 4 
 1 
zgłoś
Sorry, ale PSEUDOpytanie.
 1 
 1 
zgłoś
odp: odp: W geodezji nie ma co DEREULOWAĆ? Zaskoczenie ! Dyskutować to można z kimś, kto chce słuchać argumentów, potrafi je zrozumieć i jest w stanie zmieniac własne stanowisko pod wypływem dyskusji. Biorąc na dodatek pod uwagę realia w których żyjemy. Buńczuczne pokrzykiwania kończą się za każdym razem tym samym, zmarnowaniem szansy. Tak było z Zespołem d/s rozgraniczeń i prawa geodezyjnego, z projektem w ramach Rzecznika Przesiębiorczości i tak skończy się teraz. Paru panów połechta sobie Ego i tyle. Pojawiać się w ich towarzystwie to ryzyko, że całe środowisko zostanie ocenione w jeden sposób, na dodatek pozostaje albo bezdyskusyjnie się z nimi zgadzać, albo dyskutować przed politykami czyli już totalnie kompromitować przestawicieli zawodu co do zdolności wyartykułowania jednolitego stanowiska. To już lepiej zostać w domu i nie pogarszać sytuacji.
 4 
zgłoś
odp: W geodezji nie ma co DEREULOWAĆ? Zaskoczenie ! Panie PolskiGeoRaj, zgodnie z życzeniem pierwszy postulat 1 Znieść wszystkie uprawnienia. Co Pan na to ?
 4 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: W geodezji nie ma co DEREULOWAĆ? Zaskoczenie ! Jak napisałem forum dyskusji >ul. Wiejska > właściwa komisja. Czas poświęcany na komentowanie można rzeczowo wykorzystać i tam przedłożyć. I proszę mnie nie wikłać w takie dialogi jak poniżej.
zgłoś
A u mnie w mieście Ukraińcy otworzyli firmę geodezyjną - geodeci z Ukrainy. Szybko chłopaki zwineli się z rynku. Stwierdzili, że lepiej zarobią na budowie nosząc cegły.
 3 
 5 
odpowiedz zgłoś
odp: A u mnie I co się dziwisz? Pewnie, że więcej zarobią nosząc cegły!
 2 
 1 
odpowiedz zgłoś
Wszyscy strajkują, a geodeci od 30 lat wyrywają sobie mapki za 600 złoty. Pora się wynosić z tego zawodu póki człowiek młody.
 2 
 10 
odpowiedz zgłoś
odp: Wszyscy Czekaj czekaj, zaraz OZZG przywróci mierniczego. Kup se bryczesy i wytrzymaj jeszcze trochę.
 3 
 5 
odpowiedz zgłoś
do GGK Panie Izdebski, kto wpuszcza taką organizację jak OZZG do sejmu, włos na głowie się jeży jak czytam te komentarze ich członków. Jak tak samo wypowiadają się w sejmie to nie świadczy dobrze o naszej branży.
 12 
 11 
odpowiedz zgłoś
Za to Pana Izdebskiego nikt nigdzie nie wpuścił. No i jak to świadczy o waszej branży?
 8 
 6 
odpowiedz zgłoś
Te komentarze ludzi wspierających OZZG wyglądają jak wypowiedzi jakiś członków sekty. Hermetyczny język, co chwila wstawianie haseł o lewactwie, przeświadczenie o własnej wyższości i atak słowny na przeciwników włącznie z inwektywami. Halo czy jest jeszcze z nami pilot ?
 10 
 11 
odpowiedz zgłoś
Tawariszcz kapitan! Tak toczna! Polskije pany tolka atakiwirujat - a to "immigrantow" na kordonie, a to "przeciwników" na gieofarum... Rad staratsia!
 7 
 5 
odpowiedz zgłoś
Zgłoszenie prawa geodezyjne a BUDOWLANEGO - BEZ zgłoszenia można wybudować budynki i inne obiekty (art 29-30) teraz też budynki do 70m2 !!! Budzimu się rano i BUDUJEMY. A takie przedsięwzięcie jak pomiary, geodeta musi zgłaszać ... LITOŚCI, gdzie tu LOGIKA ??? HEJT ZAŚLEPIA !!! *** Z OBRZYDZENIEM czytam wpisy w tym serwisie. Poziom rynsztokowy i nie pierwszy już raz mam wrażenie że głównie pochodzi od osób z instytucji. Pamiętam jak SOLIDARNOŚĆ była tak lżona jak GEODECI teraz.
