|2021-09-20|
Geodezja, Prawo
Łatwiejsza budowa domów do 70 m kw. - Sejm przyjął projekt ustawy
W szybkim tempie Sejm przyjął projekt nowelizacji Prawa budowlanego oraz ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, który ma ułatwić budowę domów jednorodzinnych.
Przypomnijmy, że projekt ten został opublikowany do konsultacji na początku sierpnia, a nieco ponad miesiąc później przyjęła go Rada Ministrów i trafił on pod obrady Sejmu. Izba niższa parlamentu głosowała nad nim 17 września. Za przyjęciem nowelizacji opowiedziało się 247 posłów, przeciw – 178, a 20 wstrzymało się od głosu.
– Dajemy wybór: kto chce, będzie mógł wybudować dom w swojej rodzinnej miejscowości, zamiast wyjeżdżać do dużego miasta i kupować mieszkanie. To krok w stronę ograniczenia wyludniania się wsi i miasteczek – mówił w Sejmie wiceminister Piotr Uściński, odpowiedzialny w Ministerstwie Rozwoju i Technologii m.in. za projekt „Dom bez formalności”. – Projekt wpisuje się w założenia Polskiego Ładu i oczekiwania Polaków, którzy chcą szybciej zbudować swój dom, oczywiście przy zachowaniu standardów bezpieczeństwa i zgodnie z przepisami – podkreślał wiceminister Uściński.
Bez pozwolenia, bez kierownika
Zgodnie z przegłosowanymi przepisami każdy będzie mógł rozpocząć budowę małego jednorodzinnego domu mieszkalnego, przejmując odpowiedzialność za kierowanie budową bez uzyskania pozwolenia na budowę, bez obowiązku ustanawiania kierownika budowy i prowadzenia dziennika budowy. Inne kluczowe założenia nowych przepisów są następujące:
- Budynki objęte uproszczoną procedurą mają być wolnostojące i nie więcej niż dwukondygnacyjne, a ich obszar oddziaływania musi mieścić się w całości na działce, na której zostały zaprojektowane,
- Budowa musi być prowadzona w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych inwestora.
- Obiekty te z założenia mają być niewielkie i o prostej konstrukcji, co ma ułatwiać zachowanie wymagań bezpieczeństwa.
- Określona została dopuszczalna powierzchnia zabudowy tych domów do 70 m kw.
- Wprowadza się uproszczenie w procedurze zgłoszenia budowy domów do 70 m kw. polegające na wyłączeniu możliwości zgłoszenia przez organ administracji architektoniczno-budowlanej sprzeciwu do dokonanego przez inwestora zgłoszenia. Do budowy będzie można przystąpić od razu po doręczeniu organowi administracji architektoniczno-budowlanej takiego zgłoszenia.
- Inwestor będzie obowiązany dołączyć do zgłoszenia oświadczenia o tym, że:
- planowana budowa jest prowadzona w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych,
- przyjmuje odpowiedzialność za kierowanie budową w przypadku nie ustanowienia kierownika budowy,
- dokumentacja dołączona do zgłoszenia jest kompletna.
- By zapewnić odpowiedni poziom bezpieczeństwa, budowa domu będzie wymagała zawiadomienia organów nadzoru budowlanego o zamierzonym terminie rozpoczęcia robót budowlanych.
- Rozszerza się także możliwość budowania domków rekreacyjnych w procedurze zgłoszenia oprócz dotychczasowego maksymalnego parametru powierzchni 35 m kw. także do 70 m kw., przy czym wprowadza się ograniczenia w parametrach: rozpiętość elementów konstrukcyjnych domków rekreacyjnych do 70 m kw. nie może przekraczać 6 m, a wysięg wsporników nie może przekraczać 2 m.
- W przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego decyzja o warunkach zabudowy dla domów do 70 m kw. wydawana będzie w ciągu 21 dni.
Co zmiany oznaczają dla geodezji?
Uproszczona procedura budowy domów wciąż wymagać będzie sporządzenia projektu budowlanego, a to – zgodnie z Prawem budowlanym – oznacza konieczność przygotowania mapy do celów projektowych. Dom do 70 m kw. wciąż będzie także podlegać obowiązkowi geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej.
Co ważne, w nowelizacji zapisano, że inwentaryzacja ta jest obowiązkowa również w przypadku „wolnostojących parterowych budynków rekreacji indywidualnej rozumianych jako budynki przeznaczone do okresowego wypoczynku, o powierzchni zabudowy do 70 m kw., przy rozpiętości elementów konstrukcyjnych do 6 m i wysięgu wsporników do 2 m”. Nie jest ona już jednak wymagana dla budynków rekreacji do 35 m kw.
Kwestia obowiązku geodezyjnej inwentaryzacji jest o tyle istotna, że obiekty, które jej nie podlegają, nie są ujawniane w ewidencji gruntów i budynków.
Co powie Senat?
Nowelizacją zajmie się teraz Senat, co powinno zająć do 30 dni. Z wyników głosowania w Sejmie można wnioskować, że zdominowana przez opozycję izba wyższa parlamentu zapewne zgłosi do projektu poprawki, które następnie będzie musiał rozpatrzyć Sejm.
Ustawa ma wejść w życie po upływie 2 miesięcy od ich ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.
Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na newsletter!
Jerzy Królikowski
|