Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2021-09-20 | Geodezja, Prawo

Łatwiejsza budowa domów do 70 m kw. - Sejm przyjął projekt ustawy

W szybkim tempie Sejm przyjął projekt nowelizacji Prawa budowlanego oraz ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, który ma ułatwić budowę domów jednorodzinnych.


Ilustracja: Łatwiejsza budowa domów do 70 m kw. - Sejm przyjął projekt ustawy

Przypomnijmy, że projekt ten został opublikowany do konsultacji na początku sierpnia, a nieco ponad miesiąc później przyjęła go Rada Ministrów i trafił on pod obrady Sejmu. Izba niższa parlamentu głosowała nad nim 17 września. Za przyjęciem nowelizacji opowiedziało się 247 posłów, przeciw – 178, a 20 wstrzymało się od głosu.

– Dajemy wybór: kto chce, będzie mógł wybudować dom w swojej rodzinnej miejscowości, zamiast wyjeżdżać do dużego miasta i kupować mieszkanie. To krok w stronę ograniczenia wyludniania się wsi i miasteczek – mówił w Sejmie wiceminister Piotr Uściński, odpowiedzialny w Ministerstwie Rozwoju i Technologii m.in. za projekt „Dom bez formalności”. – Projekt wpisuje się w założenia Polskiego Ładu i oczekiwania Polaków, którzy chcą szybciej zbudować swój dom, oczywiście przy zachowaniu standardów bezpieczeństwa i zgodnie z przepisami – podkreślał wiceminister Uściński.

Bez pozwolenia, bez kierownika

Zgodnie z przegłosowanymi przepisami każdy będzie mógł rozpocząć budowę małego jednorodzinnego domu mieszkalnego, przejmując odpowiedzialność za kierowanie budową bez uzyskania pozwolenia na budowę, bez obowiązku ustanawiania kierownika budowy i prowadzenia dziennika budowy. Inne kluczowe założenia nowych przepisów są następujące:

  • Budynki objęte uproszczoną procedurą mają być wolnostojące i nie więcej niż dwukondygnacyjne, a ich obszar oddziaływania musi mieścić się w całości na działce, na której zostały zaprojektowane,
  • Budowa musi być prowadzona w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych inwestora.
  • Obiekty te z założenia mają być niewielkie i o prostej konstrukcji, co ma ułatwiać zachowanie wymagań bezpieczeństwa.
  • Określona została dopuszczalna powierzchnia zabudowy tych domów do 70 m kw.
  • Wprowadza się uproszczenie w procedurze zgłoszenia budowy domów do 70 m kw. polegające na wyłączeniu możliwości zgłoszenia przez organ administracji architektoniczno-budowlanej sprzeciwu do dokonanego przez inwestora zgłoszenia. Do budowy będzie można przystąpić od razu po doręczeniu organowi administracji architektoniczno-budowlanej takiego zgłoszenia.
  • Inwestor będzie obowiązany dołączyć do zgłoszenia oświadczenia o tym, że:
    • planowana budowa jest prowadzona w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych,
    • przyjmuje odpowiedzialność za kierowanie budową w przypadku nie ustanowienia kierownika budowy,
    • dokumentacja dołączona do zgłoszenia jest kompletna.
  • By zapewnić odpowiedni poziom bezpieczeństwa, budowa domu będzie wymagała zawiadomienia organów nadzoru budowlanego o zamierzonym terminie rozpoczęcia robót budowlanych.
  • Rozszerza się także możliwość budowania domków rekreacyjnych w procedurze zgłoszenia oprócz dotychczasowego maksymalnego parametru powierzchni 35 m kw. także do 70 m kw., przy czym wprowadza się ograniczenia w parametrach: rozpiętość elementów konstrukcyjnych domków rekreacyjnych do 70 m kw. nie może przekraczać 6 m, a wysięg wsporników nie może przekraczać 2 m.
  • W przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego decyzja o warunkach zabudowy dla domów do 70 m kw. wydawana będzie w ciągu 21 dni.

Co zmiany oznaczają dla geodezji?