 5 
 14 
odpowiedz zgłoś
_ Na co czeka GGK? Pozabierać im uprawnienia, w trybie bez odwołania. Taka hańba dla środowiska.
 11 
 12 
odpowiedz zgłoś
odp: _ dokładnie, niech sobie sami nadadzą swoje miernicze i na białorusi wykonują usługi miernicze. tam ich nikt nie będzie rugał jak zgłoszą robotę na 100 lat. :-)
 12 
 10 
odpowiedz zgłoś
Może równoległa alternatywa nie byłaby taka zła. Gdyby dopuszczono eksperymentalnie na pełnych prawach system, jakiś inny nie postkacapski, którego już nawet w Rosji nie ma, to gospodarka sama oceniłaby który lepszy.
 2 
 6 
zgłoś
Tak jest! Niech sobie przepite gumole pozakładają własne sekty i tam nawzajem zgłaszają i weryfikują każdy każdemu po trzy razy! Przecież takim systemem raz-dwa rozniosą w pył amatorów!
 1 
 3 
zgłoś
odp: _ Roman chłopie - po co komu uprawnienia. tera za 20 zł podpisują operaty przez internet. To trza ukrócic.
 3 
 5 
odpowiedz zgłoś
20 zł? Rany Boskie? Roman, anie dałoby rady za śśświarteczkę?
 3 
zgłoś
odp: _ Tak niech pozabiera i może te pozabierano od razu sobie nada?. :-)
 1 
 1 
odpowiedz zgłoś
Środowisko OZZG Zastanawiam się kto należy do tej organizacji OZZG. Śledząc fora napotykam się tylko na szereg wyzwisk od lewaków i komunistów jak i poniżej od kundli. Zero merytorycznych komentarzy, później się dziwią że nikt nie chce mówić jednym głosem. Proszę przestać wyzywać na okrągło i zaproponować coś co pomogło by naszej branży w sytuacji wolnorynkowej. Bo jak na razie to słyszę tylko o argumentach zachowania własnych korzyści "korytka" a nie o argumentach o dobru wspólnym naszej branży.
 12 
 10 
odpowiedz zgłoś
Pewnie się teraz okrutnie obrazisz, Panie Techniku, ale trudno. Przepraszam najmocniej - jakimi zdolnościami kognitywnymi tekstu pisanego trzeba dysponować, żeby zrozumieć postulaty i argumentację OZZG? Na poziomie technikum? Podstawówki? Co tu jest niezrozumiałego? Ja się z kolei poważnie zastanawiam, z jakich środowisk wywodzą się tzw. "oponenci", którzy w miejsce merytorycznej dyskusji, usiłują stosować "argumentację" w rodzaju: "a oni nie umieją złożyć operatu, a im śmierdzi spod pach". A potem, oczywiście - święte oburzenie, bo ktoś się zniżył do ich poziomu i "argumentuje" podobnie. Nędza, Panie Techniku.
 7 
 14 
odpowiedz zgłoś
odp: Pewnie się teraz okrutnie obrazisz, Panie Techniku, To mówisz że śmierdzi ci spod pach ?
 9 
 3 
zgłoś
odp: Pewnie się teraz okrutnie obrazisz, Panie Techniku, Panie z OZZG, nadal nie rozumiem co to znaczy lewak, komuch czy kundel. Poza tym, znam wszystkie postulaty OZZG i wiem, że wszystkie postulaty dotyczą tylko i wyłącznie utrzymanie własnych korzyści. Nic nie słyszałem o postulatach które byłyby rozwiązaniem problemów geodezji w gospodarce wolnorynkowej. Ale czemu ja się dziwię, wszyscy członkowie waszej organizacji posiadają własne firmy geodezyjne. Wasze propozycje i postulaty nie są postulatami społecznymi, tylko postulatami aby utrzymać własne korzyści finansowe.
