|2021-09-01|
Geodezja, Prawo
Rusza proces ws. wybuchu gazu w Szczyrku. W tle wÄ…tki geodezyjne
Wczoraj (31 sierpnia), po blisko dwóch latach śledztwa, przed Sądem Okręgowym w Bielsku-Białej rozpoczął się proces ws. wybuchu gazu w Szczyrku. Już pierwszego dnia obrad pojawiły się wątki związane z geodezją.
Przypomnijmy, że tragedia miała miejsce 4 grudnia 2019 roku. Podczas prowadzenia przewiertu sterowanego w celu doprowadzenia do jednej z nieruchomości przewodów elektrycznych doszło do rozszczelnienia gazociągu średniego ciśnienia biegnącego pod lokalną ulicą. W efekcie w pobliskim trzykondygnacyjnym budynku doszło do wybuchu gazu i zawalenia domu. W katastrofie zginęło 8 osób, w tym czworo dzieci.
Na ławie oskarżonych zasiadło 6 osób, przy czym najcięższe zarzuty doprowadzenia do katastrofy postawiono prezesowi firmy budowlanej, która zleciła przewiert, oraz pracownikom odpowiedzialnym za jego wykonanie. W ocenie prokuratury istnieje bowiem bezpośredni związek między przewiertem a wybuchem. Śledztwo wykazało ponadto, że przewiert wykonywany był nielegalnie. Zgodnie z projektem budowlanym oraz decyzją burmistrza Szczyrku prace miały być bowiem realizowane w otwartym wykopie. Co więcej, śledczy ustalili, że już podczas narady koordynacyjnej przedstawiciele Polskiej Spółki Gazowniczej zastrzegli chęć nadzorowania robót oraz konieczność prowadzenia ich w pobliżu urządzeń gazowych jedynie ręcznie.
Prokuratura zarzuca również oskarżonym, że nie wstrzymali przewiertu, mimo że nie mieli pewności, w którym miejscu przebiega gazociąg, a wcześniej uszkodzili w ten sam sposób wodociąg, którego lokalizacja w terenie odbiegała od tej na mapie.
Jako pierwszy zeznawał prezes firmy budowlanej Roman D. Jak wynika z prasowych relacji z procesu, nie przyznał się on do zarzucanych mu czynów oraz odmówił składania wyjaśnień.
W swoich wczeÅ›niejszych zeznaniach stwierdziÅ‚, że na przewiert zdecydowano siÄ™, gdyż okoliczni mieszkaÅ„cy byli przeciwni otwartemu wykopowi. PodkreÅ›laÅ‚ także, że z dostarczonych mu map wynikaÅ‚o, że gazociÄ…g w tym miejscu jest dopiero na etapie projektu – oznaczono go bowiem liniÄ… przerywanÄ…. PrzyznaÅ‚ jednoczeÅ›nie, że miaÅ‚ Å›wiadomość, iż instalacja jest już wybudowana. ByÅ‚ jednak przekonany, że nie zostaÅ‚a jeszcze napeÅ‚niona gazem. Ponadto z danych geodezyjnych wynikaÅ‚o, że rura powinna być znacznie pÅ‚ycej oraz 40 cm w bok od faktycznego przebiegu. Jak twierdzi, nie spotkaÅ‚ siÄ™ jeszcze w swojej 40-letniej karierze zawodowej z tak gÅ‚Ä™boko uÅ‚ożonym gazociÄ…giem. Oskarżony zaznaczyÅ‚ też, że osoby odpowiedzialne za wykonywanie przewiertu zapewniaÅ‚y go, iż ich prace bÄ™dÄ… bezpieczne.
Trzem głównym oskarżonym grozi do 12 lat więzienia. Pozostali trzej odpowiadają m.in. za fałszowanie dokumentacji.
Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na newsletter!
JK
|