Uproszczona procedura budowy domów wciąż wymagać będzie sporządzenia projektu budowlanego, a to – zgodnie z Prawem budowlanym – oznacza konieczność przygotowania mapy do celów projektowych. Dom do 70 m kw. wciąż będzie także podlegać obowiązkowi geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej.

Co ważne, w nowelizacji zapisano, że inwentaryzacja ta jest obowiązkowa również w przypadku „wolnostojących parterowych budynków rekreacji indywidualnej rozumianych jako budynki przeznaczone do okresowego wypoczynku, o powierzchni zabudowy do 70 m kw., przy rozpiętości elementów konstrukcyjnych do 6 m i wysięgu wsporników do 2 m”. Nie jest ona już jednak wymagana dla budynków rekreacji do 35 m kw.

Kwestia obowiązku geodezyjnej inwentaryzacji jest o tyle istotna, że obiekty, które jej nie podlegają, nie są ujawniane w ewidencji gruntów i budynków.

Co powie Senat?

Nowelizacją zajmie się teraz Senat, co powinno zająć do 30 dni. Z wyników głosowania w Sejmie można wnioskować, że zdominowana przez opozycję izba wyższa parlamentu zapewne zgłosi do projektu poprawki, które następnie będzie musiał rozpatrzyć Sejm.

Ustawa ma wejść w życie po upływie 2 miesięcy od ich ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.


Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na newsletter!

Jerzy Królikowski


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

geodezja Czy pomiarem nowego budynku na zgłoszenie będzie inwentaryzacja czy aktualizacja EGiB?? Bo skoro nie ma planu zagospodarowania to nie ma co stwierdzać czy jest zgodnie z proj. Co sądzicie?
  
czyli takie budynki będą wytyczane przez geodetów czy murarze sami sobie wytyczą ?
    1 
odp: czyli oczywiście, że murarz wytyczy sznurkiem jak kiedyś. A na co tu geodeta możesz mi powiedziec?
    1 
 2 
odp: odp: czyli Geodeta musi być i koniec, to jest najważniejszy, ba! najtrudniejszy zawód świata w dodatku świetnie opłacany. Geodeta MUSI być i BASTA!
  
 2 
odp: czyli tyczenie tyczeniem ale kto zrobi mapkę za pincet?
  
 1 
odp: odp: czyli Frustrat
  
kkk Nowa szansa dla geodezji i może w końcu poprawnie sporządzone PZT - kto jak kto, ale nie widziałem architekta co by domiaruje budynek zgodnie z granicami na pzt - a teraz jest szansa dla geodezji na proste pzt - każdy ogarnięty jest w stanie zaprojektować pzt zgodnie z warunkami technicznymi. Także każdy ogarnięty może dopisać sobie do zakresu usług pzt ;)
  
hm skoro nie będą ujawniane, gminy stracą dochód
  
odp: hm Naucz się czytać ze zrozumieniem. Będą podlegać inwentaryzacji czyli będą ujawniane.
  
odp: odp: hm do 35m2 rekreacyjne nie będą
  
 1 
odp: odp: hm Rekreacyjne? A jakie to kody? Ja znam po kolei takie: FUZ-110 budynek mieszkalny, KOB-1110 budynki mieszkalne jednorodzinne; FSB-1110.Dl dom letniskowy (nie domek kempingowy, bo to cos innego). A jaki to użytek? A jaki to podatek?
  
odp: odp: hm A kto to sprawdzi??? Czyli nie będą ujawnione znając naszych cwaniaczków.
  
 2 
odp: odp: hm oj nie martw się o to, gminy przynajmniej te małe pilnują aby wyrwać kasę za każdy domek, potrafią nawet znaleźć wynajmujących dla letników na OLXe
  
Krok w dobrą stronę Mam do czynienia z dokumentacją do Warunków Zabudowy i dokumentacją architektoniczno-budowlaną. To są dla zwykłych jednorodzinnych domków grube tomy nikomu niepotrzebnej dokumentacji, której stworzenie wymaga pracy wielu osób (m.in. pseudouzgodnienia z różnymi instytucjami). 123 lata zaborów i 45 lat komunizmu nauczyło nas jak tworzyć sprawnie tę makulaturę (tak wszystko jest na papierze), ale stopień trudności, liczba paragrafów jest taki jakby budować co najmniej pałac lub dużą fabrykę. Trzeba z tym skończyć. najgorsze jest to, że ww. proceder powoduje coraz większy stopień demoralizacji i korupcji. Jeśli komuś uda się to przerwać, to zasłuży na Nobla. Przykład bzdur: dojazd do jednej zwykłej działki budowlanej(droga wewnętrza) musi mieć 5 metrów szerokości, a geodeci wydzielali 4. I teraz te działki są w zawieszeniu.
    1 
 3 
odp: Krok w dobrą stronę A który przepis tak wprost mówi, że musi być 5m drogi? Bo ja znam przypadki, że dojazdy mają 3m, ponieważ można było wydzielić taki wąski dojazd do działki rolnej. Inne przeznaczenie to i inne zasady. Nie bierzmy na swoje barki odpowiedzialności za cwaniactwo inwestora. To nie geodeci "wydzielali". Decyzję wydała gmina, wcześniej postanowienie na wniosek inwestora. Ja geodeta nie miałem żadnego wpływu na to jakie szerokości dróg zostały ustalone między inwestorem i gminą. Co więcej, jeśli za 10 lat ktoś dojdzie do wniosku, że droga musi mieć 6 m, to nagle wszystkie stare podziały będą źle zrobione? I to też będzie wina geodetów?
  
Skutki ustawy będziemy widzieć dopiero za jakieś 20-30 lat kiedy połowa ministrów będzie wąchała kwiatki od spodu. Niestety idąc "ich" tokiem myślenia za chwilę technik pielęgniarz będzie robił operacje na otwarty sercu, kolejne zamieszanie się szykuje.
    1 
 1 
a ja pracuję w geodezji i moje przychody w pandemii wzrosły o 100 procent. mam się za co budowac i dlatego to robie.
  
odp: a To bardzo się cieszymy z tego powodu. Super, że ci się powodzi. Powodzenia w budowie!
  
odp: a taaa, moje przychody też wzrosły. Jednak koszty i ceny w sklepach bardziej, więc dochody i siła nabywcza pieniędzy jakby zmalały bardziej. Ale teraz będzie gorzej, domki do 35m2 będą już oficjalnie bez pomiaru, bez zmiany użytku w EGB, skoro to będą grunty "niezabudowane". Dotąd można było wymagać pomiaru i zgłoszenia zmiany w EGiB na podstawie prawa geodezyjnego. Teraz nikt nie zmierzy (na pewno nie geodeci), czy mają 35m2 czy może 50m2, jak to się dzieje czasem na ogródkach działkowych. Mam zgłoszone kilka takich inwentaryzacji, budowy jeszcze niezakończone, zapłacone kilkaset złotych opłat w ośrodku. Nikt mi teraz nie zapłaci za te roboty.
  
odp: odp: a Przeniesienie budynków niepodlegających inwentaryzacji do BDOT powoduje niesamowity bałagan w kwestiach ewentualnych oznaczeń w księgach wieczystych, w wymiarze podatków. Trzymajmy się jednak tego, że rozp. o EGiB mówi, że w przypadku gdy budynek nie wędruje do EGIB to należy go wykazać w BDOT (wg schematów z rozp. w sprawie bdot z wszystkimi atrybutami typu: KŚT,itd.) i teraz zwróćmy uwagę, że zasady kwalifikowania gruntów do poszczególnych użytków nie rozróżniają już kwalifikowania np. gruntów do użytku "B" w zależności od tego czy budynek na nich znajdujący się ma być wykazany w BDOT czy EGIB, po prostu grunt pod budynkami mieszkalnymi ma mieć użytek "B", a na to odpowiedni artykuł w ustawie pgik już jest, właściciele mają obowiązek zgłaszania zmian, starostwa ma narzędzia aby takie zmiany wyegzekwować...
    2 
 2 
odp: odp: a niestety mam inne doświadczenia z terenu i z modernizacji EGB, przy których pracowałem. Przecież widać, ile jest "niebudynków" rzekomo bez fundamentów albo pseudo tymczasowych budowli, których postawienia nikt nikomu nie zgłaszał i nikt nie żąda ich rozebrania ani nie zakazuje użytkowania. Jak znajdą się w BDOT, skoro nikt nie zleci inwentaryzacji? Znów tylko przy mdcp pod wodociąg? Napisałem, że mam kilka zleconych inwentaryzacji budynków mieszkalnych do 35m2. Ale jeszcze więcej robiłem ostatnio wznowień znaków dla ludzi, którzy kupili działkę z zamiarem postawienia pseudobudynku. I te domki stoją, bez tyczenia, bez pomiaru, bez problemu. Na użytkach rolnych, nawet w strefach zakazanych do zabudowy. Jest też ciekawy bałagan z ociepleniem. Nowe budynki mają PZ po obrysie z ociepleniem. Ale można docieplić budynek 35m2 i to nie powoduje zmiany PZ... Już widzę kolejne modernizacje EGB, będzie trzeba mierzyć wszystko, liczyć powierzchnie i decydować, czy to budynek EGB czy BDOT.
  
tjaaaa... Pytanie tylko za co budować, jak wiele materiałów budowlanych od stycznia poszły ceny 100% w górę i z miesiąca na miesiąc idą o kilka, a niektóre kilkanaście procent w zwyz. Powodzenia dla tych co chcą się teraz ,budować,
  
 6 



zobacz też:

Ułatwienia w wydzielaniu działek budowlanych we wspólnotach mieszkaniowych

9 września weszła w życie nowelizacja ustawy o zmianie ustawy o...

Resort rozwoju szykuje drobną, choć ważną zmianę w rozporządzeniu ws. EGiB

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt...

Tereny zabudowane w świetle nowego rozporządzenia ws. EGiB

Zmiana definicji terenów zabudowanych i zurbanizowanych w zakresie sposobu określania...

Rusza proces ws. wybuchu gazu w Szczyrku. W tle wątki geodezyjne

Wczoraj (31 sierpnia), po blisko dwóch latach śledztwa, przed Sądem Okręgowym w...


wiadomości

TPI

Centrala Warszawa tel. (22) 632 91 40 warszawa@tpi.com.pl Biuro Gdańsk tel./faks (58) 320 83 23 gdansk@tpi.com.pl Biuro Wrocław tel./faks (71) 325 25 15 wroclaw@tpi.com.pl Biuro Poznań tel./faks (61) 665 81 71 poznan@tpi.com.pl Biuro Kraków...

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-05-07 | KRAKÓW
Space Connect Meetup Kraków 2025. Technologie kosmiczne w służbie innowacji
Space Connect Meetup to cykliczne wydarzenie łączące sektor kosmiczny z pozostałymi branżami. W...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
2025-05-19 | POZNAŃ
Człowiek w przestrzeni: działalność, efekty i perspektywy
Konferencja ma na celu rozpowszechnienie i popularyzację studenckich osiągnięć z zakresu geografii...
więcej
2025-05-21 | WARSZAWA
Geodezja inżynieryjna w procesie realizacji inwestycji budowlanej
Zakład Geodezji Inżynieryjnej i Systemów Pomiarowych Politechniki Warszawskiej zaprasza na...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Pożar w Wólce Kosowskiej okiem satelity
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że..
łokieć stanowił zwykle 1/3 sążnia i dzielił się na 2 stopy?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Wojciech Janusz (1931-2012)

Wojciech Janusz (1931-2012)
Wybitny specjalista z zakresu geodezji inżynieryjnej, autorytet w dziedzinie monitoringu budowli. Urodził się 2 lutego 1931 r. w Warszawie. Ukończył Państwowe Liceum Miernicze (1951 r.), a następnie Wydział Geodezji i Kartografii Politechniki...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1982
Programista John Walker zakłada firmę Autodesk, produkującą oprogramowanie CAD/CAM/CAE.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2