 8 
 7 
zgłoś
odp: Pewnie się teraz okrutnie obrazisz, Panie Techniku, Dlatego jesteś lewakiem bo niezdrowo interesujesz się cudzą forsą. Bardzo chcesz wskoczyć w buty tych którzy do czegoś doszli i których tak potępiasz za chciwość hipokryto. Tylko zapracować ci się nie chce. Lewak to z natury roszczeniowy leń.
 8 
 5 
zgłoś
Oczywiście, Panie Techniku. OZZG bezczelnie zgłasza własne postulaty, chociaż powinien - według Pana Technika - zgłaszać postulaty cudze. To bądź Pan, Panie Techniku, w swoich wywodach konsekwentny i zgłoś postulaty OZZG! Naprawdę, nędza...
 7 
 14 
odpowiedz zgłoś
odp: Oczywiście, Panie Techniku. Bredzi pan, Kilkakrotnie słyszałem, że członkowie OZZG, działają społecznie i dla dobra branży geodezyjnej. A wychodzi na to że to "społecznie" znaczy "własne korytko".
 6 
 12 
zgłoś
odp: Oczywiście, Panie Techniku. W takim razie skoro OZZG to tacy społecznicy i działają dla dobra geodezji w dobie gospodarki wolnorynkowej, zgłaszam o zniesienie uprawnień geodezyjnych. No i co panowie z OZZG, poprzecie?
 7 
 6 
zgłoś
Psie głosy nie idą w niebiosy.
 4 
 5 
zgłoś
w Polsce nie ma gospodarki wolnorynkowej. Chyba że jako frazes w ryjach polityków.
 4 
 4 
zgłoś
Brawo OZZG! Kundle ujadają, a karawana jedzie dalej!
 9 
 14 
odpowiedz zgłoś
odp: Brawo OZZG! Nazywać się kundlem to teraz widać najwyzsza oznaka skromności. Zjedz pedigree kundelku to ci może ciśnienie zejdzie.
 8 
 6 
odpowiedz zgłoś
Nożyce się odezwały. Hauuu!
 3 
 6 
zgłoś
odp: Brawo OZZG! Nazywanie kogoś "kundlem" pokazuje tylko poziom merytoryczny panów z OZZG.
 8 
 9 
odpowiedz zgłoś
Raczej poziom kundli.
 5 
 5 
zgłoś
odp: Brawo OZZG! Ojej kundelku strona OZZG jest wykywana jako niebezpieczna. Teraz to już tylko na podwórku poszczekasz.
 9 
 5 
odpowiedz zgłoś
Niezrozumiały bełkot. I ta kundelska interpunkcja.
 4 
 3 
zgłoś
odp: odp: Brawo OZZG! Nic nie rozumiesz z tego współczesnego świata i jak tu żyć. :)
 4 
 2 
zgłoś
To nazwisko, czy pseudonim? Bardzo trafny.
 3 
 2 
zgłoś
NIEZGODA Kto dał mandat dla OZZG aby wypowiadać się za całe środowisko. Kilku leśnych dziadków nie może decydować o Naszej przyszłości. OZZG dlaczego wam ciągle mało, ile musicie się jeszcze nachapać abyście przestali wymyślać ciągle to nowe bzdury.
 9 
 6 
odpowiedz zgłoś
odp: NIEZGODA prawda jest inna, panowie z OZZG nie potrafią złożyć operatu elektronicznie. ha ha ha
 7 
 6 
odpowiedz zgłoś
@technik geodeta, Zdefiniuj proszę "środowisko". OZZG już dawno to zrobiło. Może Wasze definicje nie są spójne
 2 
 7 
odpowiedz zgłoś
odp: @technik geodeta, OZZG nawet nie potrafi stwierdzić kto może do niego należeć a ty wymagasz jeszcze od nich jakiś nowych definicji ?
 8 
 8 
zgłoś
Zadecyduj o swojej przyszłość. Weź się do roboty.
 1 
 3 
odpowiedz zgłoś
kononowicze polskiej geodezji [TEKST USUNIĘTY PRZEZ ADMINISTRATORA]
 11 
 4 
odpowiedz zgłoś
odp: kononowicze polskiej geodezji Budowlańcy już dano gałąź obcięli. Od lat mogą wiele obiektów budować bez formalności - BRYCZESOWATY inteligęcie. Porównaj skalę przedsięwzięcia.
