wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-09-14| Prawo

Ułatwienia w wydzielaniu działek budowlanych we wspólnotach mieszkaniowych

9 września weszła w życie nowelizacja ustawy o zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami oraz niektórych innych ustaw (DzU poz. 1561), dzięki której wspólnoty mieszkaniowe będą mogły łatwiej nabywać grunty na poprawę warunków zagospodarowania nieruchomości budynkowych.


Ułatwienia w wydzielaniu działek budowlanych we wspólnotach mieszkaniowych

– Ta nowelizacja przynosi dużo korzyści dla wspólnot mieszkaniowych. Wiele z nich funkcjonuje bowiem na nieruchomościach wydzielanych po obrysie budynku. Taki stan rodzi wiele problemów, od funkcjonalnych, wynikających z braku podwórka czy miejsca na altanę śmietnikową, po prawne. Balkony i docieplenie w takich budynkach znajdują się bowiem na „cudzym” terenie – mówi wiceminister Piotr Uściński i dodaje, że od teraz będzie można łatwiej nabyć od Skarbu Państwa lub samorządów nieruchomości niezbędne do prawidłowego korzystania z budynków przez właścicieli lokali tworzących wspólnotę.

Dotychczas zgodę na nabycie otaczających budynek terenów musieli wyrazić wszyscy właściciele lokali. Było to często procesem czasochłonnym, a niekiedy wręcz niemożliwym do przeprowadzenia, szczególnie przy dużych wspólnotach mieszkaniowych.

Od tej pory zgoda na nabycie gruntu poprawiającego warunki zagospodarowania nieruchomości zabudowanej budynkiem mieszkalnym np. pod altanę śmietnikową czy inne obiekty potrzebne wspólnocie będzie podejmowana w drodze uchwały właścicieli lokali.

– Powierzenie wspólnotom mieszkaniowym tych kompetencji niewątpliwie przyczyni się do uproszczenia i przyspieszenia procedury nabywania gruntów w celu utworzenia działek budowlanych umożliwiających wspólnocie prawidłowe korzystanie z budynków mieszkalnych – dodaje wiceminister Uściński.

W nowelizacji przewidziano też rozszerzenie uprawnienia do nabywania nieruchomości z publicznego zasobu także na grunty, które nie przylegają do nieruchomości budynkowej. Rozwiązanie to pozwoli na nabycie przez wspólnotę mieszkaniową (właścicieli lokali) gruntów, które mimo braku bezpośredniego sąsiedztwa, faktycznie służą ogółowi mieszkańców.

Źródło: MRiT, JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
art 95 chyba też bez zmian, więc jeśli chodzi o samo wydzielenie działki to dalej posługujemy się wydzieleniem działki budowlanej niezbędnej do korzystania z budynku. Ale w niektórych gminach jest to problematyczne, bo działka budowlana zgodnie z definicją w ustawie jest już zabudowana. Tymczasem faktycznie wydzielamy niezabudowaną część innej działki, która razem z działką pod budynkiem dopiero będzie prawidłową działką budowlaną. Określenie "poprawa zagospodarowania" jak dotąd występowało w ustawie tylko w przepisach o prawie pierwokupu, obrocie nieruchomościami. Odnośnie podziałów "na powiększenie nieruchomości sąsiedniej" to wciąż dotyczą tylko nieruchomości rolnych. Czyli jeśli chodzi o samo geodezyjne "wydzielanie działek" żadnego ułatwienia nie widzę, dalej w części gmin będzie wymagany wstępny projekt podziału.
 1 
 1 
odpowiedz zgłoś
Nabycie niezbędnego gruntu Mam pytanie na jakiej podstawie w artykule pojawiło się twierdzenie, że teraz nie będzie potrzeba zgody wszystkich współwłaścicieli na nabycie niezbędnego gruntu, a tylko będzie podejmowane w drodze uchwały większością głosów. W nowelizacji ustawy nic na ten temat nie mogę znaleźć? Z czego to wynika?
 2 
odpowiedz zgłoś
2 komentarzezobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Apeks skanuje w Trójmieście
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS