|2021-10-14|
Geodezja, Prawo
W Sejmie o ograniczaniu biurokracji w geodezji
W ostatnią środę (13 października) sejmowa Komisja Nadzwyczajna ds. deregulacji rozpoczęła swoje merytoryczne prace. Podczas posiedzenia mowa była m.in. o barierach biurokratycznych w geodezji.
Komisja ds. deregulacji działa w Sejmie już od blisko dekady. Decyzję o jej reaktywacji posłowie podjęli w lipcu br. Podczas środowego posiedzenia jej przewodniczący Bartłomiej Wróblewski (PiS) zapewnił, że celem tego gremium będzie ułatwianie życia zarówno przedsiębiorcom, jak i obywatelom poprzez ograniczanie biurokracji oraz eliminowanie niespójnych i nielogicznych przepisów. Podkreślił jednocześnie, że komisja chce inicjować w tym zakresie ambitne zmiany w prawie, a nie propozycje, które będą utrzymywać „business as usual”.
Podczas posiedzenia głos zabrał m.in. Marcin Kostrzewski z Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Geodetów (OZZG). W swoim wystąpieniu podkreślił, że problemy, jakie napotykają wykonawcy prac geodezyjnych, dotykają nie tylko ich samych, ale również inwestorów i zwykłych obywateli. Zauważył, że choć geodeci są często nazywani hamulcowymi procesu inwestycyjnego, to wina nie leży po stronie ich, ale administracji.
Jako najbardziej problematyczne wąskie gardło w geodezyjnych procedurach urzędowych przedstawiciel OZZG wskazał weryfikację prac. Czynność ta przeciąga się niekiedy nawet do kilku miesięcy, co istotnie opóźnia oddawanie gotowych inwestycji do użytku. A procedury mogą być jeszcze dłuższe, gdy geodeta otrzyma negatywny protokół weryfikacji. Marcin Kostrzewski podkreślił jednocześnie, że weryfikacja ma obecnie taką formę, że mimo posiadanych uprawnień zawodowych wykonawca ma znacznie słabszą pozycję od urzędnika.
– Uważamy, że w kwestii weryfikacji istnieją duże możliwości deregulacji i mamy już gotowe propozycje, które mogą znacząco usprawnić inwestycje – stwierdził przedstawiciel OZZG. – Powiatowe ośrodki dokumentacji geodezyjnej powinny być rodzajem biblioteki czy archiwum, a nie, tak jak obecnie, organu nadzorczego – podkreślił.
W odpowiedzi na to wystąpienie przewodniczący komisji Bartłomiej Wróblewski zauważył, że upraszczanie procesu inwestycyjnego jest jednym z celów rządowego programu „Polski Ład”. Podkreślił jednocześnie, że obecnie wiceministrem rozwoju odpowiedzialnym za sprawy budownictwa jest Piotr Uściński – osoba, która jest przekonana do idei deregulacji. – Prosiłbym o jak najszybsze złożenie w komisji państwa propozycji, które my następnie skierujemy do ministerstwa i postaramy się je przekonać, aby jak najsprawniej włączyło je do rządowego projektu upraszczania procesu inwestycyjnego – podsumował przewodniczący komisji.
Nagranie z posiedzenia komisji
Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na newsletter!
Jerzy Królikowski
|