 2 
 5 
odpowiedz zgłoś
Zgloszenia No tak, po co zgłoszenia jak projekty sieci robi się już na mapach z geoportalu. Pozniej kopie jak chce, bez uzgodnien i zgloszen. Nawet drogi juz budują ale tu chociaż biorą mapę nieaktualizowaną i tą budowę ładnie nzwyają "remontem" (z gruntówki na asfalt). Także tego, geodezja nikomu nie potrzebna. Macie racje.
 11 
odpowiedz zgłoś
Geodeta Ktoś dał tym Panom przyzwolenie do gadania bzdur ? Ja się nie godziłem by mowic w moim imieniu. Pojdzie jeden z drugim leśny dziadek bo ma za dużo czasu i mówi za całe grono.
 7 
 7 
odpowiedz zgłoś
cała geodezja była... Do tej pory w rękach urzędników głównie skupionych w SGP, no i zbudowali to co teraz widzimy. W dniu dzisiejszym, gdy gospodarka wolnorynkowa nareszcie o zgrozo! wkracza w geodezje to ci ludzie się dziwią jak to? Już nie będziemy mogli za mordę trzymać wykonawców? No i jest jak w reklamie off-a:)
 9 
 11 
odpowiedz zgłoś
odp: cała geodezja była... Jakbyś nie zrozumiał przewodniczący tego gremium kilkukrotnie dawał niewerbalne sygnały żeby kończyć, ukrycie twarzy w dłoniach zaś to nie objaw zachwytu.
 4 
 6 
odpowiedz zgłoś
odp: cała geodezja była... skoro gospodarka wolnorynkowa wchodzi do geodezji to dlaczego nie jesteś za likwidacją uprawnień? boisz się o korytko?
 5 
 4 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: cała geodezja była... weź się w końcu za naukę zamiast tu pieprzyć bo nigdy nie zdasz pojeździe chrystusowy
 3 
 2 
zgłoś
ja kiedyś tu czy na innym forum czytałem, że ktoś kto weryfikuje operaty miał przyjemność sprawdzać operat kogoś z OZGG i to było podobno poziom mułu albo i nawet niżej czy to prawda ? Jeśli tak było to wiem dlaczego tak Ci Panowie walczą z ośrodkami.
 10 
 15 
odpowiedz zgłoś
odp: ja kiedyś tu czy na innym forum Sprawdzać komuś operat w gospodarce wolnorynkowej. Fajnie to brzmi:)
 4 
 7 
odpowiedz zgłoś
odp: ja kiedyś tu czy na innym forum Chciałbym zobaczyć jak panowie z OZZG składają operaty elektronicznie. Pewnie nie potrafią i w tym cały problem.
 6 
 6 
odpowiedz zgłoś
odp: ja kiedyś tu czy na innym forum Operat został sporządzony pod poziom weryfikatora.
 3 
 3 
odpowiedz zgłoś
Poziom wypowiedzi jest dla mnie żenujący. Jak bym słyszał pijanych robotników pod sklepem, masakra,
 2 
 11 
odpowiedz zgłoś
Godna reprezentacja środowiska?? Robercik przeskoczył Wieśka? Ałć...Zlikwidować ośrodki, mierzyć wszystko od 0 i ustalać wszystkie granice w zakresie pracy, będzie szybciej ????
 9 
 8 
odpowiedz zgłoś
Jak to możliwe i kto, niektórym z was tak wyprał mózg? Naprawdę po studiach nie potraficie wykonać żadnej pracy geodezyjnej samodzielnie, bez kontroli, bez weryfikacji, jak zwał to zwał. To czego was tam nauczyli?
 3 
 13 
odpowiedz zgłoś
Geodeci! Murem za PODGiKami. Brońcie weryfikacji i zgłoszeń. Chcą geodezję zlikwidować.
 9 
 12 
odpowiedz zgłoś
Brawo JawoR jak najdłużej bądź PIENIACZEM. A ty sądecki geodeto zastanów się nad tym odkąd to urzędasy z urzedu mają nam wystawiać opinie. I jeszcze kto? Nowosądeckie Starostwo, to jedno z najgorszych na południu! No może gorsze jest w Nowym Targu gdzie baza egib to analog 1:2880! Nowosądecki g... jak ci nie wstyd pietnować kolegę z tego samego starostwa. Z ciebie taki geodeta jak z...
 4 
 12 
odpowiedz zgłoś
jak się nie umie to wszystko przeszkadza coś mi się widzi że Panowie z OZZG nie potrafią zrobić operatu i złożyć podpisu elektronicznego i stąd te ten ich kwik
 18 
 17 
odpowiedz zgłoś
odp: jak się nie umie to wszystko przeszkadza Co racja to racja.....
 8 
 5 
odpowiedz zgłoś
Likwidacja wszystkiego Napiszę tyle. Poziom śmieszności i głupoty w wykonaniu kilku Panów sięgnął zenitu. Jest to wstyd dla całego środowiska.
 20 
 19 
odpowiedz zgłoś
odp: Likwidacja wszystkiego Ale trzeba być niedorozwojem umysłowym (pewnie urzednik) by nie rozumieć, że obstaje za zgłoszeniami i weryfikacją. Człowieku całe środowisko jest za likwidacją tych narzędzi rządów sprawowanych przez urzedników w geodezji.
 11 
 11 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: Likwidacja wszystkiego Żal czytać wypowiedzi 'geodety uprawnionego' na takim poziomie
 6 
 4 
zgłoś
odp: odp: Likwidacja wszystkiego Pokaż dane, ze to cale grono.
 4 
 2 
zgłoś
Dzień w którym nie będzie zgłoszeń pracy geodezyjnej i weryfikacji to dzień w którym prace geodezyjne będzie mógł robić każdy bez uprawnień. A teraz piłujcie gałąź dalej.
 14 
 19 
odpowiedz zgłoś
odp: Dzień A teraz nie może robić każdy ... :-D ? I na jakiej gałęzi my siedzimy? Chyba w bagnie?
 6 
 12 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: Dzień CHyba w #$%!!ie jesteśmy .....Najgorsze że sie w niej urzadzamy :)
 3 
 4 
zgłoś
odp: Dzień sami jesteście sobie winni. Obecnie wykonawcą prac geodezyjnych może być każdy, a niejedna praca nawet uprawnionego na oczy nie widziała. Więc o czym tu mowa, że prace geodezyjne będzie mógł wykonywać każdy jak nie będzie weryfikacji i zgłaszania, skoro właśnie teraz każdy moze to robić? Pora skonczyć z tą fikcją w urzędniczym wykonaniu
 1 
 11 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: Dzień najlepszym sposobem na zlikwidowanie tej fikcji jest zniesienie uprawnień. każdy geodeta będzie mógł założyć firmę a weryfikatorem niech zostanie składka OC. Ale wy się na to nigdy nie zgodzicie bo koryto najważniejsze. chrum chrum.
 2 
 4 
zgłoś
odp: Dzień Jakie bzdury! Brak zgłoszeń i weryfikacji ma spowodować, że będziemy szybciej wykonywać roboty a Państwo szybciej będzie dostawać podatki. I nie opowiadaj, że likwidacja tych archaizmów pozwoli wykonywać roboty przez każdego bez uprawnień, bo już teraz tak jest.
 2 
 5 
odpowiedz zgłoś
Szlachetni potrzywdzeni GEODECI / co po niektórzy/ Panowie GEODECI / celowo z dużych liter !!! / . Sam z wykształcenia jestem geodetą ale szczerze - za wielu z Was to się wstydzę. Dlaczego ? Ano Panowie GEODECI - pozyskiwanie pieniędzy u wielu z was przeszło na poziom który pewnie dorównuje już lekarzom. Bez kontroli, bez odpowiedzialności, najlepiej bez jakiegokolwiek dowodu że coś się zrobiło. Operaty które widuje od wielu lat od tych samych osób z tymi samymi błędami. Wstyd po raz eny weryfikować operaty i ZAWSZE te same błędy . Inżynier to chyba do czegoś zobowiązuje. Wielu z WAS opanowało i przewyższyło chyba polityków w kłamstwach klientów. Jak się go chwyciło to się nie puści. Operaty miesiącami robione a przyciśnięci do muru zwalacie że w urzędach leża tygodniami.
 14 
 29 
odpowiedz zgłoś
odp: Szlachetni potrzywdzeni GEODECI / co po niektórzy/ Ciekawe, jak zweryfikować operat którego nie ma w zasobie. WIem, że dla wielu GEODETÓW informatyzacja to problem. Podpisy elektroniczne pokazują daty których się nie da poprawić, zafałszować. I wtedy wszystko staje się jasne - plucie po podgikach może wreszcie sie skończy. A Panom GEODETOM proponuje jedno - wiedza nabyta w szkole nie jest na zawsze, trzeba się doszkalać i interesować m.in. zmianami w prawie - nie tylko stanem własnego konta . Przepraszam jednoczesnie wielu Geodetów którzy jeszcze bronią tego szachetnego zawodu.
 11 
 17 
odpowiedz zgłoś
odp: Szlachetni potrzywdzeni GEODECI / co po niektórzy/ to jeszcze wytłumacz do czego potrzebne jest zgłoszenie mdcp lub inwentaryzacji powykonawczej?
 5 
 10 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: Szlachetni potrzywdzeni GEODECI / co po niektórzy/ Po to abyś kolego miał aktualną bazę po partoleniu roboty przez firmę w stylu " tędy będzie łatwiej"
 7 
 7 
zgłoś
odp: odp: Szlachetni potrzywdzeni GEODECI / co po niektórzy/ i do tego potrzebne jest ci zgłoszenie ?
 3 
 9 
zgłoś
odp: Szlachetni potrzywdzeni GEODECI / co po niektórzy/ Protokoły weryfikacji które widuję od lat w tych samych ośrodkach są z tymi samymi błędami opartymi "o prawo powiatowe". Wstyd po raz enty odpisywać na te same bezpodstawne zarzuty. Praca w służbie geodezyjnej do czegoś zobowiązuje. Zwykle po jednej "wymianie uprzejmości" operat jest przyjmowany, ale czas leci... Na szczęście są jeszcze ludzie którzy rzetelnie wykonują powierzoną im służbę i dbają o dobre imię administracji.
 4 
 13 
odpowiedz zgłoś
odp: NIE TYGODNIAMI TYLKO MIESIACAMI Urzędniku dajesz świadectwo swojej głupoty. Bez takich bedzie lepij.
 5 
 6 
odpowiedz zgłoś
odp: Szlachetni potrzywdzeni GEODECI / co po niektórzy/ a ile można sprawdzać 5 kartek (MDCP) ? dwa tygodnie, miesiąc, czy dwa miesiące. Tyle trwają weryfikacje! Uprzedzę twoją odpowiedź, nie zgłoszę tego nigdzie bo wtedy podgik mnie zniszczy! taka jest prawda W tej chwili urzędnik z PODGIK decyduje czy możesz pracować na danym terenie czy nie. Jeśli im się nie spodobasz, bo będziesz miał inne zdanie (bo nasi geodeci robią inaczej- podkreślam słowa "nasi geodeci") będą ci przeciągać weryfikację w nieskończoność. I co im zrobisz? Napiszesz skargę do jego kolegi kierownika? Jaką odpowiedzialność ma urzędnik - żadną! A ty możesz ganiać się ze zleceniodawcami po sądach i płacić kary. Przez widzimisię urzędnika ludzi tracą dotację, nie są im wypłacane transze kredytów itp. Do kogo zleceniodawca pójdzie do urzędnika czy do geodety. Jeśli tego nie wiesz, to nie pracujesz w geodezji a na pewno nie jako wykonawca.
 5 
 8 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: Szlachetni potrzywdzeni GEODECI / co po niektórzy/ No to sam wywieszasz białą flagę. Jeśli ty nie korzystasz ze środków odwoławczych i to kto ma je za Ciebie uruchomić? Tak bardzo się boisz urzędnika w PODGiK? Naprawdę wierzysz, że jest wszechmocny? Ja ten argument słyszę ciągle, nie będę się powoływał, bo nie chce mieć nieprzyjemności i życia pod górkę w podgik przy następnych sprawach. A czekanie tygodniami na protokół to przyjemność? A poprawianie nonsensownych wytyków z negatywnego protokołu to nie jest pod górkę? Boisz się, że będziesz miał pod górkę? Już masz pod górkę! I 50 kolegów po fachu to samo! Kto ma niby za was napisać skargę na przewlekłość albo zastrzeżenia do protokołu? Do kogo macie pretensje, że ciągle jest jak jest, jeśli sami się na to godzicie, bo boicie się wystąpić do WINGiK i WSA?
 1 
 5 
zgłoś
Relacja https://sejm.gov.pl/Sejm9.nsf/transmisje_arch.xsp? unid=F97B27B95F1E0E21C125877D003D4083 Można przewinąć do godziny 12:21 Wtedy to przedstawiciele geodezji zabierają głos. Bardziej zawile i nieprofesjonalnie chyba nie można było przedstawić tematu. Pod koniec wypowiedzi połowy uczestników nie było na sali :(
 5 
 2 
odpowiedz zgłoś
odp: Relacja Marnie wróżę Polskiej Geodezji jeśli Pan Robert R. doradza w Sejmie Najjaśniejszej Rzeczypospolitej. Poproście o opinię na temat fachowości ww. Pana w Nowosądeckim Starostwie, będzie śmiesznie ;) Ja ujmę to krótko: pieniacz. Mam nadzieję, że szanowni Posłowie mają jeszcze ciut oleju w głowie i wyciągną właściwe wnioski.
 8 
 4 
odpowiedz zgłoś
Kawa z ............ Polecam kabaret kawa z mieniczym OSTATNIE WYDANIE. Tam się 5 mierniczych dzieli opinią z geodetami( nie mierniczymi) z całej Polski doświadczeniami m.in. z wojskowej fali (Pan Leszek). 22 odsłon tego żałosnego gremium, w tym trzy moje, bo pierwszym i drugim razem nie wiedziałem o co chodzi. Obejrzyjcie, mimo że zwiększycie oglądalność, wyrobicie sobie pogląd. PS. Chcą poc?agnąć prokuratora do odpowiedzialności karnej. HA HA HA
 3 
 7 
odpowiedz zgłoś
likwidacja Super, uważam że tą geodezję trzeba całkowicie zlikwidować. Bo po co jest mi potrzebna mapa do celów projektowych -przecież wiem gdzie mam budować dom. Po co inwentaryzacja po budowie -przecież wiem gdzie wkopałem sieci. Brak logiki żeby za kilka niepotrzebnych kresek płacić taka kasę.
 17 
 4 
odpowiedz zgłoś
Litości! procedura w Urzędzie związana z obsługą geodezyjna mapy do celów projektowych trwa kilka miesięcy? rozumiem, że na spotkaniu podano konkretnie w jakim to starostwie miało miejsce. Może skupmy się na eliminacji takich przypadków, zgaszajmy je do GGK? Nie wrzucajmy wszystkich do jednego kotła. Kilku osobowe organizacje, działające w patologicznych starostwach, próbują coś ugrać. Posługiwanie się w nieskończoność hasłem spowalniania procesów inwestycyjnych przez urzędasów jest żenujące i niesprawiedliwe. 90% starostw pracuje rzetelnie i terminowo. Ciekawe czy na spotkaniu poruszany był temat znacznego spadku jakości prac geodezyjnych? Żałosne i chyba smutne to wszystko.
 10 
 20 
odpowiedz zgłoś
@KICHA Paradoksalnie za "znaczący spadek jakości prac geodezyjnych" odpowiada procedura weryfikacji. Wystarczy zapytać się kogokolwiek np. dlaczego w operatach jest coraz mniej pomiaru, analiz, dokumentów źródłowych. Co do terminów to po zmianach przepisów przy inwentaryzacji termin nawet przy terminowych starostwach się wydłużył. Z 0 do niezwłocznie nie dłużej niż 7,10,20 dni,
 3 
 9 
odpowiedz zgłoś
odp: Litości! No własnie, w terminie w czyli ostatnim dniu, plus jakakolwiek usterka, a potem obstrukcja :) klasyka powiatowa
 4 
 7 
odpowiedz zgłoś
odp: Litości! Tomaszów Mazowiecki
 3 
odpowiedz zgłoś
no i git mdcp będą robione przez socjologów bez uprawnień, bez zgłaszania, bez weryfikacji, byle szybciej, będzie dobrze - do pierwszej tragedi jak w Szczyrku
 7 
 18 
odpowiedz zgłoś
odp: no i git sam sobie odpowiedziałeś do pierwszego razu
 1 
 1 
odpowiedz zgłoś
odp: no i git Hehehe ...przecież teraz tak są robione:)
 3 
 5 
odpowiedz zgłoś
odp: no i git Ale w szczyrku zawiódł obecny system mdcp-weryfikacja-zudp-inwentaryzacja. To przewlekłość i koszty procedur powodują ucieczki gestorów sieci do szarej strefy np. w przypadku konieczności drobnego odstępstwa od mozolnie procedowanego (nieraz latami) projektu na mdcp, opartej na "aktualnej" mapie zasadniczej. Proszę o konkretne statystyki, a nie straszenie: o ile mniej mamy takich tragedii, niż w krajach, gdzie nie ma zgłoszeń prac geodezyjnych syt-wys do urzędów? Obecnie jedyny sens zgłoszeń to następujące z mocy ustawy prawo do wstępu na grunt bez zgody właściciela, innej korzyści (do syt-wys) nie widzę. To jest dla nas wygodne, ale coraz częściej (także jako właściciel nieruchomości) zastanawiam się, czy to jest jeszcze właściwe.
 8 
odpowiedz zgłoś
odp: no i git Akurat Szczyrk nie jest dobrym przykładem. Tam najwięcej zawinił wykonawca.
 4 
odpowiedz zgłoś
odp: no i git ze szczątkowych doniesień prasowych w tej sprawie na razie wiem tyle, że wykonawca nie wiedział, że wykazany na mapie jako projektowany przewód gazowy jest już zrealizowany. Wiedział to branżowiec na ZUDP i nakazał w związku z tym prace ręczne, ale informacja jakoś nie dotarła do odpowiednich osób. System zawiódł, sąd pewnie będzie jeszcze długo ustalał, kto miał jakie mapy, z jakimi datami, a gdzie był operat powykonawczy kto miał do czego uprawnienia. Ale mleko się już rozlało, ludzie zginęli, wyrok sądu kogoś ukarze ale to niczego nie zmieni. System zawiódł a jego obrońcy nie dopuszczają nawet myśli o jego zmianie. Może poza metodami wyłudzania większych opłat przez przymuszanie do dokonywania kolejnych zgłoszeń do tej samej inwestycji. Do tego dziś głównie służą zgłoszenia, do opodatkowania prac.
 3 
odpowiedz zgłoś
odp: no i git najlepszym sposobem na zlikwidowanie tej fikcji jest zniesienie uprawnień. każdy geodeta będzie mógł założyć firmę a weryfikatorem niech zostanie składka OC. Ale wy się na to nigdy nie zgodzicie bo koryto najważniejsze. chrum chrum.
 1 
 3 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: no i git Nie do końca OC załatwia sprawę. Gdzie masz firmę co budowała oczyszczalnie ścieków w Wawie? Już jej nie ma, nie ma kogo prawnie ścigać aby naprawił wadliwe elementy... Firma od strony prawnej nie istnieje. Co do Szczyrku to moje informacje były takie, że wiedzieli że wykonany jest gaz, ale były protesty aby nie kopać nowej drogi, i wykonawca chciał obie ułatwić robotę. Wszyscy po trochu olali sprawę, jakoś to będzie ale tym razem skoczyło się tragedią której się nie naprawi, nie cofnie.
 1 
zgłoś
super... całkowita likwidacja zgłaszania i weryfikacji wszystkich prac geodezyjnych to krok w dobrą stronę. Na co to komu i po co? Czy dziś tak jak w 1939 Niemcy pod przykrywką pomiarów robią wywiad na terenie RP? No tak-ale PGIK zatrzymało się właśnie na takim myśleniu. Pora się obudzić, bo mamy XXI wiek!!
 17 
 13 
odpowiedz zgłoś
odp: super... Po co komu komputery ? Po co komu GPS ? Przeca to chińskie szpiegi ... Trza wyłaczyć , kroczkiem odkłądac jak przed wojną.... W gumofilcach z gazetami w srodku
 6 
 4 
odpowiedz zgłoś
odp: super... może starszy kolega GEODETA taż podpowie ilu geodetów było w 1939 roku i ile kosztowało ukończenie "szkół" oraz jakie warunki trzeba było spełnić
 1 
 4 
odpowiedz zgłoś
33 komentarzezobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Lidar odkrywa zapomniane ślady w puszczy
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS